Hoppa till innehållet

Fakta om Nykvarns kommun

Nykvarns kommun är en kommun i Stockholms län. Centralort är Nykvarn.

Från Wikipedia-artikeln Nykvarns kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Stockholm och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 342

+2 527 sedan 2014

Landareal

153 km²

80,5 invånare per km²

Hushåll 2025

5 182

2,39 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

6 139

497 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda99136112104115
Döda7266716872
Inflyttade765848853991968
Utflyttade619675735633786
Invandrade48584282100
Utvandrade1427264147
Folkökning208278164443235

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
4,56 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
104
Sedan 2016
+38 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt56 %
Hyresrätt29 %
Bostadsrätt15 %
Småhus60 %
Flerbostadshus37 %
Specialbostäder1 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Byggindustri578
Utbildningsväsendet544
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik450
Handel413
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst281
Hotell och restauranger231
Tillverkningsindustri195
Enheter för kultur, nöje och fritid179

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 2 486 251 · Riket 10 605 529 · Plats 185 av 290

    12 384

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 12 944 · Riket 17 819 · Plats 81 av 290

    42

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 22,9 % · Riket 22,4 % · Plats 11 av 290

    26,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 17,2 % · Riket 21,1 % · Plats 275 av 290

    16,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 57,2 % · Riket 48,5 % · Plats 78 av 290

    42,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 259 av 290

    20,0 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,6 % · Riket 3,1 % · Plats 223 av 290

    2,1 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 435 800 kr · Riket 401 400 kr · Plats 12 av 290

    475 500 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 31 av 275

    16,6

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 22 av 290

    90,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 21 av 290

    243

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 55 av 290

    79,1 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 110 av 180

    46,8

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 63 av 211

    29 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 4,3 · Riket 3,0 · Plats 32 av 290

    4,8

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 78 % · Riket 80 % · Plats 35 av 287

    85 %

Skolor

Förskoleklass (3)

Grundskola (4)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Mer om Nykvarns kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Taxinge socken och Turinge socken och en mindre del av Västertälje socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Vid kommunreformen 1952 införlivades Taxinge landskommun i Mariefreds stad medan Turinge landskommun och Södertälje stad förblev oförändrade.

Vid kommunreformen 1971 bildades Södertälje kommun vari bland andra Södertälje stad, Turinge landskommun och Taxinge församling ur Mariefreds stad uppgick. 1999 bildades Nykvarns kommun genom en utbrytning ur Södertälje kommun av församlingarna Taxinge och Turinge samt en del som tidigare legat i västra delen av Västertälje socken.

Geografi

Kommunen är belägen i de norra delarna av landskapet Södermanland vid sjön Mälarens södra strand. Kommunen gränsar i norr, öster och söder till Södertälje kommun i Stockholms län samt i väster till Gnesta kommun och Strängnäs kommun i Södermanlands län.

Topografi och hydrografi

Kommunen präglas av en småkuperad terräng med sprickdalar och moränklädda urbergskullar. De smala dalarna är särskilt bördiga nära Gripsholmsviken i Mälaren, vilket resulterar i näringsrika lerjordar och en mångfaldig vegetation med ädellövträd i kommunens norra delar. Öppna odlingsmarker omger orterna Turinge och Taxinge i denna region.

I den södra delen dominerar näringsfattiga moränjordar och hällmarker, med stora skogsområden som omger den bördiga sjön Yngern. Tätorten Nykvarn sträcker sig till stor del över Turingeåsen, en isälvsavlagring som präglas av välutvecklade rullstensåsar och dödisgropar både norr och söder om tätorten.

Naturskydd

Ungefär en procent (0,8 procent av landytan) av Nykvarns kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade 178 hektar.

Bland naturreservat i Nykvarns kommun kan nämnas Bårsjön som även är klassat som Natura 2000-område. Bland de arter som förekommer i området märks pyrolaarter, orkidéer och mossor, till exempel platt spretmossa.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Turinge-Taxinge församling.

Från 2016 indelas kommunen i två distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Taxinge och Turinge.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en koalition bestående av Nykvarnspartiet, Moderaterna, Folkpartiet och Centerpartiet. Tillsammans samlade partierna 18 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 fick Folkpartiet lämna den styrande koalitionen medan övriga stannade kvar vid makten. I januari 2016 meddelade Centerpartiet att de lämnade makten. Partiets gruppledare Börje Karlsson sade att "Då våra förtroendevalda i nämnder och styrelser saknat yrkanderätt då vi endast tilldelats ersättarplatser har vi kommit fram till att det är bättre att stå utanför majoriteten".

Valet 2018 ledde till en ny styrande treklöver bestående av Nykvarnspartiet, Moderaterna och Miljöpartiet. Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Nykvarnspartiet.

= Mandatfördelning 1998–2026 =

För valresultat äldre än 1998, se tidigare kommuntillhörighet; Södertälje kommun.

= Kommunstyrelse =

Tidigare hade kommunstyrelsen nio ledamöter. Dessa har senare utökats till att omfatta elva ordinarie ledamöter.

Näringsliv

Nykvarn har en lång historia som bruksbygd, med både järnbruk och pappersbruk i centralorten. Järnbruket upphörde 1864 och pappersbruket 1971. I början av 2020-talet var näringslivet i kommunen varierat och dominerades av mindre företag. Det största företaget är färgtillverkaren Tikkurila Sverige AB, som är baserat i centralorten. År 2024 var Volkswagen den största privata arbetsgivaren med 124 anställda. Den största arbetsgivaren var dock kommunen själv med 679 anställda (2022).

= Transporter =

I öst-västlig riktning genomkorsas kommunen av E20 och järnvägen Svealandsbanan som trafikeras av Mälartåg med stopp i Nykvarn.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har en yngre befolkning än riksgenomsnittet, särskilt i åldersgruppen 0–15 år som är överrepresenterad.

Befolkningstillväxten under 2000-talet beror både på ett födelseöverskott och på inflyttning.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2018 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 1 915, eller 17,53 % av befolkningen (hela befolkningen: 10 923 den 31 december 2018). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 1 243, eller 15,15 %.

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Följande länder är de 10 vanligaste födelseländerna för befolkningen i Nykvarns kommun.

Kulturarv

År 2024 hade kommunen ett byggnadsminne: Taxinge-Näsby stationshus. Stationshuset uppfördes 1895 av den dåvarande ägaren till Taxinge-Näsby slott som en gåva till det privata järnvägsbolaget. Norra Södermanlands Järnväg invigdes i september 1895 av kung Oskar II, och Taxinge-Näsby stationshus togs i bruk samma år. Stationshuset, byggt i tegel med höga trappgavlar i skånsk stil, skiljde sig från andra byggnader i trakten. Taxinge-Näsby fungerade som järnvägsstation fram till 1974.

Från Wikipedia-artikeln Nykvarns kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Nykvarns kommun

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.