Hoppa till innehållet

Fakta om Ånge kommun

Ånge kommun är en kommun i Västernorrlands län vars centralort är järnvägsknuten Ånge. Kommunen ligger huvudsakligen i landskapet Medelpad med en liten del i Jämtland. Flataklocken är en av de platser som gör anspråk på titeln Sveriges geografiska mittpunkt.

Från Wikipedia-artikeln Ånge kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västernorrland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 044

−440 sedan 2014

Landareal

3 067 km²

2,9 invånare per km²

Hushåll 2025

4 689

1,92 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 571

616 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7792646849
Döda142140137127136
Inflyttade325414401337315
Utflyttade392367428337344
Invandrade5244444785
Utvandrade1214102233
Folkökning−907−90−34−65

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,75 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
59
Sedan 2016
+109 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt8 %
Småhus62 %
Flerbostadshus28 %
Specialbostäder9 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst709
Tillverkningsindustri556
Transport- och magasineringsföretag415
Utbildningsväsendet395
Byggindustri370
Jordbruk, skogsbruk och fiske340
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik312
Handel301

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 240 640 · Riket 10 605 529 · Plats 233 av 290

    9 000

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −818 · Riket 17 819 · Plats 162 av 290

    −44

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,3 % · Riket 22,4 % · Plats 261 av 290

    18,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,6 % · Riket 21,1 % · Plats 53 av 290

    30,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,0 % · Riket 48,5 % · Plats 254 av 290

    28,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 16 av 290

    23,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 149 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 202 av 290

    378 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 168 av 275

    14,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 260 av 290

    74,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 238 av 290

    205

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 276 av 290

    61,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 41 av 180

    83,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 40 av 211

    35 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 220 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2016

21 100 ton

  1. 082008: 30 170 ton
  2. 092009: 26 000 ton
  3. 102010: 28 000 ton
  4. 112011: 25 400 ton
  5. 122012: 22 600 ton
  6. 132013: 22 900 ton
  7. 142014: 32 700 ton
  8. 152015: 29 200 ton
  9. 162016: 21 100 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Nouryon Pulp and Performance Chemicals AB, Albyfabrikerna

Nouryon Pulp and Performance Chemicals, Oorganiska kemikalier

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen5 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Nouryon Pulp and Performance Chemicals AB

Nouryon Pulp and Performance Chemicals, Oorganiska kemikalier

Utsläpp 2019
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen8 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Akzo Nobel Pulp and Performance, Albyfabriker

Nouryon Pulp and Performance Chemicals, Oorganiska kemikalier

Utsläpp 2018
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen8 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2012: 22 600 ton
  2. 2013: 22 900 ton
  3. 2014: 32 700 ton
  4. 2015: 29 200 ton
  5. 2016: 21 100 ton
20122016

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Eka Chemicals AB, Albyfabriker

Nouryon Pulp and Performance Chemicals, Oorganiska kemikalier

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil25 400 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider17 ton––
Svaveldioxid2 ton––
Flyktiga organiska ämnen25 ton––
Koldioxid, totalt25 400 ton––

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västernorrlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Ånge kommun som köpare (16)

Avtal för 138,3 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Ånge kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Borgsjö, Haverö och Torp. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Alby municipalsamhälle inrättades i Borgsjö landskommun 2 december 1904 och upplöstes vid utgången av 1956. Ånge köping bildades 1946 genom en utbrytning ur Borgsjö landskommun.

Ånge kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Ånge köping och landskommunerna Borgsjö, Haverö och Torp.

Kommunen ingick under 1971 i Medelpads domsaga och kommunen ingår sedan 1972 i Sundsvalls domsaga.

Topografi och hydrografi

Det omfattande öst–västliga dalstråket längs älven Ljungan omges av en kraftigt kuperad bergsterräng. Här består berggrunden främst av gnejs, täckt av områden med diabas som formar branta bergstup. Moränmarkerna i bergterrängen är ofta präglade av stora block och granskog. I sänkor och dalar formas småkulliga moränlandskap. Skogsterrängen erbjuder en variation av tjärnar och myrmarker.

Ljungan, som rinner från väster, passerar genom Haverö strömmar och Holmsjön innan den når sin breda huvuddalgång. Dalgången kännetecknas av flera djupt nedskurna bidalar med tallskogsklädda grusterrasser. I huvuddalen löper Ljunganåsen, en tydlig rullstensås. Åsen omges av leriga fjärdsediment som utgör kommunens viktigaste odlingsmark.

Naturskydd

Det finns 33 naturreservat i Ånge kommun. Helvetesbrännans naturreservat och Natura 2000-område är beläget i både Ånge kommun och Bräcke kommun. Området är stenigt och kuperat och rymmer både tallskog, lövskog och myrmark. I åarna lever flodpärlmusslan och bland fåglar hittas till exempel gråspett, strömstare och storlom. Även Jämtgavelns naturreservat är klassat som Natura 2000-område. I området finns gammal tallskog och artrika myrar. Liksom de tidigare nämnda reservatet är även Rankleven klassat som Natura 2000-område. Området har sedan 1800-talet uppmärksammats av botaniker då områdets flora är en kombination av både alpina och sydliga arter.

Haverö strömmar är belägen vid Kyrksjön. Där Ljungan mynnar ut från sjön delar den sig i tre strömmar. Det fritt strömmande vattnet är en sällsynt naturtyp och strömmarna har därför höga biologiska skyddsvärden.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Borgsjö-Haverö församling och Torps församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Borgsjö, Haverö och Torp.

Styre

Socialdemokraterna har länge varit det dominerande partiet. Inför valet 2014 meddelades att ett nytt parti skulle kandidera, Vår Framtid i Ånge. Orsaken var beslutet om nedläggning av Överturingens skola. I valet tappade Socialdemokraterna två mandat, men fick ändå egen majoritet och fortsatte därför styra kommunen. Efter valet 2018 styrs kommunen av en majoritetskoalition mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Valet 2022 ledde till ett blocköverskridande majoritetsstyre mellan Centerpartiet, Kristdemokraterna, Moderaterna och Socialdemokraterna. Moderaten Anders Mjärdsjö menade att "Vi ska hitta ett arbetsklimat där vi kan göra det bästa för kommunens utveckling och nå de mål som vi har satt upp i vår nyantagna vision. Det står högre än våra enskilda partibeteckningar. Vi har en samsyn kring de stora penseldragen".

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 11 ledamöter. Förutom det som åligger kommunstyrelsen enligt lag är Ånge kommuns kommunstyrelse även ansvar för "ekonomi, socialtjänst och kommunal hälsa och sjukvård, skolverksamhet, gymnasieverksamhet, väg- och trafikhållning, parkering, försäljning av kommunal mark". För att stödja sitt arbete har kommunstyrelsen fyra utskott; koncern- och finansutskottet, socialutskottet, samhällsbyggnadsutskottet samt utbildningsutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Sten-Ove Danielsson, Socialdemokraterna, 20 augusti 1999–31 januari 2020 Erik Lövgren, Socialdemokraterna, 1 februari 2020–

= Övriga nämnder =

Därtill finns två kommungemensamma nämnder: Överförmyndarnämnden Mitt och Bräcke och Ånge bygg- och miljönämnd.

Näringsliv

Service- och tjänstenäringarna dominerar kommunens näringsliv. Ånge kommun är den största arbetsgivaren. Många arbetstillfällen kan knytas till det stationssamhälle som centralorten växte fram ur, med arbetstillfällen kopplade till SJ och Green Cargo AB.

Omkring 15 procent av arbetstillfällena I kommunen tillhandahålls av tillverkningsindustrin, i synnerhet inom den kemiska industrin. Ett exempel på ett sådant företag är Nouryon Pulp and Performence Chemicals. Övriga industriföretag är exempelvis Permascand, som tillverkar elektroder, och Elkapsling, som tillverkar apparatlådor.

= Transporter =

Ånge är och har länge varit en stor järnvägsknut och därmed genomkorsas kommunen av ett flertal järnvägar, däribland Norra stambanan och Mittbanan, med frekvent godstrafik som följd. Kommunen har ett flertal järnvägsstationer, den största i Ånge trafikeras av både SJ och Norrtåg. Norrtåg trafikerar även stationerna Erikslund, Ljungaverk, Fränsta och Torpshammar.

= Utbildning =

I kommunen finns fem kommunala grundskolor och en fristående. Bobergsgymnasiet är den kommunala gymnasieskolan. I kommunen finns även musikskola samt Vuxenutbildning.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 920 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 233:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 783, eller 8,25 % av befolkningen (hela befolkningen: 9 493 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 433, eller 3,96 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2015 utgjorde folkmängden i Ånge kommun 9 493 personer. Av dessa var 686 personer (7,2 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

År 1908 uppfördes Torphammars Herrgård, då som disponentbostad åt den dåvarande ägaren till Torpshammars Aktiebolag som…

Från Wikipedia-artikeln Ånge kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Ånge kommun

  • Helvetesbrännan

    Naturreservat, 2 385 hektar

    Visa på kartan
  • Halmmyran

    Naturreservat, 1 188 hektar

    Halmmyran är en av de mest värdefulla våtmarkerna i länet och består av ett kalkrikt extremrikkärr som till stor del omges av kalkpåverkad barrsumpskog, båda med en artrik flora. Berggrunden består huvudsakligen av fattiga bergarter som gnejsgraniter. Den senaste inlandsisen tr…

    Visa på kartan
  • Vattenån

    Naturreservat, 790 hektar

    Vattenån Vattendraget hyser en av landets mest skyddsvärda förekomster av flodpärlmussla, antalet är skattat till drygt 100 000 individer. Ån är ett av de mest naturlika vattendragen i länet. En åttondel av musslorna är kortare än 50 mm och det finns individer kortare än 20 mm, …

    Visa på kartan
  • Klöstre

    Vattenskyddsområde, 688 hektar

    Visa på kartan
  • Stormyrskogen

    Naturreservat, 422 hektar

    Visa på kartan
  • Rörmyrberget

    Naturreservat, 246 hektar

    Området är kuperat och beläget på 275 till 350 möh, det vill säga ovan Högsta kustlinjen (HK), och domineras av blockrik morän. I öster finns en del myrar, och några mindre gölar finns spridda i området. Berggrunden utgörs huvudsakligen av granit, med inslag av diabas och metary…

    Visa på kartan
  • Karlsborgsberget

    Naturreservat, 176 hektar

    Visa på kartan
  • Maljan

    Naturreservat, 174 hektar

    Visa på kartan
  • Lill-Gravberget

    Naturreservat, 137 hektar

    Området är beläget åtta kilometer nordväst om Ånge, uppe på södra delen av Lill-Gravberget. Höjden över havet är 250 meter som lägst och 415 meter som högst. Mitt i området ligger Svarttjärnen, en idyllisk tjärn omgiven av mindre våtmarker. Bergrunden inom större delen av reser…

    Visa på kartan
  • Västra Göransåsen

    Naturreservat, 136 hektar

    Inrättande av naturreservat enligt miljöbalken 7 kap 4 §.

    Visa på kartan
  • Gammelbodarna

    Naturreservat, 109 hektar

    Visa på kartan
  • Leringsåsen

    Naturreservat, 104 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.