Hoppa till innehållet

Fakta om Forshaga kommun

Forshaga kommun är en kommun i Värmlands län. Centralort är Forshaga.

Från Wikipedia-artikeln Forshaga kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 520

+141 sedan 2014

Landareal

350 km²

32,9 invånare per km²

Hushåll 2025

5 276

2,16 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 572

570 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda11010810199104
Döda116121100140133
Inflyttade667678591624647
Utflyttade651618643657631
Invandrade4046485357
Utvandrade2213262228
Folkökning2582−28−40−18

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,78 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
96
Sedan 2016
+65 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt66 %
Hyresrätt28 %
Bostadsrätt6 %
Småhus71 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder2 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 059
Utbildningsväsendet603
Byggindustri241
Tillverkningsindustri238
Handel223
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik169
Enheter för kultur, nöje och fritid128
Hotell och restauranger85

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 195 av 290

    11 439

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 204 av 290

    −81

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 48 av 290

    24,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 189 av 290

    23,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 116 av 290

    38,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 81 av 290

    22,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 82 av 290

    2,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 156 av 290

    385 900 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 228 av 290

    13,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 140 av 290

    82,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 176 av 290

    72,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 89 av 180

    54,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 34 av 211

    36 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 216 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (6)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Forshaga kommun som köpare (15)

Avtal för 144,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Forshaga kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Nedre Ulleruds socken, Övre Ulleruds socken och en mindre del av Grava socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I Grava landskommun inrättades 1 november 1907 Forshaga municipalsamhälle vilket upplöstes vid årsskiftet 1943/1944 då området bröts ut och bildade Forshaga köping. I området fanns även mellan 22 december 1944 och 31 december 1956 Deje municipalsamhälle.

Vid kommunreformen 1952 slogs Nedre och Övre Ulleruds landskommuner samman och bildade Ulleruds landskommun medan Forshaga köping förblev opåverkad.

Forshaga kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Forshaga köping. 1974 införlivades Ulleruds kommun.

Kommunen ingick från bildandet till 7 februari 2005 i Karlstads domsaga och ingår sen dess i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Munkfors kommun i norr, Sunne och Kils kommun i väst, Karlstads kommun i söder, och Hagfors kommun i nordöst.

Topografi och hydrografi

Dalgångarna i landskapet löper huvudsakligen i nord-sydlig riktning, vilket delvis är en följd av berggrundens natur. Trots den sura och näringsfattiga gnejsberggrunden finns inslag av hyperit, en mörk och kalkhaltig bergart, som har skapat en mångfaldig flora med lövträd och örter som tibast och trolldruva vid platser som Örtensjöarna. Landhöjningen har format landskapet genom isens och vågornas omgestaltning, med klapperstensfält som på Skarsjöbergets nordsida och strandlinjemarkeringar väster om Svinsjön och på Trollsjöberget.

Klarälven rinner genom en relativt smal dalgång, fylld med sediment, och präglar landskapet. Inom Arnäsområdet i söder och vid Norra Hyn har älven tidigare byggt ut deltan i den sjö som tidigare fyllde södra delen av dalgången. Effekterna av landhöjningen syns i form av övergivna flodfåror, ibland täckta av sumpskog.

= För befolkningsrapportering =

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Forshaga-Munkfors församling som också omfattar Munkfors kommun.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt: Forshaga, Nedre Ullerud och Övre Ullerud.

= Kommundelar =

Kommunen består av följande kommundelar: Forshaga, Grossbol, Skived, Lyckan, Deje, Dyvelsten, Olsäter och Mölnbacka

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna som hade egen majoritet under mandatperioden. Valet 2014 ledde dock till att partiet förlorade den egna majoriteten. Det blev istället de rödgröna som styrde kommunen under mandatperioden 2014–2018. Koalitionen lyckades inte behålla majoriteten efter valet 2018 och därför gick istället Socialdemokraterna och Centerpartiet ihop i ett nytt styre. Partierna meddelade att de skulle arbeta med "utgångspunkten [...] att bygga vidare på målen om befolkningstillväxt, attraktivitet i hela kommunen och en budget i balans". Samma koalition fortsatte styra även mandatperioden 2022–2026.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Forshaga kommun består av 11 ordinarie ledamöter. Under kommunstyrelsen finns ett arbetsutskott. För att stödja sitt arbete har de förvaltningarna Kommunledningsstab samt Kommunteknik och service.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Angelica Rage, Socialdemokraterna, 1994–2014 Benny Pedersén, Socialdemokraterna, 2014–2016 Per Lawén, Socialdemokraterna, 2016–31 december 2024 Marian Gustavsson, Socialdemokraterna, 1 januari 2025–

= Övriga nämnder =

Förutom kommunstyrelsen finns fyra egna nämnder i Forshaga kommun: Barn och utbildningsnämnden, Lärande och arbetsnämnden, Vård och omsorgsnämnden samt Valnämnden. Därtill finns sex nämnder som är gemensamma med andra kommuner.

Näringsliv

Under de senaste två decennierna har Forshaga kommun genomgått en markant förvandling från att vara en bruksbygd till att bli en kommun präglad av småföretagande och pendlare. De flesta av de enskilda och små företagen är verksamma inom verkstadsindustrin och tjänstesektorn. Stora Enso Skoghall AB är den dominerande privata arbetsgivaren i kommunen, medan kommunen själv utgör den största arbetsgivaren. Många av de förvärvsarbetande invånarna pendlar till Karlstad för arbete.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 394 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 195:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Ätterösera är en arkeologisk plats känt för sina två gravrösen som dateras till bronsåldern, cirka &&&&&&&&&&&01500.&&&&&01 500 till 500 år före Kristus. Belägna på toppen av en brant berghäll med utsikt över sjön Norra Hyn, är dessa gravar en viktig del av områdets fornhistoria. Till Ätterösera leder den två kilometer långa Ätterösleden, som startar vid viadukten över väg 62 och följer delvis 5- och 10-kilometersspåren.

Löveds Herrgård, söder om Forshaga, huserar ett gravfält från järnåldern, känt för sina 16 gravhögar.

Banvakt Karls kabyss är ett historiskt minnesmärke över järnvägens tidigare betydelse och är ursprungligen banvakten Karl Anderssons raststuga. Idag fungerar den som en rastplats längs Klarälvsbanan.

Den stenbyggda Forshaga Kyrka är en imponerande byggnad uppförd mellan 1919 och 1920 och invigd 1921. Altaruppsatsen, daterad till 1696, är en gåva från Grava församling och utgör en värdefull del av kyrkans inredning.

Nedre Ulleruds Kyrka har sina rötter i medeltiden och kännetecknas av en fristående klockstapel. Dopfunten från 1200-talet är en av de äldre inslagen och utgör en historisk skatt för församlingen.

Övre Ulleruds Kyrka är belägen väster om Klarälven, mellan Deje och Olsäter. Kyrkans interiör hyser ett medeltida kors och en dopfunt från 1200-talet med runskrift.

Från Wikipedia-artikeln Forshaga kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Forshaga kommun

  • Örtenberget

    Naturreservat, 751 hektar

    Området inventerades av Skogsstyrelsen 1994 och branten avsattes som nyckelbiotop. Området beskrivs som blockrik grandominerad bladskog, med riklig förekomst av lågor i västbrant av hyperitberg. I branten finns även en del äldre tall och lodytor med rik mossflora. Nedanför brant…

    Visa på kartan
  • Torsberget

    Naturreservat, 103 hektar

    Visa på kartan
  • Tjärnberget

    Naturreservat, 57 hektar

    Tjärnberget är en välkänd floralokal som besöks regelbundet av botaniker. Anledningen är den rika förekomsten av en kalkgynnad och rik flora. Tjärnberget är ett hyperitberg där berggrunden är basisk. Hyperiten skapar ofta branta berg med en hel del branter med lodytor. Huvuddele…

    Visa på kartan
  • Edeby

    Naturreservat

    Edeby naturreservat består av ett älvnäs med ett flertal gamla älvvallar och mellanliggande våtmarker som bildats efter att älven successivt dragit sig västerut. Delar av näset översvämmas årligen vid Klarälvens höga flöden och därför är marken näringsrik och bevuxen med lövträd…

    Visa på kartan
  • Pannkakan

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Mölnbacka

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Visten

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Nedre Lustnäs

    Naturreservat

    Reservatsområdet utgörs av lövskogar på fuktig till frisk mark, delvis på gamla älvvallar där periodvis vattenfyllda sänkor skapar luckor i skogen och tillåter solens värmande strålar att nå marken. I den södra delen samt längs stränderna är gråalen det dominerande trädslaget oc…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.