Hoppa till innehållet

Fakta om Hultsfreds kommun

Hultsfreds kommun är en kommun i Kalmar län. Centralort är Hultsfred.

Från Wikipedia-artikeln Hultsfreds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kalmar och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

13 673

−65 sedan 2014

Landareal

1 126 km²

12,1 invånare per km²

Hushåll 2025

6 488

2,07 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 717

564 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda166115115106110
Döda205182184176176
Inflyttade818828851649500
Utflyttade911822796774698
Invandrade144122195127125
Utvandrade3149407072
Folkökning−117−518−181−210

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,92 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
97
Sedan 2016
+67 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt58 %
Hyresrätt41 %
Bostadsrätt1 %
Småhus64 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 392
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 025
Utbildningsväsendet671
Jordbruk, skogsbruk och fiske405
Handel397
Byggindustri381
Civila myndigheter och försvaret255
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik238

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 245 477 · Riket 10 605 529 · Plats 172 av 290

    13 484

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −875 · Riket 17 819 · Plats 270 av 290

    −189

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,3 % · Riket 22,4 % · Plats 161 av 290

    21,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,7 % · Riket 21,1 % · Plats 65 av 290

    29,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 39,7 % · Riket 48,5 % · Plats 247 av 290

    28,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 148 av 290

    21,9 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 122 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 272 av 290

    362 900 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 222 av 275

    13,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 151 av 290

    81,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 143 av 290

    218

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 269 av 290

    63,6 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 1 av 180

    188,9

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 78 av 211

    27 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 242 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 239 av 287

    78 %

Skolor

Förskoleklass (6)

Grundskola (12)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (3)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

International Aluminium Casting Hultsfred AB

International Aluminium Casting Hultsfred AB, Stål och metall

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7––224 kg
COD-Cr––318 kg

Tillsyn: Hultsfreds och Vimmerby kommuner. Miljöledning: ISO14001. Mer hos Naturvårdsverket

Finnverden Gjutal

International Aluminium Casting Hultsfred AB, Stål och metall

Utsläpp 2013
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7–214 kg–
COD-Cr–367 kg–

Tillsyn: Hultsfreds och Vimmerby kommuner. Miljöledning: ISO14001.

Finnveden Gjutal AB

International Aluminium Casting Hultsfred AB, Stål och metall

Utsläpp 2012
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
BOD7––406 kg
COD-Cr––630 kg
SF6686 kg––

Tillsyn: Hultsfreds och Vimmerby kommuner. Miljöledning: ISO14001.

Swedspan Sweden AB

SWEDSPAN SWEDEN AB, Träbaserade skivor, fanér, plywood och spån

Utsläpp 2009
ÄmneTill luft
Stoft2 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kalmar län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Hultsfreds kommun som köpare (14)

Avtal för 87,7 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Hultsfreds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Gårdveda, Järeda, Lönneberga, Målilla, Mörlunda, Tveta, Vena och Virserum. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Målilla (av de tidigare kommunerna Gårdveda och Målilla), Mörlunda (av Mörlunda och Tveta) samt Virserum (av Järeda och Virserum) medan landskommunerna Lönneberga och Vena samt Hultsfreds köping förblev oförändrade.

Virserums köping bildades 1956 genom en ombildning av Virserums landskommun. Samtidigt upphörde Virserums municipalsamhälle, som inrättats den 9 februari 1917.

1969 införlivas landskommunerna Lönneberga och Målilla i Hultsfreds köping. Hultsfreds kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Hultsfreds köping, Virserums köping, Mörlunda landskommun och Vena landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Oskarshamns domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Kalmar domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Vetlanda kommun och Eksjö kommun åt väst respektive nordväst inom Jönköpings län. Inom Kalmar län har kommunen sin nordliga gräns med Vimmerby kommun, och åt öst med Oskarshamns kommun och åt söder med Högsby kommun. I sydväst gränsar Hultsfreds kommun till Uppvidinge kommun i Kronobergs län.

Topografi och hydrografi

Berggrunden i området som utgör kommun är kraftigt uppsprucken med två sprickriktningar; nordvästlig–sydöstlig och en mindre dominant i vinkelrätt riktning mot denna. Majoriteten av kommunens sjöar följer dessa två sprickriktningar. Höjderna är täckta med morän och bevuxna med skog. I kontrast är dalgångarnas bottnar fyllts av vattenavsatta sediment. I anslutning till Emåns dalgång, särskilt i partierna kring Mörlunda, ligger det största sammanhängande sedimentområdet. Även Emån följer berggrundens sprickriktningar och har ett kraftigt meandrande lopp. Längs vägen kantas Emåns dalgång av lövskogspartier, hagmarker och öppna odlingslandskap. Den sistnämnda sträcker sig från Årena i nordväst till Ryningsnäs i sydöst. Längs Emån och Virserumsåsen har märkliga former av isälvsavlagringar som utbildats i anslutning till en lokal issjö.

Naturskydd

År 2023 fanns 22 naturreservat i Hultsfreds kommun. Som exempel kan nämnas Grönudde som omfattar 102 hektar gammal, urskogslik skog och sjön Ver. I sjön finns glacialreliken Mysis relicta.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i sju församlingar: Hultsfreds församling, Järeda församling, Lönneberga församling, Målilla med Gårdveda församling, Mörlunda-Tveta församling, Vena församling och Virserums församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i åtta distrikt: Hultsfred, Järeda, Lönneberga, Målilla-Gårdveda, Mörlunda, Tveta, Vena och Virserum.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen i koalition med Miljöpartiet. Tillsammans samlade koalitionen 25 av 44 mandat i kommunfullmäktige. Samma koalition behöll makten även den påföljande mandatperioden.

Efter valet 2018 lämnade både Liberalerna och Miljöpartiet kommunfullmäktige. Dock kunde Centerpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna bilda ett majoritetsstyre. Styret behöll även makten efter valet 2022.

= Övriga nämnder =

Kommunen har sex nämnder. Miljö- och byggnadsnämnden är gemensam med Vimmerby kommun. Överförmyndarnämnden är gemensam med Högsby, Mönsterås och Oskarshamns kommuner.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

I början av 2020-talet återfanns ungefär en fjärdedel av kommunens arbetstillfällen inom tillverkningsindustrin, primärt inom skogs- och trävaruindustrin. Bland större företag inom industrisektorn återfanns IKEA Industry Hultsfred AB, Plannja AB, sågverket Bergs Timber Production AB och AB Nya Järnforsens Stoppmöbler. Största arbetsgivare var dock kommunen själv med &&&&&&&&&&&01525.&&&&&01 525 anställda 2022. Samtidigt var den största privata arbetsgivaren Ikea Industry Hultsfred AB med 375 anställda.

= Transporter =

Genom kommunen går järnvägarna Stångådalsbanan, Nässjö-Oskarshamn samt smalspåret Hultsfred-Västervik.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 13 412 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 172:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Under lång tid hade kommunen en negativ befolkningstillväxt. Den trenden bröts 2016 som en följd av ökad inflyttning från utlandet.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 2 413, eller 17,56 % av befolkningen (hela befolkningen: 13 738 den 31 december 2014).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Hultsfreds kommun 13 738 personer. Av dessa var 2 098 personer (15,3 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Kulturarv

I närheten av Emån finns Kungsbron som en gång i tiden var Kalmar läns mest trafikerade vägar men som också fungerar som ett minnesmärke över ett av Gustav II Adolfs första slag. Slaget mot danskarna gick av stapeln 1612. Numer är endast en del av brovalven synliga. Ett senare kulturarv är Fröåsa handpappersbruk som var områdets första industri när det uppfördes 1802. Verksamheten bedrevs till 1921.

I övrigt förknippas kommunen ofta med den numer nedlagda Hultsfredsfestivalen som årligen gick av stapeln 1986–2008 och 2011–2013.

Från Wikipedia-artikeln Hultsfreds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Hultsfreds kommun

  • Nedsjön

    Vattenskyddsområde, 3 045 hektar

    Tätort: Hultsfred

    Visa på kartan
  • Försjöns kalkbarrskog

    Naturreservat, 1 300 hektar

    Försjöns kalkbarrskog är med sin rika mångfald av krävande mykorhizasvampar en av Kalmar läns mest naturvårdsintressanta kalkbarrskogar som vi idag känner till. Här finns en mängd rödlistade svampar som bildar mykkhoriza med tall och/eller gran och som gynnas av basiska markför…

    Visa på kartan
  • Sällevadsåns dalgång

    Naturreservat, 600 hektar

    Naturreservatet Sällevadsåns dalgång är beläget på gränsen mellan Jönköpings och Kalmar län. Reservatet omfattar förutom vattendraget Sällevadsån även skog på båda sidor av länsgränsen. Vattendraget har höga naturvärden och hyser bland annat livskraftiga bestånd av flodpärlmussl…

    Visa på kartan
  • Pauliströmsåns nedre dalgång

    Naturreservat, 358 hektar

    Nedre Svartsjön är en mesotrof skogssjö i ett sprickdalslandskap omgiven av barrskog på delvis branta moränsluttningar eller berghällar ner till sjön. Inklämd på lägre delar finns ett flertal hydrologiskt opåverkade sumpskogar och källdråg samt skogliga värdekärnor nära eller i …

    Visa på kartan
  • Hulingsryd

    Naturreservat, 176 hektar

    Visa på kartan
  • Sällevadsåns dalgång

    Naturreservat, 176 hektar

    Sällevadsån är klassat som riksintresse (NF 67, Vetlanda kommun och H15 Hultsfreds kommun) i både Jönköpings och Kalmar län för sin rika förekomst av flodpärlmussla och stationära öringstam. Området är även upptaget i respektive läns naturvårdsprogram. Sällevadsån ingår i Emåns…

    Visa på kartan
  • Björnnäset

    Naturreservat, 123 hektar

    Visa på kartan
  • Grön udde

    Naturreservat, 102 hektar

    Visa på kartan
  • Länsmansgårdsängen

    Naturreservat, 4 hektar

    Visa på kartan
  • Stensryd

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Lunden

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Slagdala

    Naturreservat

    Naturreservatet Slagdala är beläget utmed Virserumsåsen, nordväst om Virserum i Hultsfreds kommun. Åsen är mycket välutbildad och är en av de mäktigaste åsbildningarna i södra Sverige. På grund av att åsen inte utsatts för svallning har den en karakteristisk getryggsform. Rullst…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.