Hoppa till innehållet

Fakta om Bromölla kommun

Bromölla kommun är en kommun i östra Skåne län. Centralort är Bromölla.

Från Wikipedia-artikeln Bromölla kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Skåne och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 470

+70 sedan 2014

Landareal

163 km²

76,4 invånare per km²

Hushåll 2025

5 826

2,14 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 913

554 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1171171239682
Döda149143154135136
Inflyttade689648762649690
Utflyttade789747743735656
Invandrade42336261105
Utvandrade2340469479
Folkökning−111−109−17−135−28

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,74 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
104
Sedan 2016
+59 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt8 %
Småhus70 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 213
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst686
Utbildningsväsendet444
Byggindustri393
Handel376
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik282
Informations- och kommunikationsföretag281
Civila myndigheter och försvaret197

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 433 083 · Riket 10 605 529 · Plats 183 av 290

    12 497

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 457 · Riket 17 819 · Plats 92 av 290

    27

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,0 % · Riket 22,4 % · Plats 125 av 290

    22,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,3 % · Riket 21,1 % · Plats 149 av 290

    25,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,6 % · Riket 48,5 % · Plats 188 av 290

    32,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 50 av 290

    22,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 4,0 % · Riket 3,1 % · Plats 22 av 290

    3,7 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 385 500 kr · Riket 401 400 kr · Plats 166 av 290

    384 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 63 av 275

    16

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 272 av 290

    72,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 238 av 290

    205

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 143 av 290

    74,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 59 av 180

    72,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 174 av 211

    7 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,2 · Riket 3,0 · Plats 164 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

0 ton

  1. 162016: 0 ton
  2. 172017: 0 ton
  3. 182018: 0 ton
  4. 192019: 4 124 ton
  5. 202020: 0 ton
  6. 212021: 0 ton
  7. 222022: 0 ton
  8. 232023: 0 ton
  9. 242024: 0 ton
  10. 252025: 0 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Geberit Production AB

Geberit Production AB, Glas, glasvaror och keramiska produkter

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider9 ton––
Bly–6 kg–
Koppar–9 kg–
Zink–10 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Nymölla bruk

Sylvamo Sweden AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil0 kg––
Koldioxid, biogen726 098 ton––
Kväveoxider495 ton––
Svaveldioxid517 ton––
Stoft31 ton––
Ammoniak25 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2022: 0 kg
  2. 2023: 0 kg
  3. 2024: 0 kg
  4. 2025: 0 kg
20222025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14 001. Mer hos Naturvårdsverket

Geberit Production AB

Geberit Production AB, Glas, glasvaror och keramiska produkter

Utsläpp 2022
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider15 ton––
Bly–8 kg–
Koppar–23 kg–
Zink–14 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14001.

Stora Enso Paper AB

Sylvamo Sweden AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2021
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil0 kg––
Koldioxid, biogen741 013 ton––
Kväveoxider491 ton––
Svaveldioxid450 ton––
Stoft46 ton––
Ammoniak18 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2016: 0 kg
  2. 2017: 0 kg
  3. 2018: 0 kg
  4. 2019: 4 124 ton
  5. 2020: 0 kg
  6. 2021: 0 kg
20162021

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14 001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Bromölla kommun som köpare (13)

Avtal för 2 368,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Bromölla kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gualöv, Ivetofta och Näsum. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Gualövs landskommun i Ivetofta landskommun medan Näsums landskommun och Bromölla köping förblev oförändrade.

1967 uppgick Ivetofta landskommun i Bromölla köping. Bromölla kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Bromölla köping. 1974 införlivades Näsums kommun.

Geografi

Bromölla kommun är Skånes östligaste kommun och gränsar till Kristianstads kommun i Skåne län samt till Sölvesborgs och Olofströms kommuner i Blekinge län.

Topografi och hydrografi

Bromölla är beläget i gränsområdet mellan den mer kuperade Blekingeterrängen och den flacka Kristianstadsslätten. Landskapet norr om Ivösjön är kulligt.

Berggrunden i området är kraftigt vittrad. Detta oavsett om den består av äldre graniter eller av geologiskt sett mycket unga kritbergarter. På sina håll har den vittrade berggrunden bildat kaolinlera som bryts vid exempelvis Axeltorp. På andra håll har vittringen lett till att tors, större högar med block, bildats. Dessa har blivit kvar även efter att berggrunden runtomkring vittrat bort. Holjeån slingrar sig fram genom landskapet genom en dalgång som löper från norr till söder. Den mynnar sedermera ut i Ivösjön strax söder om Näsum. Kring centralorten finns slättområden med bördiga jordbruksmark och kalkrik jord.

Naturskydd

År 2022 fanns fyra naturreservat i Bromölla kommun. Näsums bokskogar, Djupadal, Östafors bruk och Gyetorp.

I Näsums bokskogar utvecklas skogen till en form av natururskog genom att skogen får växa fritt och träden får ligga kvar där de faller. Djupadal är även klassat som Natura 2000-område. Området inkluderar ädellövskog och det är rikt på död ved i form av lågor, högstubbar och grenar på marken. Även Östafors bruk är klassat som Natura 2000-område. Genom reservatet flyter Holjeån som är hem för många fiskarter, så som öring, elritsa, bäcknejonöga, ål och gädda. Gyetorp bildades 2020 och beskrivs av Länsstyrelsen i Skåne län som "Skånes mest värdefulla naturområden när det gäller biologisk mångfald. Inte mindre än 4 400 olika arter har setts här under de senaste 25 åren".

Därtill finns Pestbackens naturvårdsområde som utgörs av ett område med flygsand och skogsmark.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Ivetofta-Gualövs församling och Näsums församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Gualöv, Ivetofta och Näsum.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna i minoritet partiet samlade då 16 av 41 mandat.

Efter valet 2014 övertogs makten av en koalition som själva kallade sig för SVAMMP och utgjordes av Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Alternativet, Moderaterna och Miljöpartiet. Valet 2018 ledde till maktskifte och makten övertogs av ett nytt konservativt block bestående av Kristdemokraterna, Moderaterna och Sverigedemokraterna. Detta ledde till att kommunen blev en av Sveriges tre första kommuner som styrdes av Sverigedemokraterna, detta tillsammans med Hörby och Sölvesborg.

Hösten 2020 meddelade det dåvarande kommunalrådet Eric Berntsson (SD) att han hoppade av posten, därefter lät Sverigedemokraterna meddela att de gick i opposition. Efter två månader utan kommunalråd togs posten över av socialdemokraten Jenny Önnevik. Strax därefter meddelades att Socialdemokraterna skulle samverka tillsammans med Vänsterpartiet, Liberalerna, Centerpartiet och Kristdemokraterna.

Efer valet 2026 meddelande Sverigedemokraterna och Moderaterna att det bildar majoritetsstyre.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Bromölla kommun har traditionellt under decennier varit Socialdemokraternas starkaste fäste i södra Sverige, söder om Oxelösunds kommun i Södermanlands län. I kommunvalet 2010 förändrades dock detta radikalt då kommunen istället blev Sverigedemokraternas tredje starkaste fäste i Sverige och det rödgröna blockets tidigare solida majoritet endast hängde på ett mandat i kommunfullmäktige. Socialdemokraterna har dock fortfarande flest mandat i kommunfullmäktige, men kommunen har förlorat sin stämpel av massivt socialdemokratiskt fäste då socialdemokraterna förlorade hela 5 av sina tidigare 21 mandat i kommunfullmäktige i valet 2010. 2014 förlorade man ytterligare tre mandat.

I valet 2014 minskade Socialdemokraterna och Allianspartierna markant efter att Socialdemokraterna, Moderaterna, Folkpartiet, Centern och Kristdemokraterna hade vad de kallade ett valtekniskt samarbete.

(S) förlorade tre mandat till och innehar nu under en tredjedel av mandaten i Kommunfullmäktige. (M) förlorade två mandat och sin plats som näst största parti. Folkpartiet och Centern halverade sina mandat från två till ett. Kristdemokraterna förlorade sitt enda mandat och åkte ur helt.

Samtliga oppositionspartier ökade sina resultat, även om Miljöpartiet fick lika många mandat som 2010. Sverigedemokraterna ökade markant, med fyra mandat och blev näst största parti.

I januari 2014 bildades ett nytt parti, Alternativet, som fick fyra mandat och blev fjärde största parti i antal röster.

= Övriga nämnder =

Förutom de obligatoriska nämnderna i Sverige finns i Bromölla kommun även en Myndighetsnämnd. Myndighetsnämnden har ansvar för bland annat bygg- och miljöfrågor likväl som hälsofrågor.

Näringsliv

I den utpräglad industrikommunen Bromölla återfanns omkring hälften av arbetstillfällena inom tillverkningsindustrin i början på 2020-talet. Den stora industrisektorns framväxt i kommunen inleddes i slutet av 1800-talet, då AB Iföverken började sin tillverkning av bland annat sanitetsporslin. På den närbelägna Ivön fanns kaolin- och kalkstensfyndigheter som användes som råvara i produktionen. Senare delades Iföverken i tre delar: Ifö Sanitär AB (sanitetsporslin och plastprodukter), Ifö Ceramics AB (högspänningsisolatorer) och Ifö Electric AB (bland annat elektriska säkringar och belysningsarmatur). Ingen av dessa tre företag nyttjar numer de lokala råvarufyndigheterna. Andra stora företag i kommunen är exempelvis Stora Enso Nymölla AB so…

Från Wikipedia-artikeln Bromölla kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Bromölla kommun

  • Gyetorp

    Naturreservat, 255 hektar

    Gyetorp är ett naturreservat som har mycket höga naturvärden Området utgörs av betesmark med strandängar, rikkärr, lövsumpskogar, hässlen och sandmarker samt hav. Fågelvärdena är mycket höga, därav är delar av naturreservatet belagt med beträdnadsförbud under tidsperioden 1 mars…

    Visa på kartan
  • Östafors bruk

    Naturreservat, 19 hektar

    Visa på kartan
  • Djupadal

    Naturreservat, 12 hektar

    Bildande av naturreservatet Djupadal i Bromölla kommun

    Visa på kartan
  • Västanå grusås, Västanå 16:4, 18:1

    Naturminne, 1,6 hektar

    Visa på kartan
  • Ljungryda

    Naturreservat

    Ljungryda är ett 17 hektar stort naturreservat, som ligger i ett kuperat isälvslandskap i Holjeåns dalgång på gränsen mot Skåne. Trots naturreservatets relativt måttliga areal så finns här ett rikt växt- och djurliv med en stor artrikedom och mycket höga naturvärden. Holjeån hys…

    Visa på kartan
  • Naturvårdsområdet Pestbacken

    Naturvårdsområde

    Visa på kartan
  • Ängholmarna m. fl. öar, holmar och skär

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Gualöv 3:59 för Nymölla samhälle

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Näsums bokskogar

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Drögsperyd

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Gualöv

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Halen i Skåne

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.