Hoppa till innehållet

Fakta om Arvidsjaurs kommun

Arvidsjaurs kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Lappland i Sverige. Centralort är Arvidsjaur.

Från Wikipedia-artikeln Arvidsjaurs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 089

−395 sedan 2014

Landareal

5 694 km²

1,1 invånare per km²

Hushåll 2025

3 217

1,87 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 899

640 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5962485051
Döda100778590102
Inflyttade240237271268220
Utflyttade283251271247250
Invandrade2537373576
Utvandrade151141420
Folkökning−75−2−322−24

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,23 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
54
Sedan 2016
+59 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt54 %
Hyresrätt41 %
Bostadsrätt4 %
Småhus58 %
Flerbostadshus34 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Civila myndigheter och försvaret525
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst467
Byggindustri316
Utbildningsväsendet315
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik297
Handel248
Jordbruk, skogsbruk och fiske153
Transport- och magasineringsföretag150

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 260 av 290

    6 026

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 182 av 290

    −63

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 257 av 290

    19,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 80 av 290

    28,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 239 av 290

    29,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 34 av 290

    22,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 154 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 68 av 290

    404 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 57 av 275

    16,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 199 av 290

    79,0 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 227 av 290

    207

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 4 av 290

    87,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 64 av 80

    37,4

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 203 av 211

    0 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 186 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (2)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Arvidsjaurs kommun som köpare (32)

Avtal för 299 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Arvidsjaurs kommun

Administrativ historik

När 1862 års kommunreform genomfördes i Lappland 1874 bildades Arvidsjaurs landskommun i Arvidsjaurs socken.

Den 25 oktober 1895 inrättades Arvidsjaurs kyrkostads municipalsamhälle. Namnet förkortades den 7 september 1951 till Arvidsjaur. Municipalsamhället upphörde vid utgången av år 1962.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen. Vid kommunreformen 1971 bildades Arvidsjaurs kommun av Arvidsjaurs landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 28 januari 2002 i Piteå domsaga och ingår sen dess i Luleå domkrets.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på umesamiska är Árviesjávrrie gielda.

Geografi

Arvidsjaurs kommun ligger vid Inlandsbanan mitt i landskapet Lappland, cirka 110 kilometer söder om norra polcirkeln.

Kommunen har gränser mot kommunerna Arjeplog, Jokkmokk, Älvsbyn, Piteå, Skellefteå, Norsjö, Malå och Sorsele.

Topografi och hydrografi

Bruten bergkullsterräng bestående av enstaka berg eller bergsgrupper utgör landskapet i kommunen. Topparna når alla omkring 500 till 650 meter över havet. Terrängen har en nordvästlig–sydöstlig orientering. Granit och arvidsjaurporfyr utgör berggrunden. I området finns långsmala sjöar liksom skogs- och myrmarker. Totalt täcks området till 70 procent av skog med långsam tillväxt. Den långsamma tillväxten kan härledas till mager morän och kallt klimat. Genom kommunen går exempelvis vattendragen Pite älv (en av de svenska nationalälvarna), Byskeälven samt Skellefte älv. Älvdalarna saknar bosättning, istället har höjderna lockat till lidbebyggelse i söderlägen. Där är risken för frost lägre och marken bättre lämpad för odling.

Naturskydd

År 2022 fanns 60 naturreservat i kommunen. Därtill fanns ekoparker, nyckelbiotoper, Natura 2000 och andra typer av områdesskydd för flora och fauna.

Flera av naturreservaten är bergsområden, så som Lillträskberget, Mattisberget och Myrberget. Andra områden, så som Björkselberget inkluderar urskog. I naturreservatet Björkselberget finns exempelvis tallar som är omkring 600 år gamla.

Administrativ indelning

För befolkningsrapportering består kommunen av ett enda område, före 2016 Arvidsjaurs församling och från 1 januari 2016 av distriktet Arvidsjaur

Styre

Socialdemokraterna har haft en stark ställning i Arvidsjaurs kommun då de hade egen majoritet i kommunfullmäktige från kommunvalet 1970 ända fram till kommunvalet 2010. Sedan 2010 har Socialdemokraterna fortsatt varit det största partiet i samtliga kommunalval.

Arvidsjaurs kommun har sedan 2014 styrts av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Antalet mandat i kommunfullmäktige var 41 från och med valet 1970 till och med valet 1998. Från valet 2002 minskades antalet mandat till 31, från valet 2014 till 29 och från valet 2022 till 23. Efter kommunvalet 2014 blev ett sverigedemokratiskt mandat obesatt då det saknades en kandidat som kunde besitta det.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 11 ledamöter, varav Socialdemokraterna har fem ledamöter, Vänsterpartiet och Centerpartiet har två ledamöter vardera medan Sverigedemokraterna och Moderaterna har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Sten Laestadius, Socialdemokraterna, 1 januari 1971–1979 Jan-Erik Sandberg, Socialdemokraterna, 1980–1993 Per Lavander, Socialdemokraterna, 18 mars 1993–4 maj 2005 Jerry Johansson, Socialdemokraterna, 2005–24 november 2013 Lotta Åman, Socialdemokraterna, 25 november 2013–31 december 2018 Sara Lundberg, Socialdemokraterna, 1 januari 2019–2021 Lars Forsgren, Socialdemokraterna, 1 augusti 2021–2024 Marcus Lundberg, Socialdemokraterna, 2024–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

I samband med kolonisationen så var jakt, fiske, tjärbränning och salpetersjudning nödvändiga binäringar. I slutet av 1800-talet ersattes tjärbränningen och salpetersjudningen av skogsarbete och flottning. I mitten av 1900-talet rationaliserades skogsbruken, vilket ledde till att jordbruk i stor utsträckning lades ner, exempelvis minskade antalet jordbruk som var större än 2 hektar från 836 till 25 under åren 1951 till 1996 och under samma tid minskade åkerarealen med 85 procent. Västra och Östra Kikkejaurs och Mausjaurs samebyar, vilka utgörs av ett antal samefamiljer, upprätthåller rennäringen. Arvidsjaurs näringsliv domineras under början av 2020-talet av skogsbruk och träindustri samt privat och offentlig tjänsteproduktion. Kommunen och regionen utgör de viktigaste arbetsgivarna inom den offentliga sektorn. År 2022 hade kommunen 672 anställda.

Knappt sex procent av arbetstillfällena fanns inom statliga myndigheter enligt Riksrevisionen. Bland dessa kan nämnas Norrlands dragonregemente, K 4, med 200 anställda år 2022. "Förbandet kan agera och verka i alla Sveriges miljöer. Krigsförmågan i den subarktiska miljön är regementets kärna och specialitet", skriver Försvarsmakten.

= Skogsbruk =

Skogsnäringen är en av de basnäringar som finns i kommunen och sysselsätter människor i skogen och i det lokala sågverket. Samtidigt har skogen en viktig roll för de människor som bor i kommunen eftersom den ger möjlighet till jakt, fiske och rekreation. Tidigare har skogsbruket skapat stora hyggen som till exempel runt byn Abraur och dikat ut många våtmarker. Under de senaste 20 åren har hyggestorleken minskat och nydikningar förekommer väldigt sällan.

Sveaskog är den största markägaren i kommunen, men även SCA och privata allmänningar äger mycket skog.

= Transporter =

E45 och 95, den senare även kallad Silvervägen, genomkorsar kommunen. Från centralorten och vidare mot Luleå går riksväg 94. Genom centralorten Arvidsjaur går Inlandsbanan.

Arvidsjaur har en flygplats som etablerades 1990. Den har status som med Internationell gemenskapsflygplats.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 6 046 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 260:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 2 244, eller 8,45 % av befolk…

Från Wikipedia-artikeln Arvidsjaurs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Arvidsjaurs kommun

  • Pellobäcken domänreservat

    Naturreservat, 33 550 hektar

    Visa på kartan
  • Nilasjåkk

    Naturreservat, 14 230 hektar

    Beslut om utvidgning av Nilasjåkk. Utvidgningen består av ett "SNUS-område".

    Visa på kartan
  • Reivo domänreservat

    Naturreservat, 9 961 hektar

    Visa på kartan
  • Tjadnesvare

    Naturreservat, 6 815 hektar

    Tjadnesvare är ett stort vildmarksområde som sträcker sig från sjön Allejaure i nordväst till berget Norr-Döttren i sydost. De östra och södra delarna utgör granurskogsklädda berg medan de västra och norra delarna till stor del består av vidsträckta myrar. I öster sträcker sig …

    Visa på kartan
  • Nimtek

    Naturreservat, 4 577 hektar

    Visa på kartan
  • Rävaberget-Hornliden

    Naturreservat, 2 293 hektar

    Området ligger cirka 20 km väster om Arvidsjaur, och har fått sitt namn av de två lågfjällen Rävaberget och Hornliden, som båda når en höjd närmare 715 m.ö.h. Rävaberget ligger i den geografiska mitten av området och dess kalfjällsplatå med branta, granskogsklädda sluttningar do…

    Visa på kartan
  • Paulajåkkå

    Naturreservat, 1 176 hektar

    Visa på kartan
  • Björkselberget

    Naturreservat, 1 102 hektar

    Naturreservatet Björkselberget ligger strax söder om Vistån i östra delen av Arvidsjaurs kommun. Området är beläget på Björkselbergets nordostsluttning och den urskogsartade tallskogen som utgör naturreservatet sträcker sig även fortsätter över toppen och ner i en liten remsa på…

    Visa på kartan
  • Guorpaliden

    Naturreservat, 804 hektar

    Visa på kartan
  • Nakteberget

    Naturreservat, 778 hektar

    (Beskrivning av utvidgningen) Området utgör en utvidgning mot väster av det befintliga naturreservatet Nakteberget. Utvidgningen består av en norra och en södra del om drygt 50 hektar vadera. I den norra delen finns remsor med ursprunglig naturskog kantad av relativt nya hyggen …

    Visa på kartan
  • Spjutberget-Rymmarberget

    Naturreservat, 627 hektar

    Visa på kartan
  • Tjuörrie

    Naturreservat, 610 hektar

    Tjuorre-Laxtjärnen är ett större och väl sammanhållet urskogsområde på det stora berget Tjourre (580 m ö h), ca 15 km OSO om Moskosel i östra delen av Arvidsjaurs kommun. Höjdskillnaden är stor inom området och de lägst liggande delarna ligger kring 400 m ö h. I söder flackar be…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.