Hoppa till innehållet

Fakta om Grums kommun

Grums kommun är en kommun i Värmlands län. Centralort är Grums.

Från Wikipedia-artikeln Grums kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 004

+46 sedan 2014

Landareal

388 km²

23,2 invånare per km²

Hushåll 2025

4 407

2,00 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 234

581 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8298757068
Döda121106103121102
Inflyttade506460544527477
Utflyttade484436511532492
Invandrade3341574760
Utvandrade199233928
Folkökning−44814−48−53

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,41 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
82
Sedan 2016
+48 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt9 %
Småhus62 %
Flerbostadshus34 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 375
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst610
Utbildningsväsendet327
Byggindustri303
Handel253
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik135
Enheter för kultur, nöje och fritid113
Jordbruk, skogsbruk och fiske112

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 236 av 290

    8 854

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 253 av 290

    −150

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 198 av 290

    20,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 110 av 290

    27,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 248 av 290

    28,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 58 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 132 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 195 av 290

    379 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 178 av 275

    14,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 189 av 290

    79,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 188 av 290

    71,4 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2021 · Plats 42 av 221

    60

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2021 · Plats 22 av 218

    40 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 260 av 290

    0,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

  • KomvuxKommunal · Sveagatan 61, Grums

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

10 393 ton

  1. 162016: 15 578 ton
  2. 172017: 15 300 ton
  3. 182018: 31 211 ton
  4. 192019: 27 000 ton
  5. 202020: 21 955 ton
  6. 212021: 15 803 ton
  7. 222022: 11 843 ton
  8. 232023: 12 413 ton
  9. 242024: 11 901 ton
  10. 252025: 10 393 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Ålviksdeponin 2

Billerud Sweden AB Gruvöns Bruk, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver––0,12 kg
Arsenik––4,7 kg
Zink––21,8 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Gruvöns bruk

Billerud Gruvöns Bruk, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil10 393 ton––
Koldioxid, biogen1 364 179 ton––
Kväveoxider802 ton––
Svaveldioxid17 ton––
Stoft64 ton––
Ammoniak80 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 56 500 ton
  2. 2008: 44 942 ton
  3. 2009: 43 080 ton
  4. 2010: 36 041 ton
  5. 2011: 17 362 ton
  6. 2012: 17 852 ton
  7. 2013: 21 167 ton
  8. 2014: 23 200 ton
  9. 2015: 18 800 ton
  10. 2016: 15 578 ton
  11. 2017: 15 300 ton
  12. 2018: 31 211 ton
  13. 2019: 27 000 ton
  14. 2020: 21 955 ton
  15. 2021: 15 803 ton
  16. 2022: 11 843 ton
  17. 2023: 12 413 ton
  18. 2024: 11 901 ton
  19. 2025: 10 393 ton
20072025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Ålviksdeponin 1

BillerudKorsnäs Sweden AB Gruvöns Bruk, Deponering

Utsläpp 2016
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver––0,05 kg
Fosfor––400 kg
Arsenik––2 kg
Nickel––6 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: ISO 14001.

Karlbergs avfallsupplag

Grums kommun, Deponering

Utsläpp 2013
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,004 kg–
Bly–0,02 kg–
Kadmium–0,001 kg–
Kväve–72 kg–
Fosfor–1,5 kg–
Arsenik–0,02 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Grums kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Borgvik, Ed, Grums och Värmskog. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

I Grums landskommun inrättades 26 maj 1939 Grums municipalsamhälle som upplöstes vid årsskiftet 1947/1948 då Grums köping bildades genom en ombildning av landskommunen.

Vid kommunreformen 1952 bildades i området "storkommunerna" Ed (av de tidigare kommunerna Borgvik och Ed) och Stavnäs (av Högerud, Stavnäs och Värmskog) medan Grums köping förblev opåverkad.

1969 inkorporerades Eds landskommun i Grums köping. Grums kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Grums köping samt en del ur Stavnäs landskommun (Värmskogs församling).

Kommunen ingick från bildandet till 7 februari 2005 i Karlstads domsaga och ingår sen dess i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen ligger vid Vänerns nordvästra strand ungefär 25 kilometer väster om Karlstad. Kommunen gränsar till Karlstads kommun, Kils kommun, Arvika kommun, och Säffle kommun.

Topografi och hydrografi

Sjöarna inom kommunen, inklusive Grumsfjorden som är en avsnörd del av Vänern och Värmeln–Långsjökomplexet, följer berggrundens sprickmönster, där den sydvästra delen bildar ett tydligt rutmönster medan mönstret i norra delen är mer komplicerat på grund av den varierande berggrundsbildningen. Efter isavsmältningen täcktes området till stor del av vatten, och på Näshöjderna eroderade vågorna bort finare material och lämnade efter sig en bred blockzon med ett stentorg på 175 meter över havet, vilket också markerar högsta kustlinjen. När landhöjningen skedde, fördes material ned från höjderna och ackumulerades i dalgångarna.

Därför består höjderna idag till stor del av hällmark, ibland med ett tunt täcke av morän, medan sedimentjordar återfinns i dalgångarna. Det största sammanhängande sedimentområdet ligger norr om Grumsfjorden, där lerjorden är lämplig för jordbruk.

Grums kommun har 30 mil strand mot Vänern som är Västeuropas största insjö. Fiske rekommenderas bland annat i sjöarna Lill-Emsen, Stor-Emsen, Portilasjön och Värmeln. Ekholmssjön har haft problem med övergödning och 2015 beviljades Grums och Säffle kommuner medel från Länsstyrelsen för att åtgärda problemet.

Naturskydd

År 2022 fanns fyra naturreservat i Grums kommun. Getgarsudde är beläget vid Vänern och är även klassat som ett Natura 2000-område. Reservatet bildades "för att bevara ett attraktivt avsnitt av Vänerkusten i oförändrat skick samt att bevara områdets intressanta ytformer och strandvegetation". De andra naturreservaten Gårdsviksfjället, Ryen och västra delen av Värmlandsskärgården.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen, för befolkningsrapportering, indelad i tre församlingar – Ed-Borgviks församling, Grums församling och Värmskogs församling.

Från 2016 indelas kommunen i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna – Borgvik, Ed, Grums och Värmskog.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna som hade egen majoritet. Med 51,1 procent av rösterna i valet 2014 fortsatte Socialdemokraterna styra i majoritet. I valet 2018 ökade andelen röster på Socialdemokraterna och de fick fortsatt stöd att styra ensamma i majoritet.

Mandatperioden 2022–2026 styr Socialdemokraterna i koalition med Vänsterpartiet.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Grums kommun utgörs av 13 ordinarie ledamöter. Förutom det som åligger kommunstyrelsen enligt lag är kommunstyrelsen även ansvarig för:

kommunteknik, bygglovs- och miljötillsynsärenden, folkhälsofrågor, kost och städ samt bibliotek, kultur och turism

För att underlätta sitt arbete ska kommunstyrelsen i Grums kommun ha tre utskott: utbildnings- och omsorgsutskottet, samhällsbyggnadsutskottet samt planeringsutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Rune Strömberg, Socialdemokraterna, 1992–1 juli 2005 Torbjörn Bood, Socialdemokraterna, 2006–2014 Leif Haraldsson, Socialdemokraterna, 2014–31 december 2020 Malin Hagström, Socialdemokraterna, 1 januari 2021–

Näringsliv

Näringslivet i området har en lång historia som sträcker sig tillbaka till 1300-talet. Borgvik utmärker sig som en av Värmlands mest välbevarade bruksmiljöer från äldre tider. I dagens kommun är massa- och pappersindustrin dominerande, med företag som KorsnäsBillerud AB Gruvöns Bruk och Stora Enso Timber Gruvöns Sågverk som centrala aktörer i kommunen. Utöver dessa finns andra betydande arbetsgivare såsom Industri Mekano AB, kommunen själv och regionen.

= Transporter =

Kommunen är genomkorsad av järnvägslinjen Göteborg–Kil(–Karlstad) och Europaväg 18.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 879 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 235:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Hälsa

Grums kommun har från år 2009 till 2019 varit den kommun i Sverige där flest bekräftade suicid begåtts, med ett genomsnitt på 3,11 per 1 000 invånare.

Kulturarv

Det finns ett större antal fornminnen i kommunen där kuvertgraven, med stensättningar från järnåldern, är ett av de mer kända. Fornminnet är beläget i Sveaparken i centrala Grums. I kommunen återfinns även Värmlands näst största röse, Svenstorps bronsåldersröse. Bland de som begravts där, tror många, finns Sveakungen Åle den uppländske. Bland andra fornlämningar finns Edsholms borgruin.

Från Wikipedia-artikeln Grums kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Grums kommun

  • Getgarsudde

    Naturreservat, 192 hektar

    Äldre naturskogsartad barrblandskog.

    Visa på kartan
  • Gårdsviksfjället

    Naturreservat, 158 hektar

    Visa på kartan
  • Ryen

    Naturreservat, 35 hektar

    Beskrivning Området utgörs av en nordsluttning med en bäck vid foten av sluttningen. Flera fuktiga stråk förekommer i sluttningen. Skogen vid Ryen utgörs i stora delar av näringsrik granskog med inslag av områden med kalkrik jordmån. Inslaget av medelålders och gammal asp är sto…

    Visa på kartan
  • Värmlandsskärgården

    Naturreservat

    Skogen på det berörda skiftet är av typisk Vänerkaraktär. Talldominerat på hällmarkerna närmast sjön med inslag av klibbal. Längre in barrblandskog på frisk mark och grandominerat med en del löv (björk, asp och klibbal) i fuktigare sänkor. Skogen ger ett mycket naturligt intryck…

    Visa på kartan
  • En

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Ek

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Ö

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Ö

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Häll

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Ek

    Naturminne

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.