Hoppa till innehållet

Fakta om Hylte kommun

Hylte kommun är en kommun i Hallands län. Centralort är Hyltebruk.

Från Wikipedia-artikeln Hylte kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Halland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 196

−82 sedan 2014

Landareal

951 km²

10,7 invånare per km²

Hushåll 2025

4 523

2,22 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 744

563 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda126107938196
Döda114112124130111
Inflyttade592643599464440
Utflyttade806675732585528
Invandrade83941069092
Utvandrade4625488591
Folkökning−166−30−155−165−103

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,45 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
58
Sedan 2016
+82 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt2 %
Småhus73 %
Flerbostadshus22 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 576
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst608
Utbildningsväsendet421
Handel384
Byggindustri290
Jordbruk, skogsbruk och fiske264
Enheter för kultur, nöje och fritid234
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik231

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 346 090 · Riket 10 605 529 · Plats 214 av 290

    10 094

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 1 016 · Riket 17 819 · Plats 222 av 290

    −102

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,3 % · Riket 22,4 % · Plats 62 av 290

    23,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 23,4 % · Riket 21,1 % · Plats 177 av 290

    24,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 45,7 % · Riket 48,5 % · Plats 262 av 290

    27,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 70 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 30 av 290

    3,5 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 406 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 227 av 290

    372 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 2 av 275

    19,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 181 av 290

    80 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 276 av 290

    199

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 139 av 290

    74,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 26 av 80

    76,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 15 av 211

    48 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,8 · Riket 3,0 · Plats 171 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 84 % · Riket 80 % · Plats 251 av 287

    77 %

Skolor

Förskoleklass (6)

Grundskola (9)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (6)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

8 062 ton

  1. 162016: 14 219 ton
  2. 172017: 10 170 ton
  3. 182018: 11 617 ton
  4. 192019: 9 526 ton
  5. 202020: 8 886 ton
  6. 212021: 9 657 ton
  7. 222022: 3 427 ton
  8. 232023: 2 721 ton
  9. 242024: 4 382 ton
  10. 252025: 8 062 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Hylte Paper AB

Hylte Paper AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil8 062 ton––
Koldioxid, biogen173 488 ton––
Kväveoxider96 ton––
Svaveldioxid245 kg––
Stoft210 kg––
Ammoniak5 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2023: 2 721 ton
  2. 2024: 4 382 ton
  3. 2025: 8 062 ton
20232025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Hallands län. Miljöledning: ISO 14001, SS-EN:50001, Chain of Custody FSC/PEFC. Mer hos Naturvårdsverket

Stora Enso Hylte Bruk AB

Hylte Paper AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2022
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil3 427 ton––
Koldioxid, biogen282 080 ton––
Kväveoxider147 ton––
Svaveldioxid2 ton––
Stoft580 kg––
Ammoniak10 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2021: 9 657 ton
  2. 2022: 3 427 ton
20212022

Tillsyn: Länsstyrelsen i Hallands län. Miljöledning: ISO 14001, SS-EN:50001, Chain of Custody FSC/PEFC.

Stora Enso Paper AB

Hylte Paper AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2020
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil8 886 ton––
Koldioxid, biogen183 681 ton––
Kväveoxider118 ton––
Svaveldioxid240 kg––
Stoft170 kg––
Ammoniak6 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2015: 14 440 ton
  2. 2016: 14 219 ton
  3. 2017: 10 170 ton
  4. 2018: 11 617 ton
  5. 2019: 9 526 ton
  6. 2020: 8 886 ton
20152020

Tillsyn: Länsstyrelsen i Hallands län. Miljöledning: ISO 14001, SS-EN:50001, Chain of Custody FSC/PEFC.

Borabo Deponi

Ragn-Sells Treatment & Detox AB, Deponering

Utsläpp 2017
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Arsenik–1,4 kg–
Krom–23 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Hallands län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Hylte kommun som köpare (22)

Avtal för 219,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Hylte kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Drängsered, Femsjö, Färgaryd, Jälluntofta, Kinnared, Långaryd, Södra Unnaryd och Torup samt en mindre del av Lidhults socken.

I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Drängsered, Kinnared och Torup ligger i landskapet Halland och tillhörde då (såsom idag) Hallands län medan Femsjö, Färgaryd, Jälluntofta, Långaryd och Södra Unnaryd ligger i landskapet Småland och tillhörde då (till skillnad från idag) Jönköpings län.

Vid kommunreformen 1952 bildades i området tre så kallade storkommuner: i Småland Hylte (genom sammanslagning av de tidigare kommunerna Femsjö, Färgaryd och Långaryd), Unnaryd (av Bolmsö, Jälluntofta och Södra Unnaryd) samt i Halland Torup (av Drängsered, Kinnared och Torup).

Hylte kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Hylte landskommun. Samtidigt överfördes större delen av Bolmsö församling (området kring själva Bolmsö) i dåvarande Unnaryds kommun till Ljungby kommun i Kronobergs län samtidigt som en mindre del av församlingen (norr om Bolmen) överfördes till Värnamo kommun.

1974 skapades dagens Hylte kommun genom en sammanslagning av Hylte med Torups kommun och huvuddelen av Unnaryds kommun (Jälluntofta och Södra Unnaryds församlingar) samt en liten del från Ljungby kommun (en mindre del av Lidhults församling). En kommun kan inte tillhöra mer än ett län, varvid länstillhörigheten sattes till Hallands län.

Kommunen ingick från bildandet till 1974 i Värnamo domsaga och ingår sedan 1975 i Halmstads domsaga.

Geografi

Hylte kommun gränsar i väster till Falkenbergs kommun i Hallands län, i söder till Halmstads kommun i Hallands län och Ljungby kommun i Kronobergs län samt i norr till Gislaveds kommun i Jönköpings län.

Vid rikets arealberäkning den 1 januari 2012 av Statistiska centralbyrån hade Hylte kommun fem exklaver inom andra kommuners gränser. Av dessa ligger fyra inom Gislaveds kommun och en inom Halmstads kommun.

Topografi och hydrografi

Kommunens landskap kännetecknas av bergkullar med små höjder och sjöar eller myrområden mellan dem. Ringsmossen–Troppamossen–Mogölsmyren är områden med väletablerade myrväxtsamhällen och en mångfaldig fågelliv. Nissans dalgång följer främst en sydvästlig riktning och är till stor del fylld med material från forntida isälvar. I området kring Torup har smältvatten från issjöar skapat djupa raviner ner mot Nissan. Här hittar man idag vattendrag som Färgeån och Snokabäcken. Den östra delen av kommunen, som huvudsakligen består av gnejsberggrund, är rik på näringsfattiga, klara sjöar.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fem församlingar: Femsjö församling, Färgaryds församling, Långaryds församling, Torups församling och Unnaryds församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i åtta distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Drängsered, Femsjö, Färgaryd, Jälluntofta, Kinnared, Långaryd, Södra Unnaryd och Torup.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Hylte kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens kommunråd och dess andre vice ordförande är kommunens oppositionsråd.

Under kommunstyrelsen finns tre utskott: arbetsutskottet, personalutskottet och tillväxtutskottet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Ernst Mårtensson, Socialdemokraterna, 1 januari 1971–1973 Gerhard Wilhelmsson, Moderaterna, 31 december 1973–12 december 1976 Martin Wiktorsson, Centerpartiet, 31 december 1976–30 december 1982 Rolf Kenneryd, Centerpartiet, 31 december 1982–30 december 1985 Björn Kull, Centerpartiet, 1 januari 1986–31 december 1991 Inge Gustafsson, Moderaterna, 31 december 1991–30 december 1994 Willy Strömblad, Socialdemokraterna, 31 december 1994–18 december 2001 Jennie Nilsson, Socialdemokraterna, 31 december 2002–30 september 2006 Micael Arnström, Socialdemokraterna, 1 oktober 2006–30 december 2006 Lennart Ohlsson, Centerpartiet, 31 december 2006–31 december 2013 Henrik Erlingsson, Centerpartiet, 1 februari 2013–30 december 2014 Ronny Löfquist, Socialdemokraterna, 31 december 2014–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

I kommunen domineras näringslivet av tillverkningsindustrin, där cirka 40 procent av de förvärvsarbetande är anställda. Det är en småföretagarkommun, där nästan 80 procent av arbetsplatserna har färre än fem anställda. Trots det utgör de ledande företagen, Stora Enso Paper AB och Smurfit Kappa Sverige AB, en betydande del av sysselsättningen. Stora Enso Paper AB är ett av världens största och modernaste tidningspappersbruk och den största enskilda arbetsgivaren i Hallands län. Smurfit Kappa Sverige AB specialiserar sig på tillverkning av wellpapp för emballage.

= Transporter =

Från sydväst till nordöst genomkorsas kommunen av riksväg 26 (Nissastigen), medan länsväg 150 utgår från Torup i västlig riktning. Från sydväst till nordöst genomkorsas kommunen även av järnvägslinjen Halmstad-Nässjö som trafikeras av regiontågen Krösatågen med stationer i Torup, Kinnared och Landeryd och med bibanan Torup-Hyltebruk.

Demografi

Hylte kommun utmärker sig som den kommun i Sverige med de yngsta förstagångsmammorna, 2020 var medelåldern 26,1 år.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 10 019 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 214:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Från Wikipedia-artikeln Hylte kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Hylte kommun

  • Tira öar

    Naturreservat, 858 hektar

    Visa på kartan
  • Alenäs

    Naturreservat, 114 hektar

    Visa på kartan
  • Lunnamossen

    Naturreservat, 114 hektar

    Lunnamossen är ett myrkomplex som ligger mindre än en km nordost om Södra Unnaryds samhälle. Området ingår i riksintresse för naturvård NN 45. Det består av topogena kärr, svagt välvda mossar och naturskogsbevuxna fastmarksholmar. Myren är öppen och relativt blöt och har både hö…

    Visa på kartan
  • Skubbhult

    Naturreservat, 59 hektar

    Visa på kartan
  • Mogölsmyren

    Naturreservat, 33 hektar

    Visa på kartan
  • Hastaböke

    Naturreservat, 26 hektar

    Visa på kartan
  • Sjö

    Naturvårdsområde, 22 hektar

    Visa på kartan
  • Gassbo

    Naturreservat, 19 hektar

    Visa på kartan
  • Sikö

    Naturreservat, 3,2 hektar

    Visa på kartan
  • Nyebro Övregård

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Unnaryd

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Yamossen

    Naturreservat

    Yamossen ligger strax sydost om sjön Jällunden. Den är ett i nord-sydlig riktning utsträckt mosaikartat myrkomplex som i söder domineras av ett ovanligt stort och orört topogent fastmattekärr som är helt täckt av myrlilja. I komplexet ingår också små trädklädda svagt välvda moss…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.