Hoppa till innehållet

Fakta om Lycksele kommun

Lycksele kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Lappland i Sverige. Centralort är Lycksele.

Från Wikipedia-artikeln Lycksele kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 118

−90 sedan 2014

Landareal

5 553 km²

2,2 invånare per km²

Hushåll 2025

6 022

2,01 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 211

595 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda1311261299488
Döda145181186144174
Inflyttade461480514458375
Utflyttade419495488476406
Invandrade6570606082
Utvandrade1526282459
Folkökning79−60−21−30−95

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,23 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
95
Sedan 2016
+50 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt48 %
Hyresrätt46 %
Bostadsrätt7 %
Småhus49 %
Flerbostadshus44 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst1 754
Tillverkningsindustri863
Utbildningsväsendet655
Handel598
Byggindustri465
Jordbruk, skogsbruk och fiske320
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik319
Civila myndigheter och försvaret302

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 186 av 290

    12 159

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 83 av 290

    41

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 106 av 290

    22,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 162 av 290

    25,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 164 av 290

    34,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 26 av 290

    23,1 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 198 av 290

    2,3 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 125 av 290

    390 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 202 av 275

    14,3

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 227 av 290

    77,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 187 av 290

    214

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 199 av 290

    70,9 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 7 av 80

    122,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 55 av 211

    31 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 54 av 290

    3,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (9)

Grundskola (11)

Anpassad grundskola (1)

  • Tannbergsskolan 6Kommunal · Tannbergsvägen 9, LYCKSELE

Gymnasieskola (4)

Anpassad gymnasieskola (1)

  • Tannbergsskolan 6Kommunal · Tannbergsvägen 9, LYCKSELE

Fritidshem (9)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2017

7 160 ton

  1. 082008: 6 210 ton
  2. 092009: 2 687 ton
  3. 102010: 4 598 ton
  4. 112011: 6 215 ton
  5. 122012: 13 770 ton
  6. 132013: 11 782 ton
  7. 142014: 15 057 ton
  8. 152015: 10 055 ton
  9. 162016: 6 577 ton
  10. 172017: 7 160 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Kristinebergsgruvan

Boliden Mineral AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,03 kg–
Bly–0,85 kg–
Kadmium–2,7 kg–
Kväve–18 ton–
Arsenik–1,3 kg–
Koppar–17,7 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten. Miljöledning: ISO 14 001. Mer hos Naturvårdsverket

Skogsbacka kraftvärmeverk

Skellefteå Kraft AB, 40.51 Förbränning

Utsläpp 2017
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil7 160 ton
Koldioxid, biogen53 022 ton
Kväveoxider29 ton
Svaveldioxid6 ton
Stoft1 ton
Koldioxid, totalt60 182 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2008: 90 ton
  2. 2009: 2 687 ton
  3. 2010: 4 598 ton
  4. 2011: 6 215 ton
  5. 2012: 13 770 ton
  6. 2013: 11 782 ton
  7. 2014: 15 057 ton
  8. 2015: 10 055 ton
  9. 2016: 6 577 ton
  10. 2017: 7 160 ton
20082017

Tillsyn: Lycksele kommun. Miljöledning: ISO14001.

FORSBACKA VÄRMEVERK

LYCKSELE ENERGI AB, 40.51 Förbränning

Utsläpp 2008
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil6 120 ton
Kväveoxider10 ton
Stoft163 kg
Koldioxid, totalt6 120 ton
SOx6 ton

Tillsyn: Lycksele kommun.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Lycksele kommun som köpare (15)

Avtal för 86,9 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Lycksele kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Lycksele socken och Örträsks socken (från 1895). När kommunreformen 1862 genomfördes i Lappland 1874/1875 bildades Lycksele landskommun och Örträsks landskommun bildades 1895 genom en utbrytning ur denna.

Lycksele (kyrkplats) och Lycksele marknadsplats municipalsamhällen inrättades 6 juni 1884. Det senare upplöstes och upplöstes 29 februari 1924. 1929 bildades Lycksele köping genom en utbrytning ur Lycksele landskommun varvid Lycksele municipalsamhälle upplöstes. Köpingskommunen ombildades 1946 till Lycksele stad.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Lycksele kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Lycksele stad, Lycksele landskommun och Örträsks landskommun.

Kommunen ingår sedan 2010 i Förvaltningsområdet för samiska, kommunnamnet på samiska är Liksjuon kommuvdna .

Geografi

Kommunen ligger mitt i Västerbottens län, och gränsar i söder till kommunerna Bjurholm och Åsele, i väster till Vilhelmina och Storumans kommuner, i norr till Sorsele, Malå och Norsjö kommuner samt i öster till Vindelns kommun.

Topografi och hydrografi

Kommunen är belägen i norrlandsterrängens område, men i sydväst övergår kommunen I ett förfjällsområde. Revsundsgranit med mindre inslag av omvandlade sedimentära bergarter utgör berggrunden. Till största del är kommunens yta klädd med morän- och myrmark och täckt med skog. Berggrunden har nordväst–sydöstliga spricklinjer som älv- och sjösystemen följer. I dessa förekommer omfattande isälvsavlagringar. Den välbevarade och oreglerade Vindelälvens dalgång uppvisar såväl äldre deltaplan som älvterrasser. Umeälven rinner från nordväst genom kommunen och vidare till grannkommunen i sydöst. Öreälven från väster om Lycksele med lugna vatten och deltan rinner ner till länets södra del ut i havet.Rockträskheden ligger i östligaste Lycksele och bjuder på "ett komplext landskap som präglas av former som strandvallar och svallade partier, bildade vid högsta kustlinjen".

Naturskydd

År 2022 fanns 59 naturreservat i Lycksele kommun. Som exempel kan nämnas Abborravan, som även är klassat som Natura 2000-område. I reservatet växer den sällsynta växten vattenaloe. Andra exempel är Gammplatsen med 400 till 500 år gamla tallar och Bäckmyränget med växter som trådticka och stor aspticka. I Tuggenbäcken, som rinner genom reservatet östra del, finns flodpärlmussla.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling: Lycksele församling

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt – Björksele, Lycksele och Örträsk.

Styre

Trots att Socialdemokraterna backade i valet 2014 fortsatte partiet att styra i en knapp majoritetskoalition med Vänsterpartiet. I samband med valet 2018 skedde ett historiskt maktskifte där Socialdemokraterna fick lämna makten efter 48 år, då makten fick lämnas över till Alliansen.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Carl Schmidt, Moderaterna, 1 januari 1971–31 december 1973 Bertil Berggren, Socialdemokraterna, 1 januari 1974–4 september 1977 Erik Gåfvels, Socialdemokraterna, 5 september 1977–31 december 1991 Bert-Ove Bäckman, Socialdemokraterna, 1 januari 1992–2000 Lilly Bäcklund, Socialdemokraterna, 2000–2018 Christer Rönnlund, Moderaterna, 1 januari 2019–31 december 2019 Roland Sjögren, Kristdemokraterna, 1 januari 2020–

Internationella relationer

Efter Rysslands invasion av Ukraina 2022 meddelande kommunen i ett pressmeddelande att ”Med anledning av Rysslands militära angrepp på den demokratiska och självständiga staten Ukraina vill Lycksele kommun understryka att inget samarbete med Ryssland för närvarande är aktuellt”.

Förutom vänortssamarbete ingår det kommunala bolaget LAVAB i ett internationellt demokratisamarbete genom programmet Kommunala partnerskap som finansieras av Sida. År 2021 till 2024 pågår, inom ramen för detta, ett samarbete med Homa Bay County i Kenya. Samarbetet är en del av kommunens arbete med Agenda 2030.

Näringsliv

Gruv- och skogsnäringarna har långa traditioner i kommunen. I centralorten har skogsbolagen SCA Skog AB och Holmen Skog AB förvaltningskontor och gruvbolaget Boliden Mineral AB har malmbrytning i Kristineberg. Andra företag som märks är Texor AB som arvetar med ventiler för mejeri- och livsmedelsindustrin, Sokigo AB som arbetar med geografisk informationteknik och träindustrin Hedlunda Industri Lycksele AB. Förutom dessa karakteriseras näringslivet av småindustrier vilka främst är inriktade på träförädling och verkstadsmekanisk produktion. Kommunen var 2020 den största arbetsgivaren med 1 439 anställda och största privata arbetsgivare samma år var Boliden med 175 anställda.

= Energi och råvaror =

I kommunen finns sju vattenkraftverk som tillsammans producerar 294,6 MW, 1420 GWh. Kraftverken Betsele, Bålforsen, Hällforsen, Rusfors och Tuggen finns i Umeälven medan Bratten och Storforsen finns i Öreälven. I området Blakliden Fäbodberget, som även går in i Åsele kommun, finns Vattenfalls största landbaserade vindkraftspark. Parken inkluderar 84 vindkraftverk.

Skelleftefältet går in i kommunens område och inkluderar exempelvis Kristineberg. Där finns komplexmalm som innehåller zink, koppar, bly, guld och silver. I Fäbodliden finns förekomster av guld. År 2022 meddelande dock Mark- och miljödomstolen att brytning av guldet inte är tillåtet.

= Turism =

I kommunen finns Norrlands största turistanläggning, Lycksele djurpark, som också är Sveriges nordligaste djurpark. Djurparken besöks under ett normalår av 1 200-1 500 besökare per dag under sommaren. Varje år arrangeras Motorveckan som lockar upp mot 70 000 besökare under det nio dagar långa evenemanget. Den mindre Hästveckan, lockar årligen 10 000 besökare, och pingströrelsens stora mötesplats i norra Sverige, Lapplandsveckan, lockar även den tusentals besökare.

= Transporter =

Längs Umeälven går Europaväg 12, även kallad Blå vägen. Kommunen genomkorsas även av länsvägarna 353, 360, 363 och 365. Länsväg 363 går parallellt med Vindelälven.

Från Lycksele flygplats, som ligger fem kilometer från centralorten, går reguljär flygtrafik till Arlanda. Flygen upphandlas av Trafikverket.

Från Wikipedia-artikeln Lycksele kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Lycksele kommun

  • Brånamyran

    Naturreservat, 3 104 hektar

    Visa på kartan
  • Åmträskberget

    Naturreservat, 1 605 hektar

    Visa på kartan
  • Tjäderberget

    Naturreservat, 1 248 hektar

    Tjäderberget ligger i Lycksele kommun på gränsen mot Vindelns kommun ca 2 km norr om Umeälven. Området är kuperat med ett antal större kullar och berg med mellanliggande svackor. På de övre delarna av bergen är jorddjupet grunt och det förekommer även rena hällmarkspartier. Berg…

    Visa på kartan
  • Bocksberget

    Naturreservat, 1 040 hektar

    Visa på kartan
  • Flatberget

    Naturreservat, 861 hektar

    Flatbergets naturreservat ligger ca 40 km västsydväst om Lycksele. Reservatet nås enklast via den skogsbilväg som genomkorsar området som passerar via Åttonträsk eller Vägsele. Området är ett stort naturlandskap med huvudsakligen gamla, urskogsartade granskogar av höghöjdstyp, h…

    Visa på kartan
  • Ö Örträsk I/II

    Vattenskyddsområde, 743 hektar

    Visa på kartan
  • Dakota

    Naturreservat, 682 hektar

    Naturreservatet Dakota ligger ca 3 mil sydväst om Lycksele, 7 km väster om byn Hornmyr. Området utgörs av Maskenträsklidens västsluttning och de flacka skogs- och myrmarker som därifrån sträcker sig västerut och omger Maskenträsket. En väg går genom östra delen. Höjden över have…

    Visa på kartan
  • Mejvankilen

    Naturreservat, 620 hektar

    Visa på kartan
  • Stor-Rotliden

    Naturreservat, 538 hektar

    Läge och landskap Stor-Rotliden ligger ca 17 km norr om Fredrika på 450-575 meters höjd över havet. Reservatet utgörs i huvudsak av berget Björkliden och Stöt-tingberget samt ett flackare, myrrikt område mellan de båda bergen. Det finns även myrområden i södra och nordvästra del…

    Visa på kartan
  • Mårdselforsen

    Naturreservat, 413 hektar

    Visa på kartan
  • Bredselet

    Naturreservat, 368 hektar

    Visa på kartan
  • Sandsjöberget

    Naturreservat, 316 hektar

    Sandsjöberget ligger ca 8 km ostnordost om Örträsk på gränsen mellan Lycksele och Vindelns kommuner. Området utgörs av toppen och nordostsluttningen av Stenberget, nord- och nordostsluttningen av Sandsjöberget samt ett skogs- och myrområde öster om bergen och utmed vattendraget …

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.