Hoppa till innehållet

Fakta om Nordanstigs kommun

Nordanstigs kommun är en kommun i nordöstra Gävleborgs län i Hälsingland. Centralort är Bergsjö.

Från Wikipedia-artikeln Nordanstigs kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Gävleborg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

9 262

−231 sedan 2014

Landareal

1 378 km²

6,7 invånare per km²

Hushåll 2025

4 536

2,04 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

5 864

633 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda9371986974
Döda140125108114109
Inflyttade524562554414428
Utflyttade475522545511509
Invandrade3448515346
Utvandrade1320223038
Folkökning6−37−117−108

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,12 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
93
Sedan 2016
+57 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt69 %
Hyresrätt31 %
Bostadsrätt0 %
Småhus71 %
Flerbostadshus21 %
Specialbostäder6 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst648
Tillverkningsindustri513
Utbildningsväsendet368
Byggindustri320
Jordbruk, skogsbruk och fiske251
Handel226
Civila myndigheter och försvaret143
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik123

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 452 · Riket 10 605 529 · Plats 224 av 290

    9 284

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −1 106 · Riket 17 819 · Plats 95 av 290

    22

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,1 % · Riket 22,4 % · Plats 157 av 290

    21,7 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,7 % · Riket 21,1 % · Plats 91 av 290

    27,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 37,6 % · Riket 48,5 % · Plats 198 av 290

    31,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 57 av 290

    22,5 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,0 % · Riket 3,1 % · Plats 129 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 261 av 290

    365 100 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 156 av 275

    14,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 72 av 290

    86,7 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 198 av 290

    212

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 154 av 290

    73,1 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 225 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (7)

Grundskola (7)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (7)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Nordanstigs kommun som köpare (3)

Avtal för 290 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Nordanstigs kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Bergsjö, Gnarp, Harmånger, Hassela, Ilsbo och Jättendal. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Ilsbo och Jättendal i Harmånger medan Bergsjö, Gnarp och Hassela förblev oförändrade.

Vid kommunreformen 1971 bildades Bergsjö, Gnarps, Hassela och Harmångers kommuner av motsvarande landskommuner. Nordanstigs kommun bildades sedan 1974 av dessa fyra kommuner, med Bergsjö som centralort.

Geografi

Kommunen gränsar i norr till Sundsvalls kommun i Västernorrlands län, i väster till Ljusdals kommun och i söder till Hudiksvalls kommun.

Topografi och hydrografi

Gnejsgraniter utgör huvudsakligen berggrunden. Väster om Gnarp förekommer dock ett stråk av diabas. Längs kusten finns en milsbred remsa som är låglänt. Den övergår längre in i en storkuperad urbergsterräng. I väster når höjderna cirka 500 meter över havet. Dessa är täckta med morän, sänkorna med myrmark, och är klädda med barrskog. Höjderna i öster är som kontrast kala, detta som en följd av att de ligger under högsta kustlinjen. Sänkorna i öst är i huvudsak fyllda med finkorniga sediment med några större öppna och uppodlade områden, exempelvis vid Gnarp och Bergsjö. Vid Hassela bildar rullstensåsen Harmångeråsen ett delta och fortsätter mot östsydöst till kusten vid Strömsbruk.

Naturskydd

År 2022 fanns 28 naturreservat i Nordanstigs kommun. Bland dessa hittades Bodåsens naturreservat som bildades 2003 och omfattar 57 hektar. Primärt består området av skog med 100 år gamla granar men där trivs också arter som lopplummer och orkidéer som grönkulla, skogsnycklar och nattviol. Ett annat exempel på naturreservat är Gnarpskatens naturreservat som är belägen på en udde vid den norra, karga Hälsingekusten. Reservatet bildades 1975 och omfattar 150,5 hektar skog, vatten, klapperstensfält och sandstrand. I området hittas typiska våtmarksväxter som skvattram, ljung, hjortron och tranbär. Reservatet är också klassat som Natura 2000-område.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar – Bergsjö församling, Gnarps församling och Harmånger-Jättendals församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i sex distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Bergsjö, Gnarp, Harmånger, Hassela, Ilsbo och Jättendal.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en majoritetskoalition bestående av Centerpartiet, Miljöpartiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Efter valet 2014 valde Vänsterpartiet att lämna samarbetet, men de övriga tre behöll majoriteten och makten. Efter valet 2018 var förhandlingarna mellan partierna låsta. Tidigt inleddes förhandlingar med Liberalerna, men partiet valde att avstå. Styrande blev istället Centerpartiet och Socialdemokraterna genom ett valtekniskt samarbete med det lokala partiet Nordanstigspartiet.

Valet 2022 ledde delvis till maktskifte. De styrande partierna är Socialdemokraterna, Liberalerna och Moderaterna. Tillsammans samlar de 16 mandat.

= Övriga nämnder =

Kommunen har sex nämnder. Av dessa är tre nämnder, däribland Överförmyndarnämnden, gemensamma med en eller flera närliggande kommuner.

Näringsliv

Under lång tid har skogsindustrin varit viktig för det lokala näringslivet, exempelvis återfanns 10 procent av kommunens arbetstillfällen inom jord- och skogsbruket 2014. I början av 2020-talet återfanns Iggesund Paperboard AB, SMP Part AB och Plyfa Plywood AB bland de största företagen i kommunen. SMP Part AB var kommunens största privata arbetsgivare med 125 anställda 2022. Största arbetsgivaren var dock kommunen själv, med 925 anställda 2022.

Turism

Trolska skogen är en teater i skogsmiljö vars syfte är att roa och påminna om vikten av att skydda djur och natur. År 2021 nominerades Trolska skogen till Stora turismpriset. Vinsten gick dock till Vasaloppet.

= Transporter =

Nordanstigs kommun genomkorsas, från söder till norr, av Europaväg 4. Från Jättendal mot Hassela går länsväg 307. Den sammanstrålar utanför Hassela med länsväg 305 som löper från söder till norr. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Gävle–Sundsvall–Långsele.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 9 284 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 224:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2014 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 859, eller 9,05 % av befolkningen (hela befolkningen: 9 493 den 31 december 2014). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 386, eller 3,85 % av befolkningen (hela befolkningen: 10 021 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Den 31 december 2014 utgjorde folkmängden i Nordanstigs kommun 9 493 personer. Av dessa var 764 personer (8,0 %) födda i ett annat land än Sverige. I denna tabell har de nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda (i hela riket) tagits med. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av Statistiska centralbyrån förts till den världsdel som deras födelseland tillhör.

Museer

I Nordanstigs kommun finns flera museer. Nordanstigs kustmuseum skildrar Nordanstigskustens fiske med särskilt fokus på strömmingsfiske. Vid Gränsfors bruk finns Gränsfors yxmuseum med omkring &&&&&&&&&&&02000.&&&&&02 000, varav den äldsta är &&&&&&&&&&&03500.&&&&&03 500 år gammal. I kommunen finns också det lilla ortsmuseet Strömsbruks museum.

Kulturarv

Bland kulturarv i kommunen hittas exempelvis Ersk-Matsgården som förklarades som byggnadsminne 2001. Byggnaden uppfördes på 1770-talet och ligger i ett område som befolkade av de så kallade skogsfinnarna. Ett annat exempel på kulturarv är den runsten som står framför Jättendals kyrka som visar att det funnits kristna människor i Jättendal i ungefär &&&&&&&&&&&01000.&&&&&01 000 år.

Andra kyrkor med gamla anor är: Hassela kyrka (uppförd 1823–1826 i Karl Johansstil), Strömsbruks kyrka (invigd 1957), Harmångers kyrka (uppförd under 1100 eller 1200-talet), Bergsjö kyrka (uppförd 1843-1844) och Gnarps kyrka.

Från Wikipedia-artikeln Nordanstigs kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Nordanstigs kommun

  • Lillgrunds Sälskyddsområde

    Djur- och växtskyddsområde, 1 742 hektar

    Omr. omfattar Lillgrund samt vattenomr. däromkring intill 1000m från grundområdets 10meters djupkurvor. Flera DSO är tagna i ett samlat beslut som är gällande.

    Visa på kartan
  • Svedjebodvallen

    Naturreservat, 1 048 hektar

    Svedjebodvallens naturreservat utgörs till största delen av en äldre grovvuxen granskog. På sina håll finns ett stort inslag av lövträd, främst asp. Här lever ett flertal arter som annars är ovanliga i dagens skogslandskap. Området ligger 5 km norr om Hassela och omfattar 22 ha…

    Visa på kartan
  • Notholmen

    Naturreservat, 513 hektar

    Notholmen är som namnet antyder en ö, inklämd i viken precis utanför Mellanfjärdens fiskeläge. Det är en vacker ö med flera för Hälsingekusten typiska naturtyper och arter, liksom några ovanligare arter. Du behöver båt för att ta dig dit. Området ligger 6 km sydost om Jättendal…

    Visa på kartan
  • Gran

    Naturreservat, 474 hektar

    Gran är Hälsingekustens mest isolerade ö och naturen här präglas av det utsatta läget i havet och av landhöjningen. Stormar under senare år fällde många träd på ön. Det kan därför vara svårt och farligt att ta sig fram genom delar av reservatet. Ön har stor betydelse för rastan…

    Visa på kartan
  • Älvåsen

    Naturreservat, 439 hektar

    Tre och en halv mil innanför Hälsingekusten reser sig Älvåsens massiv, ett par tusen hektar stort, mäktigt, med branta sluttningar och toppar över 400 m. Älvåsen är en utsatt plats då den är så hög, så det ligger många omkullfallna träd längs stigen ut mot vindskyddet. Tänk på a…

    Visa på kartan
  • Vattingsmalarna

    Naturreservat, 379 hektar

    Norr om Sörfjärden vid norra Hälsingekusten ligger Vattingsmalarnas naturreservat. Naturen är karg och exponerad del av kusten som är typisk för södra Norrland. I området finns intressanta kultur- och fornlämningar. På grund av många vindfällen kan stigar i reservatet vara ofram…

    Visa på kartan
  • Lockjärv

    Naturreservat, 343 hektar

    Lockjärv är ett naturskogsområde intill sjön med samma namn. I området finns inget iordningställt för det rörliga friluftslivet, men området kan nås via passerande skogsbilväg. Lockjärv naturreservat ligger cirka 20 km nordväst om Hassela och omfattar ca 130 ha stort naturskogs…

    Visa på kartan
  • Ånäset

    Naturvårdsområde, 328 hektar

    Ånäset är en skogklädd talldominerad ca 1,3 km lång rullstensås, som bildar en mycket naturskön udde i Hasselasjöns nordvästra del. Här kan du promenera på stigen längs med vattnet. Området ligger 2 km väster om Hassela och omfattar 43 ha. Ungefär mitt i området finns ett öppet…

    Visa på kartan
  • Bodåsen

    Naturreservat, 259 hektar

    Bodåsens naturreservat ligger i en sluttning strax öster och söder om sjön Lomman. På våren möter du mattor av blommande blåsippor och skogsviol. Inom naturreservatet är många och stora träd nedfallna. Stigen i området är inte i dagsläget användbar. Detta är ett botaniskt my…

    Visa på kartan
  • Gulåsen

    Naturreservat, 233 hektar

    Gulåsen är ett fint utflyktsmål för naturintresserade som tycker om att vistas i gammal skog med tjocka mossmattor och lavar hängande från trädgrenarna. Reservatet består av ett mindre berg och utgör en av de sista resterna gammal skog i området. I Gulåsen kan du vandra fritt i…

    Visa på kartan
  • Hästmyrberget

    Naturreservat, 197 hektar

    Längs Hästmyrberget finns två naturreservat på varsin sida om länsgränsen. Hästmyrbergets naturreservat i Gävleborg breder ut sig på bergets syd- och ostsluttningar. Reservatet har blivit hårt drabbat av stormfällningar. Tänk på att det kan vara svårt och farligt att röra sig i …

    Visa på kartan
  • Basttjärnsrönningen

    Naturreservat, 178 hektar

    Basttjärnsrönningens mycket höga naturvärden är i huvudsak knutna till den naturskogsartade granskogen och det stora inslaget av asp, sälg och björk, samt de stora volymerna död ved i olika nedbrytningsstadier av dessa trädslag. Skogen är olikåldrig, med mest ungefär 100-120 år …

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.