Hoppa till innehållet

Fakta om Nora kommun

Nora kommun är en kommun i Örebro län i landskapet Västmanland. Centralort är Nora.

Från Wikipedia-artikeln Nora kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Örebro och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 639

+287 sedan 2014

Landareal

621 km²

17,1 invånare per km²

Hushåll 2025

5 161

2,05 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 979

562 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7690938482
Döda129132120129120
Inflyttade560616585518475
Utflyttade553559583560466
Invandrade2929493471
Utvandrade2310302429
Folkökning−4035−20−7412

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,05 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
90
Sedan 2016
+52 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt54 %
Hyresrätt39 %
Bostadsrätt7 %
Småhus64 %
Flerbostadshus30 %
Övriga hus4 %
Specialbostäder2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst871
Tillverkningsindustri550
Utbildningsväsendet468
Byggindustri296
Handel282
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik216
Enheter för kultur, nöje och fritid144
Jordbruk, skogsbruk och fiske118

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 308 357 · Riket 10 605 529 · Plats 208 av 290

    10 603

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −18 · Riket 17 819 · Plats 154 av 290

    −36

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 22,4 % · Plats 147 av 290

    21,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,4 % · Riket 21,1 % · Plats 71 av 290

    29,1 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,0 % · Riket 48,5 % · Plats 111 av 290

    38,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 99 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 235 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 384 400 kr · Riket 401 400 kr · Plats 93 av 290

    397 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 108 av 275

    15,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 157 av 290

    81,1 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 111 av 290

    221

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 145 av 290

    74,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 140 av 180

    31,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 201 av 211

    1 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,0 · Riket 3,0 · Plats 264 av 290

    0,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (6)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Nora kommun som köpare (3)

Avtal för 15 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Nora kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Järnboås, Nora och Viker (från 1878). I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, dock bildades Vikers landskommun först 1878 genom en utbrytning ur Nora landskommun. I området fanns även Nora stad som 1863 bildade en stadskommun.

Vid kommunreformen 1952 bildades "storkommunen" Noraskog genom sammanläggning av de tidigare kommunerna Hjulsjö, Järnboås Nora och Viker medan Nora stad kvarstod oförändrad.

Noraskogs landskommun införlivades 1965 i Nora stad, varur Hjulsjö församling, som ingått i landskommunen, utbröts 1967 och införlivades i Hällefors köping. Nora kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Nora stad.

Kommunen ingick från bildandet till 14 februari 2005 i Lindesbergs domsaga och ingår sen dess i Örebro domsaga.

Topografi och hydrografi

Berggrunden i kommunen består främst av malmförande leptiter, där malm tidigare brutits vid flera gruvor såsom Pershyttan och Striberg. I södra delen av kommunen finns urkalksten som har givit upphov till en rik kärr- och ängsflora, särskilt vid Näsmarken. Annars präglas naturen av barrskogsklädda höjder med en mångfald av sjöar och vattendrag.

Mot öster gränsar kommunen till slättland och smala zoner av uppodlade finkorniga sediment följer dalstråket från Norasjön till Fåsjön in i skogsområdet. Nedan presenteras andelen av den totala ytan 2020 i kommunen jämfört med riket.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering sedan 2010 indelad i en enda församling Nora bergslagsförsamling.

Från 2016 indelas kommunen i tre distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Järnboås, Nora och Viker.

Styre

Efter valet 2002 inledde Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet ett samarbete. Trots att Miljöpartiet hoppade av detta samarbete kunde Socialdemokraterna och Vänsterpartiet styra kommunen tack vare ett enda mandats övervikt i kommunfullmäktige.

Mandatperioden 2010–2014 samarbetade de sex partierna Moderaterna, Folkpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Norapartiet i ett majoritetsstyre. Efter valet 2014 kom Socialdemokraterna och Vänsterpartiet återigen att ta makten i kommunen. Mandatperioden 2018–2022 bildades ett blocköverskridande styre bestående av Socialdemokraterna och de fyra borgerliga partierna. Efter valet 2022 lämnade Centerpartiet och Liberalerna samarbetet, medan de övriga partierna besluta att fortsätta styra Nora.

= Övriga nämnder =

Kommunen ligger i Bergslagen och samarbetar med intilliggande kommuner i KNÖL-gruppen (Kommuner i Norra Örebro län): Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors. Därigenom har man etablerat ett tekniskt samarbete om gator, vägar, sophantering och fritidssektorn. Detta genom de gemensamma nämnderna Tekniska nämnden, Bygg- och miljönämnden, Överförmyndarnämnden. Förutom de gemensamma nämnderna finns även de egna nämnderna:

Näringsliv

Tidigare dominerades områdets näringsliv av bergshantering, men sedan 1960-talet har denna verksamhet avvecklats. Vissa delar av bergshanteringen har dock bevarats som turistattraktioner, exempelvis i Pershyttan. Idag präglas näringslivet av småföretag, där några av de få större företagen inkluderar Orica Sweden AB som tillverkar sprängmedel i Gyttorp och Drillcon AB som är specialiserade på kärnborrning och är belägna i centralorten. Den största arbetsgivaren i kommunen är kommunen själv.

= Transporter =

Genom sydöstra delen av kommunen går riksväg 50. Kommunen genomkorsas av länsvägarna 243 och 244.

Kulturarv

Kommunen har ett rikt kulturarv som främst utgörs av lämningar från bergshanteringens glansperiod. Nora, med sina välbevarade trähus och rutnät av gator, är en av norra Europas bäst bevarade trästäder. I centralorten trängs trähus från 1700- och 1800-talen, bland dessa Göthlinska gården, ett museum som ger en inblick i ett borgarhem från slutet av 1800-talet. På våren blommar dess trädgård med ett hav av scilla.

Ett annat kulturarv som även det vittnar om områdets glansperiod är Sveriges äldsta normalspåriga järnväg som drivs av veteranjärnvägsföreningen NBVJ (Nora Bergslags Veteran-Jernväg). Med veterantåg och rälsbussar kan man resa till Järle och kulturreservatet Pershyttan. I Pershyttan hittas en av Sveriges bäst bevarade träkolshyttor, Pershyttans hytta, och Lockgruvan. En hytta hittas även i Greksåsar.

Från Wikipedia-artikeln Nora kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Nora kommun

  • Röbergshagemossen

    Naturreservat, 2 077 hektar

    Området är omgivet av branta berg och ligger i det barrskogsdominerade Kilsbergen. De centrala partierna av myren täcks av en excentriskt formad mosse. Strängarna är tydligast i mitten för att försvagas och övergå till tuvor längre ut mot kanterna. I en diagonal linje över myren…

    Visa på kartan
  • Dalbotorpsravinerna

    Naturreservat, 740 hektar

    Ravinlandskap med barrnaturskog.

    Visa på kartan
  • Utterbäcken

    Naturreservat, 589 hektar

    Områdets naturvärden betingas av ett sammansatt ekosystem med naturskogsartad lövskog, ravinbildningar med rörligt markvatten och en bäckmiljö som bara i begränsad skala påverkats av uträtning och rensning. Bland känsliga och krävande arter i bäckmiljön kan särskilt nämnas flod…

    Visa på kartan
  • Tjuråsen

    Naturreservat, 457 hektar

    Beslut om bildande av naturreservatet Tjuråsen.

    Visa på kartan
  • Skärmarbodabergen

    Naturreservat, 336 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Håkansbodaberget

    Naturreservat, 161 hektar

    Visa på kartan
  • Stensjön

    Naturreservat, 155 hektar

    Beslut om utvidgning av naturreservatet Stensjön, Nora kn

    Visa på kartan
  • Bromängen

    Naturreservat, 150 hektar

    Visa på kartan
  • Vena hage

    Naturreservat, 133 hektar

    Naturvärden Ålderdomligt odlingslandskap på kalkgrund med artrik hävdgynnad flora och funga. Vena hage är sedan länge känt för sina rika svampflora, enligt Artportalen finns totalt 144 arter rapporterade. Av dessa är 14 rödlistade arter varav nio NT och fem VU. Av dessa ingår b…

    Visa på kartan
  • Dalbotorpsravinerna

    Naturreservat, 93 hektar

    Naturvärden Dalbotorpravinerna har höga naturvärden kopplat till naturskogsartad barrblandskog. Objektet är varierat med avseende på terrängformer och naturtyper och hyser skyddsvärda arter till kontiuietet av träd och död ved mm. I utvidgningsdelen finns bl.a. ryl (EN), rikligt…

    Visa på kartan
  • Amboberget

    Naturreservat, 65 hektar

    Länsstyrelsens beslut om bildande av naturreservat m.m.

    Visa på kartan
  • Lillsjöbäcken

    Naturreservat, 65 hektar

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.