Hoppa till innehållet

Fakta om Lessebo kommun

Lessebo kommun är en kommun i Kronobergs län. Centralort är Lessebo. Den största tätorten är dock Hovmantorp.

Från Wikipedia-artikeln Lessebo kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kronoberg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

8 289

+33 sedan 2014

Landareal

414 km²

20,0 invånare per km²

Hushåll 2025

3 696

2,19 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 222

509 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9189757272
Döda89867291111
Inflyttade619591622549435
Utflyttade711685728667499
Invandrade62526698110
Utvandrade2513406861
Folkökning−78−81−89−143−53

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,39 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
65
Sedan 2016
+71 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt60 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt3 %
Småhus68 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri591
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst492
Utbildningsväsendet404
Handel273
Hotell och restauranger170
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik157
Byggindustri135
Transport- och magasineringsföretag130

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 203 121 · Riket 10 605 529 · Plats 242 av 290

    8 115

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −230 · Riket 17 819 · Plats 265 av 290

    −174

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 52 av 290

    24,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 21,1 % · Plats 134 av 290

    25,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,9 % · Riket 48,5 % · Plats 199 av 290

    31,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 158 av 290

    21,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 40 av 290

    3,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 284 av 290

    355 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 37 av 275

    16,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 172 av 290

    80,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 77 av 290

    226

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 288 av 290

    53,8 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 58 av 200

    73

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 152 av 211

    12 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,7 · Riket 3,0 · Plats 167 av 290

    0,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

16 ton

  1. 162016: 185 ton
  2. 172017: 201 ton
  3. 182018: 816 ton
  4. 192019: 290 ton
  5. 202020: 379 ton
  6. 212021: 241 ton
  7. 222022: 245 ton
  8. 232023: 283 ton
  9. 242024: 307 ton
  10. 252025: 16 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Lessebo avfallsanläggning (deponi)

Lessebo kommun, Deponering

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Bly––0,0017 kg
Kadmium––0,00003 kg
Kväve––19,4 kg
Arsenik––0,0044 kg
BOD7––40,8 kg
COD-Cr––266 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Mer hos Naturvårdsverket

Lessebo Bruk

Lessebo Paper AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil16 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider23 ton––
Svaveldioxid0 kg––
Stoft700 kg––
Kvicksilver–0,21 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2008: 1 812 ton
  2. 2010: 698 ton
  3. 2011: 907 ton
  4. 2014: 315 ton
  5. 2015: 421 ton
  6. 2016: 185 ton
  7. 2017: 201 ton
  8. 2018: 816 ton
  9. 2019: 290 ton
  10. 2020: 379 ton
  11. 2021: 241 ton
  12. 2022: 245 ton
  13. 2023: 283 ton
  14. 2024: 307 ton
  15. 2025: 16 ton
20082025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län. Miljöledning: ISO 14001:2015. Mer hos Naturvårdsverket

Lessebo avfallsanläggning

Lessebo kommun, Deponering

Utsläpp 2018
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Bly––0,0066 kg
Kadmium––0,00072 kg
Kväve––176 kg
Arsenik––0,053 kg
BOD7––98,7 kg
COD-Cr––2 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Lessebo avfallsupplag

Lessebo kommun, Deponering

Utsläpp 2016
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Bly––0,002 kg
Kadmium––0,00019 kg
Kväve––34,1 kg
Arsenik––0,0046 kg
BOD7––6,3 kg
COD-Cr––346 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Lessebo kommun som köpare (4)

Avtal för 15,1 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Lessebo kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Ekeberga, Hovmantorp och Ljuder. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Lessebo köping bildades 1939 genom utbrytning ur alla tre landskommunerna. Hovmantorps municipalsamhälle inrättades 1920 och upplöstes när Hovmantorps köping bildades av Hovmantorps och Furuby landskommuner vid kommunreformen 1952 som i övrigt inte påverkade indelningen i området.

Lessebo kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Lessebo köping, Ekeberga och Ljuders landskommuner samt en del ur Hovmantorps köping (Hovmantorps församling).

Topografi och hydrografi

Kommunen är belägen i den sydöstra delen av Småländska höglandet, i ett område präglat av skogar och sjöar som Rottnen, Vasen, Öjen och Läen. Berggrunden utgörs främst av granit och porfyr, täckt av morän, vilket ger upphov till en vegetation dominerad av barrskogar. I lägre områden finns också myrar, där några av de mest intressanta inkluderar den kupolformade mossen Stora Fly och myrkomplexet Stocksmyr, norr om Lessebo. Genom kommunens östra del sträcker sig rullstensåsen Emmabodaåsen.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar: Ekeberga församling, Hovmantorps församling, Lessebo församling och Ljuders församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt: Ekeberga, Hovmantorp, Lessebo och Ljuder.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrde Socialdemokraterna i minoritet. Mandatperioden 2014–2018 styrdes kommunen av Socialdemokraterna och Centerpartiet i majoritet. Sedan valet 2018 styr en majoritetskoalition bestående av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Vänsterpartiet. Efter valet 2022 fortsatte samarbetet.

Näringsliv

Kommunen har en stark koppling till papper och papperstillverkning, och detta har format kommunens historia och näringsliv på ett betydande sätt. Pappersbruket, grundat redan år 1693, har haft en betydande inverkan på områdets utveckling och ekonomi genom århundradena. Även idag är pappersbruket, tillsammans med glasindustrin, de främsta privata arbetsgivarna i kommunen. De ledande företagen inkluderar Lessebo Paper AB samt glasbruken Kosta Boda i Kosta, Bergdala glasbruk i Bergdala och Skrufs glasbruk i Skruv.

= Transporter =

Kommunen korsas av två viktiga riksvägar, 25 och 28. Dessutom sträcker sig den så kallade Utvandrarleden genom de södra delarna av kommunen.

Fält 87 Kosta utgör en betydande plats i kommunen, med en huvudbana och en landsväg som löper genom området mellan samhället Kosta och Kosta skjutfält. Området har en historia som sträcker sig tillbaka till 1964, då basen stod klar med en rullbana på &&&&&&&&&&&02000.&&&&&02 000 meter. Planer på utbyggnad av basen avbröts dock på grund av omvärldsläget och höga kostnader. Kosta-basen har haft olika beteckningar genom åren, från Fält 87 till Fält 31, och har tillhört Blekinge flygflottilj F17. Bland intressanta detaljer finns att Kosta-basen var den enda basen med två Törebodabågar, ett väderskydd för flygplan vid främre klargöringsområdet i anslutning till huvudlandningsbanan.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 8 061 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 242:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 977, eller 23,95 % av befolkningen (hela befolkningen: 8 256 den 31 december 2014). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 899, eller 10,89 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Lessebo kommun 8 256 personer. Av dessa var 1 739 personer (21,1 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Bibliotek

Lessebo bibliotek är kommunens bibliotek med huvudbibliotek i Lessebo och filialer i Hovmantorp, Skruv och Kosta. Biblioteket har sitt ursprung vid bruket och efter en sammanslagning med ABF:s studiecirkelbibliotek övergick det i kommunens regi år 1952.

Kulturarv

Lessebo kommun ligger i Glasriket med glasbruk som Kosta glasbruk, Skrufs glasbruk och Bergdala glasbruk samt det numer nedlagda Sea glasbruk.

Lessebo kommun ligger också i Utvandrarbygden, där Vilhelm Mobergs romaner om Utvandrarna utspelar sig.

Från Wikipedia-artikeln Lessebo kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Lessebo kommun

  • Stocksmyr-Brännan

    Naturreservat, 2 313 hektar

    Länsstyrelsen förklarar med stöd av 7 kap. 4 § miljöbalken (1998:808) området Stocksmyr-Brännan som naturreservat. Gränsen för naturreservatet ska vara den gräns som utmärks i fält med till beslutet bifogad karta som underlag, med de eventuella mindre justeringar som förrättning…

    Visa på kartan
  • Tiafly

    Naturreservat, 544 hektar

    Visa på kartan
  • Visjön

    Naturreservat, 340 hektar

    Området är en utökning av det befintliga reservatet Visjöns domänreservat som omfattar sjön med öar, samt omkringliggande myr och fastmark med barrblandskog. De nya områdena som kompletterar reservatet utgörs av en mosaik av äldre barrskogar med inslag av urskogsrester och hydro…

    Visa på kartan
  • Lövsjö ängar Domänreservat

    Naturreservat, 169 hektar

    Visa på kartan
  • Tikaskruv

    Naturreservat, 15 hektar

    Visa på kartan
  • Kosta

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Hovmantorp

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Lessebo

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Hovmantorp

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Läen

    Vattenskyddsområde

    Tätort: Lessebo

    Visa på kartan
  • Skärgöl

    Naturreservat

    Skärgöl är beläget i direkt anslutning till Kosta samhälle i Lessebo kommun och utgörs till stora delar av ett Natura 2000-område. Området utgörs främst av naturbetesmarker med höga naturvärden både i fältskiktet och i trädskiktet. Den största arealen utgörs av trädklädda betesm…

    Visa på kartan
  • Prästanäset

    Naturreservat

    Prästanäset består av äldre tallskog på en landtunga som sträcker sig ut i den nordvästra delen av sjön Rottnen. Skogsområdet är sammanhängande och saknar hyggen från de senaste decennierna. Vegetationen domineras av tall med inslag av gran och lövträd som t.ex. björk, asp, rönn…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.