Hoppa till innehållet

Fakta om Gnosjö kommun

Gnosjö kommun är en kommun i Jönköpings län. Centralort är tätorten Gnosjö.

Från Wikipedia-artikeln Gnosjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jönköping och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 131

−378 sedan 2014

Landareal

422 km²

21,6 invånare per km²

Hushåll 2025

3 987

2,26 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 414

593 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda90104728172
Döda103928110280
Inflyttade441448353429321
Utflyttade533510508604446
Invandrade5252758072
Utvandrade3331425254
Folkökning−98−44−132−192−115

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,65 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
50
Sedan 2016
+44 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt4 %
Småhus68 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri3 773
Handel591
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst514
Utbildningsväsendet441
Byggindustri268
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik218
Enheter för kultur, nöje och fritid169
Transport- och magasineringsföretag138

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 369 722 · Riket 10 605 529 · Plats 232 av 290

    9 010

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −287 · Riket 17 819 · Plats 234 av 290

    −121

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,5 % · Riket 22,4 % · Plats 110 av 290

    22,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 21,1 % · Plats 202 av 290

    22,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,1 % · Riket 48,5 % · Plats 281 av 290

    26,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 101 av 290

    22,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 209 av 290

    2,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 390 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 151 av 290

    387 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 244 av 275

    13,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 270 av 290

    72,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 198 av 290

    212

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 236 av 290

    67,6 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 92 av 200

    61

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 138 av 211

    14 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,1 · Riket 3,0 · Plats 243 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 260 av 287

    76 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

  • Anpassad grundskolaKommunal · Läroverksgatan 17, Gnosjö

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2023

0 ton

  1. 142014: 426 ton
  2. 152015: 294 ton
  3. 162016: 218 ton
  4. 172017: 328 ton
  5. 182018: 328 ton
  6. 192019: 282 ton
  7. 202020: 137 ton
  8. 212021: 19 ton
  9. 222022: 4 ton
  10. 232023: 0 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Gynnås avfallsanläggning

Gnosjö kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,0003 kg–
Bly–0,032 kg–
Kadmium–0,0011 kg–
Kväve–124 kg–
Fosfor–1,29 kg–
Arsenik–0,18 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län. Miljöledning: Jönköping (Li Sundberg) tf: per olof Svensson. Mer hos Naturvårdsverket

Proton Finishing Hillerstorp AB

Proton Finishing Hillerstorp AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–1,01 kg–
Koppar–0,046 kg–
Nickel–0,035 kg–
Zink–0,74 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Swedecote AB Götarp

Swedecote AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,08 kg–
Koppar–0,03 kg–
Nickel–0,11 kg–
Zink–0,07 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001-2015. Mer hos Naturvårdsverket

Petterssons Trading Sweden AB (Konkursbo)

Petterssons Trading Sweden AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2023
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil0 kg––
Koldioxid, biogen0 kg––
Koldioxid, totalt0 kg––
COD-Cr–0 kg–
Krom–0 kg–
Koppar–0 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2022: 4 ton
  2. 2023: 0 kg
20222023

Tillsyn: Länsstyrelsen i Jönköpings län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Gnosjö kommun som köpare (1)

Avtal för 50 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Gnosjö kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gnosjö, Kulltorp (del av), Källeryd, Kävsjö och Åsenhöga. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunen Gnosjö av de tidigare kommunerna Gnosjö, Källeryd, Kävsjö och Åsenhöga samt en del av Kulltorp.

Gnosjö kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Gnosjö landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Värnamo domsaga för att från 2005 ingå i Jönköpings domsaga.

Topografi och hydrografi

Den norra delen av Gnosjö kommun präglas av kuperad terräng med småkullig morän och sjöar i sänkorna. I södra delen är landskapet flackare med sandiga jordar och utsträckta myrområden. Den västra gränsen vid Nissans dalgång uppvisar avsättningar av isälvsmaterial i form av åsar, deltan och terrasser. Flygsandsdyner finns i anslutning till dessa avsättningar, särskilt nordöst om sjön Flaten. Större delen av kommunen är täckt av mager barrskog på grund av det sura gnejsberggrundsunderlaget. Dalgångarna, särskilt runt Flaten och Storåns dalgång, innehåller finkorniga sediment och i vissa fall lera, där de odlade områdena i kommunen ligger.

Naturskydd

Store Mosse nationalpark i sydöstra Gnosjö är Sveriges största sammanhängande myrområde söder om Lappland, med Kävsjön som en framstående fågelsjö mitt i området, etablerad 1982.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fem församlingar: Gnosjö församling, Kulltorps församling (låg även i Värnamo kommun), Källeryds församling, Kävsjö församling och Åsenhöga församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fem distrikt, vilket motsvarar de tidigare socknarna socknar: Gnosjö, Kulltorp (del av), Källeryd, Kävsjö och Åsenhöga.

Näringsliv

Gnosjö har en lång tradition av industriell företagsamhet, som sträcker sig tillbaka till 1600-talet och präglas av den så kallade "Gnosjöandan". I dag huserar omkring 250 tillverkningsföretag i kommunen, varav de flesta har färre än 25 anställda. Huvuddelen av industrin är koncentrerad inom metall- och träindustrisektorerna. Moderniseringen av industristrukturen har drivits framåt genom etablering av lokala investmentbolag samt Gnosjöandans Kunskapscentrum. Imponerande nog sysselsätter tillverkningsindustrin hela 55 procent av den förvärvsarbetande befolkningen, vilket är tre gånger mer än genomsnittet för hela landet.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 029 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 230:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Följande länder är de 10 vanligaste födelseländerna för befolkningen i Gnosjö kommun.

Från Wikipedia-artikeln Gnosjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Gnosjö kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.