Hoppa till innehållet

Fakta om Älvkarleby kommun

Älvkarleby kommun är en kommun i Uppsala län. Centralort är Skutskär.

Från Wikipedia-artikeln Älvkarleby kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Uppsala och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 552

+383 sedan 2014

Landareal

221 km²

43,1 invånare per km²

Hushåll 2025

4 537

2,10 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 126

537 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda10788718778
Döda12488107115101
Inflyttade608647613481563
Utflyttade559537587514556
Invandrade3530222950
Utvandrade1415342344
Folkökning54116−2−53−20

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,87 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
86
Sedan 2016
+43 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt34 %
Bostadsrätt6 %
Småhus66 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder7 %
Övriga hus0 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst626
Tillverkningsindustri568
Utbildningsväsendet444
Byggindustri323
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik295
Handel190
Civila myndigheter och försvaret121
Enheter för kultur, nöje och fritid120

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 410 575 · Riket 10 605 529 · Plats 221 av 290

    9 573

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 2 663 · Riket 17 819 · Plats 96 av 290

    21

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 112 av 290

    22,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 19,3 % · Riket 21,1 % · Plats 159 av 290

    25,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 52,2 % · Riket 48,5 % · Plats 202 av 290

    31,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 43 av 290

    22,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 50 av 290

    3,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 391 300 kr · Riket 401 400 kr · Plats 129 av 290

    390 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 31 av 275

    16,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 232 av 290

    76,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 247 av 290

    203

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 137 av 290

    74,4 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 51 av 80

    52,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 26 av 210

    39 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 135 av 290

    1,0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

109 ton

  1. 162016: 229 ton
  2. 172017: 545 ton
  3. 182018: 656 ton
  4. 192019: 455 ton
  5. 202020: 435 ton
  6. 212021: 149 ton
  7. 222022: 142 ton
  8. 232023: 196 ton
  9. 242024: 120 ton
  10. 252025: 109 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Skutskärs Bruk

STORA ENSO PULP AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil109 ton––
Koldioxid, biogen1 117 402 ton––
Kväveoxider623 ton––
Svaveldioxid226 ton––
Stoft96 ton––
Flyktiga organiska ämnen65 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2009: 15 777 ton
  2. 2010: 27 744 ton
  3. 2011: 23 492 ton
  4. 2012: 12 247 ton
  5. 2013: 9 156 ton
  6. 2014: 10 639 ton
  7. 2015: 8 365 ton
  8. 2016: 229 ton
  9. 2017: 545 ton
  10. 2018: 656 ton
  11. 2019: 455 ton
  12. 2020: 435 ton
  13. 2021: 149 ton
  14. 2022: 142 ton
  15. 2023: 196 ton
  16. 2024: 120 ton
  17. 2025: 109 ton
20092025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Uppsala län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Stora Cells Barkdeponi

STORA ENSO PULP AB, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,01 kg–
Bly–0,2 kg–
Kadmium–0,02 kg–
Kväve–891 kg–
Fosfor–117 kg–
Arsenik–3,4 kg–

Tillsyn: Älvkarleby kommun. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Älvkarleby kommun som köpare (34)

Avtal för 197,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Älvkarleby kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Älvkarleby socken och en mindre del av Valbo socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 två landskommuner med motsvarande namn. 1940 överfördes området Fleräng från Valbo landskommun till Älvkarleby landskommun. Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna.

Genom en ombildning av Älvkarleby landskommun bildades Älvkarleby kommun vid kommunreformen 1971. Kommunen ingick från bildandet till 28 november 2005 i Tierps domsaga (före 1 april 1980 benämnd Uppsala läns norra domsaga) och ingår sen dess i Uppsala domsaga.

Topografi och hydrografi

Älvkarleby, en liten kustkommun vid södra stranden av Gävlebukten, karaktäriseras av en berggrund av gnejsgranit och en övervägande barrskogsbevuxen morän på dess flacka yta. Genom kommunen löper Uppsalaåsen, en rullstensås täckt av tallskog, som sträcker sig som en nord–sydlig ryggrad. I nordöst sträcker sig åsen ut i Gävlebukten och formar Billudden, där strandprocesser har skapat en variation av former, inklusive bevarade strandvallar till följd av landhöjningen. Dalälven, som rinner genom kommunen, når havet genom dess nedre lopp. I sydvästra Älvkarleby kommun är älven dämd och bildar den grunda och rika Storfjärden, känd för sina forsar, sel och branta nipor.

Växt- och djurliv

Givet att kommunen är belägen på gränsen till Norrland finns det både sydsvenska och norrländska arter i området. Marken är generellt rik på kalk varför flera sällsynta blommor, som orkidéer och svampar, trivs. Det finns många rikkärr, vilket är sällsynt, och dessa är särskilt påverkade av kalkhalten. Även skogen påverkas av kalken, där prunkande örtvegetation finns, vilket också är ovanligt för Sverige. Längs Uppsalaåsen finns unika sandiga marker där många sällsynta fjärilar, skalbaggar och andra insekter trivs. Där har cirka 100 rödlistade arter hittats.

Naturskydd

Det finns sju naturreservat i kommunen. Naturreservatet Billudden består av kalkbarrskog, havtornssnår och vidsträckta stränder och är belägen på Upplandsåsen. Forsar, svämängar, svämskog och gammelskog hittas i Båtfors naturreservat medan man i reservatet Bölsjön hittar blodiglar i en liten sjö bland rikkärr och sumpskogar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Älvkarleby-Skutskärs församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet som tillsammans samlade 16 av 31 mandat i kommunfullmäktige. I valet 2014 backade Socialdemokraterna vilket ledde till att även Miljöpartiet inkluderades i den styrande koalitionen. Efter valet 2018 meddelade Centerpartiet att de lämnade Alliansen för att bilda styre tillsammans med de rödgröna. År 2022 inkluderades även Kommunens väl i den styrande koalitionen som nu består av totalt fem partier.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 11 ledamöter, socialdemokraterna, moderaterna och sverigedemokraterna har två ledamöter vardera medan centerpartiet, kommunens väl, kristdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet har en ledamot vardera.

= Övriga nämnder =

Älvkarleby kommun har en gemensam IT-nämnd med Tierps kommun, Knivsta kommun, Östhammars kommun och Heby kommun. Även lönenämnden är gemensam, denna med Tierps och Knivsta kommuner. Överförmyndarnämnden är gemensam med samtliga Uppsala läns kommuner. Därutöver finns fem nämnder varav fyra har egna förvaltningar. Nämnderna är Valnämnden, Kommunstyrelsen, Samhällsbyggnad, Utbildning och Omsorg.

Näringsliv

Tillverkningsindustrin dominerar Älvkarlebys näringsliv och erbjuder 22 procent av de arbetstillfällen som finns i kommunen. Stora Enso Pulp AB, som arbetar med massatillverkning, är det helt dominerande företaget. Andra industrier är kopplad till elproduktion där Vattenfall är beläget i tätorten Älvkarleby där även Fiskeriverkets fiskeriförsöksstation finns.

Tierps- och Älvkarleby kommuner har ett gemensamt destinationssamarbete genom Upplev Norduppland.

= Transporter =

Europaväg E4 passerar igenom den sydligaste delen av kommunen, sydväst om Marma.

Kommunen genomkorsas av Ostkustbanan och har tre järnvägsstationer, i Marma, Älvkarleby och Skutskär. Mälartåg trafikerar alla tre stationerna mellan Uppsala och Gävle.

Kommunen har flera bussförbindelser utanför kommunen, till bl.a. Gävle, Tierp och Forsmark.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2015 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 554, eller 16,61 % av befolkningen (hela befolkningen: 9 293 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 966, eller 10,77 % av befolkningen (hela befolkningen: 8 970 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2015 utgjorde folkmängden i Älvkarleby kommun 9 293 personer. Av dessa var 1 244 personer (13,39 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

Av Riksantikvarieämbetets handlingar framgår att det i kommunen finns 503 olika lämningar, varav ett flertal är lämningar efter fartyg och båtar. Det finns även ett flertal fossila åkrar och kulturhistoriska lämningar så som Sågarbo Herrgård, även kallad Anckarströms gård.

Från Wikipedia-artikeln Älvkarleby kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Älvkarleby kommun

  • Östanån-Sand

    Vattenskyddsområde, 16 453 hektar

    Visa på kartan
  • Uppsalaåsen i Mehedeby

    Vattenskyddsområde, 3 454 hektar

    Visa på kartan
  • Billudden

    Naturreservat, 3 354 hektar

    Visa på kartan
  • Gropholmarna

    Naturreservat, 157 hektar

    Visa på kartan
  • Komossen

    Naturreservat, 93 hektar

    Visa på kartan
  • Spjutholmen

    Naturreservat

    I Spjutholmens naturreservat kan du uppleva många olika naturmiljöer. I norr hittar du blockrika marker med granskog som är 100-150 år gammal. Längs med Dalälven finns det många spännande växter och djur. Spjutholmens naturreservat kan du lättast nå via den allmänna vägen vid Hy…

    Visa på kartan
  • Båtfors

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Uppsalaåsen i Marma

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Uppsalaåsen i Kronsågen

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Bölsjön

    Naturreservat

    Bölsjön med närmast omgivande myr- och skogsmark ligger i ett flackt, delvis rikblockigt, barrskogsbevuxet moränområde. Sjön ligger i områdets sydöstra del och är grund med brunfärgat vatten och hyser bl.a. kransalger, bred kärrtrollslända och blodigel, men är fri från fisk. Sjö…

    Visa på kartan
  • Mararna

    Naturreservat

    Mararna är ett småflikigt myrkomplex som domineras av topogena rikkärr och extremrikkärr med inslag av bl.a. kalkfuktängar, småsjöar, mindre mossepartier och ett flertal barrskogsbevuxna moränholmar. Moränen i området är kalkhaltig vilket ger upphov till de rika och extremrika k…

    Visa på kartan
  • Häcksören

    Naturreservat

    Områdets bevarandevärden är främst knutna till de naturskogsliknande barr- och blandskogarna med deras rikliga förekomst av död ved, de fuktiga och näringsrika svämlövskogarna, de öppna sandmiljöerna samt estuariet vid älvmynningen där sött och bräckt vatten blandas i ett mosaik…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.