Hoppa till innehållet

Fakta om Borgholms kommun

Borgholms kommun är en kommun i Kalmar län. Kommunen omfattar norra Öland. Centralort är Borgholm.

Från Wikipedia-artikeln Borgholms kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kalmar och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 666

−15 sedan 2014

Landareal

680 km²

15,7 invånare per km²

Hushåll 2025

5 536

1,92 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 708

629 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7673515151
Döda169142162162187
Inflyttade636678669553531
Utflyttade553562603574516
Invandrade5650736865
Utvandrade4834354725
Folkökning−359−38−109−82

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,89 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
114
Sedan 2016
+74 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt23 %
Bostadsrätt14 %
Småhus71 %
Flerbostadshus20 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus4 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst983
Jordbruk, skogsbruk och fiske489
Byggindustri432
Handel420
Hotell och restauranger400
Utbildningsväsendet330
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik237
Enheter för kultur, nöje och fritid209

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 245 477 · Riket 10 605 529 · Plats 206 av 290

    10 626

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −875 · Riket 17 819 · Plats 159 av 290

    −40

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,3 % · Riket 22,4 % · Plats 290 av 290

    15,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,7 % · Riket 21,1 % · Plats 1 av 290

    40,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 39,7 % · Riket 48,5 % · Plats 151 av 290

    35,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 186 av 290

    21,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 166 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 275 av 290

    362 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 258 av 275

    12,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 66 av 290

    87 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 120 av 290

    220

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 222 av 290

    69,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 25 av 80

    76,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 83 av 211

    26 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 144 av 290

    0,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Spjutterum

Thuressons Hönseri AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak41 ton

Tillsyn: Mörbylånga kommun. Miljöledning: Svenska Ägg´s certifiering, KRAV och miljöhusesyn. Mer hos Naturvårdsverket

Spjutterum 15:5 m fl

Thuressons Hönseri AB, Djurhållning

Utsläpp 2018
ÄmneTill luft
Ammoniak43 ton

Tillsyn: Mörbylånga kommun. Miljöledning: Svenska Ägg´s certifiering, KRAV och miljöhusesyn.

Thuressons Hönseri AB

Thuressons Hönseri AB, Djurhållning

Utsläpp 2008
ÄmneTill luft
Ammoniak27 ton

Tillsyn: Mörbylånga kommun. Miljöledning: Svenska Ägg´s certifiering, KRAV och miljöhusesyn.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Borgholms kommun som köpare (7)

Avtal för 38 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Borgholms kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Alböke, Bredsättra, Böda, Egby, Föra, Gärdslösa, Högby, Högsrum, Källa, Köping, Långlöt, Löt, Persnäs, Runsten och Räpplinge. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området fanns också sedan 1816 Borgholms stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Gärdslösa (av de tidigare kommunerna Gärdslösa, Högsrum, Långlöt, Runsten och Räpplinge), Köpingsvik (av Alböke, Bredsätra, Egby, Föra, Köping och Löt) samt Ölands-Åkerbo (av Böda, Högby, Källa och Persnäs) medan Borgholms stad förblev oförändrad.

Borgholms kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Borgholms stad. År 1974 införlivades Ölands-Åkerbo kommun.

Ett förslag till sammanläggning av de två kommunerna på Öland, med Mörbylånga kommun, till en Ölands kommun har diskuterats och fördes till en lokal folkomröstning år 2009. Resultatet blev negativt, nej-sidan segrade med 56% mot ja-sidans 41,1% räknat på hela Öland. I Borgholms kommun däremot segrade ja-sidan.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Möre och Ölands domsaga och ingår sen dess i Kalmar domsaga.

Topografi och hydrografi

Landskapet sluttar svagt mot öster, med högsta punkter kring Kalmarsund i väster, vilket kan härledas till kalkstenslagret som har samma lutning. Ovan kalkstenen ligger ett tunt täcke med jord. På södra sidan av Öland finns den egentliga alvarmarken, men det finns några sådana områden även i Borgholm. Områdets stränder inkluderar både raukar på områden med eroderad klintkust såväl som strandvallsområden. Bödabukten är det största området där det byggs upp strandvallar. Där finns också Bölinge backar som är ett stort bevuxet dynfält. Neptuni åkrar är ett klapperstensfält som bildats i samband med landhöjningen och beskrevs redan av Linné.

Naturskydd

År 2022 fanns 41 naturreservat i Borgholms kommun. År 1935 tillkom naturreservatet Byrums raukar, vilket är Ölands enda raukfält. Böda ekopark ligger i kommunens nordöstra delar och inkluderar ett av öns mest välbesökta naturområden, reservatet Trollskogen. I reservatet finns ekar som är flera hundra år gamla, och där trivs hotade arter som ädelkronlav, vedspik och kort parasitspik. Därtill finns stora områden som är klassade som Natura 2000-områden.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen, för befolkningsrapportering, indelad I sex församlingar – Borgholm, Föra-Alböke-Löts, Gärdslösa, Långlöt och Runsten, Nordöland, Köpingsvik och Räpplinge-Högsrum.

Från 2016 indelas kommunen istället i 16 distrikt – Alböke, Borgholm, Bredsättra, Böda, Egby, Föra, Gärdslösa, Högby, Högsrum, Källa, Köping, Långlöt, Löt, Persnäs, Runsten samt Räpplinge.

Styre

Under mandatperioden 2014 till 2018 styrdes kommunen av Framtid Öland tillsammans med Miljöpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Efter valet 2018 ändrades detta och en mitten-vänsterkoalition bestående av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet tog över makten. I valet 2022 ökade Socialdemokraterna med fyra mandat och styret fick förnyat förtroende.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Internationella relationer

Kommunen samarbetar med sex av de största öarna i Östersjön genom B7 Baltic Islands Network, vilka utgörs av danska ön Bornholm, de svenska öarna Gotland och Öland, de estniska öarna Hiiumaa/Dagö och Saaremaa/Ösel, tyska ön Rügen samt finska ön Åland. Samarbetet har pågått sedan 1989 och sedan 1996 har gruppen bland annat arbetat med lobbying i Bryssel.

Kommunen har också fyra vänorter. Dessa är Korsnäs i Finland, Łeba i Polen, Rockford, USA och Zelenogradsk i Ryssland. Kommunen uppgav att "Samarbetet med vänorterna bygger i huvudsak på stort privat engagemang mellan kommuninvånare i Borgholm och invånare i våra respektive vänorter". Med anledning av Rysslands invasion av Ukraina 2022 frystes samarbetet med den ryska vänorten den 1 mars 2022.

Näringsliv

Jordbruket som inkluderar boskapsskötsel har under lång tid tillhört kommunens viktigaste näringar. I början av 2020-talet sysselsatte det omkring 12 procent av den förvärvsarbetande befolkningen. De tidigare viktiga näringarna med fiske och stenindustri har dock fått minskad betydelse. Omkring fem procent var sysselsatta inom tillverkningsindustrin som i huvudsak utgjordes av småföretagare inom livsmedels- och verkstadsindustrin. I stort var näringslivet inriktat på turism likväl som handels-, hotell- och restaurangverksamhet. Kommunen och regionen är andra stora arbetsgivare.

= Transporter =

Från söder till norr går Länsväg 136. Längst upp i norr ligger Ölanda flygplats, en av tre flygplatser på Öland. Strax utanför Borgholm ligger även Borglanda flygfält, ett flygfält som används av flera klubbar och sektioner.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 10 677 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 206:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 977, eller 9,15 % av befolkningen (hela befolkningen: 10 681 den 31 december 2014). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 592, eller 5,30 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Borgholms kommun 10 681 personer. Av dessa var 852 personer (8,0 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

År 2022 fanns 3058 fornlämningar, med ursprung från kommunen, registrerade hos Riksantikvarieämbetet. I synnerhet är området kring centralorten rikt på fornlämningar. En av dessa är Borgholms slottsruin, som 2021 hade omkring 85 000 besökare. Ruinen är även skyddad som byggnadsminne. Totalt fanns 22 byggnadsminnen i kommunen i början av 2020-talet. Dessutom fanns sex skyddade kulturmiljöer – Rosendal, Södra Gre…

Från Wikipedia-artikeln Borgholms kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Borgholms kommun

  • Sillgrund

    Djur- och växtskyddsområde, 1 508 hektar

    Visa på kartan
  • Bödakustens västra

    Naturreservat, 995 hektar

    Visa på kartan
  • Horns Kungsgård

    Naturreservat, 829 hektar

    Visa på kartan
  • Rälla-Ekerum

    Naturreservat, 790 hektar

    Naturreservatet Rälla-Ekerum är beläget på mellersta Ölands västra kust. Området är mycket artrikt och har ett imponerande antal rödlistade arter knutna till reservatets olika naturmiljöer. Här finns ädellövskog med grova ekar, gles sandtallskog med gamla solbelysta tallar, öppn…

    Visa på kartan
  • Strandtorp

    Naturreservat, 547 hektar

    Visa på kartan
  • Trollskogens domänreservat

    Naturreservat, 421 hektar

    Visa på kartan
  • Vargeslätten

    Naturreservat, 402 hektar

    Visa på kartan
  • Karås

    Naturreservat, 378 hektar

    Visa på kartan
  • Hjälmstads sjömarker

    Naturreservat, 364 hektar

    Visa på kartan
  • Östra Vässbys sjömarker

    Naturreservat, 218 hektar

    Visa på kartan
  • Halltorp

    Naturreservat, 199 hektar

    Visa på kartan
  • Ismantorp

    Naturreservat, 194 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.