Hoppa till innehållet

Fakta om Norbergs kommun

Norbergs kommun är en kommun i Västmanlands län. Centralort är Norberg.

Från Wikipedia-artikeln Norbergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västmanland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 452

−267 sedan 2014

Landareal

420 km²

13,0 invånare per km²

Hushåll 2025

2 747

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 059

561 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5850443434
Döda7381807071
Inflyttade491379340343272
Utflyttade442396413423326
Invandrade4241415651
Utvandrade108191524
Folkökning39−15−87−110−65

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,33 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
46
Sedan 2016
+71 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt49 %
Hyresrätt35 %
Bostadsrätt16 %
Småhus51 %
Flerbostadshus45 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst426
Tillverkningsindustri272
Utbildningsväsendet211
Byggindustri150
Civila myndigheter och försvaret137
Jordbruk, skogsbruk och fiske122
Handel109
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik87

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 280 756 · Riket 10 605 529 · Plats 270 av 290

    5 351

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −402 · Riket 17 819 · Plats 220 av 290

    −101

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,7 % · Riket 22,4 % · Plats 211 av 290

    20,6 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,5 % · Riket 21,1 % · Plats 61 av 290

    29,5 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 42,5 % · Riket 48,5 % · Plats 250 av 290

    28,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 45 av 290

    22,7 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,3 % · Riket 3,1 % · Plats 96 av 290

    2,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 391 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 195 av 290

    379 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 39 av 275

    16,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 102 av 290

    84,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 155 av 290

    217

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 245 av 290

    66,7 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 159 av 180

    24,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 134 av 211

    15 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,5 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 217 av 287

    79 %

Skolor

Förskoleklass (1)

Grundskola (2)

Anpassad grundskola (1)

Fritidshem (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Norbergs kommun som köpare (9)

Avtal för 13,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Norbergs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna Karbenning och Norberg. I dessa två socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Norbergs municipalsamhälle inrättades 30 september 1889 och upplöstes vid årsskiftet 1951/1952 när Norbergs köping bildades genom en ombildning av Norbergs landskommun.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Karbennings landskommun i Västerfärnebo landskommun medan köpingen kvarstod oförändrad.

Norbergs kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Norbergs köping och en del ur Västerfärnebo landskommun (Karbennings församling).

Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Sala domsaga och kommunen ingår sedan 2001 i Västmanlands domsaga.

Geografi

Kommunen gränsar till Fagersta och Sala kommuner i Västmanlands län samt Avesta, Hedemora och Smedjebacken kommuner i Dalarnas län.

Topografi och hydrografi

Granit med stora inslag av malmförande leptiter utgör majoriteten av områdets berggrund. I berggrunden finns även förekomst av urkalksten vilket gett upphov till ett flertal områden med rik vegetation. Huvudsakligen täcks kommunens yta av morän bevuxen med skog. Landskapet är kuperat och rikt på sjöar och våtmarker, så som den välutbildade högmossen Bredmossen. Primärt hittas öppna uppodlade områden i Svartåns och Norbergsåns dalgångar.

Naturskydd

Högmossen Bredmossen är två naturreservat med samma namn, som delas av länsgränsen mot Dalarna. Där trivs arter som Jungfru Marie nycklar, skorpionmossor och blodskedsmossa. Reservatet är viktigt för fågellivet, typiska fågelarter i området är grönbena, trana och buskskvätta.

Trollbo är ett annat av kommunens naturreservat. Området utgörs av barrskog, men där hittas även rester av slagghögar och en masugnsruin. I naturreservatet växer bland annat violgubbe.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Norberg-Karbennings församling

Från 2016 indelas kommunen istället i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Karbenning och Norberg.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Miljöpartiet och Socialdemokraterna, vilka samlade 15 av 31 mandat. Efter valet 2014 lämnade Miljöpartiet samarbetet. Socialdemokraterna fortsatte dock styra i minoritet genom en valteknisk samverkan med Folkpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Mandatperioden 2018–2022 bildades en majoritetskoalition mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet och kunde därför gemensamt styra kommunen. Efter valet 2022 fick den sittande koalitionen en majoritet av mandaten i kommunfullmäktige men Vänsterpartiet valde att gå i opposition. Socialdemokraterna fortsatte därför styra i minoritet.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Norbergs kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens enda kommunalråd. Till stödförsittarbete har kommunstyrelsen ett utskott som även fungerar som personalutskott nämligen näringslivs- och arbetsutskottet.

= Övriga nämnder =

Norra Västmanlands ekonominämnd är gemensam med Fagersta kommun. Västmanland-Dalarnas lönenämnd är gemensam med kommunerna Fagersta, Avesta, Skinnskatteberg, Smedjebacken och Hedemora medan Västmanland-Dalarna miljö- och byggnämnd är gemensam med kommunerna Avesta och Fagersta. Den gemensamma Hjälpmedelsnämnden inkluderar de 10 kommunerna i länet likväl som regionen. Sedan 2023 är även Överförmyndarnämnden gemensam med kommunerna Avesta, Fagersta och Hedemora.

Näringsliv

Det har funnits gruvdrift i området sedan medeltiden. Tidigare fanns rikets äldsta masugn, med driftstart 1150, vid Lapphyttan, 8 kilometer sydöst om tätorten Norberg. Numer finns en rekonstruktion, Nya Lapphyttan, invid Norbergs hembygdsmuseum. I början av 2020-talet var samtliga gruvor nedlagda, istället präglades det lokala näringslivet av småföretagsverksamhet. Det fanns dock ett fåtal större företag så som sågverket AB Karl Hedin och AB Strängbetong. Den största arbetsgivaren var dock kommunen.

= Energi =

I kommunen finns vindkraftsparken Målarberget som omfattar 27 turbiner à 4,2 MW, placerade på höjder i ett område som börjar vid Gäddtjärnen sex kilometer nordöst om tätorten, vid riksväg 68 mot Avesta, och österut – sex av turbinerna står i Avesta kommun. Ansökning inlämnades 2013, tillstånd beviljades 2016, byggnationen påbörjades 2019 och den driftsattes sommaren 2021. Det är Västmanlands enda vindkraftspark. Ägare är Enlight Renewable Energy(en).

Av den totala energiförbrukningen i kommunen stod industrisektorn för mer än hälften av förbrukningen åren 2009–2019.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av riksväg 68. Genom kommunen går även länsvägarna 256 och 270.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 5 309 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 270:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Kommunen har ett bergshistoriskt kulturarv. Arbetet med att bevara detta har pågått sedan 1950-talet och ingår numera i Ekomuseum Bergslagen.

Det kanske mest kända besöksmålet är Polhemshjulet. Risbergs konstschakt i Mossgruveparken används numer som Norbergs gruvmuseum. Masugnen Lapphyttan räknas som en fornlämning och har gamla anor. Bergslagens sista masugn i kommersiell drift, Spännarhyttan i Norberg, lades ned 1981 och avslutade då en malmbrytningsepok. Som minnesmärke över denna epok finns Mimerlaven, den stora gruvlaven i betong, bevarad. Där hålls en årlig elektronicafestival som fått internationell uppmärksamhet.

Sport

Kommunen hade i början av 2020-talet stora framgångar i modellflyg, både internationellt och hemma i Sverige. Exempelvis var Per Findahl regerande Europamästare. Klubben använder Norbergs flygfält som hemmaplan och 2022 arrangerades där SM i radiostyrt segelflyg klass F3K.

Från Wikipedia-artikeln Norbergs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Norbergs kommun

  • Bredmossen

    Naturreservat, 190 hektar

    Bredmossen är ett länsöverskridande naturreservat i Västmanlands och Dalarnas län och omfattar idag en högmosse med omgivande kärr på 189 ha. Naturreservatet utökades 2011 i söder. Till mer än hälften upptas reservatsområdet av sanka myrmarker. Själva Bredmossen kan beskrivas …

    Visa på kartan
  • Bråfors bergsmansby

    Kulturreservat, 81 hektar

    Beslut av kulturreservatet Bråfors bergsmansby med skötselplan

    Visa på kartan
  • Klackberg

    Naturreservat, 55 hektar

    Visa på kartan
  • Komossens domänreservat

    Naturreservat, 48 hektar

    Visa på kartan
  • Givorna

    Naturreservat, 28 hektar

    Visa på kartan
  • Grevensbergs domänreservat

    Naturreservat, 2,1 hektar

    Visa på kartan
  • Älgberget

    Naturreservat

    Reservatet har utvidgats i tre vädersträck och blivit 5 ggr så stort.

    Visa på kartan
  • Gåsmyrberget domänreservat

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Fröbenbenningmossens domänreservat

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Silvtjärn

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Stora Hoberget

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Karbennings grundvattentäkt

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.