Hoppa till innehållet

Fakta om Markaryds kommun

Markaryds kommun är en kommun i Kronobergs län.

Från Wikipedia-artikeln Markaryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Kronoberg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 938

+389 sedan 2014

Landareal

519 km²

19,1 invånare per km²

Hushåll 2025

4 726

2,08 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 918

595 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda118107818687
Döda135122116127109
Inflyttade611815679541417
Utflyttade599869793551541
Invandrade11196959995
Utvandrade53798513886
Folkökning53−53−154−90−138

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,35 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
82
Sedan 2016
+73 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt59 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt4 %
Småhus65 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri2 765
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst649
Handel604
Utbildningsväsendet537
Byggindustri397
Transport- och magasineringsföretag248
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik194
Jordbruk, skogsbruk och fiske171

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 203 121 · Riket 10 605 529 · Plats 216 av 290

    9 862

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −230 · Riket 17 819 · Plats 198 av 290

    −76

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,1 % · Riket 22,4 % · Plats 146 av 290

    21,9 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,3 % · Riket 21,1 % · Plats 139 av 290

    25,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,9 % · Riket 48,5 % · Plats 267 av 290

    27,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 212 av 290

    21,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,5 % · Riket 3,1 % · Plats 142 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 229 av 290

    372 100 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 216 av 275

    13,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 289 av 290

    63,5 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 288 av 290

    190

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 229 av 290

    68,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 72 av 180

    63,1

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 19 av 211

    44 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,7 · Riket 3,0 · Plats 206 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 260 av 287

    76 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Proton Finishing Markaryd AB

Proton Finishing Markaryd AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2017
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
CN-tot–0 kg–
Krom–0 kg–
Koppar–0 kg–
Nickel–0 kg–
Sn-org–0 kg–
Zink–0 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Proton Finishing Markaryd

Proton Finishing Markaryd AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2007
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
CN-tot–1,4 kg–
Krom–0,7 kg–
Koppar–2,2 kg–
Nickel–1,7 kg–
Sn-org–2,1 kg–
Zink–1,1 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Markaryds kommun som köpare (12)

Avtal för 394,1 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Markaryds kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Markaryd, Traryd och Hinneryd, alla i Sunnerbo härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. År 1916 bildades Markaryds köping genom en utbrytning ur Markaryds landskommun.

Strömsnäsbruks municipalsamhälle inrättades 5 mars 1903 och upplöstes vid årsskiftet 1951/1952.

Vid kommunreformen 1952 bildades Traryds köping av Traryds och Hinneryds landskommuner medan Markaryds köping och Markaryds landskommun förblev opåverkade. 1960 införlivades dock Markaryds landskommun i Markaryds köping.

Markaryds kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Markaryds och Traryds köpingar.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Ljungby domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Växjö domsaga.

Geografi

Markaryds kommun är belägen i sydvästra hörnet av Småland, på gränsen till Skåne och Halland.

Topografi och hydrografi

Kommunen utgör en del av det vidsträckta Sydsvenska höglandet och präglas av en flack urbergsslätt, huvudsakligen bestående av näringsfattig gnejsberggrund. Ett intrikat spricksystem genomsyrar landskapet, löpande både i nord-sydlig riktning, som exemplifieras av Hinnån, och i nordöst-sydvästlig riktning, som styr Lagans förlopp norröst om Markaryd.

Större delen av kommunen är täckt av mager, skogbeklädd morän med inslag av myrmark. Isälvsavlagringar återfinns vid Hinnån och Ramshult. I området kring Hannabadsjön framträder ett komplext system av rullstensåsar, tillsammans med ett äldre odlingslandskap som präglar omgivningarna.

Styre

I Markaryd styr en höger-mittenkoalition bestående av Kristdemokraterna, Centerpartiet och Moderaterna, i majoritet.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Största parti i kommunfullmäktige var från 1970 till och med 2002 Socialdemokraterna, och från och med 2006 Kristdemokraterna.

Det största borgerliga partiet var till och med valet 1994 Centerpartiet, men från och med valet 1998 har Kristdemokraterna blivit större. Vänsterpartiet åkte ut ur kommunfullmäktige 2006.

Folkpartiet var tredje största parti i kommunfullmäktige 1970 men har minskat sen dess till ett av de minsta. 2010 åkte partiet ut ur fullmäktige och ställde inte upp i valet 2014. Markaryds kommun var den kommun som hade högst röstandel på Kristdemokraterna i hela landet vid valen 2006, 2010, 2014 och 2018. Jämförelsevis var Kristdemokraterna det minsta partiet i kommunfullmäktige 1970 och 1973.

Näringsliv

Industrin är den främsta näringsgrenen i kommunen, där majoriteten av företagen är småföretag med färre än tio anställda. Bland de större företagen finns Nibe Industrier, som tillverkar elpannor och värmepumpar, samt Konecranes Lifttrucks AB, som producerar lyftutrustning. Dessa företag är belägna i centralorten. Andra kända företag i Markaryds kommun är till exempel: Markaryds Metallarmatur AB, Helmark Carosseri AB, Nordic Truckcenter AB och Ekamant AB.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av Europaväg 4, riksväg 15 samt av länsvägarna 117 och 120.

Från Wikipedia-artikeln Markaryds kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Markaryds kommun

  • Vivljunga

    Vattenskyddsområde, 258 hektar

    Visa på kartan
  • Hannabadsåsen

    Naturreservat, 103 hektar

    Visa på kartan
  • Ekön Domänreservat

    Naturreservat, 2,2 hektar

    Ekön domänreservat ligger omgivet av barrskog ungefär mitt emellan byarna Torpa och Hinneryd i norra Markaryds kommun. Området är relativt litet, men har många gamla bokar med ett stort antal ovanliga och rödlistade lavar och mossor växandes på sig. På stammar av bok finns bland…

    Visa på kartan
  • Lineberg Domänreservat

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Rönnö

    Naturreservat

    Bildande av naturreservatet Rönnö i Ljungby och Markaryds kommuner

    Visa på kartan
  • En löväng, Sånna 1:4 och 1:31

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Markaryd

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Hylte

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Traryd/Strömsnäsbr

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Östergatan

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Norra Misterhult

    Vattenskyddsområde

    Bildande av vattensyddsområde i planlagt industriområde över Bolmentunnelns influensområde.

    Visa på kartan
  • Misterhult 2-18

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.