Hoppa till innehållet

Fakta om Pajala kommun

Pajala kommun är en kommun i Norrbottens län i landskapet Norrbotten. Centralort är Pajala.

Från Wikipedia-artikeln Pajala kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Norrbotten och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 857

−446 sedan 2014

Landareal

7 910 km²

0,7 invånare per km²

Hushåll 2025

2 928

1,95 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 708

633 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda4953414548
Döda127931189496
Inflyttade257297265299194
Utflyttade308256282271216
Invandrade5931444580
Utvandrade1724143024
Folkökning−867−90−12−14

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,90 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
29
Sedan 2016
+52 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt68 %
Hyresrätt32 %
Bostadsrätt0 %
Småhus71 %
Flerbostadshus21 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus3 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst472
Tillverkningsindustri421
Byggindustri363
Utbildningsväsendet288
Jordbruk, skogsbruk och fiske252
Transport- och magasineringsföretag191
Handel186
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik169

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 248 927 · Riket 10 605 529 · Plats 263 av 290

    5 706

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 307 · Riket 17 819 · Plats 255 av 290

    −151

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 20,1 % · Riket 22,4 % · Plats 252 av 290

    19,4 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 25,3 % · Riket 21,1 % · Plats 5 av 290

    36,2 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 40,4 % · Riket 48,5 % · Plats 274 av 290

    26,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 7 av 290

    23,4 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,0 % · Riket 3,1 % · Plats 239 av 290

    2,0 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 421 700 kr · Riket 401 400 kr · Plats 51 av 290

    411 800 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 273 av 275

    10,9

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 136 av 290

    82,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 120 av 290

    220

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 150 av 290

    73,3 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 7,8 · Riket 3,0 · Plats 124 av 290

    1,2

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 81 % · Riket 80 % · Plats 251 av 287

    77 %

Skolor

Förskoleklass (5)

Grundskola (6)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (6)

Komvux (3)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Pajala kommun som köpare (10)

Avtal för 155,7 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Pajala kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar Pajala socken samt mindre delar av Överkalix socken och Övertorneå socken. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Ur Pajala landskommun utbröts 1860 byarna Kirnujärvi och Kainulasjärvi, som fördes över till Korpilombolo landskommun. Korpilombolo landskommun hade bildats av områden ur Överkalix och Övertorneå landskommuner. Ur Pajala landskommun utbröts sedan 1885 Tärendö landskommun och 1914 Junosuando landskommun.

Kommunreformen 1952 påverkade inte indelningarna i området, då varken Västerbottens eller Norrbottens län berördes av reformen.

Pajala kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom sammanslagning av Pajala, Korpilombolo, Tärendö och Junosuando landskommuner.

Kommunen ingår sedan 2000 i Förvaltningsområdet för finska och för meänkieli, kommunnamnet är Pajalan kunta på meänkieli.

Geografi

Pajala kommun gränsar till Övertorneå kommun och Överkalix kommun i söder, Gällivare kommun i sydväst, Kiruna kommun i väst samt de finländska kommunerna Enontekis i norr, Muonio och Kolari i nordost samt Pello i sydost.

Topografi och hydrografi

I stort sett hela kommunen består av en moräntäckt urbergsslätt. I norr finns dock kraftig­are kuperad terräng. Myrmark har till stor del brett ut sig över kommunens flacka områden. Ytan domineras av produktiv tall- och granskog. Torneälven, med biflödena Lainio- och Muonioälven, genomflyter kommunen. I höjd med Kengis, finns i Torneälven, Kengisforsen. Den 600 meter långa forsen har en fallhöjd på 18 meter och är den största längs Torneälven.

Även Kalixälven, vars tillflöde Tärendöälven kommer från Torneälven, flyter genom kommunen. Den är ett exempel på en bifurkation. Kalixälven har flera dramatiska forsar, däribland Mestoslinkka i närheten av byn Narken.

Isälvsavlagringar finns i dalgångarna ovanför Erkheikki vid Torne älv och Tärendö vid Kalixälven, nedanför är dalstråken istället fyllda med finkorniga sediment. Dalsedimenten utgör till stor del öppen odlings- och slåttermark.

Naturskydd

År 2022 fanns 47 naturreservat i Pajala kommun. Flera av reservaten utgörs av myrområden, däribland Naakakero med fjällbjörksliknande skog. Andra reservat är mer ovanliga, så som Anokangas som utgörs av riktigt gammal tallskog på sandig mark, något som är ovanligt för riket. I reservatet Kolkonliika har Muonio sameby sitt viktigaste sommarviste.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en enda församling, Pajala församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fem distrikt – Junosuando, Korpilombolo, Muonionalusta, Pajala och Tärendö.

Styre

Största partiet kommunen har sedan bildandet varit Socialdemokraterna, som dessutom hade egen majoritet under mandatperioderna 1994–1998 och 2010–2014. Näst största parti i samtliga val har varit Vänsterpartiet.

Kommunen styrdes efter valet 2014 av ett samarbete mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Mandatperioden 2018 till 2022 styrdes kommunen av en ny koalition bestående av Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och Sjukvårdspartiet. Koalitionen uppgav att de skulle skapa en "långsiktig strategi för skol-förskole- och äldreboendestrukturerna".

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Fram till valet 1998 hade kommunfullmäktige i Pajala 41 mandat. Efter valet sänktes dessa till 31 mandat. Efter valet 2018 sänktes antalet mandat ytterligare och kommunfullmäktige består därefter av 21 ledamöter.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Owe Pekkari, Socialdemokraterna, 1992–2002 Bengt Niska, Socialdemokraterna, 1 januari 2003–31 december 2010 Kurt Wennberg, Socialdemokraterna, 1 januari 2011–31 december 2014 Harry Rantakyrö, Socialdemokraterna, 1 januari 2015–31 januari 2017 Jan Larsson, Socialdemokraterna, 1 februari 2017–31 december 2017 Anna Kumpula Kostet, Vänsterpartiet, 1 januari 2018–31 december 2018 Ulrica Hammarström, Socialdemokraterna, 1 januari 2019–17 juni 2024 Birgitta Rantatalo, Socialdemokraterna, 3 juli 2024–

Övriga nämnder

Överförmyndarnämnden är gemensam med Gällivare och Jokkmokks kommuner, under namnet Lapplands överförmyndarnämnd.

Internationella relationer

Åren 2020 till 2022 pågick samarbetsprojektet Leva och bo i Tornedalen tillsammans med Kolari kommun i Finland. Projektet syftade till att "utveckla nya arbetsmetoder för att den svenska och finska älvdalen ska bli en möjlighetsgivande och inkluderande plats att leva, bo och verka på för både privatpersoner och företag". Tillsammans med 13 kommuner i Sverige, Finland och Norge är kommunen medlem i Tornedalsrådet, vars vision är att "Invånarna i Tornedalen ska kunna leva, studera, arbeta och driva företag i en gränsöverskridande trygg och ren miljö som om riksgränser inte fanns".

I samband med Rysslands invasion av Ukraina 2022 uppgav kommunalrådet Ulrica Hammarström (S) att kommunen inte samarbetat med vänorterna "de senaste åren".

Näringsliv

Historiskt är de tre basnäringarna i Pajala skogsbruk, rennäring och jordbruk. År 1646 anlades ett järnbruk i Kengis, Kengis bruk, som lades ner efter en brand 1879. Anläggande var bruket ledde till en betydande vallonsk och svensk invandring under de följande seklen.[källa behövs] Pajala marknad, som årligen lockar 45 000 - 50 000 besökare har anor från 1700-talet och vittnar om Pajala som ett handelscentrum.[källa behövs]

I början av 2020-talet domineras industrinäringen, precis som tidigare, av småföretagande. Primärt inom verkstads-, trävaru-, livsmedels- och konfektionsbranscherna. Kommunen var den största arbetsgivaren. Allt fler företag inom data och elektronik har vuxit upp i kommunen och börjat överta de gamla basnäringarnas roll.

= Råvaror =

Järnmalmsbrytning påbörjades 2012 vid Tapulivuoma, ett myrområde mellan Kaunisvaara och Aareavaara omkring 20 kilometer norr om Pajala, med transport av järnmalmskoncentrat med lastbil till Pitkajärvi nära Svappavaara och därifrån med järnväg till exporthamn i Narvik. Gruvprojektet planerades och brytning inleddes av det kanadensiska företaget Northland Resources. Detta gick i konkurs i december 2014, varefter brytningen lades ned. Den återupptogs i juli 2018 av det nybildade Kaunis Iron AB.

Från Wikipedia-artikeln Pajala kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Pajala kommun

  • Tunturit

    Naturreservat, 12 318 hektar

    Tunturits naturreservat är ett stort och starkt kuperat, väglöst vildmarksområde i ett ovanligt östligt läge. Större delen av reservatet ligger ovanför gränsen för fjällnära skog och från de många bergstopparna i reservatet har man en milsvid utsikt över reservatets vackra, vids…

    Visa på kartan
  • Jupukka

    Naturreservat, 5 196 hektar

    Visa på kartan
  • Ruohojoki

    Naturreservat, 4 393 hektar

    Revidering av reservatsbeslut. Gränsen har justerats till Lantmäteriets inmätta gräns, syftet har förtydligats och reservatsföreskrifterna har moderniserats. Ingen direkt skärpning av reservatsföreskrifterna har införts.

    Visa på kartan
  • Särkitievat

    Naturreservat, 3 437 hektar

    Reservatet ligger i norra spetsen av Pajala kommun, cirka 11 kilometer nordväst om Muodoslompolo. Det inbegriper de flacka bergen Muosselkä, cirka 395 meter över havet, och Vittaselkä, 398 meter över havet, samt ås- och hedlandskapet Särkitievat. Det nordliga läget sätter en sta…

    Visa på kartan
  • Kuusivaara

    Naturreservat, 2 151 hektar

    Visa på kartan
  • Jylkkyvaara

    Naturreservat, 1 917 hektar

    Beslut om utvidgning av Jylkyvaara. Utvidgningen består av ett "SNUS-område", kurkkionvuoma, som även ingår i myrskyddsplanen.

    Visa på kartan
  • Haaravaara

    Naturreservat, 1 548 hektar

    Visa på kartan
  • Rissavaara

    Naturreservat, 1 258 hektar

    Naturreservatet Rissavaara ligger i västra kanten av Pajala kommun, ca 25 km väster om Tärendö. Mitt i reservatet reser sig de två bergstopparna Rissavaara och Rissahuornanen. Berget Rissavaara är Pajala kommuns näst högsta berg, 526 m ö h, och erbjuder en milsvid utsikt. Berggr…

    Visa på kartan
  • Kiimavaara

    Naturreservat, 1 043 hektar

    Natursköna Kiimavaara ligger omkring 14 km sydost om byn Lainio. Området består dels av det tallskogsbeklädda berget Kiimavaara, ca 300 m ö h, dels av en myllrande mosaik av åsryggar, flackare skogsland, myrmarker, sjöar och tjärnar norr och söder om berget. Hela området karakt…

    Visa på kartan
  • Vännijänkkä

    Naturreservat, 948 hektar

    Registrerat syfte, miljömål mm, lagakraft, kopplat beslut/skötselplan

    Visa på kartan
  • Ahmakero

    Naturreservat, 897 hektar

    Naturreservatet Ahmakero ligger 15 km söder om Kitkiöjärvi i norra delen av Pajala kommun på höjden 290 till 400 m.ö.h. Området består av berget Ahmakero och dess flacka västra och nordvästra delar. Skogarna i Ahmakero är brandpräglade och området karaktäriseras av gles gammal t…

    Visa på kartan
  • Kursujärvi

    Naturreservat, 746 hektar

    Kursujärvi är beläget 6 km nord nordost om by Käymäjärvi i Pajala kommun. Området är långsmalt och domineras av den kursudal som skär genom norra delen av området i tydlig väst-östlig riktning. I kursudalen rinner en jokk vilken mynnar ut i Kursujärvi, i områdets östra del. Söde…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.