Hoppa till innehållet

Fakta om Degerfors kommun

Degerfors kommun är en kommun i Örebro län. Centralort är Degerfors.

Från Wikipedia-artikeln Degerfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 278

−253 sedan 2014

Landareal

386 km²

24,1 invånare per km²

Hushåll 2025

4 712

1,95 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 451

588 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8465936375
Döda126119123162132
Inflyttade560515538472494
Utflyttade579562545537510
Invandrade5241612248
Utvandrade2813263233
Folkökning−35−97−4−173−79

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,01 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
83
Sedan 2016
+48 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt9 %
Småhus63 %
Flerbostadshus31 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri915
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst572
Utbildningsväsendet381
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik177
Byggindustri154
Enheter för kultur, nöje och fritid152
Handel138
Jordbruk, skogsbruk och fiske75

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 225 av 290

    9 237

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 160 av 290

    −41

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 237 av 290

    19,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 66 av 290

    29,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 271 av 290

    26,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 28 av 290

    23 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 110 av 290

    2,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 183 av 290

    382 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 191 av 275

    14,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 243 av 290

    75,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 280 av 290

    198

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 266 av 290

    64,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2022 · Plats 21 av 224

    101

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 109 av 225

    17 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 246 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Outokumpu Stainless AB, Degerfors

Outokumpu Stainless AB, Stål och metall

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider31 ton––
Kväve–33 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Outokumpo Stainless AB, Degerf

Outokumpu Stainless AB, Stål och metall

Utsläpp 2010
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider62 ton––
Kväve–48 ton–
Krom–6,27 kg–
Nickel–2,29 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ISO 14001.

Outokumpo Stainless AB, Degerfors

Outokumpu Stainless AB, Stål och metall

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider43 ton––
Kväve–36 ton–
Krom–4,81 kg–
Nickel–2,23 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Degerfors kommun som köpare (9)

Avtal för 33,9 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Degerfors kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar en del av Karlskoga socken och Nysunds socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. En del av Nysunds landskommun, som till 1923 tillhörde Värmlands län, överfördes då till Örebro län som resten av landskommunen redan tillhörde.

I Karlskoga landskommun inrättades Karlskoga municipalsamhälle 26 juni 1885 och 1 juni 1912 inrättades Jannelunds municipalsamhälle. Ur kommunen utbröts 1925 en del och bildade Degerfors landskommun med Jannelunds municipalsamhälle. 1940 bildades Karlskoga stad genom en ombildning av Karlskoga landskommun. 1943 ombildades Degerfors landskommun till Degerfors köping.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Nysunds landskommun i den då bildade Svartå landskommun medan Degerfors köping förblev opåverkad. Svartå landskommun upplöstes 1967 och Nysunds församling uppgick då i Degerfors köping.

Degerfors kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Degerfors köping.

Kommunen ingick från bildandet till 12 januari 2009 i Karlskoga domsaga och ingår sedan dess i Örebro domsaga.

Topografi och hydrografi

Letälven sträcker sig från sjön Möckeln i norr mot sjön Skagern i sydsydväst. Sjön Ölen löper parallellt med Letälvens dalgång. Lidetorpsmon, ett 40 m högt och 900 m brett parti av Letälvsåsen finns nio kiloneter sydväst om centralorten. På denna finns en av Sveriges största dödisgropar, Djupa hålet. De märkliga Sveafallen ligger vid Degerfors vilka inte bildades som ett väldigt vattenfall utan då två stora smältvattenälvar möttes i samband med isavsmältningen. Detta genom att det uppstod kraftiga vattenvirvlar vilka sköljde bort lös jord och bildade en mängd stora jättegrytor. I kommunens nordvästra del finns i huvudsak öppen jordbruksmark liksom ett område kring Åtorp i söder. I övrigt består kommunen till stor del av skogsmark med stor inblandning av lövskog.

Naturskydd

År 2022 fanns 15 naturreservat i Degerfors kommun. Östra Sälsjömossen utgörs av myrmarker och är klassat som Natura 2000-område. Även Julömossen utgörs av myrmarker, liksom Stormossen som är klassat som Natura 2000-område.

I reservatet Jätteberget hittas, förutom myrmark och skog, ett helt system av grottor.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Degerfors-Nysunds församling.

Från 2016 indelas kommunen i följande distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Degerfors och Nysund.

Styre

Mandatperioden 2018 till 2022 var politiskt stökig i kommunen. Efter valet 2018 bildades en blocköverskridande koalition mellan Alliansen och Socialdemokraterna. År 2019 hade Kristdemokraterna lämnat samarbetet och kvar blev då en minoritetskoalition bestående av Centerpartiet, Liberalerna, Moderaterna och Socialdemokraterna.

Liberalerna valde i oktober 2020 att lämna det dåvarande samarbetet som bestod av Liberalerna, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Samarbete kvarstod dock mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Även detta samarbete sprack dock i juni 2021 då Socialdemokraterna valde att lämna samarbetet.

Efter valet 2022 meddelades att Vänsterpartiet och Moderaterna skulle styra tillsammans i minoritet. Kärnfrågor inom den politiska plattformen uppgavs vara "ekonomi i balans, ett gott näringslivsklimat och ökad måluppfyllelse i skolan".

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Degerfors kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Under kommunstyrelsen finns ett utskott: arbetsutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Robert Mörk, Socialdemokraterna, 1998–31 maj 2010 Annika Engelbrektsson, Socialdemokraterna, 1 april 2010–31 december 2010 Roland Halvarsson, Vänsterpartiet, 2011–2016 Muris Beslagic, Socialdemokraterna, 2019–2020 Carina Sätterman, Socialdemokraterna, 2020 Anneli Mylly, Vänsterpartiet, 2021–

= Övriga nämnder =

Förutom de obligatoriska nämnderna (där Överförmyndarnämnden är kommungemensam med kommunerna Kristinehamn, Filipstad, Karlskoga och Storfors) finns i Degerfors kommun även följande nämnder:

Den sistnämnda kommungemensam med kommunerna Hallsberg, Askersund, Laxå, Lekeberg, Kumla samt Vingåker.

Näringsliv

Georg Camitz (1623–87) från Schlesien fick 1660 privilegier för att anlägga en stångjärnshammare intill den ”digra fors” i Letälven som senare gav upphov till namnet Degerfors. Inledningsvis kallades stångjärnshammaren Nedre Degerfors men bytte senare namn till Degerfors järnverk. Numer ingår järnverket i Outokumpu Stainless AB. I företagets högmoderna anläggningar tillverkas produkter som rostfritt stål och rostfri grovplåt, vilka även förädlas till formade specialkomponenter som används för transport och för att lagra gas och kemikalier. Kommunen var i början av 2020-talet den största arbetsgivaren följt av just järnverket. Utöver dessa finns ett antal små företag vilka sysselsätter mellan en och femtio anställda.

= Transporter =

Genom kommunen går tre länsvägar – 204, 205 och 243. Därtill genomkorsas kommunen av järnvägen (Stockholm–)Hallsberg–Karlstad(–Oslo).

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 213 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 225:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

I hela kommunen finns lämningar efter torp och backstugor, vilka i Kulturmiljöregistret benämns som ”Lägenhets-bebyggelse”. Förutom lämningar efter bebyggelse finns även gruv- och hyttlämningar, milstolpar, väghållningsstenar, vägvisarstenar, fångstgropar, offerkällor och "platser till vilka en muntlig tradition är knuten". Bland levande kulturarv kan nämnas bron vid Åtorp.

Kommunens område inbegriper inte något riksintresse för kulturmiljö eller kulturreservat. Däremot finns byggnader klassade som byggnadsminnen, exempelvis Ölsboda herrgård.

Sport

Under 1930-talets lågkonjunktur växte idrottsföreningarna. I Degerfors, liksom i många andra brukskommuner, är det främst lagsporter som bandy och fotboll som förknippas med kommunen, främst fotboll.

Fotbollens historia i kommunen inleds på tidigt 1900-tal när den "svenska idrottens fader", Victor Balck, höll ett föredrag framför ett fullsatt föreningshus. Detta ledde till att Degerfors Idrottsförening (DIF) bildades 1907 och att dessa tilläts nyttj…

Från Wikipedia-artikeln Degerfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Degerfors kommun

  • Svartå, Guldsmedsboda

    Vattenskyddsområde, 541 hektar

    Visa på kartan
  • Norra Ölsdalen

    Naturreservat, 218 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Degernäs-Ramshöjden

    Naturreservat, 168 hektar

    Kommunfullmäktiges beslut om bildande av naturreservatet Degernäs-Ramshöjden.

    Visa på kartan
  • Jätteberget

    Naturreservat, 164 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Gällberget

    Naturreservat, 127 hektar

    Visa på kartan
  • Sveafallen

    Naturreservat, 120 hektar

    Visa på kartan
  • Råhöjden

    Naturreservat, 54 hektar

    Naturskogsartad aspgranskog. Råhöjden är ett litet berg, 181 m över havet, ca 300 m väster om Gustavslund. Objektet delas av Karlskoga och Degerfors kommun. Skogen utgörs av barrskog, delvis av naturskogsartad kartaktär. Skogen domineras av gran i låglänta partier och tall i b…

    Visa på kartan
  • Västansjö

    Naturreservat, 16 hektar

    Västansjö är en grandominerad, olikåldrig, naturskogslik barrskog med inslag av mycket gamla barrträd samt asp. Terrängen är blockig och kuperad med översilade svackor i kontrast till högläntare delar. Skogen är till stora delar orörd eller försiktigt hanterad genom åren. Et…

    Visa på kartan
  • Lidetorpsmon

    Naturreservat

    Naturvärden Området utgörs i sin helhet av prioriterad skogstyp sandbarrskog, som är av värdekärnakvalitet. Det geologiska värdet är högt. Reservatet utgör Natura 2000-område för habitatet åsbarrskog (9060). Kulturmiljövärden Inga kända. Friluftslivsvärden Området är fli…

    Visa på kartan
  • Östra Sälsjömossen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Vargavidderna

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Lövfalla

    Naturreservat

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.