Hoppa till innehållet

Fakta om Bollebygds kommun

Bollebygds kommun är en kommun i Västra Götalands län, i före detta Älvsborgs län. Centralort är Bollebygd.

Från Wikipedia-artikeln Bollebygds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västra Götaland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 802

+1 150 sedan 2014

Landareal

265 km²

37,0 invånare per km²

Hushåll 2025

4 150

2,35 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 497

561 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda92104768981
Döda9377797995
Inflyttade615574631620553
Utflyttade577540568592509
Invandrade3856462867
Utvandrade2829123827
Folkökning4990693069

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
3,46 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
79
Sedan 2016
+51 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt67 %
Hyresrätt22 %
Bostadsrätt10 %
Småhus70 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri514
Utbildningsväsendet446
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst373
Handel315
Byggindustri290
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik183
Civila myndigheter och försvaret153
Enheter för kultur, nöje och fritid140

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 777 803 · Riket 10 605 529 · Plats 217 av 290

    9 784

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 982 · Riket 17 819 · Plats 132 av 290

    −18

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 22,4 % · Plats 44 av 290

    24,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,5 % · Riket 21,1 % · Plats 214 av 290

    21,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,1 % · Riket 48,5 % · Plats 81 av 290

    41,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 183 av 290

    21,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,9 % · Riket 3,1 % · Plats 237 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 404 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 38 av 290

    430 100 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 97 av 275

    15,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 165 av 290

    80,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 155 av 290

    217

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 126 av 290

    74,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2022 · Plats 177 av 224

    26

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 34 av 211

    36 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,4 · Riket 3,0 · Plats 97 av 290

    1,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Bollebygds kommun som köpare (9)

Avtal för 17,4 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Bollebygds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Bollebygds och Töllsjö socknar. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Bollebygds kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Bollebygds landskommun. 1974 uppgick Bollebygd kommun i Borås kommun. 1995 delades Borås kommun och Bollebygd blev åter en egen kommun.

Geografi

Kommunen är belägen i västra delen av landskapet Västergötland och gränsar i väster till Lerums kommun, i nordväst till Alingsås kommun, i norr till Vårgårda kommun, i öster till Borås kommun, i söder till Marks kommun, alla i före detta Älvsborgs län, samt i väster även till Härryda kommun i före detta Göteborgs och Bohus län.

Topografi och hydrografi

Skogskommunen Bollebygd återfinns på västra sidan av Sydsvenska höglandet. Genom kommunen går sprickdalar klädda med sjöar, myrmarker och mindre uppodlade ytor, vilket vilket bildar ett landskap som kan liknas vid mosaik. Klarvattenssjön Östra Nedsjön, som är en av kommunens största sjöar, är belägen i Härskogens strövområde i västra delen av kommunen. I norr ligger bergsplatån Västgöta fjällar, vars landskap med myrar och fuktiga hedar ger en karg och ödslig karaktär. Som kontrast finns naturbetesmarker vid Gantarås. Vid Nolåns breda dalgång finns öppen odlingsbygd på sand- och lerjordar, precis som vid de branta bergssluttningarna i Söråns dalstråk. Sörån har sitt utlopp från Viaredssjön i kommunens östra delar och passerar ett flertal sluttande forsar i dalgången.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Bollebygds församling och Töllsjö församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Bollebygd och Töllsjö.

År 2015 fanns fortfarande samma församlingar än i årsskiftet 1999/2000, vilket distriktsindelningen är baserad på.

Styre

Mandatperioden 2010 till 2014 styrdes kommunen av Alliansen. Efter valet 2014 tog en rödgröna minoritetskoalition över styret.

Mandatperioden 2018 till 2022 styrde en borgerlig majoritetskoalition bestående av Moderaterna, Folkets röst, Kristdemokraterna, Liberalerna och Centerpartiet.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

För valresultat 1973–1991, se dåvarande kommuntillhörighet; Borås kommun#Politik.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Bollebygds kommun utgörs av nio ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens kommunalråd och dess vice ordförande är kommunens oppositionsråd. Under kommunstyrelsen finns ett utskott; arbetsutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Jan-Åke Andersson, Socialdemokraterna, 1995–1999 Christer Johansson, Moderaterna, 1999–2014 unknown value, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–31 december 2018 Michael Plogell, Folkets Röst, 1 januari 2019–31 december 2022 Ulf Rapp, Socialdemokraterna, 1 januari 2023–

Näringsliv

Kommunens näringsliv är differentierat, även om tillverkningsindustrin med små och medelstora företag väger tungt. Bland dessa återfinns färgtillverkaren Flügger AB, Fagerhult Retail AB som tillverkar och säljer belysningsarmaturer, Hultafors AB som tillverkar mät- och handverktyg samt Hammar Maskin AB som tillverkar lyftanordningar för fordon. Bollebygd är till stor del en utpendlingskommun, vilket främst kan härledas till närheten till Borås.

= Transporter =

Södra delen av kommunen genomkorsas från väst till öst av riksväg 27/riksväg 40 och norra delen av kommunen av länsväg 180 i samma riktning. Från väst till öst genomkorsas kommunen även av Kust till kust-banan som trafikeras av regiontåget Västtågen som stannar i Bollebygd på väg mellan Göteborg och Borås.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 804 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 217:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

År 2022 fanns 95 fornlämningar knutna till Bollebygds kommun hos Riksantikvarieämbetet. Därtill fanns ett byggnadsminne, Hultafors järnvägsstation.

Längs Kulturstråket finns nio utmärkta kulturarv. Exempelvis galgbacken som användes som avrättningsplats fram till 1802, tingshuset med anor från 1600-talet och Gustav Werners plats som skapats för att hedra minnet av Gustav Werner som avled 1948.

Från Wikipedia-artikeln Bollebygds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Bollebygds kommun

  • Töllsjö

    Vattenskyddsområde

    Länsstyrelsens beslut för bildandet av Töllsjö vattenskyddsområde.

    Visa på kartan
  • Ömmern

    Vattenskyddsområde

    Beslutsprotokoll, vattenskyddsföreskrifter och karta.

    Visa på kartan
  • Härskogen

    Landskapsbildsskyddsområde

    Visa på kartan
  • Härskogen

    Landskapsbildsskyddsområde

    Visa på kartan
  • Backa

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Nedsjöarna

    Vattenskyddsområde

    Länsstyrelsen är tillsynsmyndighet utifrån vattenskyddsföreskrifterna inom den del av vattenskyddsområdet som ligger inom Bollebygds kommun. Härryda kommun är tillsynsmyndighet utifrån vattenskyddsföreskrifterna inom den del av vattenskyddsområdet som ligger inom Härryda kommu…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.