Hoppa till innehållet

Fakta om Ljusnarsbergs kommun

Ljusnarsbergs kommun är en kommun i Örebro län i landskapet Västmanland. Centralort är Kopparberg. Ljusnarsbergs kommun, som ligger i Bergslagen, är till invånarantalet Örebro läns minsta kommun.

Från Wikipedia-artikeln Ljusnarsbergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

4 369

−544 sedan 2014

Landareal

578 km²

7,6 invånare per km²

Hushåll 2025

2 416

1,77 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 626

601 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda4239323126
Döda6586617784
Inflyttade323280240214234
Utflyttade393317296287223
Invandrade2346312239
Utvandrade1017301629
Folkökning−97−70−87−110−38

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,87 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
39
Sedan 2016
+77 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt14 %
Småhus62 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri550
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst395
Utbildningsväsendet162
Handel103
Byggindustri101
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik81
Enheter för kultur, nöje och fritid80
Civila myndigheter och försvaret54

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 277 av 290

    4 290

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 203 av 290

    −79

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 288 av 290

    15,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 9 av 290

    34,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 288 av 290

    23,7 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 195 av 290

    21,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 107 av 290

    2,8 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 285 av 290

    355 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 24 av 275

    16,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 245 av 290

    75,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 287 av 290

    191

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 223 av 290

    69,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 142 av 200

    39

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 86 av 211

    25 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 251 av 287

    77 %

Skolor

Förskoleklass (1)

Grundskola (2)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (1)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

10 978 ton

  1. 162016: 14 222 ton
  2. 172017: 13 101 ton
  3. 182018: 13 170 ton
  4. 192019: 10 551 ton
  5. 202020: 12 068 ton
  6. 212021: 11 540 ton
  7. 222022: 11 645 ton
  8. 232023: 11 307 ton
  9. 242024: 12 266 ton
  10. 252025: 10 978 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Ahlstrom Ställdalen AB

Ahlstrom Ställdalen AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil10 978 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider4 ton––
Stoft5,1 kg––
Kväve–1 ton–
Fosfor–78 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2008: 9 420 ton
  2. 2009: 10 900 ton
  3. 2010: 11 200 ton
  4. 2011: 9 940 ton
  5. 2012: 10 055 ton
  6. 2013: 12 612 ton
  7. 2014: 13 457 ton
  8. 2015: 15 437 ton
  9. 2016: 14 222 ton
  10. 2022: 11 645 ton
  11. 2023: 11 307 ton
  12. 2024: 12 266 ton
  13. 2025: 10 978 ton
20082025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ISO14001. Mer hos Naturvårdsverket

Kopparbergs Bryggeri AB

Kopparbergs Bryggeri AB, Livsmedel och foder av vegetabiliska råvaror

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve––5 ton
Fosfor––2 ton
BOD7––562 ton

Tillsyn: Bygg– och miljönämnden. Mer hos Naturvårdsverket

Ahlstrom-Munksjö Ställdalen AB

Ahlstrom Ställdalen AB, Massa, papper och pappersvaror

Utsläpp 2021
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil11 540 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider4 ton––
Stoft5 kg––
Kväve–2 ton–
Fosfor–80 kg–

Fossil koldioxid år för år

  1. 2017: 13 101 ton
  2. 2018: 13 170 ton
  3. 2019: 10 551 ton
  4. 2020: 12 068 ton
  5. 2021: 11 540 ton
20172021

Tillsyn: Länsstyrelsen i Örebro län. Miljöledning: ISO14001.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Mer om Ljusnarsbergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Ljusnarsbergs socken där vid kommunreformen 1862 Ljusnarsbergs landskommun bildades.

I kommunen inrättades 16 december 1887 Nya Kopparbergs municipalsamhälle. 1908 utbröts detta ur landskommunen för att bilda Kopparbergs köping. Vid kommunreformen 1952 lämnades landskommunen oförändrad.

Landskommunen inkorporerade 1962 Kopparbergs köping och ombildades samtidigt till Ljusnarsbergs köping.

Ljusnarsbergs kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Ljusnarsbergs köping.

Kommunen ingick från bildandet till 14 februari 2005 i Lindesbergs domsaga och ingår sen dess i Örebro domsaga.

Geografi

I norr gränsar kommunen till Ludvika kommun, i nordöst till Smedjebackens kommun, båda i Dalarna, i söder till Lindesbergs kommun samt i väster till Hällefors kommun.

Topografi och hydrografi

Kommunen ligger längs med Arbogaåns övre vattensystem. Terrängen är typiskt kuperad bergslagsterräng, och kommunens högsta punkt är Älvhöjden i nordväst med en höjd av 431 m ö.h.

Ljusnarsbergs kommun har en berggrund som tillhör bergslagsregionen, huvudsakligen består denna av malmförande vulkaniska bergarter. Det förekommer även, särskilt i de östra delarna av kommunen, granit. Barrskogsbevuxen morän täcker huvuddelen av den uppspruckna berggrunden, i dalgångarna finns en del myrmarker. Högsta kustlinjen passerar genom kommunen. Delar av Malingsbo-Klotens naturvårdsområde finns i kommunens östra del. Detta är ett kuperat obrutet skogsområde med en mängd sjöar och tjärnar. I Nittälvens dalgång finns större sedimentavsättningar, vilka huvudsakligen är isälvssediment. I dalgången finns även Brattforsen som är ett vildmarksområde. Där finns bland annat Nittälvens brantaste fors och ett vackert meanderfält.

Administrativ indelning

Kommunen indelas för befolkningsrapportering före 2016 i Ljusnarsbergs församling. Från 2016 indelas kommunen i ett enda distrikt, Ljusnarsbergs distrikt:

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av de rödgröna som samlade 18 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Samma koalition behöll en knapp majoritet även efter valet 2014. Efter valet 2018 inkluderades även Liberalerna i den styrande koalitionen. Man konstaterade då att "Kommunens kassa står rustad för framtidens investeringar, men det kommer krävas tydliga prioriteringar för att kärnverksamheten ska fortsatt kunna värnas".

Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Ljusnarsbergs kommun består av 11 ordinarie ledamöter. Kommunstyrelsen har två utskott: det allmänna utskottet samt bildnings- och sociala utskottet, med fem ledamöter i varje utskott. Kommunstyrelsen i Ljusnarsbergs kommun ansvarar för vissa av kommunens verksamheter, såsom utbildning och social verksamhet, och fungerar även som krisledningsnämnd.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Ewa-Leena Johansson, Socialdemokraterna, 2002–31 december 2024 Natalie Hart, Socialdemokraterna, 1 januari 2025–

= Övriga nämnder =

Kommunen ligger i Bergslagen och samarbetar med intilliggande kommuner i KNÖL-gruppen (Kommuner i Norra Örebro län): Lindesberg, Nora och Hällefors. Därigenom har man etablerat ett tekniskt samarbete om gator, vägar, sophantering och fritidssektorn. Detta genom de gemensamma nämnderna Tekniska nämnden, Bygg- och miljönämnden samt Överförmyndarnämnden. Dessutom har ett etablerat samarbete förekommit med Ludvika kommun, bland annat inom sophantering och Räddningstjänst (Räddningstjänsten Västerbergslagen). Samarbetet inom räddningstjänst avslutades den 1 januari 2018 när Ljusnarsbergs kommun anslöt sig till Nerikes brandkår. Förutom de gemensamma nämnderna finns även en egen valnämnd.

Näringsliv

I Ljusnarsberg var bergsbruket stort långt in på 1900-talet. I Mossgruvan, som ligger nära Högfors, bröt SKF järn fram till 1972. Ställbergsgruvan, som för övrigt länge var en av Sveriges djupaste, lades ned 1977. Den sista järnmalmsgruvan låg i Basttjärn och lades ned 1978. Den största privata arbetsgivaren i kommunen kom länge att vara järnverket i Bångbro som även det ägdes av SKF. Senare såldes det till Uddeholmskoncernen, som helt avvecklade verksamheten 1987. Numera är Ahlstrom Ställdalen AB (fibertygsprodukter) i Ställdalen Ljusnarsbergs kommuns största företag.

Bland andra större företag märks Kopparbergs Bryggeri AB med över 120 anställda i kommunen (Kopparbergs största arbetsgivare näst efter kommunen). Kommunens näringsliv domineras annars av småföretag. De många industrinedläggningarna har bidragit till att antal invånare i kommunen har minskat sedan 1970-talet.

Kommunen är den kommun med störst andel av befolkningen med skuld hos kronofogden 9,3% har skuld till myndigheten.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 50, riksväg 63 samt järnvägarna Frövi–Ludvika och Ställdalen-Kil.

Kulturarv

Ett tiotal stenåldersboplatser är kända i kommunen. Ortnamnet (1641 Liusnars kopparberg) betyder '(koppar)bergslaget vid sjön Ljusnaren'. Sjönamnet är i sin tur bildat till fornsvenskans. *licsn 'lysande', 'ljusning' e.d. Detta syftade sannolikt på vattnets färg. Innan platsen började kallas Ljusnarsberg, kallades det för Lindesås finnmark.

Den nuvarande orten har sitt ursprung i verksamheten som följde av den kopparfyndighet som Mårten Finne från Löa fann där år 1624. På initiativ av arrendatorn av Nora och Linde bergslager, Louis De Geer d.ä. uppfördes första kopparhyttan samma årtionde. Under de närmaste åren anlades flera hyttor av finnar, Finnhyttan, av De Geer själv, och personer från Stora Kopparberget, dock inte av Mårten Finne som strax efter sin upptäckt blev blind. Bergsverket kallades 1638 Finnmarks kopparbruk i ett regeringsbrev, och då hade tillverkningen redan kommit igång.

En egen kyrka byggdes 1635 och försågs med torn 1661. 1640 fick orten en egen tingsplats, och samma år fick det ett eget sigill, Ljusnarsbergs kopparbergs signet. Socknen tillhörde de som tidigt hade finsktalande präster och bildade ett eget härad - Ljusnarsbergs härad 1855 namnändrat till Nya Kopparbergs bergslag. Bergsbruket i Ljusnarsberg blev ett eget bergslag med Harald Olofsson från Falun som dess förste bergmästare, som gett namn…

Från Wikipedia-artikeln Ljusnarsbergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Ljusnarsbergs kommun

  • Dragtjärn

    Naturreservat, 375 hektar

    Visa på kartan
  • Finnkullberget

    Naturreservat, 91 hektar

    Kommunfullmäktiges beslut om bildande av naturreservatet Finnkullberget

    Visa på kartan
  • Övre Nittälvsdalen

    Naturreservat, 84 hektar

    Visa på kartan
  • Lilla Kroktjärnsberget

    Naturreservat, 71 hektar

    Visa på kartan
  • Nittenmossen

    Naturreservat, 38 hektar

    Beslut om bildande av naturreservatet Nittenmossen, Ljusnarsbergs kn

    Visa på kartan
  • Hörksälven södra

    Naturreservat, 23 hektar

    Hörksälven är ett av de vattendrag i Örebro län som inte blivit rätat, vilket i kombination med den delvis opåverkade skogen och våtmarkerna i dess omgivn…

    Visa på kartan
  • Ljustjärnsskogen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Genstigsbrännan

    Naturreservat

    Utvidgning av befintligt naturreservat.

    Visa på kartan
  • Malingsbo-Kloten

    Naturvårdsområde

    Visa på kartan
  • Brattforsen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Nittälvsbrännan

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Salboknös

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.