Hoppa till innehållet

Fakta om Jokkmokks kommun

Jokkmokks kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Lappland i Sverige. Centralort är Jokkmokk.

Från Wikipedia-artikeln Jokkmokks kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

4 701

−385 sedan 2014

Landareal

17 719 km²

0,3 invånare per km²

Hushåll 2025

2 469

1,90 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 841

604 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda3241434236
Döda7181646465
Inflyttade172243195175178
Utflyttade224285222202217
Invandrade3133522864
Utvandrade126231323
Folkökning−72−71−20−32−27

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,01 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
33
Sedan 2016
+84 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt36 %
Bostadsrätt3 %
Småhus70 %
Flerbostadshus24 %
Övriga hus4 %
Specialbostäder2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst345
Byggindustri289
Utbildningsväsendet281
Jordbruk, skogsbruk och fiske208
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik207
Energi och miljö173
Enheter för kultur, nöje och fritid153
Handel150

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 275 av 290

    4 695

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 117 av 290

    −6

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 278 av 290

    18,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 30 av 290

    31,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 174 av 290

    33,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 29 av 290

    23,0 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 285 av 290

    1,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 68 av 290

    404 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2024 · Riket 15,3 · Plats 283 av 290

    11,7

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 204 av 290

    78,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 55 av 290

    230

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 263 av 290

    65 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 198 av 200

    11

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 190 av 211

    5 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 104 av 290

    1,7

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 239 av 287

    78 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (2)

Sameskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (3)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Jokkmokks kommun som köpare (13)

Avtal för 420 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Jokkmokks kommun

Administrativ historik

När 1862 års kommunreform genomfördes i Lappland 1874 bildades Jokkmokks landskommun i Jokkmokks socken.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen. Vid kommunreformen 1971 bildades Jokkmokks kommun genom en ombildning av Jokkmokks landskommun.

Kommunen ingick från bildandet till 28 januari 2002 i Bodens domsaga och ingår sen dess i Gällivare domsaga.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på samiska är Jåhkåmåhke kommuvnna (lulesamiska), Jåhkåmåhki suohkan (nordsamiska).

Geografi

Kommunen gränsar i väster mot de norska kommunerna Tysfjord, Hamarøy, Sørfold och Fauske och i Sverige i norr mot kommunen Gällivare, i öster mot Boden, i sydöst mot Älvsbyn, i söder mot Arvidsjaur och Arjeplog. Jokkmokks kommun är Sveriges näst största till ytan, något större än landskapet Värmland och lite mindre än landskapet Ångermanland och ungefär dubbelt så stor som landskapet Skåne.

Topografi och hydrografi

Jokkmokks kommuns fjällvärld täcker en betydande del av kommunens yta, till exempel ligger Akka, som av Svenska Turistföreningen beskrivs som Lapplands drottning, inom kommunens gränser. Det mest kända fjällområdet är ändå Sarek. Sarek betraktas i dag som Europas sista kvarvarande vildmark med dramatiska dalgångar och majestätiska högfjäll på upp till och över 2 000 meter över havet. Till Sarek kan man enklast nå via bil och buss upp till fjällstationen i Kvikkjokk, varifrån man kan antingen följa Kungsleden eller ta en helikoptertur rakt in i Sarekområdet. Värt att påpeka är dock att det krävs speciellt tillstånd från Länsstyrelsen i Norrbotten för att både få flyga i nationalparkens luftrum samt på förhand godkända landningar. På grund av detta erbjuder inget av de helikopterbolag som finns i området fasta turer utan detta sker enbart på beställning och med godkänt tillstånd från nämnda myndighet.

Det finns stora vattenytor inom kommunens gränser, de två Luleälvarna flyter genom kommunen och möts i Vuollerim till Stora Lule älv. Vintertid är det möjligt att följa skoterleder från Jokkmokk upp till fjällvärlden, men också hela vägen via Norge till Norra ishavet eller till finska Lappland. Skoterlederna är förhållandevis välunderhållna och markerade, men skoteråkning i fjällvärlden kräver viss lokalkunskap och erfarenhet. Det råder restriktioner för skoteråkning i fjällvärlden.

Naturskydd

Naturreservatet och Natura 2000-området Jelka-Rimåkåbbå bildades 2019, och i och med detta så består hälften av kommunens yta av skyddad natur. Länsstyrelsens beslut om bildandet av naturreservatet överklagades av kommunen och Jokkmokks kommunalråd Robert Bernhardsson motiverade detta med orden "Vi har medborgare vars strömförsörjning är hotad. Vi fråntas möjlighet att planlägga områden och jobba för aktiv utveckling av besöksnäringen". Förutom Jelka-Rimåkåbbå fanns det 64 naturreservat i kommunen år 2022.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Jokkmokks församling.

Styre

Antalet mandat i kommunfullmäktige var 35 från och med valet 1970 till och med valet 2002. Från valet 2006 minskades antalet mandat till 31, från valet 2018 till 25 och från valet 2022 till 23. Socialdemokraterna har varit det dominerande partiet i Jokkmokks kommun och har varit det största partiet i samtliga val, och har även haft egen majoritet i valen 1970, 1979-1988 samt 1994. Näst största parti var Vänsterpartiet i valen 1970, 1976, 1979, 1988, 2006 och 2010, Jokkmokks fria demokrater i valet 1973, Moderaterna i valen 1982, 1985 och 1991. I valen 1994–2002 var det näst största partiet Alternativet. I valen 2014 och 2018 blev Framtid i Jokkmokks kommun det näst största partiet.

Utöver riksdagspartierna har Arbetarpartiet kommunisterna funnits representerade efter valet 1979 samt ett flertal lokala partier: Samernas Väl sedan valet 1970, Jokkmokks fria demokrater i valen 1973–1979, Samerna i valet 1994, Alternativet i valen 1994–2006 samt Framtid i Jokkmokks kommun sedan valet 2010.

Jokkmokks kommun styrdes mellan valet 2014 och valet 2022 av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet i ett majoritetsstyre. Sedan valet 2022 styrs kommunen i majoritet av Framtid i Jokkmokks kommun, Miljöpartiet, Samernas väl och Vänsterpartiet.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Kent Ögren, Socialdemokraterna, 1989–31 december 2002 Sune Berg, Kristdemokraterna, 1 januari 2003–16 februari 2004 Anna Hövenmark, Vänsterpartiet, 16 februari 2004–9 mars 2004 Sune Berg, Kristdemokraterna, 9 mars 2004–juli 2004 Sixten Eriksson, Socialdemokraterna, juli 2004–31 december 2006 Anna Hövenmark, Vänsterpartiet, 1 januari 2007–31 december 2010 Stefan Andersson, Socialdemokraterna, 1 januari 2011–31 december 2014 Robert Bernhardsson, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–31 december 2022 Roland Boman, Framtid i Jokkmokks kommun, 1 januari 2023–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Skog, vatten, turism och rennäring utgör basen för det lokala näringslivet. I början av 2020-talet producerades omkring 10 procent av Sveriges elproduktion i just Jokkmokks kommun och kommunen var således Sveriges viktigaste vattenenergiproducent. Exempelvis finns rikets effektmässigt största vattenkraftverk, Harsprånget, i kommunen. Världsarvet Laponia är grunden för turistnäringen. Andra viktiga näringar är skogsbruk, träförädling, mekanisk industri och hantverksindustri.

= Energi och råvaror =

Kommunen har sedan 1950-talet dominerats av den allt större efterfrågan på vattenkraft och framförallt av kraftproducenten Vattenfall. I kommunen finns i dag flera anläggningar som dämmer de flesta av de stora älvarna; exempel på kända vattenkraftsanläggningar är Akkats i närheten av Jokkmokk och Harsprånget vid Porjus.

Det brittiska prospekteringsbolaget Beowulf mining presenterade år 2011 en första analys av fyndigheter av järnmalm i Kallak. Av analysen framgår att företaget uppskattade tillgången till 600 miljoner ton. Den gruva som planerades i …

Från Wikipedia-artikeln Jokkmokks kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Jokkmokks kommun

  • Padjelanta/Badjelánnda

    Nationalpark, 199 897 hektar

    Visa på kartan
  • Sarek

    Nationalpark, 198 465 hektar

    Visa på kartan
  • Udtja

    Naturreservat, 146 491 hektar

    Visa på kartan
  • Stora Sjöfallet/Stuor Muorkke

    Nationalpark, 127 993 hektar

    Visa på kartan
  • Ultevis fjällurskog

    Naturreservat, 117 184 hektar

    Visa på kartan
  • Muddus/Muttos

    Nationalpark, 51 137 hektar

    Visa på kartan
  • Kvikkjokk-Kabla fjällurskog

    Naturreservat, 49 105 hektar

    Visa på kartan
  • Luottåive fjällurskog

    Naturreservat, 9 339 hektar

    Visa på kartan
  • Tjaraivare

    Naturreservat, 4 730 hektar

    Tjaraivare är ett vidsträckt område fyra kilometer väster om Kåbdalis, och ansluter direkt till naturreservaten Udtja i väster och Kronogård i norr. Berget Tjaraivare (565 m.ö.h.) ligger i reservatets södra del, och dess långa sluttningar täcker stora delar av reservatet. Vid de…

    Visa på kartan
  • Kurvusviken

    Naturreservat, 3 664 hektar

    Kurvusviken ligger på norra sidan av sjön Randijaure ca 23 km västnordväst om centrala Jokkmokk och strax söder om Kvikkjokksvägen. Området är låglänt och mosa…

    Visa på kartan
  • Rappomyran

    Naturreservat, 3 031 hektar

    Registrerat syfte, miljömål mm samt lagakraft och kopplat beslut/skötselplan

    Visa på kartan
  • Stormyran

    Naturreservat, 2 343 hektar

    Markägare Robert Lund,Vidsel, överklagat beslut 2003-06-05 dnr 511-2032-00, ändrad geometri

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.