Hoppa till innehållet

Fakta om Kalix kommun

Kalix kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Norrbotten i Sverige. Centralort är Kalix.

Från Wikipedia-artikeln Kalix kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

15 391

−916 sedan 2014

Landareal

1 820 km²

8,5 invånare per km²

Hushåll 2025

7 902

1,93 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

9 713

631 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda147135127110121
Döda226229246247216
Inflyttade499673659595486
Utflyttade579639586648596
Invandrade11292125100104
Utvandrade3041293652
Folkökning−74−44−39−182−156

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,00 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
107
Sedan 2016
+45 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt9 %
Småhus61 %
Flerbostadshus32 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 604
Tillverkningsindustri1 246
Byggindustri660
Utbildningsväsendet616
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik551
Handel501
Jordbruk, skogsbruk och fiske465
Civila myndigheter och försvaret393

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 156 av 290

    15 252

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 244 av 290

    −139

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 266 av 290

    18,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 45 av 290

    30,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 183 av 290

    33,0 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 52 av 290

    22,6 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 191 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 103 av 290

    395 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 77 av 275

    15,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 235 av 290

    76,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 268 av 290

    63,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 3 av 80

    171,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 134 av 211

    15 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 223 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (9)

Grundskola (10)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (2)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (10)

Komvux (2)

  • KomvuxKommunal · Köpmannagatan 25, Kalix
  • SFIKommunal · Gymnasiegatan 16B, Kalix

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

11 854 ton

  1. 162016: 5 745 ton
  2. 172017: 9 397 ton
  3. 182018: 7 298 ton
  4. 192019: 7 705 ton
  5. 202020: 5 564 ton
  6. 212021: 10 553 ton
  7. 222022: 11 433 ton
  8. 232023: 8 783 ton
  9. 242024: 11 396 ton
  10. 252025: 11 854 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Billerud Karlsborgs bruk

Billerud Sweden AB Karlsborg Bruk, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil11 854 ton––
Koldioxid, biogen751 316 ton––
Kväveoxider387 ton––
Svaveldioxid30 ton––
Stoft174 ton––
Ammoniak85 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2023: 8 783 ton
  2. 2024: 11 396 ton
  3. 2025: 11 854 ton
20232025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Norrbottens län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Kalix avfallsupplag

Kalix kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,004 kg–
Bly–0,008 kg–
Kadmium–0,001 kg–
Kväve–912 kg–
Fosfor–7,9 kg–
Arsenik–0,052 kg–

Tillsyn: Kalix kommun. Mer hos Naturvårdsverket

BillerudKorsnäs Karlsborgs AB

Billerud Sweden AB Karlsborg Bruk, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2022
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil11 433 ton––
Koldioxid, biogen786 493 ton––
Kväveoxider408 ton––
Svaveldioxid25 ton––
Stoft196 ton––
Ammoniak90 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2013: 10 938 ton
  2. 2014: 9 019 ton
  3. 2015: 8 089 ton
  4. 2016: 5 745 ton
  5. 2017: 9 397 ton
  6. 2018: 7 298 ton
  7. 2019: 7 705 ton
  8. 2020: 5 564 ton
  9. 2021: 10 553 ton
  10. 2022: 11 433 ton
20132022

Tillsyn: Länsstyrelsen i Norrbottens län. Miljöledning: ISO 14001.

Billerud Karlsborgs AB

Billerud Sweden AB Karlsborg Bruk, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2012
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil14 561 ton––
Koldioxid, biogen765 351 ton––
Kväveoxider425 ton––
Svaveldioxid295 ton––
Stoft257 ton––
Ammoniak87 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2007: 14 789 ton
  2. 2008: 12 448 ton
  3. 2009: 13 355 ton
  4. 2010: 13 883 ton
  5. 2011: 9 592 ton
  6. 2012: 14 561 ton
20072012

Tillsyn: Länsstyrelsen i Norrbottens län. Miljöledning: ISO 14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Kalix kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Nederkalix socken där Nederkalix landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Kalix municipalsamhälle inrättades 8 april 1910 och upplöstes 31 december 1962. Töre landskommun bildades 1924 som en utbrytning.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

1967 bildade Töre och Nederkalix landskommuner Kalix landskommun. Kalix kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av landskommunen.

Kommunen ingår sedan 2011 i Förvaltningsområdet för finska och för meänkieli, kommunnamnet är Kaihnuun kunta på meänkieli.

Topografi och hydrografi

Belägen vid Bottenviken består kommunen tillstörsta delen av moränmark, som i vissa områden är storblockig och bevuxen med skog, även denna bitvis är kraftigt avverkad. I de områden som svallats av vågorna I samband med landhöjningen är blockigheten särskilt tydlig. Stentorg, klapperstensfält, har bildats på flera håll, exempelvis längs Raggdynan väster om Kalixälven. Dalgångarna nedströms är fyllda av uppodlade vattenavsatta, finkorniga sediment, längs vissa delar finns branta nipor. I nordväst–sydöstlig riktning löper två åsstråk genom kommunen. Det sydvästra stråket visar en del utsvämmade hedområden, så som Bruksheden vid Sangisfjärden och Vitheden nordväst om centralorten.

Naturskydd

År 2022 fanns 27 naturreservat i Kalix kommun. Exempel på naturreservat är Kalix yttre skärgård, vilket utgörs av 21 öar i just den yttre skärgården. Reservatet är även klassat som Natura 2000-område. Liksom Kalix yttre skärgård utgörs reservatet Likskär av öar i skärgården, 25 stycken varav den största ön är Getskär-Renskär. Även detta är klassat som Natura 2000-område. Malörens naturreservat ligger längst ut skärgården.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Nederkalix församling och Töre församling.

Styre

Socialdemokraterna hade egen majoritet i valen 1970 till 1994 samt i valet 2006.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Största parti i samtliga val utom valet 2002 har varit Socialdemokraterna. Största parti i valet 2002 blev Miljöpartiet. Det näst största partiet i valen till kommunfullmäktige var Centerpartiet i valen 1970-1994, Vänsterpartiet i valet 1998, Socialdemokraterna i valet 2002, Miljöpartiet i valet 2006 och 2010 och Moderaterna i valet 2014. Samtliga av riksdagspartierna har haft representation i fullmäktige, men sedan kommunvalet 2010 är Kristdemokraterna det enda riksdagspartiet utan mandat i kommunfullmäktige.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 13 ledamöter, varav fem tillhör Socialdemokraterna, tre tillhör Moderaterna medan Vänsterpartiet, Miljöpartiet, Centerpartiet, Liberalerna och Sverigedemokraterna alla har en ledamot vardera.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Peter Eriksson blev 1999 den första miljöpartisten i hela Sverige som innehaft posten som kommunstyrelsens ordförande.

Bengt Söderholm, Socialdemokraterna, 1 januari 1971–1985 Kurt Johansson, Socialdemokraterna, 1986–1991 Bernt Sturk, Socialdemokraterna, 1991–1997 Martin Lång, Socialdemokraterna, 1997–1998 Peter Eriksson, Miljöpartiet, 1999–30 juni 2004 Kenneth Sandberg, Miljöpartiet, 1 juli 2004–31 december 2006 Robert Forsberg, Socialdemokraterna, 1 januari 2007–31 december 2010 Ellinor Söderlund, Socialdemokraterna, 1 januari 2011–26 september 2016 Tommy Nilsson, Socialdemokraterna, 26 september 2016–30 juni 2022 Susanne Andersson, Socialdemokraterna, 1 juli 2022–

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Tidigare dominerades det lokala näringslivet av skogs- och sågverksindustrin men ett skifte har skett mot en utveckling av elektronik- och verkstadsindustri samt tjänsteföretag inom telekommunikation. Kommunen, med cirka 1500 anställda 2020, och regionen var i början av 2020-talet de största arbetsgivarna. Bland större företag märks Billerud AB, Karlsborgsverken som tillverkar blekt massa och blekt säck- och kraftpapper, Partbyggen i Kalix AB som tillverkar prefabricerade badrum samt telefontjänstföretaget Kalix Tele24 AB och Setra Group AB som gör sågade och hyvlade produkter.

= Turism =

I Kalix skärgård utvinns kalixlöjrommen. Tillsammans med Jordbruksverket samarbetar kommunen i ett pilotprojekt för att använda "produkter med skyddad EU-beteckning i destinations- och utvecklingsarbetet".

= Kommunala bolag och stiftelser =

Kalix kommun är ägare och delägare i några organisationer. KIAB (Kalix Industrihotell AB, registrerat 1954) och Stiftelsen Kalixbostäder (kallat Kalixbo, registrerat 1971) ägs helt av Kalix kommun. KIAB:s verksamhet är att tillgodose behov och förvalta/sälja/äga lokaler för beredande av lokaler för vissa typer av företag/yrken, samt för kommunalt ägda fastigheter, efter uppdrag från kommunfullmäktige i Kalix kommun. Kalixbo är ett bostadsbolag och deras uppdrag är att förvalta och hyra ut bostäder runt om i Kalix kommun. Antalet bostäder uppgår till cirka 1000 lägenheter år 2022.

Det finns ett delägt bolag, och det är bolaget KB Kalix Nya Centrum som kommunen äger 95 procent av och KIAB 5 %. Bolaget har hand om uthyrningen av Galleria Kalix sedan år 2003, då bolaget förvärvades för att kunna möjliggöra en utveckling av området och den dåvarande fastigheten Chalis City. Tidigare kommanditdelägare har varit Stiftelsen Kalixbostäder, Rolf Sandlund och Nils Lundholm.

= Transporter =

Europavägarna 4 och 10 genomkorsar kommunen. Genom nordvästra delen av kommunen går länsväg 356 och genom sydöstra delen av kommunen går länsväg 398. Vägplaneringen har påverkats av försvarspolitik, då man under lång tid kalkylerade för ett anfall från öst. Exempelvis finns endast ett fåtal broar i kommunen och många vägar byggdes medvetet dåliga – krokiga, backiga, dragna över myrmarker. Därtill hade man dragit rör under för att kunna spränga dem. Detta skulle göra det svårt att ta sig fram med militära fordon.

= Utbildning =

1856 startades Kalix första folkskola. Sedan dess har antalet skolor i kommunen varierat, under början av 2020-talet fanns det nio grundskolor, varav två högstadieskolor. Förutom de skolverksamheter som fann…

Från Wikipedia-artikeln Kalix kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Kalix kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.