Hoppa till innehållet

Fakta om Mullsjö kommun

Mullsjö kommun är en kommun i Jönköpings län. Centralort är Mullsjö.

Från Wikipedia-artikeln Mullsjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jönköping och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

7 594

+485 sedan 2014

Landareal

201 km²

37,8 invånare per km²

Hushåll 2025

3 417

2,21 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 142

545 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7974719365
Döda6790758470
Inflyttade459407437436346
Utflyttade391381384406361
Invandrade2448664058
Utvandrade1014121620
Folkökning95451024517

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,91 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
76
Sedan 2016
+57 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt64 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt6 %
Småhus70 %
Flerbostadshus25 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri752
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst436
Utbildningsväsendet373
Handel254
Byggindustri139
Hotell och restauranger126
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik124
Enheter för kultur, nöje och fritid118

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 369 722 · Riket 10 605 529 · Plats 244 av 290

    7 546

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −287 · Riket 17 819 · Plats 164 av 290

    −48

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,5 % · Riket 22,4 % · Plats 49 av 290

    24,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 21,1 % · Plats 174 av 290

    24,7 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,1 % · Riket 48,5 % · Plats 128 av 290

    36,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 84 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 208 av 290

    2,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 390 900 kr · Riket 401 400 kr · Plats 111 av 290

    393 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 9 av 275

    17,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 251 av 290

    75 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 247 av 290

    203

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 257 av 290

    65,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2024 · Plats 40 av 200

    86

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 4 av 211

    58 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,1 · Riket 3,0 · Plats 120 av 290

    1,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 22 av 287

    86 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (1)

  • Mullsjö anpassad grundskolaKommunal · Skolgatan 8H, MULLSJÖ

Fritidshem (4)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Mullsjö kommun som köpare (13)

Avtal för 77,4 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Mullsjö kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bjurbäck, Nykyrka, Sandhem och Utvängstorp, alla i Vartofta härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 uppgick landskommunerna i den då bildade Mullsjö landskommun.

Mullsjö kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom ombildning av Mullsjö landskommun.

Inför bildandet av Västra Götalands län den 1 januari 1998 överfördes kommunen, liksom grannen Habo kommun, från Skaraborgs län till Jönköpings län, efter att invånarna röstat för detta i en rådgivande folkomröstning. Tidigare kommunkod var 1622.

Kommunen ingick från bildandet till 1998 i Falköpings domsaga för att från 1998 ingå i Jönköpings domsaga.

Geografi

Kommunen som till ytan är Jönköpings läns minsta kommun är belägen i den östra delen av landskapet Västergötland. Kommunen gränsar i öster till Habo kommun och i söder till Jönköpings kommun, båda i Jönköpings län, samt i väster till Ulricehamns kommun och Falköpings kommun och i norr till Tidaholms kommun, alla i Västra Götalands län.

Topografi och hydrografi

Kommunen är belägen vid sydvästsidan av Hökensås, en imponerande urbergshorst vars historia präglas av isälvsavlagringar. Genom denna mångfacetterade terräng slingrar sig Tidan och den långsmala sjön Stråken, skapande en dalgång som sträcker sig från norr till söder.

Här bär landskapet tydliga spår av istidens påverkan. Smältvatten från inlandsisen har lämnat stora isälvsavlagringar, formande plana sedimentytor, erosionsdalar och smååsar. Ett karakteristiskt randdelta utkristalliserar sig söder om centralorten. Gran- och tallskogar dominerar horisonten, men kultiverade områden pryder marken kring Stråken och Tidan, samt norr om Sandhem.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Mullsjö-Sandhems församling.

Näringsliv

I Mullsjö kommun utgör tillverkningsindustrin en betydande del av det lokala näringslivet, med cirka 39 procent av den förvärvsarbetande befolkningen sysselsatt inom denna sektor. Kommunen präglas av en framträdande småföretagsstruktur, men rymmer även flera medelstora företag som spelar en viktig roll i regionens ekonomi. Bland dessa företag återfinns namn som Kongsberg Automotive AB, en underleverantör till bilindustrin, Engtex AB som specialiserar sig på specialvävar och konfektion, samt RCP Superfos Mullsjö AB som fokuserar på tillverkning av plastförpackningar. Samtliga av dessa företag är lokaliserade i tätorten Mullsjö. Utöver privata företag är kommunen själv en betydande arbetsgivare inom området.

= Transporter =

Mullsjö kommun genomkorsas från norr mot sydöst av riksväg 26/riksväg 47 varifrån länsväg 185 tar av åt söder i Mullsjö. Från nordväst mot sydöst genomkorsas kommunen också av järnvägen Jönköpingsbanan som trafikeras av regiontåget Västtågen mellan Falköping och Jönköping med stationer i Sandhem och Mullsjö.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 7 588 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 244:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Följande länder är de 10 vanligaste födelseländerna för befolkningen i Mullsjö kommun.

Från Wikipedia-artikeln Mullsjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Mullsjö kommun

  • Baremosse

    Naturreservat, 397 hektar

    Visa på kartan
  • Nyckelås

    Naturreservat, 230 hektar

    Visa på kartan
  • Sandhem

    Vattenskyddsområde, 170 hektar

    Försörjningsområde: Sandhem

    Visa på kartan
  • Stråkens strandskogar

    Naturreservat, 138 hektar

    Stråkens strandskogar utgörs av tallskog på sandmark med inslag av gran, lövträd, våtmarker, sjöar och vattendrag. Flera rödlistade arter och signalarter hittas här bland annat garnlav, rosa skärelav, långfliksmossa, sandödla, tallticka och rynkskinn. I Stråken finns det sjöleva…

    Visa på kartan
  • Sundsered

    Naturreservat, 4,3 hektar

    Sundsered utgörs av en lövskogsbevuxen ravin med en mindre bäck som mynnar ut i sjön Stråken. Skogen domineras av triviallövträd med inslag av ädellövträd, tall och gran. Här finns enstaka äldre och grövre lövträd som hyser en artrik och skyddsvärd lavflora. Närmast Stråken är i…

    Visa på kartan
  • Ryfors

    Naturreservat

    Beslut om ändrad förvaltning

    Visa på kartan
  • Bockön i Stråken

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Fiskarön vid Stråken

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Tunarps mader vid Stråken

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Tivoliudden vid Stråken

    Djur- och växtskyddsområde

    Fågelskydd

    Visa på kartan
  • Havstenshult

    Vattenskyddsområde

    Försörjningsområde: Mullsjö

    Visa på kartan
  • Middagsmärkets naturreservat

    Naturreservat

    Middagsmärkets naturreservat bjuder på en mosaik av miljöer med en hassellund i väst, granskog i öst och blöt blandskog däremellan. Vid naturreservatets norra kant&…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.