Hoppa till innehållet

Fakta om Eda kommun

Eda kommun är en kommun i Värmlands län. Centralort är Charlottenberg.

Från Wikipedia-artikeln Eda kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

8 412

−41 sedan 2014

Landareal

825 km²

10,2 invånare per km²

Hushåll 2025

4 121

2,01 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 250

624 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7678816576
Döda10910684102102
Inflyttade320471439423394
Utflyttade349511399433445
Invandrade134140129121125
Utvandrade8815178127155
Folkökning−14−6045−36−87

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,27 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
58
Sedan 2016
+49 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt66 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt1 %
Småhus68 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Handel889
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst594
Tillverkningsindustri545
Utbildningsväsendet325
Jordbruk, skogsbruk och fiske284
Byggindustri230
Hotell och restauranger180
Civila myndigheter och försvaret170

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 241 av 290

    8 289

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 238 av 290

    −123

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 195 av 290

    20,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 119 av 290

    26,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 289 av 290

    23,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 94 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 164 av 290

    2,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 191 av 290

    380 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 91 av 275

    15,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 130 av 290

    82,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 238 av 290

    205

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 169 av 290

    72,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 179 av 180

    6,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 112 av 211

    20 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 133 av 290

    1,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 284 av 287

    68 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

37 261 ton

  1. 232023: 35 884 ton
  2. 242024: 37 304 ton
  3. 252025: 37 261 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Åmotfors Bruk

Nordic Paper Åmotfors AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,23 kg–
Kväve–16 ton–
Fosfor–282 kg–
Arsenik–0,61 kg–
BOD7–44 ton–
Koppar–47,6 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Hilmer Andersson Sågverk

AB Hilmer Andersson, Kemikaliebehandling av trä och träprodukter

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Kväveoxider12 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Nevel Åmotfors

Nevel AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil37 261 ton
Koldioxid, biogen36 630 ton
Kväveoxider45 ton
Svaveldioxid9 ton
Stoft555 kg
Ammoniak2 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2024: 37 304 ton
  2. 2025: 37 261 ton
20242025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: Ja. Mer hos Naturvårdsverket

Nevel Åmotfors AB

Nevel AB, Förbränning

Utsläpp 2023
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil35 884 ton
Koldioxid, biogen40 769 ton
Kväveoxider55 ton
Svaveldioxid14 ton
Stoft145 kg
Ammoniak677 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: Ja.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Eda kommun som köpare (9)

Avtal för 38,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Eda kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Eda, Järnskog, Köla och Skillingmark. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I Eda landskommun fanns municipalsamhällena Charlottensberg, inrättat 2 februari 1906, och Åmotfors, inrättat 18 november 1904. Båda upplöstes 31 december 1961.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Skillingmarks landskommun i Järnskogs landskommun medan Eda landskommun och Köla landskommun förblev opåverkade.

Eda kommun bildades vid kommunreformen 1971 av landskommunerna Eda, Järnskog och Köla.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Arvika domsaga och ingår sedan 2005 i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Arvika och Årjängs kommuner i Sverige, och till Eidskogs, Kongsvingers och Aurskog-Hølands kommuner i Norge.

Topografi och hydrografi

Större och mindre dalgångar präglar naturen i Eda. Kölaälven och Vrångsälven rinner i de största dalgångarna. Från gränsen mot Norge och söderut mot Järnskog rinner Kölaälven i den smala och skarpt begränsade sprickdalen Skillingmarksdalen. Den böjer tvärt av mot Köla i nordnordöst och är där nerskuren i sedimenten. Därefter har den ett meandrande lopp och på flera ställen finns raviner. Vid bland annat Charlottenberg finns isälvsavlagringar i dalgångarna och ibland längs sluttningarna. Dalgångarna är fyllda med lättbrukad jord som har nyttjats som jordbruksmark, i Adolfsfors har sådan jord nyttjats för jordbruk sedan järnåldern. Berg och morän dominerar på höjder och längs sluttningar, ibland med blockrik yta. I Skillingmarksdalen finns små urskogsområden.

Naturskydd

År 2022 fanns 15 naturreservat i Eda kommun. Bland dessa hittades Glaskogen, bildat 1970 och utökat 1981 och 1982. Reservatet omfattade därefter &&&&&&&&&&029000.&&&&&029 000 hektar. Syftet med att reservatet bildades var att "bevara ett stort område med vildmarkskaraktär och natursköna miljöer samt talrika sjöar och vattendrag och för att området därför har en stor betydelse för allmänhetens friluftsliv". Reservatet geografiska läge – mitt i växtgränsen – ger en blandning av både nordliga och sydliga arter. Ett annat exempel på naturreservat i kommunen är Kvickneåsen. Det bildades 2011 och består av 89 hektar, primärt äldre granskog. Kvickneåsen är en av länets största nyckelbiotoper.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Eda församling, Järnskog-Skillingmarks församling och Köla församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna. – Eda, Järnskog, Köla och Skillingmark.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen som tillsammans bildade en minoritetskoalition. De samlade 16 av 35 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 tog Hela Edas Lista (HEL) över makten genom en koalition med Vänsterpartiet. De båda partierna samlade 13 av 35 mandat.

Mandatperioden 2018–2022 styrdes kommunen av en minoritetskoalition med Centerpartiet, HEL, Vänsterpartiet och Kristdemokraterna. Efter valet 2022 bildades en styrande koalition bestående av Centerpartiet, Moderaterna, Kristdemokraterna, Vänsterpartiet, Liberalerna. Även denna koalition är i minoritet.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Eda kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Under kommunstyrelsen finns ett utskott, allmänna utskottet, samt två råd: Folkhälsorådet och Pensionärs- och tillgänglighetsrådet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Gustav Gustavsson, Socialdemokraterna, 1971–1976 Harry Ericsson, Socialdemokraterna, 1977–1985 Nils Ericsson, Socialdemokraterna, 1986–september 1995 Lennart Olsson, Socialdemokraterna, oktober 1995–1998 Johanna Söderberg, Centerpartiet, 1999–2002 Hans-Peter Jessen, Socialdemokraterna, 2003–2010 Johanna Söderberg, Centerpartiet, 2011–2014 Hans Nilsson, Hela Edas Lista, 2015–2018 Johanna Söderberg, Centerpartiet, 2019–2022 Hanna Andersson, Moderaterna, 1 januari 2023–

= Övriga nämnder =

Fram till 2023 hade Eda kommun en alternativ organisation med utskott. Därefter har de valt att ha nio nämnder varav tre gemensamma:

Näringsliv

Der finns gamla brukstraditioner från ett flertal bruksorter i det som idag utgör Eda kommun. De första bruket, Adolfsfors bruk, anlades 1744 i Köla socken. Tio år senare tillkom Adolfsfors nedre bruk, även känt som Noreborg, i Eda socken. Fler bruk följde i slutet av 1700-talet; i Häljeboda (Eda socken) och i Skillingmarks socken. År 1827 anlades ett bruk i Charlottenberg som med tiden kom att bli det största och mest långvariga. År 1838 tillkom ett bruk även i Järnskogs socken som förlades till Koppom.

Det finns också en lång historia av industrier. I stor utsträckning har industrisektorn sysselsatt områdets invånare sedan industrialiseringen slog igenom i Sverige. I början av 2020-talet var de största industrierna Fundo Components AB (lättmetallgjuteri), Norma Precision AB (tillverkning av ammunition för civilt bruk) och Nordic Paper Åmotfors AB (papperstillverkning). Av betydelse är kommunens geografiska läge, exempelvis är det cirka 10 mil till Oslos storstadsområde, vilket påverkar handeln positivt. Gränshandeln är särskilt viktig i Charlottenberg och Eda glasbruk. Detaljhandeln väl utbyggd. I kommunen ligger också skidorten Valfjället som ägs av Eda kommun. En annan turistort är det fiktiva fredsriket Morokulien - ett sex hektar stort landområde som omger ett fredsmonument. Det skapades 1959 för sändning av det svensk-norska radioprogrammet Över alla gränser.

= Transporter =

Eda kommungenomkorsas av riksväg 61. Genom kommunen går också länsväg 177. Vidare genomkorsar även järnvägen Stockholm–Kil–Oslo området.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 249 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 241:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 2 339, eller 27,67 % av befolkningen (hela befolkningen: 8 453 den 31 december 2014).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Eda kommun 8 453 personer. Av dessa var 2 113 personer (25,0 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna…

Från Wikipedia-artikeln Eda kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Eda kommun

  • Eda Glasbruk

    Vattenskyddsområde, 378 hektar

    Visa på kartan
  • Kloften

    Naturreservat, 171 hektar

    Naturreservatet Kloften ligger i Eda kommun i västra Värmland. Området ligger i en trakt där det finns en hög koncentration av naturvärden, vilket avspeglas i att det finns flera befintliga naturreservat, reservat under bildande, biotopskydd, naturvårdsavtal, nyckelbiotoper samt…

    Visa på kartan
  • Gråberget

    Naturreservat, 127 hektar

    Visa på kartan
  • Norra Lien

    Naturreservat, 109 hektar

    Visa på kartan
  • Tippmyren

    Naturreservat, 88 hektar

    Området innehåller brandpräglad skog med ställvis stort inslag av gammal grov död och levande asp, samt många arter knutna till de substraten. Marken är bergbunden och hällmarkstallskog med rel gammal tall (upp till ca 280 år) växlar med granrika dråg och sprickdalar med sumpsko…

    Visa på kartan
  • Gullrosas berg

    Naturreservat, 53 hektar

    Visa på kartan
  • Ryttersfjället

    Naturreservat, 42 hektar

    Ett naturskogsområde beläget i en dramatisk östvänd bergssluttning mellan ett myr- och sjörikt höjdparti i väster och den nord-sydliga uppodlade dalgången runt Rinnan (biflöde till Kölaälven) i öster. Beståndsåldrarna är 100-130 år och äldre, med varierande inslag av äldre träd.…

    Visa på kartan
  • Deletjärnsåsen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Glaskogen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Tall

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Eneträd

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Åmotfors

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.