Hoppa till innehållet

Fakta om Åsele kommun

Åsele kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Lappland i Sverige.

Från Wikipedia-artikeln Åsele kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

2 694

−144 sedan 2014

Landareal

4 249 km²

0,6 invånare per km²

Hushåll 2025

1 419

1,89 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

1 688

627 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1624272019
Döda5036465440
Inflyttade171123115100118
Utflyttade134111131137138
Invandrade2013241832
Utvandrade181214615
Folkökning112−25−64−24

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,50 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
19
Sedan 2016
+61 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt6 %
Småhus67 %
Flerbostadshus24 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst270
Jordbruk, skogsbruk och fiske120
Utbildningsväsendet110
Tillverkningsindustri104
Handel93
Byggindustri91
Transport- och magasineringsföretag83
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik72

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 286 av 290

    2 683

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 122 av 290

    −11

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 246 av 290

    19,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 18 av 290

    32,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 214 av 290

    30,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 4 av 290

    23,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 200 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 272 av 290

    362 900 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 151 av 275

    15

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 1 av 290

    100 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 133 av 290

    219

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 54 av 290

    79,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2023 · Plats 83 av 214

    69

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 209 av 225

    0 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 4 av 290

    15,7

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 260 av 287

    76 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (2)

Fritidshem (2)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Åsele kommun som köpare (8)

Avtal för 75,8 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Åsele kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Fredrika och Åsele. I dessa socknar bildades när kommunreformen 1862 genomfördes i Lappland 1874/1875 landskommuner med motsvarande namn.

Åsele municipalsamhälle inrättades i Åsele landskommun 5 juli 1901 och upplöstes 1959 när Åsele köping bildades genom en ombildning av landskommunen.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Åsele kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom av en ombildning av Åsele köping. År 1974 införlivades Fredrika kommun och Dorotea kommun. År 1980 utbröts området som motsvarat Dorotea kommun och återbildades som egen kommun.

Kommunen ingår sedan 2018 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på samiska är Sjeltien tjïelte .

Geografi

Kommunen ligger i södra delen av Västerbottens län och gränsar till kommunerna Sollefteå och Örnsköldsvik i Västernorrlands län samt kommunerna Dorotea och Vilhelmina i väster, Lycksele i norr och Bjurholm i öster, samtliga i Västerbottens län. Centralort är Åsele med 1 706 invånare som är kommunens enda tätort där 60,2 % av kommunens invånare bodde 2015.

Topografi och hydrografi

Landskapet präglas av ett kraftigt kuperat platåområde med höjder täckta av barrskog och omväxlande moränmarker som bjuder på myrar och sjöar. Den underliggande berggrunden består huvudsakligen av granit med inslag av ådergnejs. Stöttingfjället i norr är känt för sina stora myrområden och urskogar.

Mellan de kuperade höjderna sträcker sig huvudsakligen nordvästliga dalstråk, genom vilka Lögdån (Lögdeälven), Gigån (Gideälven) och Ångermanälven slingrar sig fram. I vissa dalstråk återfinns omfattande isälvsavlagringar, ofta täckta av högväxande tallskog. I det mångfacetterade myrområdet vid Yxsjö norr om Åsele finns en variation av kärr, blandmyr och sumpskog.

Den odlade marken är begränsad och återfinns främst kring Ångermanälven där jordarna är finsandiga.

Naturskydd

Björnlandets nationalpark med en av Sveriges värdefullaste urskogar är belägen i Åseles lappmark. Parken bildades 1991 och har tallskog och sumpskog med hänglav. Då inlandsklimatet är kärvt är floran artfattig. Området används också för renskötsel.Förutom nationalparken finns också 57 naturreservat i kommunen.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Åsele-Fredrika församling.

Från 2016 indelas kommunen i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Fredrika och Åsele.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna med stöd av Vänsterpartiet. Efter valet 2014 bildades en ny majoritetskoalition mellan de lokala partierna Åselepartiet och Opinion. Åsele var då den enda kommunen i Sverige som styrdes av enbart lokala partier. Efter valet 2018 bildades en ny koalition mellan Socialdemokraterna och Åselepartiet. Samarbetet fortsatte efter valet 2022.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen nio ledamöter. Under mandatperioden 2023–2026 har Socialdemokraterna fyra ledamöter, Centerpartiet och Åselepartiet två vardera och Liberalerna en.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Thore Sörlin, Socialdemokraterna, 1971–1973 Kjell-Erik Edblom, Socialdemokraterna, 1974–1979 Tore Möller, Socialdemokraterna, 1980–1985 Anders Westman, Socialdemokraterna, 1986–1988 Svante Söderqvist, Socialdemokraterna, 1989–1994 Sören Skoglund, Socialdemokraterna, 1995–1998 Sam Ersson, Centerpartiet, 1998–2002 Bert-Rune Dahlberg, Socialdemokraterna, 2002–18 juni 2012 Peter Lindström, Socialdemokraterna, 18 juni 2012–2014 Brage Sundberg, Åselepartiet, 2014–oktober 2016 Linnéa Lindberg, Åselepartiet, 2016–2018 Andreas From, Socialdemokraterna, 1 januari 2019–4 mars 2026 Gerhard Sannsell, Socialdemokraterna, 4 maj 2026–

Näringsliv

Basen för näringslivet har traditionellt varit skogsbruket. Men sysselsättningsmässigt har skogsbrukets betydelse blivit allt mindre viktigt då metallindustrin och åkerinäringen vuxit till exempel är plåtbearbetningsföretaget ÅMV Production AB är ett av de större företaget i kommunen. Dessutom växer turistnäringen i och blir allt viktigare i kommunen.

= Transporter =

Riksväg 90 följer Ångermanälven från söder genom kommunen, dessutom går även E45 och 92 genom området. Samebyar har vinterbetesmarker i Åsele kommun vilket innebär att renar vistas på och kring vägarna.

= Utbildning =

Åsele Centralskola och Fredrika skola är kommunens två grundskolor. Gymnasieskola saknas i kommunen, men för studier i Vilhelmina och Lycksele kommuner är det möjligt att dagspendla.

= Sjukvård =

I kommunen finns en sjukstuga, denna har samarbete med hälsocentralen i Dorotea kommun. Det är 10 mil till närmaste sjukhus, Lycksele sjukhus. Men sjukstugan har öppenvård och dygnetruntverksamhet med fyra akutvårdsplatser.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 2 660 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 286:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Mellan 1970 och 2015 minskade befolkningen i Åsele kommun med 46,5 % jämfört med hela Sveriges befolkning som under samma period ökade med 18,0 %.

= Befolkningstäthet =

Kommunen hade den 31 december 2017 en befolkningstäthet på 0,7 invånare per km², medan den i riket var 24,8 inv/km². Medelåldern i kommunen år 2016 var 47,6 år (varav 46,3 år för män och 49,0 år för kvinnor) vilket ligger över rikets genomsnitt på 41,2 år (varav 40,3 år för män och 42,2 år för kvinnor).

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2016 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 403, eller 14,02 % av befolkningen (hela befolkningen: 2 875 den 31 december 2016). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 117, eller 3,34 % av befolkningen (hela befolkningen: 3 499 den 31 december 2002).

= Utländska medborgare =

Den 31 december 2016 hade 297 invånare (10,33 %), varav 168 män och 129 kvinnor, ett utländskt medborgarskap och saknade samtidigt ett svenskt sådant. Personer som har både utländskt och svenskt medborgarskap räknas inte av Statistiska centralbyrån som utländska medborgare.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Denna tabell redovisar födelseland för Åsele kommuns invånare enligt den statisti…

Från Wikipedia-artikeln Åsele kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Åsele kommun

  • Björnlandet

    Nationalpark, 2 372 hektar

    Visa på kartan
  • Tallkullarna

    Naturreservat, 1 334 hektar

    Tallkullarnas naturreservat ligger på vattendelaren mellan vattendragen Flärkån och Oxvattenbäcken. Reservatet består av bergen Tallkullarna, Baktoberget och Solasnarken. Tillsammans utgör dessa en markerad bergrygg i terrängen. Området har mycket varierande topografi med ett an…

    Visa på kartan
  • Järnesberget

    Naturreservat, 930 hektar

    Järnesberget är ett sammanhängande område med gammal skog som ligger på Stöttingfjällets platå, ca 40 km nordost om Åsele. Området består av Järnesbergets flertal kullar och sluttningar. Mellan kullarna ligger flackare marker med många små och medelstora myrar. Höjden över havet…

    Visa på kartan
  • Flatberget

    Naturreservat, 861 hektar

    Flatbergets naturreservat ligger ca 40 km västsydväst om Lycksele. Reservatet nås enklast via den skogsbilväg som genomkorsar området som passerar via Åttonträsk eller Vägsele. Området är ett stort naturlandskap med huvudsakligen gamla, urskogsartade granskogar av höghöjdstyp, h…

    Visa på kartan
  • Stor-Norsjöberget

    Naturreservat, 628 hektar

    Visa på kartan
  • Stor-Rotliden

    Naturreservat, 538 hektar

    Läge och landskap Stor-Rotliden ligger ca 17 km norr om Fredrika på 450-575 meters höjd över havet. Reservatet utgörs i huvudsak av berget Björkliden och Stöt-tingberget samt ett flackare, myrrikt område mellan de båda bergen. Det finns även myrområden i södra och nordvästra del…

    Visa på kartan
  • Mesjödalen

    Naturreservat, 517 hektar

    Mesjödalens naturreservat ligger ca 33 km sydost om Åsele samhälle. Reservatet består av Lakasjöbergets topparti och öst-, syd och västsluttningar. Västsluttningen går ner mot en dalgång, Mesjödalen, genom vilken Mesjöbäcken rinner, omgiven av våtmark. Reservatets sydöstra del b…

    Visa på kartan
  • Klingerberget

    Naturreservat, 434 hektar

    Visa på kartan
  • Gammelgårdsberget

    Naturreservat, 426 hektar

    Visa på kartan
  • Ormberget

    Naturreservat, 387 hektar

    Läge och landskap Ormbergets naturreservat är beläget ca 14 km väster om Lillögda i Åsele kommun. Hela området ligger i en sydvästsluttning som avslutas över en bergskam i norr. Området domineras av grannaturskog med inslag av tallnaturskog. I den övre delen av sluttningen finns…

    Visa på kartan
  • Värniksberget

    Naturreservat, 301 hektar

    Värniksbergets naturreservat ligger ca 25 km VSV om Fredrika. Reservatet utgörs av bergen Brännberget i norr, Rönnkullen i områdets centrala del och Värniksberget i söder. På Värniksberget finns en mycket markant sydbrantsklippa med stora ras- och blockmarker nedanför. Värniksbe…

    Visa på kartan
  • Lilla Stutvattnet

    Naturreservat, 285 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.