Hoppa till innehållet

Fakta om Härjedalens kommun

Härjedalens kommun är en kommun i Jämtlands län. Delar av landskapen Härjedalen, Hälsingland, Dalarna och Jämtland ingår i kommunen. Centralort är Sveg.

Från Wikipedia-artikeln Härjedalens kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jämtland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 175

−49 sedan 2014

Landareal

11 344 km²

0,9 invånare per km²

Hushåll 2025

5 211

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 745

663 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8678677077
Döda146130154139128
Inflyttade488652682503551
Utflyttade486562528505492
Invandrade6996817871
Utvandrade3327264850
Folkökning−204471−4030

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,10 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
91
Sedan 2016
+125 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt53 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt15 %
Småhus72 %
Flerbostadshus20 %
Övriga hus4 %
Specialbostäder4 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst962
Handel538
Byggindustri481
Utbildningsväsendet448
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik423
Enheter för kultur, nöje och fritid353
Tillverkningsindustri314
Jordbruk, skogsbruk och fiske294

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 132 736 · Riket 10 605 529 · Plats 213 av 290

    10 117

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −103 · Riket 17 819 · Plats 177 av 290

    −58

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 22,4 % · Plats 280 av 290

    17,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 24,6 % · Riket 21,1 % · Plats 54 av 290

    30,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 43,0 % · Riket 48,5 % · Plats 201 av 290

    31,6 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 65 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,2 % · Riket 3,1 % · Plats 248 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 230 av 290

    371 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 244 av 275

    13,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 129 av 290

    82,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 77 av 290

    226

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 44 av 290

    79,8 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,3 · Riket 3,0 · Plats 79 av 290

    2,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (9)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Komvux (1)

  • KomvuxKommunal · Ljusnegatan 1, Sveg

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Härjedalens kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Hede (en del), Lillhärdal, Linsell, Sveg, Tännäs, Vemdalen, Ytterhogdal, Älvros och Överhogdal. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

År 1895 bröts en del ut ur Hede landskommun för att bilda Storsjö landskommun (numera en del av Bergs kommun) och år 1925 bröts Ängersjö landskommun ut ur Ytterhogdals landskommun.

Svegsmons municipalsamhälle inrättades 31 december 1908 i Svegs landskommun och upplöstes vid årsskiftet 1936/1937 då Svegs köping bildades.

Vid kommunreformen 1952 bildades ett antal storkommuner i området: Hede landskommun (genom sammanslagning av de tidigare landskommunerna Hede och Vemdalen), Hogdals landskommun (av Ytterhogdal, Ängersjö och Överhogdal) och Svegs landskommun (av Linsell, Sveg och Älvros) medan Lillhärdals landskommun, Tännäs landskommun och Svegs köping förblev oförändrade. 1967 uppgick dock Svegs landskommun i Svegs köping.

Vid kommunreformen 1971 bildades kommunerna Hede, Hogdal, Lillhärdal, Tännäs och Sveg av motsvarande landskommuner och Svegs kommun från Svegs köping. Härjedalens kommun bildades 1974 genom sammanläggning av dessa kommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 17 maj 2004 i Svegs domsaga och ingår sen dess i Östersunds domsaga.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på sydsamiska är Herjedaelien tjïelte.

Topografi och hydrografi

Härjedalens kommun har en yta på 11 400 kvadratkilometer och är därmed en av Sveriges till ytan största kommuner. Dess gränser motsvarar i stort sett landskapet Härjedalen. Ytan är till stor del präglad av fjällen; ungefär 80 procent ligger högre än 500 meter över havet. Mellan fjällen finns många dalstråk vilka varit viktiga för både bebyggelse och näringsliv. Den dominerande dalgången är Ljusnandalen som löper i nordväst–sydöstlig längdriktning. I nordvästra delen av kommunen finns fjällkedjans högfjällszon, en väl avgränsad topografisk region. Ett brett förfjällsområde vidtar längre österut med berg som Sonfjället och Vemdalsfjällen. I sydöst övergår landskapet i en bergkullslätt med berg som höjer sig 200–300 meter över dalbottnarna. Områdets största sjö Rogen hittas i sydväst tillsammans med ett stort antal småsjöar och svärmar av moränryggar.

Klimat

Avståndet till Bottenhavet är relativt stort samtidigt som inflödet av mild atlantluft försvåras av fjällområdena i väster. Detta ger kommunen ett utpräglat kontinentklimat med kalla vintrar; medeltemperaturen för januari är –9 °C till –12 °C, medan sommaren är relativt varm; juli har 14–15 °C. De högre delarna har dock lägre medeltemperatur under sommaren, 10 °C. Större delen av kommunen har en nederbörd på 500–600 mm per år, medan högfjällen får 700–1 200 mm.

Naturskydd

I kommunen finns nationalparken Sonfjället som även är klassat som Natura 2000-område. Nationalparken bildades 1909 och var då en av de första europeiska nationalparkerna. Området utökades 1989 till att omfatta 104 km². Bland djur hittas där exempelvis björn, lämmel, ren och älg, men också fågelarter som ljungpipare, ripa, fjällvråk, kungsörn och lodjur.

År 2022 fanns 30 naturreservat i Härjedalens kommun. Bland dessa hittas Telebäckdalen, Sveduberget och Västansjöbrännan.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Hedebygdens (ligger även i Bergs kommun), Svegsbygden, Tännäs-Ljusnedals och Ytterhogdal, Överhogdal och Ängersjö.

Styre

Socialdemokraterna har sedan kommunens bildande haft en dominerande ställning. 1991 förlorade man den egna majoriteten och fick stöd hos Vänsterpartiet. 1994 fick man egen majoritet igen men förlorade den återigen 1998, då det lokala partiet Folkets Röst – Vox Humana kom in i kommunfullmäktige. Socialdemokraterna fortsatte dock styra, men i koalition med Vänsterpartiet. Mandatperioden 2002–2006 fortsatte samma koalition att styra. Valet 2006 ledde dock till en blocköverskridande koalition där de röda partierna gick samman med Centerpartiet och Folkpartiet för ett gemensamt styre.

Dessa fortsatte det gemensamma arbetet även mandatperioden 2010–2014 och samlade då 25 av 39 mandat. Efter valet 2014 bildades en ny styrande koalition, denna gång mellan de röda partierna och det lokala partiet Vox Humana. Partierna saknade majoritet i fullmäktige men fick majoritet i kommunstyrelsen.

Vox Humana lämnade dock det gemensamma arbetet i slutet av 2015 men Socialdemokraterna och Vänsterpartiet fortsatte styra. Under försommaren 2016 beviljades inte kommunstyrelsen ansvarsfrihet, vilket främst berodde på ett stort budgetunderskott hos framförallt socialförvaltningen. Därför upplöstes styret. Därefter bildade Centerparitet, Moderaterna och Liberalerna ett nytt minoritetsstyre. Mandatperioden 2018–2022 bildades ett majoritetsstyre mellan Socialdemokraterna, Centerpartiet och Moderaterna. Dessa samlade 21 av 31 mandat. Koalitionen fortsatte styra kommunen även efter valet 2022.

= Mandatfördelning 1973–2026 =

Vid kommunvalet 2002 åkte Miljöpartiet ut ur kommunfullmäktige. Härjedalens kommun har hyst flera små lokala partier.

= Kommunstyrelse =

Från och med årsskiftet 2018-2019 har Härjedalens kommun gått från egna nämnder till utskott under kommunstyrelsen. Dessa utskott är bildningsutskottet, samhällsutvecklingsutskottet och socialutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Olaf Andersson, Socialdemokraterna, 1974–1988 Arne Ring, Socialdemokraterna, 1989–2000 Lennart Olsson, Socialdemokraterna, 2001–2008 Gottfrid Jonsson, Socialdemokraterna, 2008–2012 Gunilla Zetterström-Bäcke, Socialdemokraterna, 2012–juni 2016 Anders Häggkvist, Centerpartiet, 27 juni 2016–31 december 2020 Lars-Gunnar Nordlander, Socialdemokraterna, 1 januari 2021–

Näringsliv

Kommunen har sedan 1930-talet vuxit till ett av de främsta turistområdena i Norden. Därmed har turismen också blivit kommunens viktigaste näring. De främsta turistområdena är Vemdalen, Lofsdalen och västra Härjedalen. Turistnäringen bedrivs genom samverkan mellan framför allt kommunen och olika turistorganisationer. Förutom turismen har även skogsbruket under lång tid varit betydelsefull närin…

Från Wikipedia-artikeln Härjedalens kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Härjedalens kommun

  • Rogen

    Naturreservat, 50 030 hektar

    Visa på kartan
  • Vedungsfjällen

    Naturreservat, 19 390 hektar

    Dalarnas näst högsta berg Sömlinghågna, 1195 meter över havet, ligger alltså i reservatets nordkant, till häften in i Härjedalen. Från Lofsdalen finns markerade vinterleder till och runt berget och en våffelstuga som många besöker vintertid. Andra höga berg i området är Oxvålen …

    Visa på kartan
  • Sånfjället

    Nationalpark, 10 378 hektar

    Visa på kartan
  • Brovallvålen

    Naturreservat, 4 468 hektar

    Visa på kartan
  • Övre Rånddalen

    Naturreservat, 4 266 hektar

    Naturreservatet Övre Rånddalen utgörs av en dalgång med flera småsjöar sammanlänkade av ån Rånden som gett dalen dess namn. Runt sjöarna breder flera små och stora myrar ut sig. Området i dalgången är småkuperat där ändmoräner bildar flertalet mindre åsformationer och i norr öve…

    Visa på kartan
  • Sörvallen-Mellanåsen

    Naturreservat, 3 833 hektar

    Naturreservatet utgörs av ett skog-myrkomplex och är beläget nära gränsen till Dalarnas län och Städjan-Nipfjällets naturreservat. Altituden varierar från cirka 700 meter vid Bleketjärnen och upp mot 790 meter över havet vid Mellanåsen och Åsvallen. Skogen är ganska gles och se…

    Visa på kartan
  • Lillhärjåbygget

    Kulturreservat, 2 888 hektar

    Visa på kartan
  • Himmelsflöten

    Naturreservat, 2 428 hektar

    Naturreservatet Himmelsflöten är huvudsakligen beläget i Härjedalens kommun, cirka nio kilometer väster om Överhogdal. 8,5 hektar av naturreservatets norra del ligger i Bergs kommun. Området är 2428,2 hektar stort och relativt flackt. Höjden över havet sträcker sig från cirka 51…

    Visa på kartan
  • Kilbäcksskiftet

    Naturreservat, 1 505 hektar

    Visa på kartan
  • Köpmankölen

    Naturreservat, 1 080 hektar

    Naturreservatet Köpmankölen är beläget cirka 20 kilometer norr om Vemdalen och 15 kilometer väster om Skålan, i Härjedalens kommun. Naturreservatet är 1080,4 hektar stort och ingår i ett av Härjedalens största våtmarksområden på över 20 000 hektar. Området utgörs av ett våtmarks…

    Visa på kartan
  • Långsidberget

    Naturreservat, 892 hektar

    Visa på kartan
  • Storsvedberget

    Naturreservat, 857 hektar

    Områdesbeskrivning Området är beläget cirka 26 kilometer SO om Lillhärdal och tangerar länsgränsen mot Gävleborg i allra östligaste delen av Härjedalens kommun. Området består av två höjdåsar med en granrik svacka emellan. Omgivande skogslandskap är kuperat med många höjdåsar s…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.