Hoppa till innehållet

Fakta om Bergs kommun

Bergs kommun är en kommun i Jämtlands län i landskapen Jämtland och Härjedalen i Sverige. Centralort är Svenstavik.

Från Wikipedia-artikeln Bergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jämtland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

7 108

+41 sedan 2014

Landareal

5 741 km²

1,2 invånare per km²

Hushåll 2025

3 480

2,03 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 590

646 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8678585948
Döda9710697102101
Inflyttade382419371386369
Utflyttade312380334388379
Invandrade3851543677
Utvandrade4013142744
Folkökning591541−36−32

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,40 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
53
Sedan 2016
+95 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt71 %
Hyresrätt25 %
Bostadsrätt4 %
Småhus81 %
Flerbostadshus13 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst597
Utbildningsväsendet405
Byggindustri319
Jordbruk, skogsbruk och fiske300
Handel238
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik209
Hotell och restauranger195
Civila myndigheter och försvaret175

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 132 736 · Riket 10 605 529 · Plats 248 av 290

    7 085

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −103 · Riket 17 819 · Plats 137 av 290

    −23

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 22,4 % · Plats 192 av 290

    20,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 24,6 % · Riket 21,1 % · Plats 57 av 290

    29,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 43,0 % · Riket 48,5 % · Plats 197 av 290

    31,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 56 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,2 % · Riket 3,1 % · Plats 123 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 283 av 290

    356 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 241 av 275

    13,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 27 av 290

    89,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 94 av 290

    223

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 17 av 290

    83,6 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2019 · Plats 21 av 227

    128

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2019 · Plats 172 av 227

    5 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,3 · Riket 3,0 · Plats 176 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (10)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fritidsfokus Svenstavik

Fritidsfokus AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2020
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,38 kg–
Zink–0,54 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jämtlands län.

Han's Uno's Zink AB

Fritidsfokus AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2017
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,003 kg–
Zink–0,17 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jämtlands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Mer om Bergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Berg, Hackås, Klövsjö, Myssjö, Oviken, Rätan och Åsarne i Jämtland, samt Storsjö i norra Härjedalen. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, dock bildades Åsarne landskommun först 1888 genom en utbrytning ur Berg och Storsjö landskommun bildades 1895 genom utbrytning ur Hede landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades Övre Ljungadalens landskommun genom sammanläggning av Storsjö, Klövsjö och Åsarne, medan Myssjö gick upp i Ovikens landskommun. Hackås landskommun tillfördes Näs och Sunne, medan Berg och Rätan förblev oförändrade.

Bergs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av landskommunerna Övre Ljungadalen, Oviken, Berg och Rätan samt en del ur Hackås landskommun (Hackås församling).

Kommunen ingick från bildandet till 17 maj 2004 i Svegs domsaga och ingår sen dess i Östersunds domsaga.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på sydsamiska är Bïerjen tjïelte.

Topografi och hydrografi

Delar kommunens område innefattar den jämtländska så kallade silurbygden, vilket innebär att en berggrund av kalksten och lerskiffrar är täckt med en bördig jord av moränlera. Mjuka linjer präglar det ljusa landskapet. Bebyggelse och odling finns i anslutning till sjöarna. Området är en gammal kulturbygd, särskilt i området kring Hackås har ett flertal gårdar gått i arv genom generationer. Skogs- och fjällbygder utgör övriga delar av kommunen. I området med skog finns vidsträckta myrar. Som en följd av näringsfattig urbergsmorän och kallare klimat är skogens tillväxt låg. Även om ett flertal jordbruk försvunnit finns en hel del kvar och är en viktig näring i kommunen. Många jordbrukare håller fäbodväsendet levande.

Klimat

Genom de låga pasströsklarna mot Norge tränger sig atlantvindar vilket ger ett maritimt klimat.

Naturskydd

År 2022 fanns 16 naturreservat i Bergs kommun. Röjan är en äng omgiven av åker och skog som tillsammans är sex hektar. Området är skyddat på grund av den rika förekomst av orkidén brunkulla som är Jämtlands landskaps­blomma. Henvålen är ett 183 km² stort reservat som även löper in i Härjedalens kommun. Reservatet har flera skyddsklassningar förutom reservat. Det är också skyddat enligt Natura 2000 och våtmarkerna Aloppkölen och Käringsjökölen har högsta skyddsklass, RAMSAR. Dessutom är området av riksintresse för kulturmiljövård.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i sex församlingar – Bergs, Hackås, Hedebygden (ligger även i Härjedalens kommun), Oviken-Myssjö, Rätan-Klövsjö och Åsarne.

Från 2016 indelas kommunen istället i åtta distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Berg, Hackås, Klövsjö, Myssjö, Oviken, Rätan, Storsjö och Åsarna.

Styre

Bergs kommun har sedan kommunens bildande dominerats av Centerpartiet som styrt tillsammans med de övriga borgerliga partierna.

År 1984 blev Olle Nord kommunalråd och var det i 14 år fram till 1998 då han lämnade posten och Centerpartiet efter interna stridigheter. Kommunvalet 2002 återkom han med sitt nya parti, Bergspartiet, som fick 41,3 procent av rösterna som främst kom från Centerpartiet. Efter valet inledde Bergspartiet ett minoritetsstyre och bröt därmed Centerpartiets dominans över kommunpolitiken. Efter två år (2004) inledde Bergspartiet ett majoritetsstyre med Socialdemokraterna och Folkpartiet. Folkpartiet hoppade dock av samarbetet i slutet av mandatperioden.

Vid kommunvalet 2006 blev Bergspartiet åter kommunens största parti och bröt sitt tidigare samarbete med Socialdemokraterna och valde i stället att regera med Centerpartiet, Moderaterna, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet. Vänsterpartiet valde att lämna den styrande majoriteten hösten 2008. Efter valet 2010 bildades en styrande koalition bestående av Centerpartiet, Folkpartiet och Socialdemokraterna som tillsammans samlade 19 av 31 mandat.

Mandatperioden 2014–2018 styrde en minoritetskoalition som utgjordes av Miljöpartiet och Socialdemokraterna. Valet 2018 ledde till att Centerpartiet återigen var vid makten, denna gång med Socialdemokraterna, vilka tillsammans bildade en majoritetskoalition. Samma koalition fortsatte styra även under mandatperioden 2022–2026.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Under 2000-talet har antalet mandat i kommunfullmäktige successivt minskat. År 2002 från 45 till 39 mandat och 2010 till 31 mandat.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Bergs kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Under sig har kommunstyrelsen tre utskott: personalutskottet, utvecklingsutskottet och samhällsbyggnadsutskottet.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Den viktigaste näringslivssektorn sett till sysselsättning var i början av 2020-talet den privata sektorns småföretag. Jord- och skogsbruket stod för 14 procent av arbetstillfällena. Även vinterturismen är viktig för näringslivet.

= Turism =

En av de viktigaste bas- och tillväxtnäringarna är besöksnäringen som till stor del är kopplad till fjällen och fjällturismen och är störst under vintern. Det finns fyra turistorter i kommunen: Gräftåvallen som är en del av Bydalsfjällen, Ljungdalen, Storsjön och de kringliggande kulturmiljöerna samt Destination Vemdalen.

= Transporter =

Genom kommunen löper Europaväg 45 genom flera av kommunens större orter såsom Rätan, Åsarna, Svenstavik och Hackås. Vägen är viktig för kommunen dels därför att den utgör pendlingsstråk till Östersund men också för att den utgör en viktig länk för de turister som kommer söderifrån. Från Svenstavik mot Hallen i Åre kommun förbi Storsjöns västra sida via Hoverberg, Vigge och Myrviken går länsväg 321. Vägen är en viktig transportled genom som trafikeras av både lokal och långväga trafik. Väg Z531 (Flatruetvägen) är Sveriges högst belägna allmänna väg och är periodvis hårt trafikerad av turister på grund av de vackra vyerna. Genom kommunen löper även Inlandsbanan som har flera stopp i kommunen, däribland Hackås och Svenstavik.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 7 073 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 248:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Från Wikipedia-artikeln Bergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Bergs kommun

  • Himmelsflöten

    Naturreservat, 2 428 hektar

    Naturreservatet Himmelsflöten är huvudsakligen beläget i Härjedalens kommun, cirka nio kilometer väster om Överhogdal. 8,5 hektar av naturreservatets norra del ligger i Bergs kommun. Området är 2428,2 hektar stort och relativt flackt. Höjden över havet sträcker sig från cirka 51…

    Visa på kartan
  • Rätansbyn

    Vattenskyddsområde, 1 145 hektar

    Rätansbyn 5:37

    Visa på kartan
  • Köpmankölen

    Naturreservat, 1 080 hektar

    Naturreservatet Köpmankölen är beläget cirka 20 kilometer norr om Vemdalen och 15 kilometer väster om Skålan, i Härjedalens kommun. Naturreservatet är 1080,4 hektar stort och ingår i ett av Härjedalens största våtmarksområden på över 20 000 hektar. Området utgörs av ett våtmarks…

    Visa på kartan
  • Gråberget

    Naturreservat, 275 hektar

    Naturreservatet Gråberget är huvudsakligen beläget i Åre kommun, cirka tre och en halv kilometer norr om Gräftåvallen och cirka sex kilometer sydost om Bydalen. 16,5 hektar av naturreservatets sydvästra del ligger i Bergs kommun. Området i sin helhet är 275 hektar och naturreser…

    Visa på kartan
  • Skärvagsdalen

    Naturreservat, 214 hektar

    Skärvagsdalen ligger 730 - 800 m.ö.h. längs Flatruets nordvända fjällsluttning. Skogen består av 50 % gran, 30 % björk och 20 % tall sett över hela området. Bestånden med gran finns främst i anslutning till mindre bäckar. I området finns ett flertal myrar som avvattnas via mindr…

    Visa på kartan
  • Slättbrännberget

    Naturreservat, 159 hektar

    Områdesbeskrivning Ett område beläget 13 km NV om Klövsjö i Bergs kommun. Objektet utgörs av en östlig talldominerad del och en västlig del med dominans av gran. Mellan detta rinner Oxsjöån och som bitvis har en djupt nedskuren ravin. I höjdlägena är tallskogen i allmänhet gles …

    Visa på kartan
  • Åsarna Gällnäskrogen

    Vattenskyddsområde, 158 hektar

    Åsarne-Västeråsen 3:20

    Visa på kartan
  • Sölvbacka strömmar

    Naturreservat, 156 hektar

    Naturreservatet Sölvbacka strömmar är beläget i Bergs kommun, cirka 10 kilometer sydöst om Storsjö by och 27 kilometer nordväst om Börtnan. Området är cirka 156 hektar stort och utgörs i huvudsak av Sölvbacka strömmar vilka är en del av vattendraget Ljungan och har gett naturres…

    Visa på kartan
  • Björnhåberget

    Naturreservat, 149 hektar

    Områdesbeskrivning Björnhåberget är beläget cirka 25 kilometer SV om Ljungdalen i Bergs kommun, cirka 1,8 kilometer norr om Sölvbacka strömmar. Området karaktäriseras topografiskt av två höjder beklädda med brandpräglad tallskog. Mestadels tvåskiktad och avsaknad av ett undre sk…

    Visa på kartan
  • Hoverberget

    Naturreservat, 137 hektar

    Hoverberget är ett befintligt naturreservat och bildades år 1986. Med anledning av beviljade Landsbygdsutvecklingsmedel avser därför Länsstyrelsen i Jämtlands län att göra en utökning av befintligt reservat med cirka 19 hektar. Den utökade arealen består av barrblandskog med dom…

    Visa på kartan
  • Kläppberget

    Naturreservat, 82 hektar

    Naturreservatet Kläppberget är beläget vid östra sidan om Kläppsjön, cirka 11 kilometer sydost om Svenstavik och 11 kilometer nordost om Åsarna. Naturreservatet är 82 hektar och omfattar Kläppbergets örtrika och lövträdsrika västsluttning från bergets topp längst i öster och ner…

    Visa på kartan
  • Sönner-Flakamyren

    Naturreservat, 42 hektar

    Området är beläget väster om Storsjön, ca 2,7 km sydväst om Persåsen, ca 13 km sydväst om Oviken och består av den odikade Sönner-Flakamyren med kantzoner, ett större barrnaturskogparti söder om myren, samt nordöstra delen av Gammalbodmyren med angränsande barrnaturskog. Skogs…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.