Hoppa till innehållet

Fakta om Gnesta kommun

Gnesta kommun är en kommun i Södermanlands län. Centralort är Gnesta.

Från Wikipedia-artikeln Gnesta kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Södermanland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

11 458

+945 sedan 2014

Landareal

463 km²

24,7 invånare per km²

Hushåll 2025

5 238

2,16 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 755

502 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda10111010365104
Döda127113106111114
Inflyttade699779692638523
Utflyttade651689626691619
Invandrade58777047101
Utvandrade2440363558
Folkökning569299−92−62

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
3,56 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
90
Sedan 2016
+51 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt57 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt10 %
Småhus62 %
Flerbostadshus33 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst692
Utbildningsväsendet477
Byggindustri390
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik367
Handel327
Enheter för kultur, nöje och fritid219
Tillverkningsindustri192
Jordbruk, skogsbruk och fiske166

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 300 440 · Riket 10 605 529 · Plats 197 av 290

    11 343

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −1 102 · Riket 17 819 · Plats 229 av 290

    −115

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 74 av 290

    23,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 23,9 % · Riket 21,1 % · Plats 152 av 290

    25,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,8 % · Riket 48,5 % · Plats 97 av 290

    40,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 116 av 290

    22,1 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,6 % · Riket 3,1 % · Plats 244 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 600 kr · Riket 401 400 kr · Plats 98 av 290

    396 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 27 av 275

    16,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 69 av 290

    86,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 45 av 290

    232

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 83 av 290

    77,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 14 av 180

    123,5

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 86 av 211

    25 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,8 · Riket 3,0 · Plats 165 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 80 % · Riket 80 % · Plats 82 av 287

    83 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Ekhof Säteri

Ekhov Säteri AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak6 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Södermanlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Vinterled

Gallus Elit AB, Djurhållning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Ammoniak3 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Södermanlands län. Miljöledning: LRF:s miljöhusesyn. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Gnesta kommun som köpare (3)

Avtal för 6,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Gnesta kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Björnlunda, Dillnäs, Frustuna, Gryt, Gåsinge, Kattnäs och Torsåker. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I området inrättades 13 augusti 1883 Gnesta municipalsamhälle i Frustuna landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Daga (av de tidigare kommunerna Björnlunda, Gryt och Gåsinge-Dillnäs), Gnesta (av Frustuna och Kattnäs) samt Tystberga (av Bogsta, Bälinge, Lästringe, Sättersta, Torsåker och Tystberga).

Gnesta köping bildades 1955 genom ombildning av Gnesta landskommun, samtidigt upplöstes municipalsamhället.

Gnesta kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Gnesta köping. 1974 uppgick kommunen i Nyköpings kommun. 1992 återbildades Gnesta kommun genom en utbrytning av de områden som bildat den tidigare kommunen samt Daga kommun.

Den 1 januari 1992 överfördes ett område med 122 personer till återbildade Gnesta kommun och Frustuna-Kattnäs församling från Nyköpings kommun och Lästringe församling. Detta område motsvarade den tidigare Torsåkers församling, som varit en del av Tystberga kommun fram till 1971.

Topografi och hydrografi

Landskapet genomsyras av öst–västliga förkastningslinjer, inklusive en som passerar genom centralorten där bebyggelsen klättrar längs den delvis skogklädda sluttningen i söder. En annan berggrundsriktning, nordnordväst–sydsydöst, blir tydlig efter Sillensänkan. Granit dominerar berggrunden mellan Sillen och Frösjön, medan gnejs dominerar i övrigt. Öster om Vårdinge finns ett område med kalkrik berggrund som påverkar vegetationen, och här bryts också marmor. Området med delvis förkastningspräglade branta sluttningar på höjderna är ofta moränklädda skogspartier, medan de lägre områdena består av öppna ytor i de finkorniga sedimenten. Platser som Nystugan, Vårdinge och Långbro visar avsättningar av isälvsmaterial.

Naturskydd

År 2024 fanns 22 naturreservat i Gnesta kommun. Ungefär 2,6 procent (2,6 procent av landytan) av Gnesta kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade &&&&&&&&&&&01394.&&&&&01 394 hektar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Daga församling och Frustuna församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt: Björnlunda, Frustuna, Gryt och Gåsinge-Dillnäs.

Styre

Under mandatperioden 1998–2002 styrdes kommunen av de fyra borgerliga partierna tillsammans med Miljöpartiet och Gnestapartiet. Efter valet 2002 styrdes kommunen först av en sorts koalition mellan de borgerliga partierna och Socialdemokraterna. År 2005 bröt partierna sitt samarbete och de borgerliga partierna slog sig samman med Vänsterdemokraterna, en utbrytarfalang från Vänsterpartiet. Vågmästarpartiet Miljöpartiet ställdes utanför samarbetena.

Kommunen styrdes mellan 2006 och 2010 av Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna under den rikstäckande benämningen Alliansen. Oppositionen bestod av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Efter valet 2010 tog oppositionen makten medan den nya oppositionen bestod av Alliansen (Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet och Kristdemokraterna) samt Sverigedemokraterna.

Mandatperioden 2014–2018 styrdes kommunen av Socialdemokraterna och Moderaterna, som tillsammans fick stöd av 57 procent av de röstande vid valet 2014. Oppositionen utgjordes av Centerpartiet, Miljöpartiet, Sverigedemokraterna, Vänsterpartiet och Liberalerna. Efter valet 2018 fortsatte Socialdemokraterna och Moderaterna styra, men i minoritet. Centerpartiet tog oppositionsrådsposten i samarbete med Liberalerna och de två partierna samarbetade kring budgeten. Övrig opposition var Vänsterpartiet, Miljöpartiet, Feministiskt initiativ och Sverigedemokraterna. Den sittande koalitionen bestående av Socialdemokraterna och Moderaterna fortsatte styra i minoritet efter valet 2022.

= Mandatfördelning 1991–2026 =

För valresultat äldre än 1991, se tidigare kommuntillhörighet; Nyköpings kommun#Politik.

Gnestapartiet var ett lokalt parti som bildades som en utbrytning ur Ny demokrati och dess framgångar i valet 1991 men bytte namn i samband med splittringarna inom moderpartiet.

Vänsterdemokraterna var en utbrytarfalang från Vänsterpartiet. Bildat i mars 2004. Stod nära Vägval Vänster. Alla Vänsterpartiets kommunfullmäktigeledamöter i Gnesta lämnade moderpartiet och bildade ett nytt parti. De behöll sina platser i fullmäktige. Kort efter återbildades en lokal vänsterpartiavdelning i Gnesta. Först efter valet 2006 återkom Vänsterpartiet i de kommunala församlingarna.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Henric Sörblad, Moderaterna, 2006–2010 Johan Rocklind, Socialdemokraterna, 2010–1 maj 2022 Linda Lundin, Socialdemokraterna, 1 maj 2022–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Kommunen kännetecknas av en framträdande närvaro av småföretag, där företag som Powerbox AB och Rekal Svenska AB, belägna i centralorten, i början av 2020-talet var betydande aktörer. Huvudsakligen verkade de flesta fåmansföretagen inom tjänstesektorn. Cirka sju procent av arbetsplatserna i kommunen var samtidigt inriktade på tillverkningsindustrin, medan fem procent var kopplade till jordbrukssektorn.

= Transporter =

Kommunen traverseras av Västra stambanan samt riksväg 57. Länsväg 223 sträcker sig genom den centrala delen av kommunen, medan länsväg 224 löper genom den sydöstra delen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 11 311 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 198:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Gnesta kommun är beläget i ett område som varit bebott sedan den tidiga stenåldern, och naturliga spår från denna period, som stenrösen, hällristningar och fornborgar, präglar fortfarande landskapet. Bland fornlämningar från 1800 f.Kr. kan nämnas stenyxor och från 500-talet e.Kr kan nämnas ett tiotal gravhögar. Dessutom utgör hembygdsgårdar, slott, kyrkor och andra historiska byggnader en viktig del av det gemensamma kulturarvet. Som exempel på slott och herresäten i kommunen kan nämnas Elghammars slott, Södertuna s…

Från Wikipedia-artikeln Gnesta kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Gnesta kommun

  • Kvegerö, Mörtsjötorp

    Vattenskyddsområde, 1 147 hektar

    Fastighet: Kvarnäng 2:1

    Visa på kartan
  • Vargmossarna

    Naturreservat, 422 hektar

    Kännetecknande för området är naturskogsartad tallskog och barrblandskog med en artstock knuten till gammal opåverkad barrskog.

    Visa på kartan
  • Hornafjärden

    Naturreservat, 255 hektar

    7 öar i Båven samt del av Majholmen där markåtkomsten är klar. Hånö är i privat ägo. Alla andra öar ägs av naturvårdsfonden. Värdefulla löv- och barrskogar samt mycket höga värden för friluftslivet.

    Visa på kartan
  • Marvikarna

    Naturreservat, 254 hektar

    Visa på kartan
  • Björndalsbergen

    Naturreservat, 154 hektar

    Ett barrskogsområde med gammal skog strax öster om Laxne samhälle. Området utgörs av tallskog och barrblandskog med mycket gamla träd, rikligt med död ved och med få spår av huggningar. Medelåldern på skogen bedöms ligga mellan 130 och 160 år, medan betydligt äldre tallskog växe…

    Visa på kartan
  • Utnäset

    Naturreservat, 81 hektar

    Visa på kartan
  • Ehrendal Norra

    Naturreservat, 74 hektar

    Visa på kartan
  • Båven 51

    Djur- och växtskyddsområde, 51 hektar

    Visa på kartan
  • Hårbyskogen

    Naturreservat, 49 hektar

    Visa på kartan
  • Klövberget

    Naturreservat, 44 hektar

    Visa på kartan
  • Haga hage

    Naturreservat, 23 hektar

    Bildande av Naturreservatet Haga hage

    Visa på kartan
  • Hällesta

    Naturreservat, 20 hektar

    Bildande av Hällesta naturreservat i Gnesta kommun

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.