Hoppa till innehållet

Fakta om Ockelbo kommun

Ockelbo kommun är en inlandskommun i Gävleborgs län. Centralort är tätorten Ockelbo.

Från Wikipedia-artikeln Ockelbo kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Gävleborg och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 715

−50 sedan 2014

Landareal

1 070 km²

5,3 invånare per km²

Hushåll 2025

2 936

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 356

587 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5754434542
Döda7562877373
Inflyttade286311319263276
Utflyttade294333326298282
Invandrade922221250
Utvandrade6581113
Folkökning−24−19−44−63−43

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,24 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
42
Sedan 2016
+56 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt63 %
Hyresrätt36 %
Bostadsrätt1 %
Småhus73 %
Flerbostadshus19 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus4 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst504
Tillverkningsindustri336
Enheter för kultur, nöje och fritid251
Utbildningsväsendet222
Byggindustri184
Handel164
Jordbruk, skogsbruk och fiske149
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik109

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 283 452 · Riket 10 605 529 · Plats 262 av 290

    5 715

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −1 106 · Riket 17 819 · Plats 110 av 290

    0

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,1 % · Riket 22,4 % · Plats 255 av 290

    19,3 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,7 % · Riket 21,1 % · Plats 23 av 290

    31,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 37,6 % · Riket 48,5 % · Plats 244 av 290

    28,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 40 av 290

    22,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 3,0 % · Riket 3,1 % · Plats 81 av 290

    2,9 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 383 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 223 av 290

    373 600 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 138 av 275

    15,1

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 281 av 290

    69,8 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 215 av 290

    209

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 220 av 290

    69,2 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 0,9 · Riket 3,0 · Plats 252 av 290

    0,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 82 av 287

    83 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (4)

Fritidshem (3)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Ockelbo kommun som köpare (3)

Avtal för 143,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Ockelbo kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Ockelbo socken och en del av Skogs socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Ockelbo kommun bildades vid kommunreformen 1971 av Ockelbo landskommun och en del ur Skogs landskommun (området som utgjorde Lingbo församling).

Kommunen ingick från bildandet till 26 april 2004 i Sandvikens domsaga och ingår sen dess i Gävle domsaga.

Geografi

Kommunen ligger huvudsakligen i den nordvästra delen av landskapet Gästrikland, men en mindre del norr (Lingbo distrikt) ligger i landskapet Hälsingland.

Topografi och hydrografi

Den så kallade norrlandsgränsen löper genom Ockelbo kommun och blockig morän täcker urbergsberggrunden. Västra delen av kommunen utgörs av kuperad barrskogsterräng med många sjöar och myrar i de lägre terränglägena. Den östra delen är relativt låglänt med lerig odlingsmark och slättområden kring tätorterna Ockelbo och Åmot. I det östra området finns också klapperstensfält så som vid Lappåsen i nordöst. Genom kommunen löper två större rullstensåsar, en nord–sydlig genom centralorten och en nordväst–sydöstlig utmed Jädraån.

Naturskydd

År 2022 fanns fyra naturreservat i Ockelbo kommun: Kroksjö öga, Latåsen, Lundbosjön och Trollberget. Av dessa var ett även klassat som Natura 2000-område, Lundbosjön.

Kroksjö öga utgörs av ett dödislandskap med skog och myrmark. Även Latåsen utgörs av skog och i reservatet hittas rödlistade arter som violettgrå tagellav, kötticka och ullticka. Lundbosjön är ett variationsrikt naturreservat. Den oreglerad Testeboån omges av svämlövskog och frodiga strandängar. I reservatet finns också Sveriges nordligaste naturliga förekomst av ek. Naturreservatet Trollberget utgörs primärt av skog där har rödlistade arter knutna till död granved påträffats, så som rynkskinn och ullticka.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Ockelbo församling.

Från 2016 indelas kommunen i tre distrikt – vilka motsvarar församlingsindelningen den 31 december 1999, just före de slogs samman till en församling – Lingbo, Ockelbo och Åmot.

Styre

Centerpartiet och Socialdemokraterna tog över makten 2006 och fortsatte därefter styra efter valen 2010 och 2014. På frågan om varför Socialdemokraterna i Ockelbo inte samarbetar med något av de andra rödgröna partierna svarade kommunalrådet Magnus Jonsson (S) 2014 att "S och C är de två största partierna och Centern har alltid tagit ansvar oavsett om det gällt positiva och negativa saker och framförallt har det en del med personkemin att göra". Efter valet 2018 backade Socialdemokraterna men kunde fortsatt styra i majoritet tillsammans med Centerpartiet under mandatperioden 2018–2022. Efter valet 2022 fick Socialdemokreterna ytterligare ett mandat i kommunfullmäktige och samarbetet med Centerpartiet fortsätter under mandatperioden 2022–2026.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

* Under mandatperioden blev först ett av Sverigedemokraternas och senare även ett av Moderaternas mandat vakanta på grund av att ledamöter avsade sig sina platser.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Ockelbo kommun utgörs av 11 ordinarie ledamöter. Dess ordförande är kommunens enda kommunalråd. Förutom det som åligger kommunstyrelsen enligt lag är Ockelbos kommunstyrelse även ansvarig för ekonomi- och personalfrågor, näringslivsutveckling, turism, kommunikationer, arbetsmarknads- och arbetslivsfrågor, kommunal beredskap, säkerhetsfrågor samt teknikverksamhet. För detta arbete har kommunstyrelsen tre utskott: ekonomiutskottet, tillväxtutskottet och personalutskottet.

= Övriga nämnder =

I kommunen finns sex nämnder. Förutom de som presenterats nedan finns även Valnämnden och de kommungemensamma nämnderna Västra Gästrikland samhällsbyggnadsnämnd och Överförmyndarnämnden Västra Gästrikland. Dessa är gemensamma för kommunerna Ockelbo, Hofors och Sandviken.

Internationella relationer

Syftet med kommunens internationella arbete är dels att lära av andra men också att marknadsföra kommunen. Det internationella arbetet inleddes med vänortssamarbete med nordiska vänorter och då avsåg samarbetet kultur. Senare har kommunen etablerat ett vänortssamarbete med den amerikanska staden Stromsburg, en ort som grundades 1872 av emigrerade Ockelbobor.

Efter Sverige gick med i EU har kommunen gått med i ett samarbete för små landsbygdskommuner inom EU, Charter of European rural Communities. Samarbetet innebär bland annat att Ockelbo har en vänort i respektive EU-land.

Näringsliv

Ursprungligen utgjordes troligtvis basnäringarna av boskapsskötsel med fäboddrift, jakt och fiske. Lågteknisk järnframställning där myrmalm användes förekom under förhistorisk tid. Under 1600-talet utvecklades järnhanteringen och Ockelbo blev en järnbruksbygd. Till detta uppstod binäringar i form av kolning, tjärbränning och sågning samt körslor för brukens behov. Men tillgången på malm var liten och behövde fraktas från Svärdsjö, Torsåker och Norberg till de bruk som kom att gå under namnet Ockelboverken, bland annat Wij, Brattfors, Åbron, Jädraås och Åmot. Det blev allt svårare att få avsättning för järnet och runt sekelskiftet 1700 koncentrerades verksamheten till ett fåtal bruk.

Industrialismen började göra sig gällande i Ockelbo efter 1860-talet. Etableringen av Norra stambanan gjorde att flera småföretag sökte sig till Ockelbo. Under 1870-talet inleddes en sågverks- och massaepok och avverkning och sågning av trävaror får en helt annan omfattning än tidigare. Två större sågverk etablerades under denna tid Bosågen och Frankssons såg. Det som idag utgör centralorten blev en betydande stationsort och därefter växte ett modernt samhälle fram. Successivt har näringslivet omvandlats till det differentierade näringsliv som kommunen har idag.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av länsväg 272 (även kallad Tidernas väg) som fungerar som regional led för gods och arbetspendling, besökare till kommunen men också som genomfartsled för långväga transporter. Genom kommunen går även länsvägarna 302 och 303.

Järnhanteringen som växte fram under 1600-talet krävde bra kommunikationer. Därför byggdes ett järnvägsnät upp från Vintjärns gruvor till Norrsundet, Dala–Ockelbo–Norrsundet…

Från Wikipedia-artikeln Ockelbo kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Ockelbo kommun

  • LINGBO S:1>5, 28:1 mfl

    Vattenskyddsområde, 1 837 hektar

    Visa på kartan
  • Kroksjö öga

    Naturreservat, 141 hektar

    Kroksjö öga är ett skogsområde som ligger intill sjöarna Kroksjön och Långsjön. Naturen är kullig och full med stora block. I Kroksjö öga kan du fiska i någon av sjöarna (fiskekort). I området finns inga stigar så här kan du ströva fritt i skogen. Skogen, sjöarna och den kupera…

    Visa på kartan
  • Trollberget

    Naturreservat

    Trollbergets naturreservat består av ett skogsområde med äldre barrblandskog och granskog. Större delen av skogarna har fått utvecklas fritt under lång tid. Här kan du promenera längs med bäcken som rinner ut från sjön i söder. Eller paddla kanot. Sjöarna och skogarna bjuder på …

    Visa på kartan
  • Öjaren

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Latåsen

    Naturreservat

    Latåsens naturreservat ligger i en östvänd slutning där det växer tall och gran. Här trivs också olika lövträd. Det finns inga stigar i området så här får du ströva på egen hand. En gammal traktorväg leder fram till Latåsens sydöstra hörn. Området ligger cirka 5 km sydost om Åm…

    Visa på kartan
  • Lundbosjön

    Naturreservat

    Lundbosjön är ett populärt utflyktsmål, inte minst för kanotister och fritidsfiskare som kan ta sig ut på sjöns vattenområde. Den vackra före detta bruksorten Oslättfors är den naturliga vägen in till naturreservatet. I Oslättfors finns även en av entrépunkterna till Testeboåns…

    Visa på kartan
  • Beslut om interimistiskt förbud mot att vidta vissa åtgärder på fastigheten Sunnanåsbo 2:8

    Interimistiskt förbud

    Rönnåsen är ett av Ockelbos mest värdefulla natur- och rekreationsområden, och är utpekat i länets naturvårdsprogram ?Värdefull natur i Gävleborg? som ett område me…

    Visa på kartan
  • Vi 1:16,S:1, Prästbo.1:35, Säbygg 20:1,22:1

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.