Hoppa till innehållet

Fakta om Hedemora kommun

Hedemora kommun är en kommun i Dalarnas län, med Hedemora som centralort.

Från Wikipedia-artikeln Hedemora kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

15 281

+196 sedan 2014

Landareal

839 km²

18,2 invånare per km²

Hushåll 2025

7 622

1,97 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

9 365

613 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda172132132117124
Döda167193184176186
Inflyttade805729826695709
Utflyttade845721794740715
Invandrade8481866766
Utvandrade3534335839
Folkökning−29−4−15−98−64

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,45 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
129
Sedan 2016
+39 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt53 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt14 %
Småhus56 %
Flerbostadshus38 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 458
Tillverkningsindustri1 357
Utbildningsväsendet742
Handel614
Byggindustri544
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik326
Transport- och magasineringsföretag309
Jordbruk, skogsbruk och fiske275

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 158 av 290

    15 025

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 277 av 290

    −256

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 189 av 290

    21,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 83 av 290

    28,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 223 av 290

    30,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 111 av 290

    22,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 88 av 290

    2,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 213 av 290

    375 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 168 av 275

    14,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 219 av 290

    77,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 270 av 290

    200

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 274 av 290

    62,4 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 97 av 180

    51

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 86 av 211

    25 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 221 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (8)

Grundskola (10)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (3)

Fritidshem (8)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Garpenbergsgruvan

Boliden Mineral AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Bly–3,65 kg–
Kväve–18 ton–
Arsenik–7,2 kg–
Zink–49 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

MILKO GRÅDÖ MEJERI

Falköpings Mejeri ekonomisk förening, Mjölkprodukter

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväveoxider4 ton––
Fosfor––3 ton
BOD7––228 ton
COD-Cr––406 ton
Organiskt kol––77 ton

Tillsyn: Hedemora kommun.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Mer om Hedemora kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Garpenberg, Hedemora och Husby. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. I området låg också Hedemora stad från 1446 som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Garpenbergs landskommun i Hedemora landskommun medan Hedemora stad och Husby landskommun förblev opåverkade.

1967 uppgick landskommunerna Hedemora och Husby i Hedemora stad. Hedemora kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Hedemora stad.

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Hedemora domsaga och den ingår sedan 2001 i Falu domkrets.

Geografi

Hedemora kommun gränsar till kommunerna Smedjebacken, Säter, Falun, Avesta, Hofors (Gävleborgs län) och Norberg (Västmanlands län).

Topografi och hydrografi

Genom kommunen sträcker sig Dalälven från Myckelby vid sjön Amungen i väster, gör en krök vid Husby och fortsätter genom sjön Hovran nära centralorten söderut. Innan älven reglerades, översvämmade den regelbundet sina stränder och skapade älvvallar som sluttade mot omgivande moränområden, med en av landets vackraste exempel strax norr om Hovran med restsjöarna Flinssjön och Trollbosjön. Området runt älven är hem för kommunens största jordbruksområden.

Hedemora kommun är korsad av Badelundaåsen i sydöstlig–nordvästlig riktning, en imponerande rullstensås med åsgravssjöar som Hönsan och Munkbosjön. Strax söder om Stjärnsund har området aldrig legat under havsytan och visar ett intressant exempel på vågornas arbete vid den högsta kustlinjen. Berggrunden i regionen är rik på malmmineral och har tidigare varit platsen för brytning och bearbetning vid flera hyttor och bruk, inklusive Silverhyttan, Långshyttan och Stjärnsunds bruk. Garpenberg har även varit platsen för urkalkstenbrytning.

Naturskydd

Ungefär 1,1 procent (1,1 procent av landytan) av Hedemora kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade &&&&&&&&&&&01039.&&&&&01 039 hektar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i två församlingar: Hedemora-Garpenbergs församling och Husby församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Garpenberg, Hedemora och Husby.

Styre

Den politiska majoriteten har skiftat fler gånger de senaste valen. Efter valet 2006 utgjordes den politiska majoriteten av socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet. Efter valet 2010 utökades den koalitionen med Långshyttepartiet men mitt i mandatperioden bildades en ny majoritet bestående av socialdemokraterna, vänsterpartiet och centerpartiet som därefter styrde kommunen. Efter valet 2022 bildades en ny majoritet i kommunfullmäktige bestående Socialdemokraterna, Moderaterna och Miljöpartiet. Det samarbetet avbröts i augusti 2024. Därefter har majoriteten bestått av Moderaterna och Socialdemokraterna.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande och vice ordförande är kommunens två kommunalråd. Till stöd för sitt arbete har kommunstyrelsen två utskott: arbetsutskottet och strategiutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Ingvar Damm, Socialdemokraterna, 2006–december 2008 Ulf Hansson, Socialdemokraterna, maj 2009–31 december 2017 Ola Gilén, Socialdemokraterna, 1 januari 2018–17 juni 2019 Christina Lundgren, Centerpartiet, 18 juni 2019–31 oktober 2019 Stefan Norberg, Socialdemokraterna, 1 november 2019–18 april 2022 Göran Hoffman, Socialdemokraterna, 19 april 2022–31 december 2022 Lennart Mångs, Moderaterna, 1 januari 2023–16 september 2025 Ulf Hansson, Socialdemokraterna, 16 september 2025–14 oktober 2025 David Aura, Socialdemokraterna, 14 oktober 2025–

Vänorter

Kommunen har haft ett utbyte med Bauska i Lettland sedan 1992. Utbyte sker främst mellan skolor i områdena. År 1999 tecknades ett vänortsavtal med Ishozi-Ishunju-Gera i Tanzania. Vänortsavtal med Follonica i Italien skrevs 2005. Även inom dessa vänortssamarbeten bedrivs utbyte främst mellan skolor. År 2015 skrevs även ett vänortsavtal med Khashuri i Georgien.

Tidigare har Hedemora kommun haft vänortssamarbeten med Nord-Fron i Norge och Veckelax i Finland. Vecklar upphörde som kommun 2003 då den uppgick i Fredrikshamn.

Näringsliv

I Hedemora kommun finns cirka 1500 företag och näringslivet domineras av ett stort antal småföretag, många med mindre än 10 anställda. De största privata arbetsgivarna var år 2005 Bolidens gruva i Garpenberg med 325 anställda, Outokumpu i Långshyttan och Kloster med 255 anställda, Erasteel Kloster i Långshyttan och Vikmanshyttan med 215 anställda och Grådö mejeri med 140 anställda. Efter år 2015 stängde Outokumpu sin verksamhet i Långshyttan; Setra tog över Outokumpus gamla lokaler och installerade en modern, produktionslinje för korslimmat trä(komponenter för dörrar och fönster). CTEK, som är en avknoppning från Creator i Vikmanshyttan, har växt till en internationell koncern.

I kommunen finns ett flertal prisbelönta livsmedelsproducenter. Oppigårds bryggeri ligger i Ingvallsbenning och har fått flera medaljer på Stockholm beer and whisky festival. Liss-Ellas senap från Garpenberg har tagit såväl guld- som silvermedaljer i världsmästerskapen för senap, World Wide Mustard Competition, senast 2009. På SM i mathantverk 2009 vann Familjen Laby från Hedemora/Nås chokladpralinklassen med sin pralin gjord på bland annat honung från egna biodlingar och Oppigårds Golden Ale.

= Transporter =

Riksväg 70 mellan Enköping och Flötningen vid norska gränsen passerar genom kommunen i sydost-nordvästlig riktning. I centralorten korsar den riksväg 69 som går till Falun i nordväst och till Norberg i sydost. Norrut mot Långshyttan och Hofors går länsväg 270.

Huvudorten Hedemora ligger på Dalabanan, och trafikeras av SJ och Tåg i Bergslagen mellan Stockholm/Uppsala och Borlänge–Falun/Mora.

Mellan åren 1891 och 1964 gick Byvalla-Långshyttans Järnväg från Långshyttan, via Stjärnsund och Västerby in i Byvalla i Avesta kommun.

= Utbildning =

I kommunen finns den kommunala gymnasieskolan Martin Koch-gymnasiet. Vidare finns även Dormsjöskolan so…

Från Wikipedia-artikeln Hedemora kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Hedemora kommun

  • Petersburg

    Vattenskyddsområde, 1 962 hektar

    Visa på kartan
  • Kvännsen

    Naturreservat, 1 809 hektar

    Norra delen av området är bevuxen med barrskog. I övrigt präglas området av den igenväxande sjön och utgörs av kärrmark med mellanliggande barrskogsbevuxna holmar och lövskogsbevuxna kantzoner. På en granlåga i norra delen av reservatet finns den rödlistade vedsvampen ullticka. …

    Visa på kartan
  • Stjärnsund

    Vattenskyddsområde, 399 hektar

    Visa på kartan
  • Kloster

    Naturreservat, 391 hektar

    Vid Näs Kungsgård gör Dalälven en skarp sväng söderut. Precis där rinner vattnet från Flinesjön ut och öster om den sjön ligger naturreservatet Kloster. Det är ett stort strandbetesområde med höga värden både vad gäller floran och fågellivet. Kloster är ett öppet och grönt reser…

    Visa på kartan
  • Stackharen

    Naturreservat, 276 hektar

    Stackharen är en ö i Dalälven och naturligtvis svår att komma till om man inte har tillgång till båt. Därför har det blivit en fristad för fågellivet. Hovran tillhör Dalarnas artrikaste fågelsjöar och har återkommande häckande fåglar. Till exempel kan nämnas gulärla, rosenfink, …

    Visa på kartan
  • Valla mosse

    Naturreservat, 95 hektar

    Valla mosse är ett vidsträckt kärr mellan två sjöar. En fyra kilometer lång rundslinga finns från parkeringen. Över själva mossen och på blöta partier i skogen finns spång att gå på. Myren omges av låglänta, barrskogsbeklädda skogsholmar med bårder av lövträd. Växter här är blan…

    Visa på kartan
  • Pålsbenning

    Naturreservat, 87 hektar

    Några kilometer sydväst om Skogshögskolan i Garpenberg ligger det tidigare domänreservatet Pålsbenning, nyttjat i dess undervisning som det mest naturskogslika beståndet i skolans närhet. Det innefattar flera olika bestånd där dock spåren av kulturpåverkan, bl.a. stubbar finns g…

    Visa på kartan
  • Staktjärn

    Naturreservat, 84 hektar

    Området utgör till viss del av ett tidigare Domänreservat och består av äldre talldominerad barrblandskog. Det är ett spännande område med ett relativt stort antal grova och plattkroniga tallöverståndare spridda i en skogsmiljö som har stor åldersspridning och inslag av gammal g…

    Visa på kartan
  • Stadsberget

    Naturreservat, 49 hektar

    Stadsberget är en del av den välkända Badelundaåsen. Åsformationen är ovanligt mäktig här och Stadsbergets yta mäter 1400 x 500 meter och dess högsta delar ligger cirka 50 meter över den omgivande slätten. Faktiskt är det så att höjdskillnaden mellan åsens högsta delar och botte…

    Visa på kartan
  • Morkullberget

    Naturreservat, 46 hektar

    Morkullberget ligger cirka tre kilometer nordväst om Långshyttan i Hedemora kommun. Naturreservatet ligger i nära anslutning till naturreservatet Älgsjöberget. Morkullbergets naturvärden är i sig begränsade men i omgivningarna framstår ändå området som mer värdefullt än skogen i…

    Visa på kartan
  • Grådöåsen

    Naturreservat, 26 hektar

    Området utgör del av Badelundaåsen. Denna del, som är 20-25 meter hög med markerad ryggform sätter sin prägel på detöppna landskapet. Den orörda åsen är värdsfull ur vetenskaplig synpunkt, bl.a. genom förekomsten av strandlinjer. Av betydelse är även befintligheten av ett anta…

    Visa på kartan
  • Hässlen

    Naturreservat, 12 hektar

    Hässlen är ett före detta domänreservat på nedlagd jordbruksmark vid ett från början gammalt finntorp. Förr hävdade stora lövängar här. Nu är de delvis igenväxta, men fortfarande kan man möta betande får på delar av de gamla ängarna. Här är gott om hasselbuskar i området. Omkri…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.