Hoppa till innehållet

Fakta om Orsa kommun

Orsa kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Orsa.

Från Wikipedia-artikeln Orsa kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

6 851

+39 sedan 2014

Landareal

1 740 km²

3,9 invånare per km²

Hushåll 2025

3 521

1,96 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

4 447

649 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda7159475054
Döda9877799098
Inflyttade378390474412314
Utflyttade398322431404347
Invandrade2023332543
Utvandrade733103323
Folkökning−344116−26−57

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,79 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
58
Sedan 2016
+59 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt60 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt7 %
Småhus67 %
Flerbostadshus27 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst565
Byggindustri366
Utbildningsväsendet223
Jordbruk, skogsbruk och fiske185
Handel163
Hotell och restauranger140
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik139
Tillverkningsindustri127

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 252 av 290

    6 902

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 74 av 290

    51

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 264 av 290

    18,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 78 av 290

    28,9 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 203 av 290

    31,3 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 87 av 290

    22,3 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 125 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 270 av 290

    363 300 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 72 av 275

    15,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 106 av 290

    84,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 190 av 290

    213

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 285 av 290

    59,0 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 48 av 180

    79,2

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 130 av 211

    16 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 198 av 290

    0,4

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 115 av 287

    82 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (5)

Anpassad grundskola (1)

  • Anpassad grundskola OrsaKommunal · Gillevägen 1, Orsa

Fritidshem (5)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Mer om Orsa kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Orsa socken där Orsa landskommun bildades vid kommunreformen 1862.

Orsa municipalsamhälle inrättades 13 juni 1902 och upplöstes vid utgången av 1966.

Orsa kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning Orsa landskommun.

Topografi och hydrografi

Kommunen ligger formellt i Svealand men naturgeografiskt i norrlandsterräng. På grund av den osannolika händelsen att en meteorit slagit ner i denna norrlandsterräng har en ring av mjuka och kalkrika bergarter bildats, kallad Siljansringen. Utmed denna kalkring har en förtätad bondebygd utvecklat sig sedan tidig medeltid. Utanför kalkringen växer barrskog. Eftersom många av Svealands trädgårdsväxter därtill har sin NV-gräns nära Orsa samhälle är ett par av kommunens motton sakligt underbyggda, främst "På gränsen mellan vildmark och kulturbygd". Medan "Där Vildmarken börjar" gäller vid ankomst från söder då den mer höglänta norrlandsterrängen börjar strax norr om Orsa samhälle. Då höglandet numer i stort sett är obebott och björnen tydligt ökat i antal är beteckningen "Vildmark" inte fel.

Naturskydd

Ungefär 5,6 procent 15,7 procent av landytan) av Orsa kommuns areal hade år 2019 skydd i form av naturreservat, naturvårdsområden, naturminnen och biotopskydd. Detta motsvarade 10 046 hektar. Bland naturreservat i Orsa kommun kan nämnas Tenningbrändan, en lövbränna som uppstod efter en brand 1896. Länsstyrelsen I Dalarnas län skriver att "En lövbränna är numera en mycket ovanlig naturtyp med höga naturvärden". I området hittas till exempel lunglav, enstaka exemplar av nordlig anisticka och nattviol. Ett annat exempel är det kommunala reservatet Knutar Einars äng som beskrivs som "Dalarnas sista större kalkfuktäng". Där växer arter som späd ögontröst, ängsgentiana, fältgentiana, älväxing och majviva. Populärt är även att vintertid åka längdskidor på Koppången, som ligger några mil norr om Orsa.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i ett enda område, Orsa församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en blocköverskridande koalition bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Moderaterna och Folkpartiet. Tillsammans samlade partierna 16 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Efter valet 2014 styrde Centerpartiet tillsammans med Kristdemokraterna och Miljöpartiet. Samma koalition fortsatte styra även mandatperioden 2018–2022.

Mandatperioden 2022–2026 styrs kommunen av Socialdemokraterna och Centerpartiet.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Det lokala partiet Kommunal samling åkte ur kommunfullmäktige 1973. I valet tre år senare fick även det lokala partiet Frihetliga kommunalfolket lämna kommunfullmäktige. I samma val fick dock Kristdemokraterna och Vänsterpartiet sina första mandat i kommunfullmäktige. År 1982 kom Miljöpartiet in med ett mandat. I valet 1988 förlorade Vänsterpartiet sitt enda mandat men återfick det i det påföljande valet där även Ny demokrati fick en plats.

Det lokala Orsapartiet fick två mandat i kommunfullmäktige i valet 1994 men åkte ur valet därpå. År 2002 kom Sverigedemokraterna in i fullmäktige och i omvalet 2003 kom även SPI Välfärden in och stannade i fullmäktige den mandatperioden. Liberalerna fick lämna kommunfullmäktige efter valet 2014.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen i Orsa kommun utgörs av 13 ordinarie ledamöter. Kommunstyrelsens ordförande är Orsa kommuns enda kommunalråd. Under kommunstyrelsen finns fyra utskott, dessa är för; lärande, samhälle, omsorg samt service och utveckling.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Ann Beskow, Socialdemokraterna, 1995–februari 2008 Marie Olsson, Socialdemokraterna, 2008–31 december 2014 Mikael Thalin, Centerpartiet, 1 januari 2015–

= Övriga nämnder =

Orsa kommun en egen nämnd; valnämnden. Därutöver finns kommungemensamma nämnder. Det vill säga nämnder som är gemensamma med andra kommuner.

Sedan 2010 är gymnasienämnden, nämnden för social myndighetsutövning och servicenämnd lön gemensamma med Mora kommun och Älvdalens kommun. Två år senare bildade de tre kommunerna även en gemensam servicenämnd för IT. Dessutom är miljö- och byggnämnden är gemensam med Mora kommun.

Näringsliv

Orsa kommuns näringsliv består främst av små och medelstora företag inom skogs- och verkstadsindustrin samt turistnäringen. Till de största industriföretagen hör AB Kandre (toalettsitsar), beläget i centralorten Orsa. De flesta arbetstillfällena finner man dock inom offentlig sektor och turistnäringen.

Bland kommunens större turistattraktioner hittas skidanläggningen Orsa Grönklitt som 1965–2005 drevs som en kommunal anläggning. Där ligger även Orsa Rovdjurspark som är Europas största rovdjurspark med bland annat Sveriges enda isbjörnar. Orsa rovdjurspark lockar omkring 100 000 besökare varje år.

= Transporter =

Orsa kommun genomkorsas i nord–sydlig riktning av Inlandsbanan. Genom kommunen går även E45 och länsväg 296. Dessutom går Siljansleden genom södra delarna av kommunen.

Kulturarv

De stora skogarna börjar strax norr om Orsa. Här finns det glesbefolkade Orsa finnmark, dit många skogsfinnar flyttade in under 1600-1800-talen. En rest från detta är de många stigar och vandringsleder som finns i området. Dessa har kommit att kallas prästvägar eftersom prästerna årligen gjorde ett eller flera besök i den otillgängliga finnmarken för att hålla husförhör samt föra böcker över befolkningen. Från den svenska delen av Orsa finns Skräddar-Djurberga bevarad. Det är en levande fäbod med ett 20-tal byggnader från 1600-talet.

Rester efter den tidigare traditionen av flottning i Ämån finns att beskåda vid Helvetesfallet och Storstupet.

Från Wikipedia-artikeln Orsa kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Orsa kommun

  • Koppången

    Naturreservat, 5 336 hektar

    På höglandet norr om Orsa ligger Koppången - ett av Sveriges mest värdefulla myrlandskap. Högsta punkten är Stora Tunturiberget med sina 650 meter över havet. Tack vare höjdläget i terrängen, kommer här mycket snö, som kan ligga kvar långt in i maj. Koppången befinner sig i grä…

    Visa på kartan
  • Stopån

    Naturreservat, 3 360 hektar

    Stopån utgör ett biflöde till Unnån i nordvästra delen av Orsa kommun. Dalgången bjuder besökaren på en storslagen natur med bland annat gammal och ståtlig granskog. Stopån bildar ett par vackra vattenfall som förhöjer intrycket av vild natur. Stopåns närområde tillsammans med G…

    Visa på kartan
  • Tjåberget

    Naturreservat, 1 985 hektar

    Naturen i det här området har mycket variationer och nischer ¿ här kan många olika naturskogsarter leva. Fläckar av sumpskogar, öppna myrvidder, småmyrar, bäckstråk och tjärnar bryts av med bergbranter och skogar med tall och gran i olika blandningar. Rovfågelhäckningar, björnf…

    Visa på kartan
  • Barkbergsknopparna

    Naturreservat, 1 224 hektar

    Barkbergsknopparna bildar en markerad, sydlig avslutning på Barkbergsmassivet. Knopparna, som utgör en isolerad förekomst av urgranit, ligger i ett gränsland mellan bergkullslätt i öster och ett höglänt förfjällsområde i väster. Tallskog av torr-frisk ristyp överväger. På några …

    Visa på kartan
  • Lindänget

    Naturreservat, 761 hektar

    Landskapet vid Lindänget är mycket tilltalande med vyer ut över Orsasjön med höglandet i fonden. Även det ljusa, öppna kulturlandskapet är tilltalande, liksom den lövdominerade skogen i området. Lindänget hyser två väsensskilda naturtyper: den öppna strandängen i söder och skogs…

    Visa på kartan
  • Norra Gällsjön

    Naturreservat, 638 hektar

    Reservatet består av gammal tallskog, frodigare granskog och vattendrag. Åldern på enstaka träd har uppmätts till 400 år. Här finns också ovanliga lavar och svampar som varglav och vedsvampen lappticka. Norra Gällsjön är en gränssjö mellan Dalarnas län och Jämtlands län i nordli…

    Visa på kartan
  • Rovenlamm

    Naturreservat, 601 hektar

    Området ligger i direkt anslutning till Tjåberget där ett stort naturreservat enligt planerna kommer att beslutas under 2007. Den här utökningen mot norr av Tjåbergsreservatet består av ett mäktigt landskap med gammelskogar, sluttande myrar, ett par större tjärnar och en fin bäc…

    Visa på kartan
  • Korpimäki

    Naturreservat, 599 hektar

    Berget ligger som en kilometerbred och 4 km lång limpa i nordsydlig riktning. När man färdas längs skogsvägen på östra sidan öppnar sig över myrarna en unik vy mot bergets långa, branta och helt ohuggna, svarta gransluttning. Magra förhållanden med mycket snö. Särskilt längs den…

    Visa på kartan
  • Helvetesfallet

    Naturreservat, 317 hektar

    Vid Helvetesfallet har Ämån formen av en kanjon med mer än 30 m höga väggar av sandsten och diabas. Kanjondalen längs Ämån anses ha bildats under isavsmältningsskedet. Isälven skar då djupt ner i berggrunden och bildade därigenom de mäktiga klippbranterna. Kanjonen har ett påfal…

    Visa på kartan
  • Hästfloten

    Naturreservat, 247 hektar

    Hästfloten ligger i ett barrskogslandskap med lugna, mjuka former där de lägre delarna upptas av denn stora våtmark. Myren är till större delen trädlös och närmast plan eller svagt sluttande mot söder. Myren är naturskön och äger en imponerande landskapsbild. Den flacka myrytan …

    Visa på kartan
  • Bengtarkilen

    Naturreservat, 194 hektar

    Variationsrik äldre naturskog som inte skiljer sig nämnvärt från Bengtarkilens naturreservat och med en fyndlista av arter som tyder på lång skoglig kontinuitet och mycket höga naturvärden. Grandominerade delar är olikåldriga och rika på död ved i olika nedbrytningsgrad och med …

    Visa på kartan
  • Anderåsberget

    Naturreservat, 68 hektar

    Brandpräglad naturskog på Anderåsberget med stort inslag av riktigt gamla tallöverståndare, vårtbjörk och brandstubbar. Vissa delar renta talldominerande, fuktigare partier med fuktig, mossig hänglavsgranskog samt i lägre delar gransumpskog. Bitvis finns rejält storblockiga part…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.