Hoppa till innehållet

Fakta om Bengtsfors kommun

Bengtsfors kommun är en kommun i Dalsland i Västra Götalands län, i före detta Älvsborgs län. Centralort är Bengtsfors.

Från Wikipedia-artikeln Bengtsfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 076

−480 sedan 2014

Landareal

888 km²

10,2 invånare per km²

Hushåll 2025

4 613

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 567

613 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8168685768
Döda136123151127139
Inflyttade478452382371476
Utflyttade607587513449461
Invandrade5949858079
Utvandrade3448254941
Folkökning−159−182−154−117−62

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,16 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
59
Sedan 2016
+64 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt2 %
Småhus64 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst880
Tillverkningsindustri862
Utbildningsväsendet385
Jordbruk, skogsbruk och fiske261
Transport- och magasineringsföretag255
Byggindustri236
Enheter för kultur, nöje och fritid236
Handel233

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 234 av 290

    8 955

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 234 av 290

    −121

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 267 av 290

    18,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 26 av 290

    31,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 225 av 290

    30,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 30 av 290

    22,9 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 136 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 220 av 290

    374 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 185 av 290

    14,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 194 av 290

    79,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 247 av 290

    203

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 148 av 290

    73,6 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 101 av 180

    49,6

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 9 av 211

    50 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 107 av 290

    1,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (3)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från de 3 anläggningarna 2025

26 821 ton

  1. 162016: 29 050 ton
  2. 172017: 31 913 ton
  3. 182018: 33 717 ton
  4. 192019: 33 361 ton
  5. 202020: 27 754 ton
  6. 212021: 28 749 ton
  7. 222022: 28 983 ton
  8. 232023: 26 910 ton
  9. 242024: 28 009 ton
  10. 252025: 26 821 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Långedsverken

RexCell Tissue & Airlaid AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil0 kg––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider0 kg––
Kväve–0 kg–
Fosfor–0 kg–
BOD7–0 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2008: 4 ton
  2. 2009: 3 576 ton
  3. 2010: 3 620 ton
  4. 2011: 3 372 ton
  5. 2012: 3 424 ton
  6. 2013: 3 475 ton
  7. 2014: 3 446 ton
  8. 2015: 2 081 ton
  9. 2016: 0 kg
  10. 2017: 0 kg
  11. 2018: 0 kg
  12. 2019: 0 kg
  13. 2020: 0 kg
  14. 2021: 0 kg
  15. 2022: 0 kg
  16. 2023: 0 kg
  17. 2024: 0 kg
  18. 2025: 0 kg
20082025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Munksjö Paper AB Billingsfors

Ahlstrom Sweden AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil14 049 ton––
Koldioxid, biogen168 120 ton––
Kväveoxider119 ton––
Ammoniak21 ton––
Flyktiga organiska ämnen84 ton––
Kvicksilver0,2 kg0,57 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 15 000 ton
  2. 2008: 17 ton
  3. 2009: 16 750 ton
  4. 2010: 18 240 ton
  5. 2011: 17 731 ton
  6. 2012: 18 747 ton
  7. 2013: 17 505 ton
  8. 2014: 16 500 ton
  9. 2015: 15 863 ton
  10. 2016: 17 683 ton
  11. 2017: 18 605 ton
  12. 2018: 20 311 ton
  13. 2019: 20 302 ton
  14. 2020: 16 934 ton
  15. 2021: 17 918 ton
  16. 2022: 16 007 ton
  17. 2023: 13 599 ton
  18. 2024: 15 540 ton
  19. 2025: 14 049 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Skåpaforsverken

RexCell Tissue & Airlaid AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil12 772 ton––
Koldioxid, biogen19 419 ton––
Kväveoxider23 ton––
Svaveldioxid3 ton––
Stoft49,3 kg––
Kväve–9 ton–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2008: 15 ton
  2. 2009: 11 772 ton
  3. 2010: 14 877 ton
  4. 2011: 12 190 ton
  5. 2012: 11 272 ton
  6. 2013: 10 629 ton
  7. 2014: 9 611 ton
  8. 2015: 9 618 ton
  9. 2016: 11 367 ton
  10. 2017: 13 308 ton
  11. 2018: 13 406 ton
  12. 2019: 13 059 ton
  13. 2020: 10 820 ton
  14. 2021: 10 831 ton
  15. 2022: 12 976 ton
  16. 2023: 13 311 ton
  17. 2024: 12 469 ton
  18. 2025: 12 772 ton
20082025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västra Götalands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Nolängens avfallsanläggning

Bengtsfors kommun, tekniska kontoret, 90.80 Mekanisk bearbetning och sortering

Utsläpp 2014
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver––0,002 kg
Bly––0,01 kg
Kadmium––0,001 kg
Kväve––2 ton
Fosfor––11,1 kg
AOX––5,25 kg

Tillsyn: Dalslands Miljökontor.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Bengtsfors kommun som köpare (12)

Avtal för 126,6 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Bengtsfors kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bäcke, Laxarby, Steneby, Tisselskog, Torrskog, Vårvik, Ärtemark och Ödskölts. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. 1926 bildades Bengtsfors köping genom en utbrytning ur Ärtemarks landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Bäckefors (av de tidigare kommunerna Bäcke och Ödskölt), Lelång (av Laxarby, Torrskog, Vårvik och Ärtemark) samt Steneby (av Steneby och Tisselskog) medan Bengtsfors köping förblev opåverkad.

Bengtsfors kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Bengtsfors köping och landskommunerna Bäckefors, Lelång och Steneby. Kommunen ingick till 1998 i Älvsborgs län.

Kommunen ingick från bildandet till 1 maj 1999 i Åmåls domsaga och ingår sen dess i Vänersborgs domkrets.

Geografi

Kommunen är belägen i norra delen av landskapet Dalsland och gränsar i norr till Årjängs kommun och i nordöst till Säffle kommun, båda i Värmlands län, i öster till Åmåls kommun, i sydöst till Melleruds kommun, i sydväst till Färgelanda kommun och i väster till Dals-Eds kommun, alla i före detta Älvsborgs län.

Topografi och hydrografi

Området som utgör kommunen är starkt kuperat med ett sönderbrutet landskap. Det berör på att tektoniska rörelser i jordskorpan har bildat veckningar, överförskjutningar och förkastningar. 13 procent av ytan utgörs av sjöar, primärt långa sprickdalssjöar varav Lelång, som sträcker sig upp i Värmland, är längst. Urbergsgrunden består till stor del av gnejser och graniter men också av Dalformationens bildningar. Dessa består av sediment som omvandlats till bland annat arkos, konglomerat, lerskiffrar och kvartsit. Skiffern är kalkrik vilket gett en näringsrik jord. Kvartsiten är synlig i öster där den framträder som gråvita, skarpa, kala bergsryggar i landskapet, varav de högsta topparna når 260 meter över havet. Ödskölts moar med deltan, sandurbildningar och två parallella moränryggar söder om Ödskölts kyrka är en israndbildningen. Denna är vetenskapligt intressant då den vittnar om stagnation och framryckning under inlandsisens tillbakadragande.

80 procent av kommunens yta är klädd med barrskog med inslag av björk. Hagmarker med bestånd av lövträd hittas i dalgångar och i närheten av sjöar. Även odlingsmark hittas längs dalgångar men även vid sjöar och höjder. Många av gårdarna som hör till odlingsmarken har dock övergivits och åkrarna buskats igen.

Naturskydd

År 2022 fanns 19 naturreservat i Bengtsfors kommun. Bland dessa hittas exempelvis Baldersnäs, ett reservatet som Länsstyrelsen i Västra Götalands län beskriver som ett "exotiskt inslag i det dalsländska landskapet". I området finns resterna av en storslagen park i engelsk stil där arter som Weymouthtall, avenbok och blodbok finns kvar. I området finns fortfarande jordbruk, vilket inkluderar en av norra Dalslands största mjölkdjursbesättningar. Ett annat exempel är Skärbo, vilket även är klassat som Natura 2000-område. Området användes som åker och äng från 1500-talet och fram till 1960-talet. Därefter har markerna hävdats genom fårbete. I reservatet hittas arter som skogsbingel, vätteros, skogsknipprot, vårärt och skogsklocka. Men också ett stort bestånd av Sankt Pers nycklar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fem församlingar – Bäcke-Ödskölts, Laxarby-Vårviks, Steneby-Tisselskogs, Torrskogs och Ärtemarks.

Från 2016 indelas kommunen istället i åtta distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna:

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Folkpartiet i koalition med Miljöpartiet och Socialdemokraterna, vilka samlade 18 av 35 mandat. Samma koalition fortsatte styra efter valet 2014 med 16 av 35 mandat. Företrädare för partierna uppgav då att "Sammansättningen av majoriteten har fungerat bra vid föregående mandatperiod och därför vill vi fortsätta samarbetet".

Valet 2018 ledde till maktskifte när Centerpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna bildade en minoritetskoalition. Detta skedde genom en valteknisk samverkan med Sverigedemokraterna vilket ledde till att Centerpartiet på riksnivå försökte få Centerpartiet i kommunen att backa från samarbetet, något som inte lyckades. Efter valet 2022 fortsatte minoritetskoalitionen styra tillsammans med Liberalerna i minoritet. I september 2024 fick Liberalerna lämna styret.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Bengtsfors kommun utgörs av nio ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens enda kommunalråd. Förutom det som åligger kommunstyrelsen enligt lag har kommunstyrelsen i Bengtsfors kommun även ansvar för bland annat:

För detta arbete har kommunstyrelsen inrättat fyra utskott; allmänna utskottet, utbildningsutskottet, sociala utskottet och tekniska utskottet.

Vänorter

Kommunen hade år 2022 en vänort, Wuzhou i Kina. Samarbetet inleddes 2015 och syftar till att "hitta vägar till en bättre verksamhet för kommunens innevånare". Detta sker genom kunskaps- och erfarenhetsutbyte. Fram till 2022 hade detta skett genom att kommunledningen samt representanter från skola och turism besökt vänorten och att representanter från vänorten besökt Bengtsfors vid ett flertal tillfällen.

Näringsliv

Kommunen hade tidigt ett förindustriellt skede med järnhantering, vilket kan härledas till geografiska tillgångar i form av skog, forsar och vattenleder. Stångjärn framställdes med hjälp av träkol från skogarna och tackjärn som fraktades från Bergslagen via Vänern. Bruken var belägna vid forsrika vatten varifrån sjötransporter kunde ordnas. Bäckefors bruk var först i Sverige med att implementera lancashireprocessen vid färskning av tackjärn. Bruken ersattes i mitten på 1800-talet av sågverk och senare även av massafabriker och pappersbruk. Samtidigt förbättrades transporterna från 1864 genom anläggandet av bland annat Dalslands kanal och Lelångenbanan.

Skogsindustrin har förändrats i modern tid och gått mot färre enheter och ökad förädling. Exempelvis har Billingsfors pappersbruk som ägs av Munksjö Paper AB omvandlats till en integrerad massa- och kraftpappersindustri. Andra större företag inom denna bransch är Rexcell Tissue & Airlaid AB so…

Från Wikipedia-artikeln Bengtsfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Bengtsfors kommun

  • Skarsdalsbergen

    Naturreservat, 3 933 hektar

    Visa på kartan
  • Sörknatten

    Naturreservat, 1 066 hektar

    Utökning föranledd av pågående försäljning av strategisk fastighet. Fastigheten har stors dokumenterade naturvärden i form av registerad nyckelbiotop resp område med naturvärde. Naturvärdena utgörs till stor del av motsvarande värden i det befintliga naturreservatet och kommer…

    Visa på kartan
  • Öjemossen

    Naturreservat, 723 hektar

    Öjemossen ligger sydväst om Bäckefors, på gränsen mellan Bengtsfors och Färgelanda kommuner. Öjemossen är ett av länets allra finaste våtmarksområden. De vidsträckta mosseplanen är i huvudsak helt kala och kännetecknas av rikt varierande ytstrukturer. Längs mossens kanter växer …

    Visa på kartan
  • Skärbo

    Naturreservat, 632 hektar

    Visa på kartan
  • Rumpesjön

    Naturreservat, 378 hektar

    Detta är en intresseanmälan inom ramen för Kometprogrammet. Området domineras av hällmarkstallskog, men här finns också lövbevuxna rasbranter (SKS-naturvärde) bäckravin med lind (SKS-NB), sumpskog och granskog. Frånvaron av modernt skogsbruk är påfallande och något skogsbruk har…

    Visa på kartan
  • Bengtsfors

    Vattenskyddsområde, 367 hektar

    Utdrag på beslutet ur Länets författningssamling.

    Visa på kartan
  • Märreholmen

    Djur- och växtskyddsområde, 121 hektar

    Fågelskyddsområde i sjön Lelång, Bengtsfors kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 aug

    Visa på kartan
  • Baldersnäs

    Naturreservat, 104 hektar

    Baldersnäs är ett exotiskt inslag i det dalsländska landskapet och idag ett omtyckt utflykts- mål.Den vackra herrgårdsmiljön, belägen på en halvö i Laxsjön, har anor från 1700-talet. Det var järnhanteringen i Dalsland som skapade det ekonomiska underlaget för Baldersnäs. Den so…

    Visa på kartan
  • Degenäsöarna

    Djur- och växtskyddsområde, 102 hektar

    Fågelskyddsområde i sjön Lelång, Bengtsfors kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 aug

    Visa på kartan
  • Norra Dalholmen

    Djur- och växtskyddsområde, 91 hektar

    Fågelskyddsområde i sjön Lelång, Bengtsfors kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 aug

    Visa på kartan
  • Åsnebo

    Naturreservat, 64 hektar

    Området sträcker sig från stranden av Laxsjön i sydväxt och vidare ca 1 km nordost mot torpet Åsnebo. Det utgörs till stora delar av rika marker i sluttningar mot nordväst. En skogsbilväg utgör områdets gräns mot norr och väster. De mes värdefulla och rikaste ängsgranskogarna f…

    Visa på kartan
  • Skär vid Årboälvens mynning

    Djur- och växtskyddsområde, 62 hektar

    Fågelskyddsområde i sjön Ärtingen, Bengtsfors kommun. Tillträdesförbud 1 april-31 aug

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.