Hoppa till innehållet

Fakta om Högsby kommun

Högsby kommun är en kommun i Kalmar län i östra Småland. Centralort är Högsby.

Från Wikipedia-artikeln Högsby kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kalmar och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 321

−461 sedan 2014

Landareal

754 km²

7,1 invånare per km²

Hushåll 2025

2 539

2,02 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 114

585 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5044563238
Döda8381846965
Inflyttade444385439317335
Utflyttade606452499435418
Invandrade777812192104
Utvandrade1819628075
Folkökning−190−86−61−146−117

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,83 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
56
Sedan 2016
+71 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt68 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt0 %
Småhus77 %
Flerbostadshus16 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst380
Jordbruk, skogsbruk och fiske238
Utbildningsväsendet209
Transport- och magasineringsföretag158
Tillverkningsindustri135
Civila myndigheter och försvaret121
Handel118
Byggindustri103

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 245 477 · Riket 10 605 529 · Plats 273 av 290

    5 134

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −875 · Riket 17 819 · Plats 268 av 290

    −187

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,3 % · Riket 22,4 % · Plats 233 av 290

    19,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,7 % · Riket 21,1 % · Plats 22 av 290

    31,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 39,7 % · Riket 48,5 % · Plats 261 av 290

    27,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 104 av 290

    22,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 69 av 290

    3,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 290 av 290

    335 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 82 av 275

    15,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 60 av 290

    87,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 155 av 290

    217

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 284 av 290

    59,3 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 249 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 239 av 287

    78 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Fritidshem (3)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Mer om Högsby kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Fagerhult, Högsby och Långemåla. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. 1889 bildades Fågelfors landskommun genom utbrytning ur Högsby landskommun.

Ruda municipalsamhälle inrättades 24 september 1948 och upplöstes i slutet av 1959.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Fågelfors och Långemåla landskommuner i Högsby landskommun.

1969 införlivades Fagerhults landskommun i Högsby landskommun. Genom en ombildning bildades Högsby kommun vid kommunreformen 1971.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Oskarshamns domsaga och ingår sedan 2005 i Kalmar domsaga.

Geografi

Högsby kommun gränsar i söder till Nybro kommun, i öster till Mönsterås kommun och i norr till Hultsfreds kommun.

Topografi och hydrografi

Naturlandskapet präglas av en sprickdalskaraktär, där mindre sjöar och dalgångar i huvudsak följer sprickzoner i berggrunden, vanligtvis i nordväst–sydöstlig riktning. Emån följer övervägande dessa spricksystem genom kommunen.

Den större delen av området består av barrskogklädda moränområden, avbrutna av små myrmarker. Kring Emån finns betydande områden med vattenavsatta sediment, som exemplifieras av varvig lera nära Högsby. Vid platser längs ån, som Forsaryd och områdena kring Kisebast och Fågelfors, bevaras äldre odlingslandskap med beteshagar. Moredalen utmärks av en imponerande 40 m djup kanjon som leder till ett stort isranddelta vid Trånshult.

Naturskydd

Ungefär 3,8 procent (2,8 procent av landytan) av Högsby kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade &&&&&&&&&&&03031.&&&&&03 031 hektar. År 2024 fanns 15 naturreservat i Högsby kommun.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Fagerhults församling, Fågelfors församling, Högsby församling och Långemåla församling.

Från 2016 indelas kommunen i följande distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Fagerhult, Fågelfors, Högsby och Långemåla.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av de rödgröna. Tillsammans samlade koalitionen 19 av 41 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 ersattes de rödgröna av Alliansen som tog makten med hjälp av stöd från Sverigedemokraterna. Till kommunstyrelsens ordförande valdes centerpartisten Stihna Johansson Evertsson. Alliansen kunde fortsätta styra även efter valet 2018. Denna gång utan stöd från Sverigedemokraterna som menade att "Alliansen [...] har behandlat oss som något katten kommer in och lägger på mattan". Tillsättningen av mandat i kommunstyrelsen blev stökig och det slutade med att de tillsattes för ett år istället för fyra. Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av en blocköverskridande koalition bestående av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet.

Näringsliv

Kommunen präglades i början av 2020-talet av en näringslivsstruktur med fokus på tillverkningsindustrin, där små och medelstora företag inom trä- och verkstadssektorn utgjorde hörnstenen. Träriket, som området kallas, har blomstrat med en mångfald av träbearbetande företag. Bland de framstående aktörerna märktes Attacus Trähus i Småland AB i Fågelfors, som också var kommunens största privata arbetsgivare med 35 anställda 2022. Dessutom spelade jordbruk och skogsbruk en betydande roll och stod för 11 procent av arbetstillfällena i kommunen.

Kommunen lider i mångt och mycket av vanliga glesbygdsproblem med en stor utflyttning, stor äldre befolkning, hög arbetslöshet och svag näringslivsutveckling. Kommunen lockade 2001 till sig lågpriskedjan Ullared2.se som senare bytte namn till Karlssons. Lågpriskedjan etablerade sig i de lokaler som tidigare använts för tillverkningen av de så kallade Solstad-Saabarna.

= Transporter =

Kommunen korsas av Stångådalsbanan och binder samman Kalmar län med Östergötlands län. Från väster leder riksväg 23 mot centralorten, där den kopplas samman med riksväg 34 från söder till norr. Västra delen av kommunen präglas av länsväg 125, som skapar ytterligare kommunikationsförbindelser.

Högsby försöker lansera sig som en knutpunkt där Riksväg 37 och Riksväg 34 möts. Den senare vägen var i äldre tider en av kungsvägarna där Eriksgatorna gick på vägen mellan Linköping och Kalmar.

= Utbildning =

Högsby utbildningscenter är en skola belägen i Högsby som tidigare hade gymnasieprogram men de sista eleverna gick ut 2022. Idag har man IM och kompletterande vuxenutbildning. Högsby utbildningscenter har under åren haft en rad framgångar i Skol-SM i fotboll, både inomhus och utomhus.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 5 093 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 273:e plats avseende folkmängd bland Sveriges 290 kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2024 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 563, eller 29,37 % av befolkningen (hela befolkningen: 5 321 den 31 december 2024).

Kulturarv

I kommunen finns ett flertal riksintressen, däribland Emådalen. Människor och djur har historiskt följt denna bördiga dalgång för bete och odling. Dalgången längs Emån, tillsammans med delar av Gårdvedaån och Silverån, utgör en sammanhängande slättbygd från Bankeberg i söder till Kvillsfors i nordväst. Områdets kulturlandskap kantas av öppna odlingsområden som övergår i skogsområden längs åns branta sluttningar. Fornlämningarna längs Emån sträcker sig över &&&&&&&&&&&06000.&&&&&06 000 år av mänsklig bosättning. Från stenålderns kolonisation till bronsålderns expansion och järnålderns koncentration av bosättning och verksamhet. Gravfält och rösen från järnåldern, särskilt orienterade mot dalgångens kanter och andra höjder, präglar kulturlandskapet. Betydande fornlämningsområden återfinns vid platser som Gillberga, Berga gård, Stora Hanåsa och Valåkra.

Från Wikipedia-artikeln Högsby kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Högsby kommun

  • Stenbergsmo

    Naturreservat, 3 218 hektar

    Visa på kartan
  • Allgunnen

    Naturreservat, 2 381 hektar

    Allgunnen är ett av Kalmar läns största naturreservat. Sjön, som givit reservatet dess namn, ingår till sina största delar i reservatet tillsammans med de många minder och större öarna. Allgunnens goda vattenkvalitet gör att många fiskarter trivs här. Det fiskrika vattnet bidrar…

    Visa på kartan
  • Flasgölerum

    Naturreservat, 432 hektar

    Visa på kartan
  • Kyllen

    Naturreservat, 305 hektar

    Visa på kartan
  • Getebro

    Naturreservat, 253 hektar

    Visa på kartan
  • Sandbäckshult

    Naturreservat, 129 hektar

    Sandbäckshults naturreservat är beläget strax söder om Sandbäckshults samhälle, väster om Blomstermåla i Mönsterås kommun. Alsterån med flera bifurkationer rinner centralt genom naturreservatet. Terrängen är blockrik med små höjder och består av moränavlagringar, men också av hö…

    Visa på kartan
  • Aboda

    Naturreservat, 125 hektar

    Visa på kartan
  • Ledegöl

    Naturreservat, 6,8 hektar

    Visa på kartan
  • Nya Rumshorvavägen

    Naturreservat, 2,7 hektar

    Visa på kartan
  • Långemåla

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Stora Klobo

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Bokhultet

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.