Hoppa till innehållet

Fakta om Laxå kommun

Laxå kommun är en kommun i Örebro län i landskapen Närke och Västergötland. Centralort är Laxå.

Från Wikipedia-artikeln Laxå kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 423

−241 sedan 2014

Landareal

605 km²

9,0 invånare per km²

Hushåll 2025

2 791

1,93 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 296

608 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda4144412838
Döda9472937574
Inflyttade366324375347253
Utflyttade362381345398351
Invandrade5460816993
Utvandrade281463531
Folkökning−24−77−6−79−74

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,15 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
37
Sedan 2016
+62 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt4 %
Småhus65 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri844
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst456
Handel237
Utbildningsväsendet195
Byggindustri114
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik111
Hotell och restauranger98
Jordbruk, skogsbruk och fiske95

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 269 av 290

    5 397

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 140 av 290

    −26

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 243 av 290

    19,7 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 36 av 290

    31,0 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 279 av 290

    26,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 41 av 290

    22,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 226 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 217 av 290

    375 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 220 av 275

    13,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 159 av 290

    81,0 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 103 av 290

    75,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2023 · Plats 121 av 214

    51

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2023 · Plats 37 av 210

    34 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (3)

Anpassad grundskola (1)

  • Anpassad grundskolaKommunal · Idrottsvägen 5A, Laxå

Fritidshem (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Laxå kommun som köpare (1)

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Laxå kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Finnerödja, Ramundeboda, Skagerhult och Tived. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Laxå köping bildades 1946 genom en ombildning av Ramundeboda landskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades storkommunerna Tiveden (av de tidigare kommunerna Finnerödja och Tived) samt Svartå (av Kvistbro, Nysund och Skagershult) medan Laxå köping förblev opåverkad.

Köpingen införlivade 1967 Tivedens landskommun, vars område samtidigt överfördes till Örebro län, samt en del ur Svartå landskommun (Skagershults församling). Laxå kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Laxå köping.

Kommunen ingick från bildandet till 1 juni 2001 i Hallsbergs domsaga och ingår sen dess i Örebro domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Karlsborgs kommun i söder, Töreboda kommun i sydväst och Gullspångs kommun i väster, samtliga i Västra Götalands län. I Örebro län gränsar kommunen till Degerfors kommun i norr, Lekebergs kommun och Hallsbergs kommun i nordöst samt Askersunds kommun i sydost.

Topografi och hydrografi

Stora delar av kommunen är täckta av skog, och området är rikt på myrmarker och våtmarker. En av de mest kända är högmossen Skagershultamossen, som sträcker sig in i Lekebergs kommun. I den sydligaste delen av Laxå kommun ligger delar av Tivedens nationalpark, ett område känt för sin naturskönhet och rika biologiska mångfald.

Genom landskapet löper några mindre rullstensåsar, såsom Finnerödjaåsen, som vid Ullsand övergår i ett stort isälvsfält. I väster avgränsas kommunen av sjöarna Skagern och Unden, vilka bidrar till områdets naturskönhet och rekreation.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Finnerödja-Tiveds församling, Ramundeboda församling och Skagershults församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Finnerödja, Ramundeboda, Skagerhult och Tived.

Styre

Laxå kommun styrdes efter valet 2014 av en majoritet bestående Kristdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Liberalerna benämnd Ett bättre Laxå. I februari 2016 lämnade Centerpartiet och Moderaterna samarbetet efter skiljaktigheter om att bygga ut äldreboendet Ramundergården. 11 april 2016 presenterades det nya styret som var ett minoritetsstyre bestående av Kristdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Liberalerna. Efter valet 2018 formades en majoritetsstyre bestående av Kristdemokraterna, Centerpartiet och Miljöpartiet.

Näringsliv

Den ledande näringssektorn i Laxå kommun präglas av tillverkningsindustrin, följt av privat och offentlig service samt jord- och skogsbruk. Området har en lång tradition av brukshantering, med Hasselfors Bruk som en historisk ikon inom järnindustrin. Under namnet Setra Hasselfors driver bruket nu sågverksamhet. Bland de stora företagen i området återfinns ESAB AB, känt för utveckling och tillverkning av svetsmaskiner, samt Laxå Special Vehicles AB, som specialiserar sig på anpassning av specialfordon. Plastindustrin representeras av företag som Stellana AB och Talent Plastics Laxå AB, belägna i centralorten. Trots att motorcykeltillverkaren Husaberg Motor flyttade sin verksamhet till Österrike 2003, finns det fortfarande en mångfald av industriella verksamheter i området, inklusive Laxå Pellets AB i Röfors, som producerar bränslepellets. Finnerödja-regionen är särskilt känd för sina jordgubbsodlingar, vilket ytterligare berikar den lokala ekonomin. Turismen spelar också en betydande roll i näringslivet i Laxå, vilket ger en mångfacetterad ekonomisk bas för samhället.

= Transporter =

Laxå kommum är strategiskt beläget med genomfartsleder som Europaväg 20 och Västra stambanan, som sträcker sig mellan Stockholm och Göteborg och delas upp i linjen Laxå-Karlstad i centralorten. Dessutom korsas kommunen av länsväg 205, vilket bidrar till dess betydelse som en knutpunkt för transport och kommunikation i regionen. Denna infrastruktur gör Laxå till en viktig nod för både väg- och järnvägstrafik och underlättar transporten av varor och människor mellan olika delar av landet.

Från Wikipedia-artikeln Laxå kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Laxå kommun

  • Tiveden

    Nationalpark, 2 041 hektar

    Värdena i föreslagna utvidgning på Örebro läns-sidan finns beskrivna i SNUS-rapport nr: 5341 objekt nr: 2693 och 2694. Avgränsningen överenskommen med Rolf Löfgren efter fältbesök i september 2006, samt efterföljande kommunikation under vintern 2006/2007.

    Visa på kartan
  • Norrudden

    Vattenskyddsområde, 1 655 hektar

    Beslut om vattenskyddsområde och föreskrifter för grundvattentäkten Norrudden i Askersunds och Laxå k:ner

    Visa på kartan
  • Skagershultsmossen

    Naturreservat, 1 025 hektar

    Visa på kartan
  • Kråksjöåsen-Kojemossen

    Naturreservat, 613 hektar

    Visa på kartan
  • Kroa vattenskyddsområde

    Vattenskyddsområde, 239 hektar

    Visa på kartan
  • Boramossen

    Naturreservat, 157 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Juarbergen

    Naturreservat, 118 hektar

    Visa på kartan
  • Getaryggen

    Naturreservat, 93 hektar

    Visa på kartan
  • Kroktärnarna

    Naturreservat, 10 hektar

    Området består av två små dystrofa tjärnar sammanbundna med myrmark och omgivna av en smal bård äldre barrskog. Här finns gul, vit och den fridlysta röda näckrosen. Natura 2000-område. Anmält habitat: 3160 dystrofa sjöar och småvatten, 2,5 hektar. Naturlig växtplats för röd näck…

    Visa på kartan
  • Rockebro

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Vargavidderna

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Kosskärret

    Naturminne

    Barrskogsbestånd

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.