Hoppa till innehållet

Fakta om Askersunds kommun

Askersunds kommun är en kommun i Örebro län. Centralort är Askersund.

Från Wikipedia-artikeln Askersunds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 477

+358 sedan 2014

Landareal

820 km²

14,0 invånare per km²

Hushåll 2025

5 712

1,99 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 268

633 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda112929010396
Döda133128136152137
Inflyttade616615565521521
Utflyttade530560552504500
Invandrade5156534357
Utvandrade2415182936
Folkökning9463−37−19−1

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,77 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
81
Sedan 2016
+64 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt60 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt7 %
Småhus65 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 280
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst850
Byggindustri453
Utbildningsväsendet432
Jordbruk, skogsbruk och fiske386
Handel350
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik292
Transport- och magasineringsföretag192

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 196 av 290

    11 382

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 216 av 290

    −95

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 248 av 290

    19,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 51 av 290

    30,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 242 av 290

    28,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 155 av 290

    21,9 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 265 av 290

    1,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 86 av 290

    398 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 241 av 275

    13,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 241 av 290

    76,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 265 av 290

    201

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 194 av 290

    71,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 141 av 180

    31,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 19 av 211

    44 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 169 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (5)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

9 539 ton

  1. 162016: 15 144 ton
  2. 172017: 19 439 ton
  3. 182018: 20 032 ton
  4. 192019: 15 156 ton
  5. 202020: 15 521 ton
  6. 212021: 22 069 ton
  7. 222022: 11 971 ton
  8. 232023: 14 309 ton
  9. 242024: 14 853 ton
  10. 252025: 9 539 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Aspa Pulp AB

Aspa Pulp AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil9 539 ton––
Koldioxid, biogen435 944 ton––
Kväveoxider219 ton––
Svaveldioxid10 ton––
Stoft32 ton––
Ammoniak54 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2024: 14 853 ton
  2. 2025: 9 539 ton
20242025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ja. Mer hos Naturvårdsverket

Zinkgruvan Mining AB

Zinkgruvan Mining AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider20 ton––
Bly–59 kg–
Kadmium–1 kg–
Kväve–31 ton–
Arsenik–16,3 kg–
Nickel–22,1 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Mer hos Naturvårdsverket

Ahlstrom Aspa Bruk AB

Aspa Pulp AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2023
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil14 309 ton––
Koldioxid, biogen379 020 ton––
Kväveoxider212 ton––
Svaveldioxid9 ton––
Stoft48 ton––
Ammoniak54 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2021: 22 069 ton
  2. 2022: 11 971 ton
  3. 2023: 14 309 ton
20212023

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ja.

Ahlstrom-Munksjö Aspa Bruk AB

Aspa Pulp AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2020
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil15 521 ton––
Koldioxid, biogen418 654 ton––
Kväveoxider234 ton––
Svaveldioxid5 ton––
Stoft76 ton––
Ammoniak53 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2017: 19 439 ton
  2. 2018: 20 032 ton
  3. 2019: 15 156 ton
  4. 2020: 15 521 ton
20172020

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ja.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Askersunds kommun som köpare (3)

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Askersunds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Askersund, Hammar, Lerbäck och Snavlunda. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Askersunds stad, bildad 1643 genom utbrytning ur Askersunds socken, och stadskommun från 1863 var även den en del i kommunens område.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunen Lerbäck (av de tidigare kommunerna Lerbäck och Snavlunda) samtidigt som Askersunds landskommun uppgick i Askersunds stad medan Hammars landskommun förblev oförändrad.

Askersund kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Askersunds stad och storkommunerna Hammar och Lerbäck.

Kommunen ingick från bildandet till 1 juni 2001 i Hallsbergs domsaga och ingår sen dess i Örebro domsaga.

Geografi

Kommunen ligger i huvudsak i Närke, men sträcker sig även strax söder om Zinkgruvan en liten bit in i Östergötland.

Topografi och hydrografi

Askersund består till 75 procent av skog. I väster inkluderar kommunen delar av den storblockiga Tiveden och den östra delen inkluderar en del av Tylöskogen. Skogsbygden kännetecknas av en höglänt, sjörik sprickdalsterräng vars platåer når 200–220 meter över havet. Gnejs och granit utgör huvudsakligen berggrunden som även har inslag av urkalksten och malmförande hälleflintgnejser så som järn, zink och bly. Kommunens strandens mot Vättern utgörs av skarpa bergskonturer. Söndriga stränder, öar och sund, bildar tillsammans en inlandsskärgård. Som ledlinjer för kommunikationer och bosättning har ett åssystem med tre huvudåsar använts. Nära Snavlunda finns Närkes största isälvsdelta. Öppen odlingsmark finns vid Vätternviken Alsen.

Naturskydd

År 2017 återinvigdes Tivedens nationalpark efter att den utvidgats. Parken beskrivs av Naturvårdsverket som "en av Sydsveriges vildaste skogar" med "kaotiska blockmarker".

År 2022 fanns 35 naturreservat i Askersunds kommun, varav ett flertal var belägna vid eller i Vättern. Däribland Verkanäset och Norra Vätterns skärgård.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar – Askersunds församling, Hammars församling, Lerbäcks församling och Snavlunda församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt – Askersund, Hammar, Lerbäck och Snavlunda.

År 2015 fanns fortfarande samma församlingar som vid årsskiftet 1999/2000, vilket distriktsindelningen är baserad på.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Askersunds kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Under Kommunstyrelsen finns Kommunstyrelsens arbetsutskott.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Bo Trygg, Socialdemokraterna, 1998–11 september 2009 Per Eriksson, Socialdemokraterna, oktober 2009–31 december 2018 Caroline Dieker, Moderaterna, 1 januari 2019–

Näringsliv

Trots att man i kommunen tillverkade järn redan under medeltiden, vilken hade sina glansdagar under 1600- och 1700-talen, är kommunen svagt industrialiserad. En del bruk kom att ägas av Louis De Geers men något centrum för bergsbruket blev aldrig Askersund. Under 1800-talet började malmtillgångarna sina vilket ledde till att både bruk och gruvor lades ner eftersom. Som en rest från forna glansdagar återstår Skyllbergs Bruks AB, vilka fortsatt med spiktillverkning i Lerbäcks bergslag samt Zinkgruvan Mining AB i Zinkgruvan. Bland andra industrier hittas exempelvis sulfatfabriken Munksjö Aspa Bruk AB. I början av 2020-talet var dock kommunen den största arbetsgivaren.

= Transporter =

Genom kommunen går riksvägarna 49 och 50 från var sin sida om Vättern och genom centralorten norrut. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Mjölby–Motala–Hallsberg.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 394 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 195:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

År 2022 fanns fem byggnadsminnen i kommunen – Igelbäckens masugn, Kullängsstugan, Stjernsunds slott, Trehörnings masugn och Askersunds prästgård. Förutom byggnadsminnen fanns även 11 kulturmiljöer, bland dessa hittas Garpa och Västerby gruvor. De båda fornlämningarna är en del av Vena gruvfält som är av riksintresse för kulturmiljövården. Den 13 april 1768 skedde en av Sveriges största gruvolyckor genom tiderna i Västerby gruva.

Ett markant inslag i kulturlandskapet är områdets slott och herrgårdar, exempelvis finns bruksherrgårdar och bergsmansgårdar i odlingsstråken norrut.

Från Wikipedia-artikeln Askersunds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Askersunds kommun

  • Mårsätter

    Naturreservat, 2 370 hektar

    Visa på kartan
  • Norra Vätterns skärgård

    Naturreservat, 2 333 hektar

    Visa på kartan
  • Norrudden

    Vattenskyddsområde, 1 655 hektar

    Beslut om vattenskyddsområde och föreskrifter för grundvattentäkten Norrudden i Askersunds och Laxå k:ner

    Visa på kartan
  • Åsbro

    Vattenskyddsområde, 504 hektar

    Visa på kartan
  • Hjärtasjöns skärgård

    Naturreservat, 374 hektar

    Objektet utgörs av Hjärtaön och flera småöar och skär i Hjärtasjön (och därmed en stor del av sjöns yta), samt barrskogen öster om sjön. Hjärtaön är en långsträckt ö med starkt flikig strandlinje. Terrängen är svagt kuperad och marken blockig. Sundet mellan Hjärtaön och fastland…

    Visa på kartan
  • Klåvudden

    Naturreservat, 343 hektar

    Visa på kartan
  • Orkarebäcken

    Naturreservat, 143 hektar

    Beslut om bilande av naturreservatet Orkarebäcken, Askersunds kn

    Visa på kartan
  • Kärramarken

    Naturreservat, 121 hektar

    Naturvärden Starkt kuperat naturskogsartat område rikt på intressanta strukturer såsom branter, lodytor, lokar död ved mm. Skogstyperna varierar från lövrika sumpskogar på de lägsta delarna till gammal hällmarkstallskog på de högst belägna delarna. Här och var är marken påverkad…

    Visa på kartan
  • Djupedal

    Naturreservat, 105 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Snavlunda

    Naturreservat, 77 hektar

    Visa på kartan
  • Gimpeln

    Naturreservat, 66 hektar

    Gimpeln är ett naturskogsartat område cirka 5 km sydväst om Askersund i Askersunds kommun. Det rör sig om en del av länet som är hårt brukat genom en lång historia av bebyggelse och exploatering. Objektet är kuperat med en större höjd i norr, samt rasbranter, sumpskog och mindre…

    Visa på kartan
  • Dovrasjödalen

    Naturreservat, 65 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.