Hoppa till innehållet

Fakta om Munkfors kommun

Munkfors kommun är en kommun i Värmlands län i landskapet Värmland. Centralort är Munkfors. Munkfors är till invånarantalet Svealands minsta kommun.

Från Wikipedia-artikeln Munkfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Värmland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

3 625

−31 sedan 2014

Landareal

142 km²

25,5 invånare per km²

Hushåll 2025

1 930

1,88 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 260

623 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda2536232929
Döda8465585571
Inflyttade243183255207207
Utflyttade223236234242229
Invandrade3349474639
Utvandrade915152019
Folkökning−15−4521−32−44

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,86 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
35
Sedan 2016
+147 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt14 %
Småhus59 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder7 %
Övriga hus5 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri586
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst280
Utbildningsväsendet184
Civila myndigheter och försvaret122
Handel104
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik95
Jordbruk, skogsbruk och fiske59
Byggindustri51

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 037 · Riket 10 605 529 · Plats 282 av 290

    3 637

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −347 · Riket 17 819 · Plats 100 av 290

    12

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,0 % · Riket 22,4 % · Plats 253 av 290

    19,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 77 av 290

    28,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 41,6 % · Riket 48,5 % · Plats 286 av 290

    25,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 127 av 290

    22,0 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,6 % · Riket 3,1 % · Plats 181 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 387 000 kr · Riket 401 400 kr · Plats 239 av 290

    370 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 164 av 275

    14,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 290 av 290

    42,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 290 av 290

    186

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 1 av 290

    92,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 165 av 180

    22,7

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 104 av 211

    21 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,0 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (1)

  • MunkerudsskolanKommunal · Munkgatan 2 A, Munkfors

Grundskola (2)

  • Forsnässkolan 4-9Kommunal · Uddeholmsvägen 1, Munkfors
  • MunkerudsskolanKommunal · Munkgatan 2 A, Munkfors

Anpassad grundskola (1)

  • ForsnässkolanKommunal · Uddeholmsvägen 1, Munkfors

Fritidshem (1)

  • MunkerudsskolanKommunal · Munkgatan 2 A, Munkfors

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2025

8 ton

  1. 162016: 19 ton
  2. 172017: 11 ton
  3. 182018: 331 ton
  4. 192019: 4 ton
  5. 202020: 0 ton
  6. 212021: 16 ton
  7. 222022: 0 ton
  8. 232023: 61 ton
  9. 242024: 414 ton
  10. 252025: 8 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Munkfors avloppsreningsverk

Munkfors kommun, 90.10 Rening av avloppsvatten

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0,056 kg–
Bly–0,19 kg–
Kadmium–0,017 kg–
Kväve–17 ton–
Fosfor–314 kg–
BOD7–10 ton–

Tillsyn: Forshaga/Munkfors kommuner. Mer hos Naturvårdsverket

Munkfors Värmeverk

Munkfors Energi AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Koldioxid, fossil8 ton
Koldioxid, biogen28 011 ton
Kväveoxider15 ton
Arsenik0,099 kg
Koldioxid, totalt28 018 ton

Fossil koldioxid år för år

  1. 2016: 19 ton
  2. 2017: 11 ton
  3. 2018: 331 ton
  4. 2019: 4 ton
  5. 2020: 0 kg
  6. 2021: 16 ton
  7. 2022: 0 kg
  8. 2023: 61 ton
  9. 2024: 414 ton
  10. 2025: 8 ton
20162025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Värmlands län. Mer hos Naturvårdsverket

Munkerud avfallsupplag

Munkfors kommun, 90.341 Deponering

Utsläpp 2016
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kvicksilver–0 kg–
Bly–0,016 kg–
Kadmium–0 kg–
Kväve–633 kg–
Fosfor–3,9 kg–
BOD7–5 kg–

Tillsyn: Forshaga/Munkfors kommuner.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Munkfors kommun som köpare (2)

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Munkfors kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Ransäters socken där Ransäters landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Munkfors municipalsamhälle inrättades 9 maj 1941 och upplöstes vid årsskiftet 1948/1949 när Munkfors köping bildades genom ombildning av landskommunen.

Munkfors kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Munkfors köping.

Kommunen ingick från bildandet till 2005 i Sunne tingsrätts domsaga och kommunen ingår sedan 2005 i Värmlands tingsrätts domsaga.

Topografi och hydrografi

Den mellersta delen av Klarälvens dalgång i Munkfors kommun är en betydande naturattraktion. Älven slingrar sig genom landskapet med meanderslingor som delvis är avsnörda och övervuxna, särskilt vid platser som Lillmossheden och Ängheden. Flera bäckraviner, såsom vid Stensdalen, Rudstorp och Ransäters hembygdsgård, mynnar i Klarälven och bidrar till dess karaktär. Områden väster och öster om dalgången domineras av skogklädda berg med moränmark och inslag av myrar. Söder om Rannsjön och nedanför Skalltjärnsberget återfinns isälvsavlagringar som berikar områdets geologiska mångfald.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i Forshaga-Munkfors församling som också omfattar Forshaga kommun.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna som samlade till egen majoritet med 17 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Valdeltagandet sjönk i valet 2014 men Socialdemokraterna samlade återigen till egen majoritet. I valet 2018 ökade Socialdemokraterna återigen och vidmakthöll således den egna majoriteten. Partiet fortsatte styra i majoritet även mandatperioden 2022–2026.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av nio ledamöter. För att stödja sitt arbete har Kommunstyrelsen tre utskott, som vardera består av fem ledamöter: service, lärande och stöd samt omsorg och stöd.

= Övriga nämnder =

Valnämnden är kommunens enda nämnd som de har i egen regi. Därutöver finns fem nämnder som är gemensamma med andra kommuner och Region Värmland. Dessa är:

Näringsliv

I Munkfors kommun är tillverkningsindustrin den dominerande sektorn, främst koncentrerad till centralorten. Det största företaget i kommunen är Voestalpine Precision Strip AB, som har varit verksamt sedan 1886 och specialiserar sig på tillverkning av kallvalsat precisionsbandstål. I de södra delarna av kommunen spelar turismen en betydande roll, med sevärdheter som Ransäters hembygdsgård och Geijersgården. Här finns möjligheter till arbeten inom turismnäringen. Dessutom utgör den offentliga sektorn en betydande arbetsgivare och erbjuder många arbetstillfällen för invånarna i Munkfors kommun.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 62 som till största del följer Klarälven genom kommunen. Genom kommunen går även länsväg 241.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 3 623 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 282:a plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

I kommunen finns en av de mest välbevarade bruksmiljöerna i landet nämligen området kring Munkfors bruk. Områdets industriella historia började på 1600-talet med anläggandet av en hammarsmedja och byggdes därefter ut med en martinugn och senare ett martinverk. I området finns både Munkfors herrgård och arbetarbostäderna bevarade.

Från Wikipedia-artikeln Munkfors kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Munkfors kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.