Hoppa till innehållet

Fakta om Aneby kommun

Aneby kommun är en kommun i Jönköpings län. Centralort är Aneby.

Från Wikipedia-artikeln Aneby kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jönköping och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 797

+371 sedan 2014

Landareal

520 km²

13,1 invånare per km²

Hushåll 2025

3 131

2,19 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 127

607 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6975656360
Döda8265635450
Inflyttade359419374317282
Utflyttade383373448306347
Invandrade2025322427
Utvandrade1113181528
Folkökning−2771−6828−55

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,08 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
52
Sedan 2016
+118 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt66 %
Hyresrätt28 %
Bostadsrätt7 %
Småhus71 %
Flerbostadshus22 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri522
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst443
Utbildningsväsendet349
Handel260
Jordbruk, skogsbruk och fiske240
Civila myndigheter och försvaret166
Byggindustri160
Transport- och magasineringsföretag140

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 369 722 · Riket 10 605 529 · Plats 253 av 290

    6 851

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −287 · Riket 17 819 · Plats 73 av 290

    54

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,5 % · Riket 22,4 % · Plats 59 av 290

    24,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 21,1 % · Plats 171 av 290

    24,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,1 % · Riket 48,5 % · Plats 134 av 290

    36,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 120 av 290

    22,1 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 215 av 290

    2,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 390 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 155 av 290

    386 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 248 av 275

    13

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 54 av 290

    87,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 45 av 290

    79,7 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 10 av 80

    107,9

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 16 av 211

    47 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,1 · Riket 3,0 · Plats 174 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (4)

Fritidshem (4)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Aneby kommun som köpare (6)

Avtal för 17 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Aneby kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Askeryd, Bredestad, Bälaryd, Frinnaryd, Haurida, Lommaryd, Marbäck och Vireda. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I området fanns även Aneby municipalsamhälle från 24 november 1923 till slutet av 1966.

Vid kommunreformen 1952 bildades två "storkommuner" i området: Bredestad (av de tidigare kommunerna Askeryd, Bredestad, Bälaryd, Frinnaryd och Marbäck) samt Hullaryd (av Haurida, Lommaryd och Vireda).

År 1967 bildades Aneby landskommun av Bredestads och Hullaryds landskommuner. Aneby kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Aneby landskommun.

Topografi och hydrografi

Landskapet består av korsande dalstråk med mellanliggande höjder, vissa i form av långa bergdrumliner. Botten på dalstråken är på ungefär 200 meter över havet medan höjderna når 300 meter över havet, i vissa fall högre. Svartån rinner från söder till norr genom ett av sprickstråken och mellan Anebysjön och sjön Ralången passerar den det 19 meter höga vattenfallet Stalpet. En majoritet av landskapet är täckt av skog och då i synnerhet barrskog. Odlingsmarken är belägna i höjdområdena där jorden är finkornigare och frostrisken lägre. Där ligger gårdarna ensamma, alternativt i rad efter varandra. Åker är närmast respektive gård medan betesmarken och skogen ligger längre ned längs sluttningen.

Naturskydd

År 2023 fanns sju naturreservat i Aneby kommun. Sjön Örens är klassad som Natura 2000-område och vid dess västra strand ligger Björkenäs naturreservat. Området är rikt på ekar och har ett varierat odlingslandskap. Där finns många gamla, spärrgreniga träd. Degla lövskog ligger vid sjön Noen och består av lövskog, lövsumpskog och våtmark. I reservatet trivs en mängd fågelarter och andra djur. På 1960-talet bildades det som idag är ett av länets minsta och äldsta naturreservat, Vållingsön. Belägen i Ören är ön en viktig häckningsplats för fågelarter som storlom, skäggdopping, drillsnäppa, fisktärna och fiskgjuse. De övriga reservaten är Hyllingen, Nynäs och Åsens utmark.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fem församlingar – Aneby, Askeryd, Frinnaryd, Haurida-Vireda och Lommaryd.

Från 2016 indelas kommunen istället i åtta distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Askeryd, Bredestad, Bälaryd, Frinnaryd, Haurida, Lommaryd, Marbäck och Vireda.

Styre

Sedan 1990-talet har kommunens politiska styren ofta utgjorts av borgerliga partier. Mandatperioden 2022–2026 styr Socialdemokraterna tillsammans med Centerpartiet och Kristdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Aneby kommun utgörs av 15 ledamöter. Under Kommunstyrelsen finns Allmänna utskottet.

Näringsliv

Omkring var tionde förvärvsarbetande var kommunen början av 2020-talet sysselsatta inom jord- och skogsbruket. Samtidigt var drygt 30 procent sysselsatta inom industrin som vuxit som en följd av de goda möjligheterna till transporter, stor tillgång till skog och arbetskraft. Träindustrin, som tidigare dominerat näringslivet, har dock minskat sin betydelse och näringslivet har blivit mer diversifierat där små och medelstora företag dominerar. Större företag är exempelvis Attends Healthcare och Hags. 30 procent av kommunens förvärvsarbetande var sysselsatta inom offentliga sektorn.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 32 samt av länsvägarna 132 och 134. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Stockholm–Malmö och av Anebyleden.

= Utbildning =

År 2022 fanns fem kommunala grundskolor I kommunen. Två av dessa, Vireda och Sunhult, var belägna på landsbygden och övriga tre i centralorten. Gymnasieskola saknades i kommunen varför eleverna istället studerade i någon av kommunerna Tranås, Eksjö, Nässjö eller Jönköping.

År 2021 var andelen invånare i åldersgruppen 25-64 år med minst tre års eftergymnasial utbildning 17,9 procent, vilket var lägre än genomsnittet för Sverige för motsvarande siffra var 29,6 procent.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 6 854 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 253:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Museum

Vid Stjärneborgs museer finns Sveriges enda pyramid att beskåda, konstruerad av ingenjören och adelsmannen Malte Liewen Stierngranat år 1915. Denna gravplats har med tiden blivit en turistattraktion dit besökare även lockats för att besöka Stjärneborg slott och ett hembygds- och järnvägsmuseum.

Kulturarv

Det fanns 709 registrerade fornlämningar i Aneby kommun hos Riksantikvarieämbetet år 2022. Däribland en ruinkulle efter en borg och en slottsruin efter ett slott uppfört 1692 och revs 1889.

Åsens by är en samling välbevarade lantbyggnader från tidigt 1900-tal, men med rötter redan från 1500-talet. Byn blev ett kulturreservat år 2000 och därmed Sveriges första kulturreservat.

Från Wikipedia-artikeln Aneby kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Aneby kommun

  • Sunhultsbrunn

    Vattenskyddsområde, 300 hektar

    Försörjningsområde: Sunhultsbrunn

    Visa på kartan
  • Björkenäs

    Naturreservat, 167 hektar

    Området har tidigare omfattats av 2 separata beslut och en skötselplan som endast gällt för del av reservatet. Ett beslut och en gemensam skötselplan för hela naturreservatet underlättar framtida naturvårdsförvaltning och tillsyn.

    Visa på kartan
  • Nynäs

    Naturreservat, 97 hektar

    Visa på kartan
  • Degla lövskog

    Naturreservat, 81 hektar

    Området är ett stort sammanhängande sjönära lövskogsområde som har fått utvecklats fritt efter att tidigare ha dominerats av betesmarker med varierande trädskikt. Variationen inom området är stor med triviallövskog med ädellövinslag som dominerande naturtyp och dessutom sockelbi…

    Visa på kartan
  • Vållingsön

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Hyllingen

    Naturreservat

    Bredestadsdalen, där sjön Hyllingen ligger, verkar tillsammans med den intilliggande sjön Ralången som ledlinje för flyttfåglar. Detta gör att ett stort antal arter rastar årligen vid sjön och på de översvämmade maderna kring reservatet. Svanar, gäss, änder och vadare sätter prä…

    Visa på kartan
  • Grankärr 1:2

    Naturminne

    Ön Stenön i Ören

    Visa på kartan
  • Åsens by

    Kulturreservat

    Odlingslandskapet i kombination med byggnadsbeståndet är ett karakteristiskt exempel på landsbygdens småskaliga jordbruksmiljöer vid sekelskiftet.

    Visa på kartan
  • Frinnaryd

    Vattenskyddsområde

    Försörjningsområde: Frinnaryd

    Visa på kartan
  • Åsens utmark

    Naturreservat

    Naturskogsområdet Åsen ligger precis söder om sjön Ruppen. Det är ett äldre skogsområde som uppvisar många nyckelelemt i form av äldre tall, asp och riklig förekomst av granlågor i tät skog med jämn och hög luftfuktighet. Träden är olikåldriga, många är gamla och innanmurkna och…

    Visa på kartan
  • Norra och Södra Jularp

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Furulid

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.