Hoppa till innehållet

Fakta om Kils kommun

Kils kommun är en kommun i Värmlands län. Centralort är Kil.

Från Wikipedia-artikeln Kils kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 061

+176 sedan 2014

Landareal

362 km²

33,4 invånare per km²

Hushåll 2025

5 569

2,16 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 058

585 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda11613810910685
Döda135133128137113
Inflyttade630554611531521
Utflyttade606564615542532
Invandrade3639523141
Utvandrade1317233525
Folkökning2819−19−30−24

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,24 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
113
Sedan 2016
+62 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt62 %
Hyresrätt29 %
Bostadsrätt10 %
Småhus66 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst715
Tillverkningsindustri529
Utbildningsväsendet494
Byggindustri448
Handel301
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik242
Transport- och magasineringsföretag191
Jordbruk, skogsbruk och fiske170

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 187 av 290

    12 024

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 155 av 290

    −37

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 69 av 290

    23,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 151 av 290

    25,4 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 100 av 290

    39,5 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 81 av 290

    22,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 143 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 79 av 290

    400 200 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 231 av 275

    13,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 27 av 290

    89,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 111 av 290

    221

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 164 av 290

    72,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 120 av 200

    51

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 7 av 211

    51 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 203 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

  • Sannerudsskolan APGKommunal · Karlslundsgatan 6, Kil

Gymnasieskola (1)

  • IMKommunal · Stationsplan, Kil

Fritidshem (6)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Lersätters Värmeverk

Kils Energi AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Kväveoxider14 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: Miljödiplomerad. Mer hos Naturvårdsverket

Kils Avfallsförbränning

Kils Energi AB, Förbränning

Utsläpp 2011
ÄmneTill luft
Kväveoxider14 ton
Dioxiner0,000002 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: Miljödiplomerad.

Kils avloppsreningsverk

Kils kommun, 90.10 Rening av avloppsvatten

Utsläpp 2011
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve–42 ton–
Fosfor–374 kg–
BOD7–13 ton–
COD-Cr–62 ton–
NH4-N–27 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län.

Lersätters avfallsupplag

Kils Återvinning AB, Deponering

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver––0,005 kg
Bly––0,05 kg
Kadmium––0,004 kg
Kväve––2 ton
Fosfor––41 kg
BOD7––876 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Miljöledning: Miljödiplomerad.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Kils kommun som köpare (22)

Avtal för 809 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Kils kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Boda, Frykerud och Stora Kil. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Kils municipalsamhälle inrättades 22 februari 1901 och upplöstes vid årsskiftet 1962/1963.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Boda landskommun i Brunskogs landskommun medan Frykeruds landskommun och Stora Kils landskommun förblev oförändrade.

Kils kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Frykeruds och Stora Kils landskommuner samt en del ur Brunskogs landskommun (Boda församling).

Kommunen ingick från bildandet till 7 februari 2005 i Karlstads domsaga och ingår sen dess i Värmlands domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Karlstads kommun i söder, Forshaga kommun i öst, Arvika kommun i väst, Grums kommun i sydväst och Sunne kommun i norr.

Topografi och hydrografi

Kommunens berggrund består främst av gnejser. Östra delen av landskapet präglas av ett sprickdalssystem där Frykensjöarna ingår. Vid Mellan-Frykens nedre ände sträcker sig ett vackert odlingslandskap ut.

I västra delen av kommunen finns ett varierat landskap med skogar och sjöar, delvis uppodlade slätter. Norra Hyn, ett område av nationellt intresse för naturvård, ligger strax öster om centralorten. Här finns en serie delta skapade av Klarälven och området är också av betydelse för fågelskydd.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Boda församling, Frykeruds församling och Stora Kils församling.

Från 2016 indelas kommunen i tre distrikt, vilka motsvararde tidigare socknarna: Boda, Frykerud och Stora Kil.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en blocköverskridande koalition bestående av Socialdemokraterna och Centerpartiet. Tillsammans samlade partierna 19 av 35 mandats i kommunfullmäktige. Samma koalition fortsatte styra även mandatperioden 2014–2018. Partierna fick fortsätta styra även mandatperioden 2018–2022. Då meddelade man att "Vi har en gemensam överenskommelse att utveckla landsbygden, öka kvalitén i skolan och äldreomsorgen, där vi planerar för ett nytt särskilt boende, och fortsätta näringslivsutvecklingen". Efter valet 2022 inkluderades även Miljöpartiet i den styrande koalitionen.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Jan Wadell, Moderaterna, 1999–2006 Mikael Johansson, Socialdemokraterna, 2006–2018 Anders Johansson, Socialdemokraterna, 1 januari 2019–

Näringsliv

Kommunikationerna har historiskt sett varit avgörande för näringslivet i området. Redan 1849 anlades en av Sveriges första järnvägar mellan Fryken och Klarälven, vilket satte tonen för regionens utveckling. I dag är Kil kommun den största arbetsgivaren, följt av företag som Wenmec AB, som tillverkar maskiner för materialhantering, och RZ Kils verkstäder, specialiserade på stål- och plåtbearbetning, båda belägna i centralorten. Dessutom finns Moelven Byggmoduler AB i Moelven, vilket ytterligare bidrar till näringslivets mångfald och styrka i området.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av flera viktiga transportförbindelser, inklusive järnvägslinjerna Stockholm-Oslo och Göteborg-Karlstad. Dessutom löper riksvägarna 45 och 61 genom området.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 12 037 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 187:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Från Wikipedia-artikeln Kils kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Kils kommun

  • Krokstadön

    Naturreservat, 929 hektar

    Skogens höga andelar löv är centralt i skyddsmotivet. På Krokstadön, Ängsön, Adelsön och Granön (!) är stora delar av skogen lövdominerad. De östra strandskogarna karaktäriseras mer av lövrik barrnaturskog eller lövrika ungskogar. Partier med rikare mark finns på flera ställen …

    Visa på kartan
  • Rennstadsnipan

    Naturreservat, 69 hektar

    Bildande av naturreservatet Rennstadsnipan, Kils kommun

    Visa på kartan
  • Klackskullen

    Naturreservat, 52 hektar

    Terrängen på Klackskullen är kuperad och toppen på berget ligger på drygt 190 meter över havet. Området på berget domineras av gammal tallskog. Längre ner på sluttningarna ökar förekomsten av gran. Området har ett relativt stort inslag av lövträd av främst björk, men även asp. I…

    Visa på kartan
  • Högboda

    Vattenskyddsområde, 32 hektar

    Visa på kartan
  • Hjärtön

    Djur- och växtskyddsområde, 18 hektar

    Fågelskyddsområde Gösjön

    Visa på kartan
  • Ravinerna vid Apertin

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Kilsravinerna

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Nilsby

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Fryksta

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Storhöjden

    Naturreservat

    Området utgörs av en höjd lokaliserad i nord-sydlig riktning, med en brant västsida och en sluttande östsida. På toppen finns en höjdplatå som sluttar svagt mot norr och söder. I den västra branten finns omfattande rasbranter och blockrik terräng, medan inslaget av hällmarker är…

    Visa på kartan
  • Visten

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.