Hoppa till innehållet

Fakta om Älvsbyns kommun

Älvsbyns kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Norrbotten i Sverige. Centralort är Älvsbyn som också är kommunens största tätort.

Från Wikipedia-artikeln Älvsbyns kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

7 774

−397 sedan 2014

Landareal

1 712 km²

4,5 invånare per km²

Hushåll 2025

3 947

1,98 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 048

649 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6379756169
Döda9610312097106
Inflyttade303301369363260
Utflyttade335362430461310
Invandrade586186137119
Utvandrade422112243
Folkökning−12−45−98−128−9

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,95 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
86
Sedan 2016
+53 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt36 %
Bostadsrätt2 %
Småhus64 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst575
Byggindustri488
Utbildningsväsendet377
Tillverkningsindustri347
Transport- och magasineringsföretag326
Handel232
Jordbruk, skogsbruk och fiske215
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik201

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 243 av 290

    7 815

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 83 av 290

    41

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 218 av 290

    20,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 111 av 290

    27,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 257 av 290

    28,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 70 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 187 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 101 av 290

    396 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 82 av 275

    15,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 98 av 290

    84,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 190 av 290

    213

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 238 av 290

    67,4 %

Omsorg

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2020 · Plats 135 av 209

    8 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 184 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

  • Älvsbyns anpassade gymnasiumKommunal · Medborgargatan 4, Älvsbyn

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Älvsbyns kommun som köpare (6)

Avtal för 91,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Älvsbyns kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Älvsby socken där Älvsby landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Älvsbyns municipalsamhälle inrättades 1933 och upplöstes 1948 när Älvsbyns köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

1 januari 1969 införlivades Älvsby landskommun i Älvsbyns köping. Älvsbyns kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Älvsbyns köping.

Kommunen ingick från bildandet till 28 januari 2002 i Piteå domsaga och ingår sen dess i Luleå domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Piteå kommun i söder, Arvidsjaurs kommun i väster, Jokkmokks kommun i nordväst, Bodens kommun i norr samt Luleå kommun i öster.

Topografi och hydrografi

Området som utgör kommunen är ett starkt kuperat landskap med kraftigt nedskurna dalstråk. De största dalstråken är Piteälvens dalgång och det sjörika dalstråket kring Korsträsk och Vistheden. Höglandet är klätt med barrskog och har en kullig morän- och myrterräng. Kring dalstråken finns kalottberg, vars krön är täckta med morän och sluttningarna är kalspolade. Dessa var, när inlandsisen smälte bort, ett flikigt fjärd- och skärgårdslandskap. I dalgångarna finns finkorniga fjärdsediment vilka är viktig odlings- och ängsmark.

Tvärs genom kommunen, från väst till öst, rinner Piteälven. Vistån flyter från nordväst och passerar Sör-vistträsket, Nör-Vistträsket och Man-järv innan den mynnar ut i Piteälven. I södra delen av kommunen flyter Bergforsälven passerar bland annat Yttre Arvidsträsket innan den rinner vidare till grannkommunen. Andra älvar är Stockforsälven och Alterälven.

Naturskydd

I Älvsbyns kommun finns 17 naturreservat varav ett flertal är berg. Det mest kända är Storforsen som inkluderar Nordens största obundna fors, och som har Lasse Berghagen som ambassadör. Fallet är en del av Piteälven och förutom forsen finns även ”döda fallet”, jättegrytor, raviner och sällsynta växter i reservatet. Ett nästintill orört skogsområde finns i reservatet Rävabacken som även inkluderar våt- och hällmarker. Andra reservat är exempelvis Dubblabergen och Nakteberget.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling: Älvsby församling

Styre

Största parti i Älvsbyns kommun har i samtliga val varit Socialdemokraterna, som även haft egen majoritet vid åren 1973–1998 samt vid 2003–2014. Valet 2022 ledde till att 100 år av socialdemokratiskt styre bröts när den så kallade Älvsbyalliansen tog över makten.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter. Mandatperioden 2022–2026 tillhör fem av dessa Socialdemokraterna. Moderaterna och Centerpartiet har två ledamöter vardera medan Liberalerna, Vänsterpartiet, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna alla har en ledamot vardera.

Internationella relationer

Kommunstyrelsens har ett internationellt handlingsprogram. Av programmet framgår att målet med "Älvsbyns internationella arbete ska vara ett självklart verktyg för att stimulera ekonomisk tillväxt, öka sysselsättningen, vidga befolkningens kompetens, öka det kulturella utbytet, stärka kommunens attraktionskraft, bygga nätverk för att lära av andra i syfte att så kostnadseffektivt som möjligt tillhandahålla den service som kommunen erbjuder". Därtill deltar också Älvsbyns kommun i ett samarbete med övriga kommuner i Norrbottens och Västerbottens län i North Sweden, vilket är ett EU-kontor i Bryssel. Kommunen har även vänortssamarbeten med två orter – Fauske i Norge och Haapavesi i Finland. Tidigare fanns även ett vänsamarbete med en rysk stad, denna avslutades dock I början av 2010-talet.

Näringsliv

Näringslivet domineras av offentliga och privata tjänster. År 2020 var andelen företagare jämförbar med riket med 6,8 procent jämfört med 6,1 procent för Sverige. Största privata arbetsgivaren var Polarbröd med 175 anställda. Även om jord- och skogsbruket har en liten betydelse för antalet sysselsatta så är andra företag i kommunen, som exempelvis Älvsbyhus, beroende av näringen. Andra arbetsgivare var Försvarets materielverk i Vidsel och den växande turistnäringen.

= Transporter =

Riksväg 94 och länsväg 374 genomkorsar kommunen. Genom kommunen går även länsväg 356. Vid centralorten går stambanan Stockholm–Boden, där den ansluter till tvärbanan mot Piteå.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2016 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 877, eller 10,70 % av befolkningen (hela befolkningen: 8 193 den 31 december 2016). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 351, eller 3,97 % av befolkningen (hela befolkningen: 8 835 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Följande länder är de 10 vanligaste födelseländerna för befolkningen i Älvsbyns kommun. Tabellen innehåller dock 12 länder då lika många personer var födda i Afghanistan, Norge och Syrien.

= Utländska medborgare =

Den 31 december 2016 hade 544 invånare (6,64 %), varav 295 män och 249 kvinnor, ett utländskt medborgarskap och saknade samtidigt ett svenskt sådant. Personer som har både utländskt och svenskt medborgarskap räknas inte av Statistiska centralbyrån som utländska medborgare.

Kulturarv

Längs arkeologstigen i Manjärv finns minnen från stenåldern så som gravar, hyddbottnar, boplatser och fångstgropar. Detta då området var bebott av jägare och fångstfolk under &&&&&&&&&&&03000.&&&&&03 000 år. Totalt rör det sig om ett 20-tal platser med lämningar av bosättningar och två gravar med rödockra.

Från Wikipedia-artikeln Älvsbyns kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Älvsbyns kommun

  • Tväråsel vattenskyddsområde

    Vattenskyddsområde, 4 402 hektar

    Visa på kartan
  • Nakteberget

    Naturreservat, 778 hektar

    (Beskrivning av utvidgningen) Området utgör en utvidgning mot väster av det befintliga naturreservatet Nakteberget. Utvidgningen består av en norra och en södra del om drygt 50 hektar vadera. I den norra delen finns remsor med ursprunglig naturskog kantad av relativt nya hyggen …

    Visa på kartan
  • Åträsket domänreservat

    Naturreservat, 320 hektar

    Visa på kartan
  • Tvärån

    Vattenskyddsområde, 303 hektar

    Visa på kartan
  • Kantaberget

    Naturreservat, 235 hektar

    Visa på kartan
  • Storberget

    Naturreservat, 160 hektar

    Reservatet ligger 4 km sydväst om Vidsel, och utgörs av södra sluttningen av Storberget och området västerut, runt sjön Storbergsträsket. Berget når ca 395 meter över havet och domineras av brandpräglad tallskog, medan sjön huvudsakligen omges av barrskog som varierar mellan ins…

    Visa på kartan
  • Långträskberget

    Naturreservat, 155 hektar

    Visa på kartan
  • Rackberget

    Naturreservat, 132 hektar

    Visa på kartan
  • Gårdliden

    Naturreservat, 131 hektar

    Visa på kartan
  • Enstakaberget

    Naturreservat, 130 hektar

    Naturreservatet Enstakaberget ligger ca 2,5 km söder om naturreservatet Storforsen i Piteälven. Området utgörs av Enstakabergets delvis branta nordvästsluttning och sträcker sig ned från sjön Västertjärnen mellan de två mindre höjderna Västra- och Östra Tallberget. Naturreservat…

    Visa på kartan
  • Arvidsträskberget

    Naturreservat, 96 hektar

    Arvidsträskberget ligger 10 km sydväst om Älvsbyn. Området utgörs av en långsträckt sydsluttning där den östra delen karaktäriseras av en dramatiskt utskjutande sydbrant. Arvidsträskbergets sydsluttningar täcks av en tydligt brandpräglad talldominerad skog. Branden har skapat e…

    Visa på kartan
  • Rävabacken

    Naturreservat, 92 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.