Hoppa till innehållet

Fakta om Åtvidabergs kommun

Åtvidabergs kommun är en kommun i Östergötlands län, ingående i landskapen Östergötland och Småland. Centralort är Åtvidaberg i Östergötland.

Från Wikipedia-artikeln Åtvidabergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Östergötland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 467

−5 sedan 2014

Landareal

689 km²

16,6 invånare per km²

Hushåll 2025

5 493

2,09 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 348

554 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8812310310690
Döda134131150127133
Inflyttade501527581458565
Utflyttade536520500495503
Invandrade2746382974
Utvandrade2212162028
Folkökning−763544−467

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,26 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
94
Sedan 2016
+48 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt58 %
Hyresrätt34 %
Bostadsrätt8 %
Småhus61 %
Flerbostadshus32 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst634
Tillverkningsindustri631
Utbildningsväsendet514
Byggindustri374
Handel365
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik256
Jordbruk, skogsbruk och fiske225
Hotell och restauranger137

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 472 529 · Riket 10 605 529 · Plats 194 av 290

    11 490

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 83 · Riket 17 819 · Plats 94 av 290

    23

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,2 % · Riket 22,4 % · Plats 151 av 290

    21,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,7 % · Riket 21,1 % · Plats 114 av 290

    27,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 46,5 % · Riket 48,5 % · Plats 165 av 290

    34,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 76 av 290

    22,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,8 % · Riket 3,1 % · Plats 227 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 148 av 290

    387 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 120 av 275

    15,3

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 185 av 290

    79,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 165 av 290

    216

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 205 av 290

    70,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 120 av 180

    41

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 99 av 211

    23 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,9 · Riket 3,0 · Plats 180 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Åtvidabergs kommun som köpare (10)

Avtal för 107,8 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Åtvidabergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Björsäter, Grebo, Värna, Yxnerum och Åtvid i Östergötland samt Gärdserum och Hannäs i Småland. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Åtvidabergs municipalsamhälle inrättades i Åtvids landskommun 30 maj 1902 och upplöstes 1946 när Åtvidabergs köping bildades genom en ombildning av landskommunen.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Björsäter (av de tidigare kommunerna Björsäter, Grebo, Värna och Yxnerum) och Uknadalen (av Gärdserum, Hannäs och Ukna) medan Åtvidabergs köping förblev opåverkad.

Åtvidabergs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Åtvidabergs köping och Björsäters landskommun samt delar ur Uknadalens landskommun (Gärdserums och Hannäs församlingar) som samtidigt övergick från Kalmar län till Östergötlands län.

Geografi

Kommunens område ligger med en större del i landskapet Östergötland, medan den sydöstra delen (distrikten Gärdserum och Hannäs) tillhör Småland. Kommunen gränsar i väster till Kinda och Linköpings kommuner, i norr till Söderköpings kommun, i öster till Valdemarsviks kommun samt i söder till Västerviks kommun.

Topografi och hydrografi

Åtvidabergs kommun är en kommun rik på sjöar, det finns totalt mer än 200. Berggrunden domineras av granit och gnejsgranit samt, kring centralorten, omvandlade vulkaniska bergarter där det tidigare har brutits kopparmalm. Landskapet genomkorsas av sprickdalar med nordväst–sydöstlig utsträckning. Höjderna utgörs av hällmarker eller skogklädd morän, medan dalgångarna intas av uppodlade eller ädellövskogsklädda sedimentjordar eller av långsträckta sjöar som Yxningen, Risten och Vin. Flera större isälvsavlagringar finns, exempelvis i ett stråk som genomtvärar centralorten och sjön Ören från nordväst mot sydöst. I kommunens södra del ligger Uknadalen omgiven av branta bergsidor. I dalbotten har Storån ett meandrande lopp mellan hagmarker, uppodlade områden och rullstensåsar.

Växt- och djurliv

Ekmiljöerna i Åtvidaberg är väl kända. I Eklandskapet växer gamla ekar där en mångfald av djur och växter trivs, så som insekter, lavar, svampar, fladdermöss och kattugglor. I kommunen finns också gammelskogar med tall och gran.

Naturskydd

I kommunen finns 24 stycken naturreservat. I Grävsätters naturreservat finns urskog bestående av barrträd och lundartade äldre lövskogar finns i Kulla Ängar bredvid sjön Bjän. Vildmarkskänsla och svårframkomlig terräng finns i Odensgöl, medan kulturhistoriska marker finns i reservatet Åsen.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Åtvids församling.

Från 2016 indelas kommunen i följande distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Björsäter, Grebo, Gärdserum, Hannäs, Värna, Yxnerum och Åtvid.

Styre

Socialdemokraterna har varit största parti sedan 1970-talet och har varit del av styrande koalitioner sedan åtminstone 1994, med undantag för åren 2002 till 2006 då en koalition mellan de borgerliga partierna och två lokala partier styrde.

Från 2006 till 2018 styrdes kommunen av en blocköverskridande majoritet bestående av Socialdemokraterna och Moderaterna. 2018 tillträdde ett nytt majoritetsstyre mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Vänsterpartiet. Valet 2022 blev jämnt, men Liberalerna valde att fortsätta samarbetet och styret fick fortsatt majoritet. Miljöpartiet gick även med i styret.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Åtvidabergs kommun utgörs av 15 ordinarie ledamöter. Kommunstyrelsens ordförande och 1:e vice ordförande bär titlarna kommunalråd medan kommunstyrelsens 2:e vice ordförande bär titeln oppositionsråd. Kommunstyrelsen har fem utskott: Planerings- och ekonomiutskottet, Barn- och utbildningsutskottet, Vård- och omsorgsutskottet, Samhällsbyggnadsutskottet samt Tekniska utskottet.

Näringsliv

Traditionellt har industrisektorn varit stark i kommunen och centralorten Åtvidaberg är traditionellt en bruksort, en bit i på 1900-talet bröts där kopparmalm. Tillverkaren av kontorsmaskiner Facit AB, tidigare kontorsmöbeltillverkaren AB Åtvidabergs förenade industrier, var dock det mest kända företaget i kommunen under 1900-talet. Företaget dominerade näringslivet under 1950- och 1960-talen men 1990 ombildades företaget till elektronikföretaget Scanfil Åtvidaberg AB. Omkring 19 procent av de förvärvsarbetande invånarna är sysselsätta av industrisektorn.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av järnvägen Linköping–Västervik. Genom kommunen går även riksväg 35 och länsväg 134.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 476 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 194:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Det så kallade Sveriges sista slott, Adelsnäs Herrgård, är beläget vid Bysjön. Theodor Adelswärd lät bygga herrgården 1916 och den färdigställdes fyra år senare. I närheten finns också världens enda fungerande solkanon.

Långserums by ligger längs Östgötaleden. Den äldsta byggnaden är från 1500-talet och det finns cirka 25 timmerhus byggda mellan 1750 och 1850.

Från Wikipedia-artikeln Åtvidabergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Åtvidabergs kommun

  • Råberga

    Vattenskyddsområde, 23 851 hektar

    Visa på kartan
  • Kojmon

    Naturreservat, 1 087 hektar

    Visa på kartan
  • Hästenäs kyrkskog

    Naturreservat, 755 hektar

    Hästenäs kyrkskog ligger vid sjön Yxningen i Åtvidabergs kommun. Det är ett för Götaland stort barrskogsdominerat gammelskogsområde med cirka 439 hektar skog. Området har stort lövinslag och mycket hög andel nyckelbiotoper och naturvärdesobjekt. Förutom storleken är området spec…

    Visa på kartan
  • Långserum

    Naturreservat, 359 hektar

    Reservatet består av en brant sluttning ner mot sjön Yxningen med delvis urskogsartad naturskog samt ett ovanför liggande större talldominerat barrskogsområde på ca 150 år. Tall dominerar större delen av området även i branten men på lite bördigare mark längre ned i sluttningen …

    Visa på kartan
  • Ekhultebergen

    Naturreservat, 176 hektar

    Visa på kartan
  • Stockmossen

    Naturreservat, 130 hektar

    Visa på kartan
  • Storskogen

    Naturreservat, 130 hektar

    Visa på kartan
  • Herrsätter

    Naturreservat, 86 hektar

    Området ligger ca 4 km sydost om Värna kyrka i Åtvidabergs kommun och utgörs av en mosaikartad ekmiljö med alltifrån slutna lundmiljöer, till halvöppna och öppna ekhagar omgärdat av åkrar i ett småbrutet odlingslandskap. Moränkullar, stundom rikt småblockiga, är främst bevuxna m…

    Visa på kartan
  • Åtvidsnäs

    Naturreservat, 85 hektar

    Åtvidsnäs naturreservat ligger i nära anslutning till tätorten Åtvidaberg. Närområdet erbjuder ett innehållsrikt landskap med ädellövmiljöer och betade hagmarker förekommer i stor utsträckning. Området har brukats under lång tid och är idag varierat med både öppna och mer slutn…

    Visa på kartan
  • Odensgöl

    Naturreservat, 38 hektar

    Visa på kartan
  • Ristskeda

    Naturreservat, 32 hektar

    Beslut om bildande av Ristskeda naturreservat

    Visa på kartan
  • Ekhammarviken

    Naturreservat, 30 hektar

    Barrskog täcker större delen av naturreservatet. Ofta förekommer både tall och gran i blandade bestånd. De gamla tallarna är generellt något äldre än granen men enstaka gran uppnår en liknande ålder. Bitvis finns ett stort inslag av död granved, både stående och liggande träd, s…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.