Hoppa till innehållet

Fakta om Nordmalings kommun

Nordmalings kommun är en kommun i Västerbottens län och i landskapet Ångermanland i Sverige. Centralort är Nordmaling.

Från Wikipedia-artikeln Nordmalings kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 942

−143 sedan 2014

Landareal

1 239 km²

5,6 invånare per km²

Hushåll 2025

3 326

2,07 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 217

607 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda6667645565
Döda799210110591
Inflyttade322366343366290
Utflyttade346357344357352
Invandrade2135352320
Utvandrade191292121
Folkökning−35−8−34−33−91

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,41 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
58
Sedan 2016
+100 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt70 %
Hyresrätt30 %
Bostadsrätt1 %
Småhus72 %
Flerbostadshus23 %
Specialbostäder3 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri510
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst502
Utbildningsväsendet307
Byggindustri229
Handel197
Jordbruk, skogsbruk och fiske187
Transport- och magasineringsföretag124
Enheter för kultur, nöje och fritid104

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 251 av 290

    6 905

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 155 av 290

    −37

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 217 av 290

    20,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 70 av 290

    29,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 196 av 290

    32,1 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 17 av 290

    23,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 172 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 157 av 290

    385 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 132 av 275

    15,2

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 181 av 290

    80 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 270 av 290

    200

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 245 av 290

    66,7 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (4)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Nordmalings kommun som köpare (4)

Avtal för 179 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Nordmalings kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar en del av Nordmalings socken där Nordmalings landskommun bildades vid kommunreformen 1862. 1914 utbröts en del för att ingå i den då bildade Hörnefors landskommun.

Nordmalings municipalsamhälle inrättades 25 februari 1898 och upplöstes vid utgången av 1962. Rundviks municipalsamhälle inrättades 12 juni 1936 och upplöstes vid utgången av 1964.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Nordmalings kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Nordmalings landskommun.

1973 överfördes ett område med 13 invånare och en areal av 7,1 kvadratkilometer, varav 6,9 land, från Nordmalings kyrkobokföringsdistrikt i Nordmalings församling i kommunen till Vännäs kommun.

Kommunen ingick från bildandet till den 1 januari 1982 i Umebygdens domsaga och ingår sen dess i Umeå domkrets.

Topografi och hydrografi

Kommunens geografiska område utgörs av ett brutet sprickdalslandskap. Mot kusten övergår terrängen i en flackare kustslätt. I nordväst finns höga urbergsryggar som är täckta med i barrskogsklädd morän. Berget är till stor del kalspolat under högsta kustlinjen, cirka 270 meter över havet. Lögdeälven och Öreälven har eroderat raviner i de uppodlade dalarna som är upp till 40 meter djupa. I både Lögdeälven och Öreälvens dalgångar finns älvsträckor med välutvecklade meanderbågar. Längs kusten finns en slätt med låga bergområden. Dessa är sönderbrutna i ett flertal uddar och ett 100-tal öar. På Järnäshalvön är moränen formad som långsträckta ryggar, så kallade drumliner.

Naturskydd

År 2022 fanns 21 naturreservat i Nordmalings kommun. Reservatet Hummelholm utgörs dels av ängsmark och dels av skog. Ängsmarken är blomrik och frodig eftersom byborna sköter dem på gammalt sätt med lie och höräfsa. Där blommar exempelvis rödblära, åkerbär, fibblor, gullris, renfana och älvsallad. Reservatet Skjutbaneberget utgörs av äldre sandtallskog med liten påverkan från skogsbruk. Där växer arter som goliatmusseron och olika taggsvampar som bara växer i sandtallskog, så som blå taggsvamp eller dropptaggsvamp.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Nordmalings församling.

Från 2016 indelas kommunen i distrikt, vilket för Nordmalings kommun innebär bara ett, Nordmalings distrikt

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Socialdemokraterna i koalition med Vänsterpartiet, vilka samlade 16 av 31 mandat.

Mandatperioden 2010–2014 präglades av personstrider inom Socialdemokraterna och ledde till ett stort väljartapp för Socialdemokraterna i valet 2014 där partiet föll från 46 till 28,2 procent. Detta ledde till att de borgerliga partierna tog över makten med centerpartisten Madelaine Jakobsson som kommunstyrelsens ordförande.

I januari 2015 lämnade flera av Socialdemokraternas ledamöter partiet men fortsatte som politiska vildar. I ett öppet brev skrev 35 medlemmar i partiet att "Efter att under flera år förgäves ha försökt åstadkomma demokrati och följande av stadgar, ser vi nu ingen annan utväg". Samtliga av Socialdemokraternas ledamöter i kommunstyrelsen, samt fyra av partiets nio ledamöter i kommunfullmäktige fortsatte att sitta på sina poster utan partibeteckning.

Valet 2018 ledde till att Centerpartiet samlade 42 procent av rösterna och bildade en koalition med Kristdemokraterna och Moderaterna. Den tidigare samarbetspartnern Liberalerna tappade kraftigt i valet och Maria Lundqvist-Brömster (L) sade att "Vi är glada för att det är ett borgerligt styre i Nordmaling, men vi känner att eftersom vi backar från tre till ett mandat i fullmäktige så väljer vi att stå utanför för att vi ska kunna profilera vår politik". Madelaine Jakobsson behöll platsen som kommunalråd och uppgav att det nya styret skulle arbeta med de ekonomiska utmaningarna, tillväxten i kommunen genom inflyttning och fortsatta satsningar på företagandet. Det borgerliga kommunstyret fortsatte efter valet 2022, då även Liberalerna anslöt sig till styret.

Nämnder

Den 3 november 2014 trädde en ny politisk organisation i kraft i Nordmalings kommun, enligt kommunfullmäktiges beslut den 24 februari 2014. Samtliga kommunala nämnder slopades förutom de tre obligatoriska nämnderna: myndighets-, val- och överförmyndarnämnderna. De tidigare nämndernas arbetsuppgifter överfördes till kommunstyrelsen och utskott. Därtill finns även PA-nämnden, Umeåregionens gemensamma nämnd för drift och hantering av personaladministrativa system. Denna är gemensam för kommunerna Umeå, Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Vindeln, Vännäs och Örnsköldsvik.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Ulla-Maj Andersson, Socialdemokraterna, –2006 Ingemar Sandström, Centerpartiet, 2006–2010 Ulla-Maj Andersson, Socialdemokraterna, 2010–2014 Madelaine Jakobsson, Centerpartiet, 2014–

= Övriga nämnder =

Nordmalings kommun saknar egen överförmyndarnämnd utan ingår sedan den 1 januari 2015 i Överförmyndarnämnden i Umeåregionen tillsammans med kommunerna Bjurholm, Robertsfors, Umeå, Vindeln och Vännäs. I överförmyndarnämnden har Nordmaling en ordinarie ledamot och en ersättare.

Valresultat 2022

Exklusive uppsamlingsdistrikt. Partier som fått mer än en procent av rösterna i minst ett valdistrikt redovisas.

Näringsliv

Jord- och skogsbruket dominerade tidigare det lokala näringslivet. I början av 2020-talet var dock kommunen den största arbetsgivaren. Bland industriföretag i kommunen hittas metallvarutillverkaren Olofsfors AB och träföretaget SCA Woods AB.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av Europaväg 4 som går längs kustsidan från sydväst till sydöst. Genom kommunen löper även länsväg 353 som följer Leduån ut mot havet. Kommunen genomkorsas även av järnvägen Långsele–Vännäs.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2015 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 648, eller 9,18 % av befolkningen (hela befolkningen: 7 060 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 287, eller 3,79 % av befolkningen (hela befolkningen: 7 573 den 31 …

Från Wikipedia-artikeln Nordmalings kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Nordmalings kommun

  • Lidbergsgrottorna

    Naturreservat, 47 651 hektar

    Större delen av reservatet består av hällmarker med gles tallskog på Lidbergets branta östsluttning. Reservatet ligger 60-145 m.ö.h. och därmed under högsta kustlinjen. Inom reservatet finns en koncentration av olika geologiska miljöer som visar på områdets intressanta geologisk…

    Visa på kartan
  • Ålidberget

    Naturreservat, 925 hektar

    Visa på kartan
  • Torsmyran

    Naturreservat, 834 hektar

    Torsmyran ligger omedelbart norr om väg E4:a, 6 km NO om Nordmaling. Området som är av riksintresse för naturvården (NRO24069) och ett klass 1-objekt i länets våtmarksinventering (objekt 20 J 2H04), upptogs 1994 i Myrskyddsplan för Sverige. Myren är en av Norrlandskusten största…

    Visa på kartan
  • Rötjärnberget

    Naturreservat, 646 hektar

    Rötjärnberget-Flakaberget ligger i den norra delen av Nordmalings kommun, ca 2 km nordväst om Hörnsjö, nära gränsen till Bjurholms kommun. Området ligger 140-270 m.ö.h. och gränsar mot hyggen och ungskogar. Området utgörs av två hällmarkstoppar med mellanliggande svackor. Det fi…

    Visa på kartan
  • Hörnån

    Naturreservat, 367 hektar

    Hörnåns naturreservat är ett trevligt utflyktsmål för den som vill fiska, vandra och uppleva de vildvuxna och gamla skogarna eller de meandrande och forsande vattendragen. Landskapet kan dock vara brant och krävande i partier. Naturreservatet är varierande med grova grannatur…

    Visa på kartan
  • Sågbäcksliden

    Naturreservat, 249 hektar

    Sågbäcksliden ligger ca 9 km västnordväst om Nordmaling. Den västra delen av reservatet består av raviner och sluttningar kring Sågbäcken och ett par mindre skogsbäckar. I öster omfattar reservatet lövrik älvnära skog på båda sidor om den meandrande Lögdeälven. Skogen i områdets…

    Visa på kartan
  • Stenmyran

    Naturreservat, 88 hektar

    Stenmyrans naturreservat ligger cirka fyra kilometer norr om Tallberg. I norr och svdväst gränsar naturreservatet till Bjurholms kommun. Naturreservatet består av ett sammanhängande naturskogsområde med några mindre insprängda myrar. På moränbackarnas övre delar dominerar tall …

    Visa på kartan
  • Bergsjöberget

    Naturreservat, 78 hektar

    Bergsjöbergets naturreservat ligger just söder om byn Brattsbacka i Nordmalings kommun. På toppen av Bergsjöberget finns en raststuga med grillplats och det finns stigar som leder upp till raststugan norrifrån och söderifrån. För den som vill besöka reservatet är raststugan ett…

    Visa på kartan
  • Skjutbaneberget

    Naturreservat, 59 hektar

    Skjutbaneberget ligger ca 18 km nordnordost om Nordmaling, just norr om byn Torrböle. Området består huvudsakligen av äldre, naturskogsartad sandtallskog på mager ljung-rished. Två mindre skogstjärnar och flera mindre myrar ligger inbäddade i tallskogen. Reservatet hyser flera …

    Visa på kartan
  • Mjösjöberget

    Naturreservat, 24 hektar

    reservatet ligger ca 42 km sydväst om Bjurholm några km öster om Mjösjöby och utgörs av den branta sluttningen på Mjösjöbergets nordsida, 170-340 m ö h. Skogen i området består av lövrik barrnaturskog som övergår i ren tallskog nära bergets topp. Området ligger vid högsta kustli…

    Visa på kartan
  • Ottjärn

    Naturreservat, 23 hektar

    Området är beläget på Ottjärnbergets NV-sluttning ner mot Ottjärnbäcken och inkluderar också ett mindre biflöde med angränsande ravin. Bäcken, som rinner från väst till öst genom området, är bitvis nedskuren i en djup ravin och mynnar i Sågbäcken, biflöde till Öreälven. Från häl…

    Visa på kartan
  • Storrisbergsgrottorna

    Naturreservat, 22 hektar

    Naturreservatet är ett populärt besöksmål nära väg E4 och cirka 6 km NV om Nordmalings samhälle. Reservatet ligger 65-140 m.ö.h. och därmed under högsta kustlinjen. Inom reservatet finns en koncentration av geologiska formationer som visar på områdets geologiska utveckling, bl…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.