Hoppa till innehållet

Fakta om Perstorps kommun

Perstorps kommun är en kommun i Skåne län. Centralort är Perstorp. Kommunen är till invånarantalet Skåne läns minsta kommun.

Från Wikipedia-artikeln Perstorps kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Skåne och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

7 235

+61 sedan 2014

Landareal

159 km²

45,4 invånare per km²

Hushåll 2025

3 308

2,14 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 546

490 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8188757771
Döda79841009374
Inflyttade604759584562472
Utflyttade608683710683570
Invandrade3769517670
Utvandrade5122245960
Folkökning−1689−123−119−88

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
1,41 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
62
Sedan 2016
+52 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt45 %
Hyresrätt37 %
Bostadsrätt18 %
Småhus53 %
Flerbostadshus43 %
Specialbostäder4 %
Övriga hus1 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Tillverkningsindustri1 590
Enheter för vård och omsorg, socialtjänst328
Utbildningsväsendet327
Byggindustri313
Handel202
Jordbruk, skogsbruk och fiske178
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik147
Civila myndigheter och försvaret121

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 1 433 083 · Riket 10 605 529 · Plats 247 av 290

    7 115

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet 4 457 · Riket 17 819 · Plats 233 av 290

    −120

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 23,0 % · Riket 22,4 % · Plats 56 av 290

    24,0 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 20,3 % · Riket 21,1 % · Plats 199 av 290

    23,1 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 49,6 % · Riket 48,5 % · Plats 272 av 290

    26,9 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 235 av 290

    20,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 4,0 % · Riket 3,1 % · Plats 2 av 290

    5,2 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 385 500 kr · Riket 401 400 kr · Plats 289 av 290

    343 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 9 av 275

    17,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 250 av 290

    75,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 170 av 290

    215

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 286 av 290

    58,4 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2025 · Plats 126 av 180

    39,6

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2024 · Plats 48 av 211

    33 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,2 · Riket 3,0 · Plats 258 av 290

    0,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 79 % · Riket 80 % · Plats 275 av 287

    73 %

Skolor

Förskoleklass (1)

  • ParkskolanKommunal · Oderljungavägen 25, Perstorp

Grundskola (3)

Gymnasieskola (2)

Fritidshem (2)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från de 11 anläggningarna 2025

23 780 ton

  1. 162016: 36 851 ton
  2. 172017: 32 627 ton
  3. 182018: 37 568 ton
  4. 192019: 42 224 ton
  5. 202020: 35 795 ton
  6. 212021: 40 065 ton
  7. 222022: 19 337 ton
  8. 232023: 33 755 ton
  9. 242024: 29 732 ton
  10. 252025: 23 780 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

Allyleterfabriken

Perstorp Specialty Chemicals AB, Organiska kemikalier

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Flyktiga organiska ämnen718 kg––
BOD7––41 kg
Organiskt kol––1 ton

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Ångcentralen

Perstorp Specialty Chemicals AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil7 017 ton––
Koldioxid, biogen98 181 ton––
Kväveoxider24 ton––
Svaveldioxid0 kg––
Stoft0 kg––
Ammoniak1 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2011: 61 290 ton
  2. 2012: 38 963 ton
  3. 2013: 38 775 ton
  4. 2014: 33 094 ton
  5. 2015: 28 493 ton
  6. 2016: 33 987 ton
  7. 2017: 29 947 ton
  8. 2018: 35 085 ton
  9. 2019: 40 447 ton
  10. 2020: 33 405 ton
  11. 2021: 38 045 ton
  12. 2022: 17 421 ton
  13. 2023: 16 506 ton
  14. 2024: 8 503 ton
  15. 2025: 7 017 ton
20112025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14011. Mer hos Naturvårdsverket

Celanese Production Sweden AB

Celanese Production Sweden AB, Organiska kemikalier

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil1 264 ton––
Koldioxid, biogen0 kg––
Kväveoxider1 ton––
Svaveldioxid3 kg––
Ammoniak63 kg––
Flyktiga organiska ämnen2 ton––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2016: 1 811 ton
  2. 2017: 1 725 ton
  3. 2018: 1 659 ton
  4. 2019: 1 179 ton
  5. 2020: 1 841 ton
  6. 2021: 1 407 ton
  7. 2022: 1 492 ton
  8. 2023: 1 106 ton
  9. 2024: 1 483 ton
  10. 2025: 1 264 ton
20162025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Formalinfabrikerna

Perstorp Specialty Chemicals AB, Organiska kemikalier

Utsläpp 2025
ÄmneTill luftTill vattenTill reningsverk
Koldioxid, fossil15 232 ton––
Koldioxid, biogen1 028 ton––
Kväveoxider411 kg––
Flyktiga organiska ämnen5 ton––
BOD7––3 ton
Kolmonoxid0 kg––

Fossil koldioxid år för år

  1. 2017: 0 kg
  2. 2018: 0 kg
  3. 2019: 0 kg
  4. 2020: 0 kg
  5. 2021: 0 kg
  6. 2022: 0 kg
  7. 2023: 15 868 ton
  8. 2024: 19 425 ton
  9. 2025: 15 232 ton
20172025

Tillsyn: Länsstyrelsen i Skåne län. Miljöledning: ISO 14001. Mer hos Naturvårdsverket

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Perstorps kommun som köpare (23)

Avtal för 306,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Perstorps kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Perstorp och Oderljunga, båda i Norra Åsbo härad. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn. Perstorps municipalsamhälle inrättades 23 maj 1935 i Perstorps landskommun vilken ombildades 1947 till Perstorps köping. Vid kommunreformen 1952 införlivades Oderljunga landskommun i Perstorps köping.

Perstorps kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Perstorps köping. Kommunen ingick från bildandet till 2001 i Klippans domsaga, före 1974 benämnd Norra Åsbo domsaga, och kommunen ingår sedan 2001 i Helsingborgs domsaga.

Topografi och hydrografi

Kommunen är belägen inom norra Skånes urbergsområde. Dess landskap är varierat och utgörs av växlande små åkerfält, betesmarker och bok- och ekklädda kullar. Topografin är småskalig och moränterrängen kuperad och bitvis täckt med breda stråk av isälvsavlagringar. Barrblandskog dominerar i moränområden. Småsjöar och myrområden med inslag av högmosse, kärr samt vegetation av exempelvis klockljung och pors återfinns mellan kullarna.

Naturskydd

År 2023 fanns tre naturreservat i Perstorps kommun; Mulleskogen, Uggleskogen och Varshultamyren.

Mulleskogen är ett kommunalt naturreservat om 21 hektar bildat 2012. I reservatet samsas blandlövskog, alsumpskog och en del planterad granskog med ett antal karpdammar anlagda under 1800-talet. Reservatet gränsar till Uggleskogen, även det ett kommunalt naturreservat. Uggleskogen består av 37 hektar gammal bokskog och bildades 2002. I reservatet, som även är skyddat Natura 2000-område, växer flera rödlistade lavar så som bokvårtlav, lunglav och dvärgbägarlav. Varshultamyren är ett statligt naturreservat och dess 154 hektar sträcker sig även in i Klippans kommun. Reservatet som bildades 2014 består av en högmosse och är även skyddat enligt Natura 2000.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i en församling: Perstorps församling.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av Alliansen i koalition med det lokala politiska partiet Perstorps Framtid. Tillsammans samlade de fem partierna 19 av 35 mandat i kommunfullmäktige. Mandatperioden 2014–2018 stannade Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna kvar vid makten. Liberalerna och Perstorps framtid fick dock lämna över till Socialdemokraterna. Den nya koalitionen samlade 18 av de 35 mandaten i kommunfullmäktige.

I valet 2018 samlade Perstorps framtid knappt 30 procent av rösterna och tog därför för första gången över ledarrollen i en styrande koalition. Den nya styrande koalitionen bestod av Perstorps Framtid, Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Miljöpartiet. Det största partiet efter valet 2022 blev det nya politiska partiet Vi i Perstorp, dessa kom dock inte till makten. Istället togs styret över av en koalition bestående av Socialdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Perstorps framtid.

Näringsliv

I början av 2020-talet fanns cirka 40 procent av kommunens arbetstillfällen inom tillverkningsindustrin. Det klart dominerande företaget var kemiföretaget Perstorp AB, med 375 anställda 2022. Andra större företag var Esab Perstorp AB och Johnson Matthey Formox AB. Största arbetsgivaren var kommunen själv med 725 anställda 2022.

= Transporter =

Riksväg 21 löper genom södra delen av kommunen i öst-västlig riktning och riksväg 24 i samma riktning men i norra delen av kommunen. Området genomkorsas även av länsväg 108 samt av järnvägen Helsingborg–Hässleholm.

Kulturarv

Ett exempel på kulturarv i Perstorps kommun är Altarstenen i Oderljunga, en plats som enligt sägnen användes för friluftsgudstjänster för att undvika snapphanar.

= Kommunvapen =

Blasonering: I blått fält tre bokfruktskålar av guld, ordnade två och en, och däröver en ginstam av guld, belagd med en blå karp med röd beväring. Vapnet fastställdes för Perstorps köping 1948 och registrerades hos Patent- och registreringsverket för kommunen 1974. Bokfrukterna syftar på natur och industri och fisken på karpodling.

Från Wikipedia-artikeln Perstorps kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Perstorps kommun

  • Varshultamyren

    Naturreservat, 154 hektar

    Varshultamyren är ett myrkomplex bestående av tydligt välvda mosseplan med större dråg, en gungflykantad göl, laggkärr och skogsbevuxen myr. Mossen delas på mitten av en brukningsväg. Förutom ovan nämnda naturtyper finner man även andra miljöer i området. Det finns ett antal gra…

    Visa på kartan
  • Linneröd

    Naturreservat, 44 hektar

    Visa på kartan
  • Uggleskogen

    Naturreservat, 37 hektar

    I direkt anslutning till tätorten Perstorp finns det kommunala naturreservatet Uggleskogen som består mesta av bokskog. Gamla bokträd ger bra förutsättningar för många andra arter som mossor, lavar, insekter och fåglar. Insekter och larver är föda till flera olika hackspettsarte…

    Visa på kartan
  • Ett område med mosippa, Bälinge 15:250

    Naturminne

    Visa på kartan
  • Vid Toarp sydväst om Oderljunga

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Perstorps samhälle

    Vattenskyddsområde

    Visa på kartan
  • Mulleskogen

    Naturreservat

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.