Hoppa till innehållet

Fakta om Gagnefs kommun

Gagnefs kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Djurås.

Från Wikipedia-artikeln Gagnefs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 384

+360 sedan 2014

Landareal

771 km²

13,5 invånare per km²

Hushåll 2025

4 654

2,21 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 727

648 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1321059911475
Döda1191018695110
Inflyttade543534481403427
Utflyttade488434506484462
Invandrade3237562453
Utvandrade2518373227
Folkökning74124−3−69−46

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,74 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
91
Sedan 2016
+62 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt80 %
Hyresrätt18 %
Bostadsrätt2 %
Småhus84 %
Flerbostadshus10 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst792
Utbildningsväsendet458
Tillverkningsindustri457
Byggindustri312
Handel254
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik197
Civila myndigheter och försvaret177
Jordbruk, skogsbruk och fiske151

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 209 av 290

    10 307

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 201 av 290

    −77

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 53 av 290

    24,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 118 av 290

    26,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 141 av 290

    35,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 93 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 258 av 290

    1,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 117 av 290

    392 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 168 av 275

    14,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 78 av 290

    86,2 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 141 av 290

    74,1 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 190 av 290

    0,5

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 12 av 287

    87 %

Skolor

Förskoleklass (6)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Mer om Gagnefs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Floda och Gagnefs socknar. I dessa socknar bildades vid 1862 års kommunalförordningar landskommuner med motsvarande namn.

Gagnefs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Floda och Gagnefs landskommuner.

Kommunen ingick sedan bildandet till 1 september 2001 i Leksands tingsrätts domsaga och ingår sen dess i Falu tingsrätts domsaga.

Topografi och hydrografi

Öster- och Västerdalälvarna flyter i Gagnef samman till Dalälven. I den berggrundsspricka där den föristida älven rann flyter numer Dalälven och Österdalälven. Parallellt med Österdalälven löper Badelundaåsen. Västerdalälven är mindre reglerad och söker sig fram genom en serie berggrundssprickor. Loppet går genom ett flertal forsar så som Fänforsen, Hagelängsforsen, Skålforsen och Djurforsen. Finkorniga sediment finns i älvdalarnas botten och på ett flertal platser finns delvis aktiva raviner exempelvis vid Arvslindan och Sifferbo. Vid vårsmältning och höstregn har Västerdalälven ofta kraftiga översvämningar vilket gett påtagliga effekter i landskapet. Kring älven finns höjder klädd med morän och bevuxna med skog. Dalgången Trolldalen ligger mitt framför Djurforsen med dess sydbergsflora, rikkärr och ängsmark med flera sällsynta växter.

Naturskydd

År 2023 fanns 29 naturreservat i Gagnefs kommun. Bland dessa det kommunala naturreservat Backmon som bildades 2002. Reservatet är 15 hektar och utgörs av gammal inägomark som tidigare var uppodlad. Ett annat exempel på naturreservat i kommunen är Karls Knös, även det ett kommunalt reservat men som också är skyddat enligt Natura 2000. Reservatet är 57 hektar och omfattar rik granskog och hällmarkstallskog. I området finns orre, järpe och tretåig hackspett.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Floda församling, Gagnefs församling och Mockfjärds församling.

Sedan 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt: Floda, Gagnef och Mockfjärd.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen som samlade 20 av 35 mandat i kommunfullmäktige. Dessa efterträddes 2018 av de rödgröna i koalition med Kommunal samling. Tillsammans samlade koalitionen 19 av 35 mandat.

Efter valet 2018 utgjordes kommunens styre av en blocköverskridande koalition bestående av Centerpartiet, Socialdemokraterna och Moderaterna. Koalitionen behöll makten även efter valet 2022.

= Demensboendefrågan =

Dokumentet Struktur för framtidens äldreomsorg, den så kallade Demensboendefrågan, är den politiska frågan som vållat den längsta politiska striden sedan Gagnefs kommun bildades. Bygget av ett nytt demensboende är också den ekonomiskt största satsningen i kommunens historia. Demensboendefrågan initierades i början av 2000-talet och har sedan 2012 varit föremål för politisk diskussion. Den har lett till bildandet av det kommunala partiet Kommunal Samling och har starkt bidragit till två majoritetsskiften i Gagnefs kommun.

Frågan handlar om hur kommunens framtida äldreomsorg ska struktureras och diskussionerna har främst kommit att handla om var i kommunen ett nytt demensboende ska placeras. I december 2017 tog kommunfullmäktige beslut om att bygga boendet i Mockfjärd. Sedan dess har diskussioner förts om huruvida kommunen ska äga boendet eller inte.

= Gagns Inn-affären =

Vid sidan av äldreomsorgsstrukturen är köpet av restaurangfastigheten Gagns Inn 2000-talets mest kontroversiella kommunpolitiska ärende i Gagnef. Affären handlar om Monteliusfastigheten i Gagnefs kyrkby som rustades upp av en privat entreprenör och bytte namn till Gagns Inn. Tanken var att driva restaurang och hotell i fastigheten, men när det inte blev lönsamt och fastigheten skulle säljas visade den sig vara svårt fuktskadat.

I juni 2013 uppmanade dåvarande kommunalrådet Sofia Jarl det kommunala fastighetsbolaget Gagnefsbostäder att köpa Gagns Inn. Hon lovade även att kommunen skulle hyra huset av bolaget. Gagnefsbostäder AB köpte då fastigheten utan att någon ingående besiktning gjorts. Senare under hösten konstaterades det i en granskning att Sofia Jarl inte haft rätt att garantera att kommunen skulle hyra fastigheten. Både kommunens revisorer och kommunstyrelsen riktade kritik mot kommunalrådets hantering av ärendet. Totalt kom köpet att kosta kommunen över 10 miljoner kronor.

Den 2 juni 2014 beslutade kommunfullmäktige i Gagnef att Sofia Jarl vägrades ansvarsfrihet för 2013. Det genomfördes även en omröstning om hon skulle få sitta kvar som kommunalråd, där hon klarade sig med röstsiffrorna 17–14.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Gagnefs kommun utgörs av 11 ledamöter. Till stöd för sitt arbete har kommunstyrelsen delat in dig i två utskott: Allmänna utskottet och Personalutskottet.

Näringsliv

Det lokala näringslivet domineras av små och medelstora företag, främst inom trävaruindustrin. Bland de större företagen inom denna sektor återfanns i början av 2020-talet sågverket Moelven Dalaträ AB och dörrtillverkaren Dooria AB. Bland företag inom annan tillverkningsindustri hittades 3M Svenska AB (svetshjälmar, andningsskydd och hörselskydd) och Åkerströms Björbo AB (industriell radiostyrning). Utpendlingen för arbeten i grannkommunerna hade ökat, störst andel till Borlänge, omkring 40 procent av kommunens förvärvsarbetande var utpendlare.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 70 och europaväg E16. Även länsväg 247 går genom kommunen. Genom området går järnvägen (Stockholm–)Borlänge–Mora.

= Utbildning =

År 1903 grundade Ottilia Adelborg Gagnefs knyppelskola med syftet att "bevara traditionen och ge kvinnor möjligheter till inkomster". Undervisningen pågick till 1919 och fram till 1924 förmedlade skolan spetsar till återförsäljare, bland dessa Svensk Hemslöjd i Stockholm.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 10 333 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 209:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Språk

Vid sidan av rikssvenska talas flera dialekter i kommunen. De huvudsakliga dialekterna är floda- och mockfjärdsmålen tillhörande de nedre västerdalsmålen och gagnsmålet tillhörande nedansiljansmålen. Dessa kan indelas i olika bydialekter. Dessutom talas en rad olika invandrarspråk.

Under 1600-talet började Floda finnmark befol…

Från Wikipedia-artikeln Gagnefs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Gagnefs kommun

  • Tryssjöberget

    Naturreservat, 340 hektar

    Tryssjöberget ligger höglänt med ett par smala sprickdalar som skär igenom området. Högst i hela Gagnefs kommun når Tryss klack med 493 m. och några lodytor förekommer i berggrunden. Det biologiska värdet är knutet till den naturskogsartade barrskogen. Här bedrevs länge fäbodbru…

    Visa på kartan
  • Flomyran

    Naturreservat, 237 hektar

    Flomyran är ett av Dalarnas största tjäderlekplatser med ca 15 spelande tuppar. Miljön utgörs av en mosaik av myrar, sumpskog, äldre gran- och tallskog och även mindre arealer ungskogar. Här finns rikligt med tjäderbetade tallar, kjolgranar där tjädertupparna kan söka skydd och…

    Visa på kartan
  • Djurmoklack

    Naturreservat, 235 hektar

    Reservatet består av en bergsklack som reser sig 200 m över älvlandskapet i söder samt skogen omedelbart nedanför berget. Det är en blandskog med mycket hänglavar och grov död ved, något som gynnar vedsvampar och lavar. Branten vid Djurmo Klack är ett sydväxtberg med en flora ne…

    Visa på kartan
  • Säl

    Naturreservat, 195 hektar

    Reservatets läge i nedre delen av en lång och jämn sluttning från höjderna vid Sönnberget och Byberget gör att marken håller en hög fuktighet. Här och var finns både torrare partier, källflöden och rena sumpskogspartier med stort inslag av klibbal på socklar. Skogen innehåller t…

    Visa på kartan
  • Tandflytta

    Naturreservat, 173 hektar

    Området innefattar tre nyckelbiotoper och två myrområden som ingår i våtmarksinventeringen. Myrarna har klass 2 och är svagt påverkade av dikning. De har ett rikt fågelliv med bl.a. häckande storspov och videsparv. Skogen utgörs av fin mosaik av tall och granskog på frisk mark.…

    Visa på kartan
  • Knusberget

    Naturreservat, 127 hektar

    Knusberget består till största delen av en bergbrant med en höjdskillnad från omgivnande landskap på cirka 80 m. I den brantaste delen finns barrblandskog med inslag av olika lövträd. Det finns till exempel gott om grova sälgar i området. Detta är en bra miljö för hänglavar, vil…

    Visa på kartan
  • Prästbuan

    Naturreservat, 119 hektar

    Prästbuan är en gammal fäbod med värdefull kulturhistoria. Men här finns även höga värden för den biologiska mångfalden och friluftslivet. Området består av myrmark, tall- och granskog, med en hel del inslag av lövträd. Fåglar, insekter och hotade arter av vedsvamp och lavar gyn…

    Visa på kartan
  • Orsberget-Malmmyrberget

    Naturreservat, 106 hektar

    Orsberget/Malmmyrberget är en höjdplatå med ett flertal skogsklädda bergstoppar varav den högsta toppen är kring 365 m. ö. h. Skogarna domineras av barrskog och är uppdelat i barrbland-, tall- och granskog. Lövinslaget är litet och omfattas nästan bara av björk. Men här finns in…

    Visa på kartan
  • Närsberget

    Naturreservat, 75 hektar

    I de fuktigare partierna växer granskog och mindre stråk med lövskog. Tallskog breder ut sig på ljusa, torra tallryggar. Reservatet ligger i en småkuperad bergssluttning med fukthål, moränknölar och storblockiga partier. Här finns många skrymslen och vrår som nyttjas av olika ar…

    Visa på kartan
  • Skärklacken

    Naturreservat, 67 hektar

    Särklackens naturreservat är beläget intill väg 66, ca 5 km sydväst om Björbo i Gagnefs kommun. Själva bergsklacken Skärklacken ligger utanför naturreservatet på motsatt sida av landsvägen. Området vid klacken har i äldre tider nyttjats som en fäbod och även fäbodens namn är enl…

    Visa på kartan
  • Trolldalen

    Naturreservat, 65 hektar

    Trolldalen, söder om Västerdalälven, anses ha bildats vid tappningen av den stora Västerdalissjön i den senaste istidens slutskede. Dalen har formen av en trång kanjon som är 200 meter lång, cirka 35 meter bred i bottnen och cirka 40 meter djup. Den norra delen av dalgången…

    Visa på kartan
  • Karls knös

    Naturreservat, 63 hektar

    Reservatet ligger mellan Björkaberget och Byberget på en liten höjd som heter Karls Knös. Området är lätt tillgängligt från den skogsbilväg som når området från öster. Skogen i reservatet består av skog som varierar från rik granskog till hällmarkstallskog. I området finns ett s…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.