Hoppa till innehållet

Fakta om Norsjö kommun

Norsjö kommun är en kommun i Västerbottens län i landskapet Västerbotten. Centralort är Norsjö.

Från Wikipedia-artikeln Norsjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Västerbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

3 968

−212 sedan 2014

Landareal

1 751 km²

2,3 invånare per km²

Hushåll 2025

1 914

1,99 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

2 414

608 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda3239312331
Döda4856663853
Inflyttade131195193125175
Utflyttade182170186179159
Invandrade3147474864
Utvandrade7122516
Folkökning−4126−24−2344

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,75 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
27
Sedan 2016
+113 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt65 %
Hyresrätt34 %
Bostadsrätt1 %
Småhus69 %
Flerbostadshus22 %
Specialbostäder7 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri491
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst374
Jordbruk, skogsbruk och fiske165
Byggindustri158
Utbildningsväsendet150
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik104
Handel99
Civila myndigheter och försvaret89

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 279 028 · Riket 10 605 529 · Plats 280 av 290

    3 811

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −2 110 · Riket 17 819 · Plats 258 av 290

    −157

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,5 % · Riket 22,4 % · Plats 187 av 290

    21,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 22,0 % · Riket 21,1 % · Plats 50 av 290

    30,3 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 48,6 % · Riket 48,5 % · Plats 252 av 290

    28,2 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 11 av 290

    23,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 212 av 290

    2,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 397 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 170 av 290

    384 100 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 156 av 275

    14,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 45 av 290

    88,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 143 av 290

    218

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 7 av 290

    86,5 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 37 av 180

    84,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 29 av 211

    38 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 3,9 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 189 av 287

    80 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (1)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (1)

Komvux (2)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

MAURLIDENGRUVAN

BOLIDEN MINERAL AB, 13.10 Malm och mineral

Utsläpp 2007
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kadmium–1,54 kg–
Arsenik–6,07 kg–
Zink–59,1 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Västerbotten. Miljöledning: New Boliden - Koncerngemensamma riktlinjer för systematiskt arbete, miljö.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Norsjö kommun som köpare (11)

Avtal för 92,1 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Norsjö kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Norsjö socken där Norsjö landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Norsjö municipalsamhälle inrättades 3 maj 1935 och Bastuträsks municipalsamhälle inrättades 30 oktober 1936. De upplöstes båda vid årsskiftet 1952/1953.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Norsjö kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Norsjö landskommun. 1974 införlivades Malå kommun, vars område utbröts 1983 och återbildades som egen kommun.

Geografi

Kommunen ligger i den norra delen av Västerbottens län och gränsar till Arvidsjaurs kommun i Norrbottens län i norr, Skellefteå kommun i öster, Vindelns och Lycksele kommuner i söder och Malå kommun i väster, samtliga av dessa i Västerbottens län.

Topografi och hydrografi

Sjö- och älvsystemen återspeglar berggrundens nordväst–sydöstliga sprickriktning. Till största del utgörs landskapet av morän, beväxt med skog, med mellanliggande myrområden. Områdena med morän är kuperad, i synnerhet i den sydvästra delen runt Stor-Raggsjön. Isälvsavlagringar hittas i dalgången som löper från Bastuträsk genom Bjurträsk och Fromheden och vidare efter Malåns dalgång. Genom kommunens norra område löper Skellefteälven vars dalgång delvis består av finkornigt sediment, vilka älven bitvis skurit sig ner i.

Naturskydd

År 2022 fanns 11 naturreservat i Norsjö kommun. År 1971 bildades det 270 hektar stora naturreservatet Vajsjön som har ett unikt fågelliv. Där trivs arter som exempelvis sjöorre, skogsgås, småspov och smalnäbbad simsnäppa. Ett annat reservat är Abborrtjärnberget som består av nästintill orörd tallskog med träd som är omkring 400 år gamla. Svansele dammängar bildades 1972 och är även klassat som Natura 2000-område. Området gödslas genom att Petikån däms varje vinter och näringsrikt slam svämmar in över ängarna.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i kommunens enda församling, Norsjö församling.

Styre

I valet 1998 skedde ett maktskifte när de borgerliga partierna, med centerpartisten Åke Eriksson som kommunalråd, tog över styret från Socialdemokraterna. Den borgerliga majoriteten bestod i valet 2002, men hösten 2003 sprack styret när de borgerliga partierna inte kunde komma överens om finansieringen av idrottsanläggningen Norsjö arena. Istället bildades ett styre med Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Vänsterpartiet.

Mandatperioden 2010 till 2014 hade Socialdemokraterna egen majoritet med 17 av 31 mandat. Efter valet 2014 fortsatte Socialdemokraterna styra med egen majoritet, även denna mandatperiod med 17 av 31 mandat.

Efter valet 2018 förlorade Socialdemokraterna sin egen majoritet och ingick därför ett samarbete med Vänsterpartiet. Tillsammans fick de röda partierna 53 procent av rösterna. Detta styre fortsatte efter valet 2022.

= Kommunstyrelse =

Totalt har kommunstyrelsen 11 ledamöter. Under kommunstyrelsen finns två utskott:

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Åke Eriksson, Centerpartiet, 1998–2003 Mikael Lindfors, Socialdemokraterna, 2003–

= Övriga nämnder =

Utöver de obligatoriska nämnderna så är Norsjö kommun med i kommungemensamma nämnder. Dessa är:

Dessa nämnder utgörs av en ordinarie ledamot och en ersättare, med undantag för miljö- och bygg som utgörs av två ordinarie ledamöter och lika många ersättare.

Vänorter

Norsjös vänorter är Sodankylä som ligger i finska Lappland och den fd kommunen Vuolijoki i Kajanaland i Finland. Historien mellan Norsjö och dessa två orter härstammar från andra världskriget.

Näringsliv

Träindustrin dominerar det lokala näringslivet med företag som Trätrappor AB i centralorten och interiörlisttillverkaren Nya Swedlist AB i Kvarnåsen. I början av 2020-talet var dock den största arbetsgivaren kommunen, med 449 anställda 2020 och den största privata arbetsgivaren var Prospekteringsteknik i Norrland AB med 125 anställda samma år.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av länsvägarna 365 och 370. Järnvägen Vännäs–Boden genomkorsar östra delen av kommunen, med station i Bastuträsk.

= Utbildning =

I Norsjö kommun finns grundskola och vuxenutbildning. Det finns två kommunala grundskolor i kommunen - Norsjöskolan med cirka 430 elever (2022) och Bastuträsk skola med cirka 40 elever (2022).

Norsjö gymnasium startade 1994 och hade som mest 118 elever. År 2014 fattades beslut om att gymnasiet skulle läggas ner. Enligt samverkansavtal kan eleverna välja att studera vid valfritt gymnasium i Västerbottens län.

Den kommunala vuxenutbildningen erbjöd i början av 2020-talet kurser både på distans och på plats, bland annat till undersköterska.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 3 786 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 280:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Mellan 1970 och 2015 minskade befolkningen i Norsjö kommun med 32,7 % jämfört med hela Sveriges befolkning som under samma period ökade med 18,0 %.

= Befolkningstäthet =

Kommunen hade den 31 december 2017 en befolkningstäthet på 2,4 invånare per km², medan den i riket var 24,8 inv/km².

= Könsfördelning =

Den 31 december 2017 hade Norsjö kommun en könsfördelning på 1,08 män per kvinna. Fördelat på ålder såg könsfördelningen ut på följande sätt:

= Åldersfördelning =

Medelåldern i kommunen år 2016 var 45,3 år (varav 44,1 år för män och 46,7 år för kvinnor) vilket ligger över rikets genomsnitt på 41,2 år (varav 40,3 år för män och 42,2 år för kvinnor).

Åldersfördelningen i Norsjö kommun enligt siffror från Statistiska centralbyrån avseende förhållandena den 31 december 2017:

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2016 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 427, eller 10,35 % av befolkningen (hela befolkningen: 4 125 den 31 december 2016). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 138, eller 3,04 % av befolkningen (hela befolkningen: 4 541 den 31 december 2002). Andelen med utländsk bakgrund var 31 december 2016 10,4 % av befolkningen, vilket är under riksgenomsnittet på 22 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Denna tabell redovisar födelseland för Norsjö kommuns invånare enligt den statistik som finns tillgänglig från Statistiska centralbyrån (SCB). SCB redovisar endast födelseland för de fe…

Från Wikipedia-artikeln Norsjö kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Norsjö kommun

  • Åmliden

    Vattenskyddsområde, 2 979 hektar

    Visa på kartan
  • Vajsjön

    Naturreservat, 298 hektar

    Naturreservatet Vajsjön ligger en kilometer nordost om Norsjö samhälle. Huvuddelen av reservatet utgörs av öppet vatten och våtmark och omges främst av skogsmark. V…

    Visa på kartan
  • Malå-Storforsen

    Naturreservat, 205 hektar

    Visa på kartan
  • Bjurselliden

    Naturreservat, 122 hektar

    Visa på kartan
  • Godtjärnen

    Naturreservat, 114 hektar

    Godtjärnen ligger ca 10 km söder om Norsjö på 300-320 meters höjd över havet. Området utgörs av ett stort sammanhängande naturskogsområde i en skog-myrmosaik med grandominerade, delvis urskogsartade skogar. Området är flackt och ligger utsträckt kring sjön Godtjärnen. Genom områ…

    Visa på kartan
  • Svansele dammängar

    Naturreservat, 96 hektar

    Visa på kartan
  • Abborrtjärnberget

    Naturreservat, 95 hektar

    Visa på kartan
  • Lillträsket

    Naturreservat, 31 hektar

    Visa på kartan
  • Rörträsks silängar

    Kulturreservat, 27 hektar

    Siläng

    Visa på kartan
  • Borup

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Kryddgrovan

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Flintbäcken

    Naturreservat

    Flintbäckens naturreservat ligger ca 8 km öster om Norsjö och höjden över havet stiger svagt från cirka 280 till 330 meter. Området ligger i en flack, östvänd sluttning, kring en sänka där Flintbäcken rinner. I naturreservatet dominerar flerskiktad naturskogsartad granskog som t…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.