Hoppa till innehållet

Fakta om Haparanda stad

Haparanda stad var en stad och kommun i Norrbottens län. Centralort var Haparanda och kommunkod 1952-1970 var 2583.

Från Wikipedia-artikeln Haparanda stad, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 151

−625 sedan 2014

Landareal

930 km²

9,8 invånare per km²

Hushåll 2025

4 747

1,90 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 269

576 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5968564659
Döda124147151144120
Inflyttade337341373381434
Utflyttade332350449453404
Invandrade999410799173
Utvandrade126111102106128
Folkökning−84−105−156−163−26

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,08 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
46
Sedan 2016
+31 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt47 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt18 %
Småhus49 %
Flerbostadshus43 %
Specialbostäder7 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst664
Handel615
Civila myndigheter och försvaret379
Byggindustri360
Utbildningsväsendet354
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik271
Tillverkningsindustri255
Jordbruk, skogsbruk och fiske158

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 231 av 290

    9 027

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 239 av 290

    −124

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 251 av 290

    19,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 15 av 290

    33,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 243 av 290

    28,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 58 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 43 av 290

    3,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 226 av 290

    373 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 120 av 275

    15,3

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 206 av 290

    78,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 209 av 290

    210

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 279 av 290

    61,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2022 · Plats 31 av 224

    85

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2022 · Plats 47 av 225

    28 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 244 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 287 av 287

    62 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Haparanda stad som köpare (16)

Avtal för 660,9 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Haparanda stad

Bakgrund

Karl Johans stad utfärdades ett privilegiebrev i Örebro den 20 maj 1812 och skulle anläggas vid den nuvarande tätorten Nikkala väster om Haparanda. Den 26 juni 1821, enligt beslut av Kungl. Maj:t, bytte staden namn till Haparanda. Enligt landshövdingens femårsberättelse 1817-1821 hade staden endast 23 invånare. Då stadens utveckling gick trögt kom istället förslag från riksdagsmannen Johan Jakob Rutberg från Kalix (far till senare riksdagsmannen Johan Rutberg) om att flytta staden till platsen där Haparanda by låg. Kungen biföll inte detta, men bestämde som kompromiss att en köping med stapelstads- och handelsrätt vid namn Haparanda skulle grundas vid byns plats den 6 december 1821. Inköpet av mark till köpingen från Haparanda by undertecknades den 10 mars 1828.

Tidiga år

Sommaren 1842 ansökte borgerskapet i köpingen om stadsrättigheter, vilket beviljades. Haparanda köping utfärdades stadsprivilegier den 10 december 1842, samtidigt som gamla Karl Johans- och Haparanda stads privilegier från 1812 drogs in.

När 1862 års kommunalförordningar trädde i kraft den 1 januari 1863 inrättades staden som stadskommun.

1900-talet

Den 1 januari 1920 (enligt beslut den 31 oktober 1919) överfördes vissa delar av Haparanda by från Nedertorneå till Haparanda stad i administrativt, kommunalt och i skolhänseende. Området hade 1 042 invånare.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Den 1 januari 1967 inkorporerades de båda landskommunerna Nedertorneå och Karl Gustav i staden. År 1971 infördes enhetlig kommuntyp och Haparanda stad ombildades därmed, utan någon territoriell förändring, till Haparanda kommun.

Staden kom aldrig att få egen jurisdiktion, även om sådan planerades utan lydde under landsrätt och ingick till 1919 i Nedertorneå tingslag (före 1907 benämnd Nedertorneå och Karl Gustavs tingslag) och ingick från 1919 i Torneå tingslag.

Haparanda stad tillhörde Nedertorneå-Haparanda församling, före den 13 april 1928 benämnd Nedertorneå församling.

Sockenkod

För registrerade fornfynd med mera så återfinns staden inom ett område definierat av sockenkod 0186 som motsvarar Nedertorneå socken med staden. Stadens område har också getts sockenkod 0168.

Stadsvapnet

Blasonering: I fält av silver en från ett grönt treberg mellan två uppväxande gröna aspar under en sol av guld uppskjutande riksgränsstolpe av guld med ett blått klot, belagt med tre kronor av guld och krönt med ett kors av guld, lagd över ett svävande, genomgående, nedtill rakt avskuret blått treberg.

Detta vapen återfinns i ett kungligt brev från 1828. Vapnet förs idag av den nuvarande Haparanda kommun. Se artikeln om Haparanda kommunvapen för mer information.

Geografi

Haparanda stad omfattade den 1 januari 1952 en areal av 3,12 km², varav 2,82 km² land. Efter nymätningar och arealberäkningar färdiga den 1 januari 1954 omfattade staden den 1 januari 1961 en areal av 3,58 km², varav 3,16 km² land.

Tätorter i staden 1960

I Haparanda stad fanns tätorten Haparanda, som hade 3 350 invånare den 1 november 1960. Tätortsgraden i staden var då 100,0 procent.

Språk och etnicitet

Nedanstående siffror är tagna från SCB:s folkräkning 1900 och visar inte medborgarskap utan de som SCB ansåg vara av "finsk, svensk eller lapsk stam".

Från Wikipedia-artikeln Haparanda stad, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Haparanda stad

  • Haparanda Skärgård

    Nationalpark, 7 430 hektar

    Visa på kartan
  • Tervajänkkä

    Naturreservat, 1 033 hektar

    Utvidgningsförslaget domineras av en värdekärna på ca 20 ha som utgörs av en lövrik grandominerad bränna med rikt inslag av asp och ett varierat inslag av tall. Boniteten är hög i hela området. Den södra delen av värdekärnan är en lövrik och frodig gransumpskog. Även i den fukti…

    Visa på kartan
  • Torne-Furö

    Naturreservat, 494 hektar

    Visa på kartan
  • Kattilasaari

    Vattenskyddsområde, 168 hektar

    Visa på kartan
  • Seskarö

    Vattenskyddsområde, 119 hektar

    Visa på kartan
  • Haparanda-Sandskär

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Riekkola-Välivaara

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Säivisnäs

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • FS inom Haparanda stad

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Karungi by

    Djur- och växtskyddsområde

    Visa på kartan
  • Norra Korpikylä

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Södra Korpikylä

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.