Hoppa till innehållet

Fakta om Osby kommun

Osby kommun är en kommun i nordöstra Skåne län. Centralort är Osby.

Från Wikipedia-artikeln Osby kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Skåne och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

12 947

+119 sedan 2014

Landareal

577 km²

22,4 invånare per km²

Hushåll 2025

6 148

2,08 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 400

572 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda109129112116100
Döda144135170171137
Inflyttade791782749717559
Utflyttade787720738806689
Invandrade6583858079
Utvandrade44477011774
Folkökning−1071−31−132−159

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,45 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
89
Sedan 2016
+41 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt57 %
Hyresrätt33 %
Bostadsrätt10 %
Småhus65 %
Flerbostadshus30 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri869
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst854
Handel766
Utbildningsväsendet615
Byggindustri307
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik244
Jordbruk, skogsbruk och fiske194
Civila myndigheter och försvaret175

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 433 083 · Riket 10 605 529 · Plats 178 av 290

    12 861

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 457 · Riket 17 819 · Plats 209 av 290

    −86

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,0 % · Riket 22,4 % · Plats 131 av 290

    22,2 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,3 % · Riket 21,1 % · Plats 124 av 290

    26,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,6 % · Riket 48,5 % · Plats 184 av 290

    32,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 33 av 290

    22,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 4,0 % · Riket 3,1 % · Plats 52 av 290

    3,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 385 500 kr · Riket 401 400 kr · Plats 238 av 290

    370 700 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 63 av 275

    16

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 263 av 290

    73,9 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 238 av 290

    205

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 118 av 290

    75,3 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2026 · Plats 32 av 80

    72,1

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 125 av 211

    17 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,2 · Riket 3,0 · Plats 228 av 290

    0,3

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (4)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (1)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (5)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Trio Perfekta AB

Trio Perfekta AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,0087 kg–
Koppar–0,0056 kg–
Nickel–0,047 kg–
Zink–0,11 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001:2004. Mer hos Naturvårdsverket

Cejn AB

Trio Perfekta AB, Metall- plastytbehandling, avfettning och färgborttagning

Utsläpp 2023
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Krom–0,13 kg–
Koppar–0,52 kg–
Nickel–0,17 kg–
Zink–0,15 kg–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: SS-EN ISO 14001:2004.

Lönsboda avloppsreningsverk

Osby kommun, 90.10 Rening av avloppsvatten

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve–8 ton–
Fosfor–30 kg–
BOD7–3 ton–
COD-Cr–20 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län.

Osby avloppsreningsverk

Osby kommun, 90.10 Rening av avloppsvatten

Utsläpp 2009
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Kväve–18 ton–
Fosfor–124 kg–
BOD7–6 ton–
COD-Cr–36 ton–

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: Egenkontroll.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Osby kommun som köpare (8)

Avtal för 293 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Osby kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar de fyra socknarna Loshult, Osby, Visseltofta och Örkened. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Osby municipalsamhälle inrättades i Osby landskommun 15 augusti 1887 och upplöstes 1937 när Osby köping bildades genom en utbrytning ur landskommunen. Lönsboda municipalsamhälle inrättades 24 november 1928 och upplöstes vid utgången av 1966.

Vid kommunreformen 1952 uppgick Visseltofta landskommun i Vittsjö landskommun, i övrigt påverkades inte indelningarna i området.

1962 uppgick Osby landskommun i köpingen. Osby kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Osby köping. 1974 införlivades Loshults kommun, Örkeneds kommun samt en del av Vittsjö kommun (Visseltofta församling).

Geografi

Osby kommun gränsar till Älmhults kommun och Markaryds kommun i Småland i norr, Hässleholms kommun i väst, Östra Göinge kommun och Kristianstads kommun i söder och Olofströms kommun och Blekinge i öster.

Topografi och hydrografi

Kommunen ligger på förlängningen av den sydsmåländska urbergsslätten, där gnejsberggrunden, främst i östra delen, innehåller inslag av hyperit, känd som svart granit. Den flacka bergsytan är huvudsakligen täckt av granskog och morän, med flera stora våtmarker. Vyssle myr och Västermyr är exempel på områden med högmosse- och kärrinslag samt en vegetation bestående av pors och klockljung.

I sydöstra delen av kommunen är berggrunden uppsprucken och bildar ett sprickdalslandskap, där den norra delen av sjön Immeln är ett tydligt exempel. Längs åarna finns översvämningsmarker, kända som "mader", särskilt längs Helge å i västra Osby. Dessa marker har traditionellt använts som slåtterängar och är av stor betydelse för fågellivet. I kommunens sydvästra del flyter Helge å genom Osbysjön.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en bred blocköverskridande koalition bestående av Allianspartierna, Miljöpartiet och det lokala Göingepartiet kommunal samling (GpKS). Partierna styrde i minoritet. Efter valet 2014 blev de rödgröna det största blocket men samlade inte till egen majoritet. Istället blev Sverigedemokraterna vågmästare under mandatperioden som präglades av en tight budget. Sverigedemokraterna valde dock under hela mandatperioden att rösta med Allianspartiernas budget vilket ledde till att de rödgröna fick styra med en budget från ett annat block. Efter valet 2018 tog Alliansen över makten i minoritet. Man meddelade att "Vi måste ta itu med kostnaderna för försörjningsstöd som har skenat iväg. Näringslivsfrågorna kommer att hamna mycket högre denna mandatperiod. Vi måste också komma igång med bostadsbyggandet". Liberalerna åkte ur kommunfullmäktige i valet 2022 men Centerpartiet, Moderaterna och Kristdemokraterna fortsatte styra i minoritet under mandatperioden.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Anders Pettersson, Centerpartiet, 1977–1994 Erland Nilsson, Socialdemokraterna, 1995–1998 Anders Pettersson, Centerpartiet, 1999–2002 Erland Nilsson, Socialdemokraterna, 2003–2006 Anders Pettersson, Centerpartiet, 2007–december 2014 Marika Bjerstedt Hansen, Socialdemokraterna, 2015–2019 Niklas Larsson, Centerpartiet, 2019–19 juni 2023 Lotte Melin, Centerpartiet, 28 augusti 2023–

Näringsliv

I kommunen finns en stark tradition av småföretagande, särskilt inom trä och metall. Ett tidigare känt Osbyföretag var leksaksakstillvetkaren Brio.

Svart diabas för gravstenar och andra monument har brutits i kommunen under hela 1900-talet.

Andra företag i kommunen är Swanson's Travel och Osby Glas, som tillverkar bland annat isolerglas, Osby Parca, som tillverkar Osby-Pannan, Briser som arbetar med vattenlogistik, åkeriet Göingefrakt, möbeltillverkaren Tuve, dörrtillverkaren Ekodoor, Fönsterspecialisten, Bröderna Nilssons snickerifabrik, Osby Mekan AB och VVS-företaget Trio Perfekta.

= Transporter =

Genom västra delen av kommunen går riksväg 23 och genom östra delen går länsvägarna 119 och 121. Genom södra delarna av kommunen går även Skåneleden.

= Utländsk bakgrund =

Den 31 december 2015 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund (utrikes födda personer samt inrikes födda med två utrikes födda föräldrar) 2 176, eller 16,80 % av befolkningen (hela befolkningen: 12 954 den 31 december 2015). Den 31 december 2002 utgjorde antalet invånare med utländsk bakgrund enligt samma definition 1 107, eller 8,76 % av befolkningen (hela befolkningen: 12 637 den 31 december 2002).

= Invånare efter de vanligaste födelseländerna =

Denna tabell redovisar födelseland för Osby kommuns invånare enligt den statistik som finns tillgänglig från Statistiska centralbyrån (SCB). SCB redovisar endast födelseland för de fem nordiska länderna samt de 12 länder med flest antal utrikes födda i hela riket. En person som inte kommer från något av de här 17 länderna har istället av SCB förts till den världsdel som födelselandet tillhör. Personer födda i Sovjetunionen samt de personer med okänt födelseland är också medtagna i statistiken.

Kulturarv

Länsstyrelsen har identifierat 27 särskilt värdefulla kulturmiljöer i Osby kommun. Bland dessa kan nämnas:

Angshult-Gussa Svenstorp: Ett småbrutet odlingslandskap som speglar betydelsen av betesdrift och skog i området.

Gylsboda: En stenindustrimiljö med brytningsplats, järnväg och bostadsbebyggelse.

Lönsboda: Ett järnvägs- och stationssamhälle med kopplingar till industrihistoria och folkrörelser.

Osby skansar - Sibbarps skans och hembygdsgård: En skansanläggning och ett dokument över områdets historia som gränsprovins.

Ullspinneriet i Strömsborg: Industriella anläggningar och vattenkraftsminnen från en tidigare industriepok.

= Kommunvapen =

Det första vapnet för Osby köping fastställdes av Kungl. Maj:t 1947 och innehöll "en röd gående snapphane". 1963 lät man dock fastställa ett nytt vapen, det nuvarande. Geväret syftar dels på snapphanestriderna i området, dels på bössmidet i trakten. Palmkvisten är tagen från Östra Göinges häradsvapen (se även Östra Göinge kommun) och visar på de fredligare förhållanden som senare inträtt. Vapnet registrerades hos PRV 1984.

Från Wikipedia-artikeln Osby kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Osby kommun

  • Vakö myr

    Naturreservat, 216 hektar

    Den sydöstra delen av den skånska delen av Vakö myr , som ingår i myrskyddsplanen. Området brann sommaren 1992. Även ett ca 200 ha stort skogbeklätt fastmarksområde öster om denna del av myren utsattes för en skogsbrand. De brända områdena har återkoloniserats av björk och tall.…

    Visa på kartan
  • Albertas myr

    Naturreservat, 206 hektar

    Albertas myr är en större, svagt sluttande, översilad myr i gränstrakterna mellan Blekinge och Skåne. Myren sluttar norrut och fortsätter in i Skåne, där den går under namnet Böke myr, som också delvis är naturreservat. Albertas myr är i huvudsak hydrologiskt intakt och endast p…

    Visa på kartan
  • Övraryd

    Naturreservat, 34 hektar

    Naturreservatet Övraryd i Östra Göinge kommun utgörs till stora delar av en barrnaturskog som uppkom efter den våldsamma Loshultsbranden år 1921 samt betesmark och slåttermark utmed Rönnebodaån.

    Visa på kartan
  • Warragården

    Naturreservat, 29 hektar

    Naturreservatet Warragården innehåller både naturskogsliknande ädellövskog och odlingslandskap. I området planeras en enklare led.

    Visa på kartan
  • Tyringemossen

    Naturreservat, 28 hektar

    Den sydligaste delen av Vakö myr.Området ingår i myrskyddsplanen. Merparten av mossen utsattes för omfattande brand 1992. Delar av brända kantområden har koloniserats av uppväxande björk. Mosseplanet delsvis intakt med bibehållna strukturer med tuvor och höljor. Ytterligare bes…

    Visa på kartan
  • Osby skansar

    Naturreservat, 7 hektar

    Naturreservatet Osby skansar är vackert beläget på en höjd mellan Helge å och Osbysjön, strax söder om Osby tätort. Reservatets namn kommer från den skans, en äldre typ av försvarsanläggning, som byggdes 1611 medan Skåne ännu tillhörde Danmark. Platsen är vald för att man från h…

    Visa på kartan
  • Nytebodaskogen

    Naturreservat

    Visa på kartan
  • Osbysjön

    Djur- och växtskyddsområde

    Lagt in scannad beslutshandling.

    Visa på kartan
  • Immeln

    Djur- och växtskyddsområde

    I djurskyddsområdet Immeln råder beträdnadsförbud 1 april till 31 augusti. Övrig tid gäller andra föreskrifter, se beslutet. Flera undantag finns för olika sakägare, se beslutet.

    Visa på kartan
  • Maglaröd, Skeingesjön samt delar av Simontorpsåns avrinningsområde

    Vattenskyddsområde

    Korrigering av geografisk utbredning

    Visa på kartan
  • Killebergs samhälle

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Hököns samhälle

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.