Hoppa till innehållet

Fakta om Malung-Sälens kommun

Malung-Sälens kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Malung. Fram till och med 2007 hette kommunen Malungs kommun.

Från Wikipedia-artikeln Malung-Sälens kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 254

+285 sedan 2014

Landareal

4 106 km²

2,5 invånare per km²

Hushåll 2025

5 235

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 029

685 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8375838989
Döda12098118139130
Inflyttade399424508456432
Utflyttade372379439439463
Invandrade70519772108
Utvandrade2433203739
Folkökning3941402−6

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,25 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
90
Sedan 2016
+117 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt49 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt21 %
Småhus73 %
Flerbostadshus19 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus4 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst844
Byggindustri716
Enheter för kultur, nöje och fritid665
Handel581
Utbildningsväsendet555
Tillverkningsindustri488
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik399
Hotell och restauranger308

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 212 av 290

    10 192

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 180 av 290

    −62

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 272 av 290

    18,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 94 av 290

    27,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 253 av 290

    28,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 66 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 264 av 290

    1,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 143 av 290

    388 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 191 av 275

    14,5

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 10 av 290

    92,6 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 67 av 290

    228

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 209 av 290

    70,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 117 av 180

    42,3

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 130 av 211

    16 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 21 av 290

    5,6

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 82 av 287

    83 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (4)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Malung-Sälens kommun som köpare (12)

Avtal för 40,6 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Malung-Sälens kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Lima, Malung och Transtrand, alla i Malungs tingslag. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Malungs municipalsamhälle inrättades 14 januari 1931 och upplöstes vid årsskiftet 1957/1958.

Malungs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av landskommunerna Lima, Malung och Transtrand. Kommunen namnändrades 2008 till Malung-Sälens kommun. Kommunen är den enda i Sverige med två ortnamn i sitt namn.

Kommunen ingick från bildandet till 1974 i Malungs domsaga och kommunen ingår sedan 1974 i Mora domsaga.

Geografi

Kommunen är belägen i de västra delarna av landskapet Dalarna. Från nordväst till sydost rinner Västerdalälven. I söder gränsar kommunen till Filipstads kommun och i sydväst till Hagfors kommun och Torsby kommun, alla i Värmlands län. I väster gränsar kommunen till Trysils kommun i Innlandet fylke i Norge och i norr och nordost till Älvdalens kommun samt i öster till Mora kommun och Vansbro kommun, alla i Dalarnas län.

Topografi och hydrografi

Sveriges sydligaste fjäll, Transtrandsfjällen, hittas i kommunens norra delar. Södra delarna av kommunen är lägre, men kraftigt kuperade myrrika förfjällsområden. Omvandlade sedimentära bergarter med inslag av basalt utgör huvudsakligen berggrunden. Dess sammansättning har påverkat floran, så som vid Hemfjällets östsida och på Tandövarden. Västerdalälven och dess tillflöden, Fuluälven och Görälven, flyter genom kommunen. Längs Fuluälven och Västerdalälven följer Malungsåsen i form av rullstensåsar, åsnät och sandurområden.

Naturskydd

Bland naturreservat hittas exempelvis Vasaloppsspåret som sträcker sig från de klassiska nio milen mellan Sälen och Mora. Reservatet bildades 1994 i syfte att "säkerställa framtida segrar". Ett annat exempel på naturreservat är Grå-Larsknipen som bildades 2019. Reservatet utgörs av gammal, eldhärjad skog. Där trivs arter som tretåig hackspett och den lilla orkidén knärot.

Administrativ indelning

Från 2016 indelas kommunen i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Lima, Malung och Transtrand.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Centerpartiet i koalition med Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Totalt samlade partierna 23 av 39 mandat. Koalitionen behöll makten även efter valet 2014 och aviserade att fokus skulle läggas på kärnverksamhet och ekonomi.

Efter valet 2018 sade kommunalrådet Hans Unander (S) att "Vänstern har inte haft förmågan att fatta nödvändiga beslut när det gäller besparingarna. Vi har haft bättre dialog om detta med Liberalerna". Med detta som bakgrund satt Centerpartiet och Socialdemokraterna kvar vid makten och Vänsterpartiet byttes ut mot Liberalerna i en ny konstellation. Efter valet 2022 fick det högerpartierna (M, SD och LPo) majoritet men Moderaterna valde istället att bilda en blocköverskridande koalition med Socialdemokraterna. Motivet uppgavs vara att bilda en stabilare majoritet i kommunpolitiken.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 11 ledamöter. Förutom det som åligger kommunstyrelsen enligt lag är Malung-Sälens kommuns kommunstyrelse även ansvarig för "kommunens administration, ekonomi, näringslivsfrågor, arbetsmarknadsfrågor, trafikfrågor, personal- och lönefrågor, IT, konsumentfrågor, flyktingmottagande, information och bostadsanpassning". Vidare är kommunstyrelsen ansvarig "för drift och underhåll av kommunens vägar, gator, fjärrvärme, industrilokaler och idrottsanläggningar".

Kommunstyrelsens ordförande och 1:e vice ordförande bär titeln kommunalråd medan kommunstyrelsens 2:e vice ordförande tituleras oppositionsråd.

Näringsliv

Fram till början av 1980-talet dominerades det lokala näringslivet av skinnberedning och tillverkning av skinnkläder, en bransch med gamla anor. Därefter har turismen tagit över som den viktigaste näringen. I början av 2020-talet var Skistar AB och Experium AB, båda med verksamhet inom skidturismen, de största företagen. Inom industrinsektorn återfanns exempelvis Fiskarhedens Trävaru AB.

= Tjänster och turism =

Malung-Sälens kommun låg 2010 på tredje plats i Sverige i en undersökning om Sveriges bästa turistorter. Älvdalen låg på sjätte plats och Mora på plats åtta.

Det arbetar, under säsong, 1 500 säsongarbetare i Sälenområdet vilket kan jämföras med den sammanlagda åretruntboende befolkningen i Sälens tätort som uppgår till 769 personer.

= Transporter =

I riktning från sydväst mot nordöst genomkorsas kommunen av E45, i öst-västlig riktning av E16 och från sydöst till nordväst av riksväg 66 mellan Västerås och riksgränsen.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 10 159 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 212:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Språk

Vid sidan av rikssvenska talas flera dialekter i kommunen. De huvudsakliga dialekterna är malungsmålet tillhörande de nedre västerdalsmålen och lima- och transtrandsmålen tillhörande de övre västerdalsmålen. De sistnämnda dialekterna är de mest särpräglade i kommunen. Dessutom talas en rad olika invandrarspråk.

Föreningen Talô Malungsmål arbetar med att värna malungsmålet. Det finns också ordböcker och det har hållits kurser på Malungs folkhögskola.

Under 1600-talet började de stora skogarna på Malungs finnmark att befolkas av skogsfinnar, vilka talade finska dialekter. Numera är finskan helt utdöd på finnmarken.

Historiskt har det även funnits resandefolk, kalderash-romer och samer i kommunen.

Kulturarv

Dalarnas första kulturreservat hittas i kommunen, Kvarnstensbrottet i Östra Utsjö. Därifrån kommer de äldsta fynd man gjort av kvarnstenar som huggits i Malung. Dessa har daterats till cirka år 800 efter Kristus.

År 2022 fanns två byggnadsminnen i kommunen, Olnispagården och Transtrands prästgård.

Från Wikipedia-artikeln Malung-Sälens kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Malung-Sälens kommun

  • Eggarna

    Naturreservat, 18 304 hektar

    Strax norr om byn Eggen i Yttermalung ligger detta tätortsnära skogsområde. Här finns vissa naturvärden, men området har skyddats främst för att bevara möjligheterna till att vistas i området för ortsbefolkning och allmänhet. Genom området löper den geologiskt intressanta Malung…

    Visa på kartan
  • Norra Transtrandsfjällen

    Naturreservat, 8 921 hektar

    Naturreservatet består av flera rundade fjälltoppar - Stor-Närfjället, Synddalskläppen, Östra Granfjället och Öjskogsfjället. Topparna består av kalfjäll, men reservatet inbegriper även de skogsklädda branterna nedanför kalfjället. På kalfjället växer en rished med ljung och kr…

    Visa på kartan
  • Tandövala

    Naturreservat, 3 527 hektar

    Visa på kartan
  • Skarsåsfjällen

    Naturreservat, 2 297 hektar

    Det här lilla fjällområdet ligger mellan Sälenfjällen och Fulufjället och är kanske just därför inte lika välbesökt som dessa. Reservatet består av fyra lågfjäll - Skarsåsfjället, Faxfjället, Mellanfjället och Näsfjället. Att ta sig till toppen på egna ben från Skarsåsens fäbod,…

    Visa på kartan
  • Gobackberget - Berttjärnhallen

    Naturreservat, 1 172 hektar

    Visa på kartan
  • Bosarflötten

    Naturreservat, 1 155 hektar

    Haftahedarna utgörs av en vidsträckt isälvsavlagring intill Västerdalälven vid Äppelbo. Området är till stora delar ett isälvsdelta som inte byggts upp vid den dåvarande havsstranden som t ex Moradeltat. I stället har avsättningen utformats som ett randdelta, en god bit ovanför …

    Visa på kartan
  • Stora Almsjön

    Naturreservat, 891 hektar

    Området omfattar en mosaik av flera naturtyper. Blåbärsgranskog är den dominerade naturtypen. En bäck med örtrik vegetation öster om vägen, några mindre hällmarksområden, ett större myrområde i söder och flera mindre myrområden finns insprängda i blåbärsgranskogen. Skogen är nat…

    Visa på kartan
  • Lödersjön

    Naturreservat, 555 hektar

    Beskrivning av de redan inköpta delarna: Lödersjön är en stor skogsmyrmosaik i dalgången mellan de två bergen Lödersjöberget och Råberget, på gränsen mellan tre kommuner. Den södra delen av området utgörs av den blöta myren Pellkölen som har ett rikt fågelliv med arter som stors…

    Visa på kartan
  • Torgås

    Vattenskyddsområde, 304 hektar

    Visa på kartan
  • Brändberget

    Naturreservat, 232 hektar

    Brändberget är en av tre delområden i ett större storslaget vildmarksområde som tyvärr i viss mån fragmenterats av sentida avverkningar. Stora delar återstår dock med en mosaik av fattigmyrar mellan skarpt avsatta höjdryggar med bördiga dalgångar och sluttningar. Stora delar av …

    Visa på kartan
  • Klamberget

    Naturreservat, 220 hektar

    Klamberget reser sig 50 meter över omgivande skogar och myrar. På det lilla bergets sluttningar växer lövträdsrik barrskog präglad av återkommande bränder. Där terrängen planar ut ligger små, blöta myrar.Skogen på Klamberget har fått sköta sig själv under lång tid.Här finns där…

    Visa på kartan
  • Sälfjällstangen

    Vattenskyddsområde, 165 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.