Hoppa till innehållet

Fakta om Ragunda kommun

Ragunda kommun är en kommun i Jämtlands län i landskapet Jämtland i Sverige. Centralort är Hammarstrand.

Från Wikipedia-artikeln Ragunda kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Jämtland och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

5 146

−294 sedan 2014

Landareal

2 525 km²

2,0 invånare per km²

Hushåll 2025

2 646

1,95 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

3 363

654 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda5144354728
Döda8592977254
Inflyttade237312263200218
Utflyttade287269241234223
Invandrade1641403266
Utvandrade11871224
Folkökning−762−36−3911

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
0,71 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
51
Sedan 2016
+130 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt70 %
Hyresrätt30 %
Småhus74 %
Flerbostadshus20 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst402
Tillverkningsindustri305
Jordbruk, skogsbruk och fiske278
Byggindustri220
Utbildningsväsendet217
Handel176
Civila myndigheter och försvaret176
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik120

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 132 736 · Riket 10 605 529 · Plats 272 av 290

    5 152

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −103 · Riket 17 819 · Plats 104 av 290

    6

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,8 % · Riket 22,4 % · Plats 239 av 290

    19,8 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 24,6 % · Riket 21,1 % · Plats 39 av 290

    30,8 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 43,0 % · Riket 48,5 % · Plats 278 av 290

    26,8 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 18 av 290

    23,2 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,2 % · Riket 3,1 % · Plats 141 av 290

    2,6 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 382 200 kr · Riket 401 400 kr · Plats 286 av 290

    354 000 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 253 av 275

    12,8

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 248 av 290

    75,4 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 221 av 290

    208

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 174 av 290

    72,1 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 1,3 · Riket 3,0 · Plats 274 av 290

    0

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 82 % · Riket 80 % · Plats 149 av 287

    81 %

Skolor

Förskoleklass (2)

Grundskola (3)

Anpassad grundskola (3)

Gymnasieskola (1)

Fritidshem (2)

Komvux (1)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Upphandlingar

Ragunda kommun som köpare (6)

Avtal för 46,5 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Ragunda kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Borgvattnet, Fors, Ragunda och Stugun. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn.

Ragunda kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Ragunda landskommun. 1974 införlivades Fors och Stuguns kommuner.

Kommunen ingick från bildandet till 1982 i Jämtbygdens domsaga och kommunen ingår sedan 1982 i Östersunds domsaga.

Topografi och hydrografi

Kommunen hittas i det mellannorrländska bergkullområdet. Berggrunden utgörs primärt av gnejser och graniter. De relativt plana ytorna på höjderna har branta stup ner mot omgivande lågområden med granskog och stora långsträckta myrar. Den mäktiga Indalsälven flyter genom kommunen, liksom dess biflöde Ammerån. Dessa vattendrag är djupt nedskurna i dalgångarnas finkorniga sediment och det har bildats raviner och branta nipor.

Naturskydd

År 2022 fanns 22 naturreservat i Ragunda kommun. Ett av dessa är Döda fallet, ett område med en lång historia. Döda fallet var ursprungligen ett 35 meter högt vattenfall, Storforsen, som liksom Ragundasjön torrlades 1796 efter ett misslyckat försök att bygga en flottningskanal. Det rättsliga efterspelet pågick ända in på 1970-talet. Ett annat exempel på reservat i kommunen är Snedmyran som även är skyddat som Natura 2000-område. Området utgörs bland annat av myr och där växer arter som de säll­synta orkidéerna guckusko och norna.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i fyra församlingar – Borgvattnets, Fors, Ragunda och Stuguns församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i fyra distrikt, vilka motsvarar de tidigare socknarna: Borgvattnet, Fors, Ragunda och Stugun.

Styre

Socialdemokraterna har historiskt haft en stark ställning i Ragunda kommun. Partiet hade egen majoritet i kommunfullmäktige fram till 1991, återfick egen majoritet 1994 och förlorade den igen 1998. Partiet inledde då ett minoritetsstyre med stöd av Vänsterpartiet. Det samarbetet varade till 2001 då Socialdemokraterna ville lägga ner några byskolor som en del i kommunens ekonomiska sanering (kommunen hade förlorat över 130 miljoner kronor på sju år). Vänsterpartiet vägrade och deltog inte vid fullmäktigevoteringen. När beslut skulle tas i frågan saknades även en socialdemokrat som ersattes av en centerpartist (regelbrott) och Socialdemokraternas förslag föll med en rösts marginal. Detta fick Socialdemokraterna att avgå och efter förhandlingar inleddes ett samarbete med Centerpartiet, ett samarbete som fortsatte efter kommunvalet 2002. I valet till kommunfullmäktige 2010 fick Socialdemokraterna åter egen majoritet.

Inför kommunvalet 2006 ingick Folkpartiet, Kristdemokraterna och Moderaterna en lokal valsamverkan, Allians för Ragunda. Stämningen mellan företrädarna för Centerpartiet och Allians för Ragunda var kylig sedan länge och innan valet var samarbete dem emellan inte aktuellt. Stämningen mellan Socialdemokraternas och Vänsterpartiets företrädare var även den frostig, något som kunde härledas till skolfrågan 2001 (se ovan). Därför fortsatte Centerpartiet och Socialdemokraterna sitt samarbete mandatperioden 2006–2010. Socialdemokraterna tappade visserligen många väljare till Vänsterpartiet och Allians för Ragunda, och även Centerpartiet tappade väljare, men partierna lyckades ändå behålla sina mandat. De styrande partierna var, trots tappet, de två största partierna och tillsammans hade de en tydlig majoritet i kommunfullmäktige (20 av 31 mandat).

Politisk turbulens uppstod i kommunen i slutet av 2008 och början av 2009, främst kopplat till kommunalrådet Yngström. Detta medförde att Centerpartiet lämnade samarbetet med Socialdemokraterna. Det politiska läget var därefter oklart men Socialdemokraterna fortsatte styra i minoritet. Efter valet 2010 samlade Socialdemokraterna 18 av 31 mandat och kunde fortsätta styra i majoritet.

Mandatperioden 2014–2018 fortsatte Socialdemokraterna styra i majoritet. Efter att partiet styrt kommunen i 84 år skedde ett maktskifte 2018 då en majoritetskoalition bestående av Centerpartiet, Allt för Ragunda och Kristdemokraterna tog över makten. Under mandatperioden 2022–2026 fortsatte samma koalition till en början att styra, nu i minoritet, och nu även tillsammans med Moderaterna, som gjort comeback i kommunfullmäktige. Under våren 2024 bildades dock ett nytt majoritetsstyre, en koalition mellan Socialdemokraterna och Centerpartiet.

Kommunfullmäktige

År 1998 minskade antalet mandat i kommunfullmäktige med 14, från 45 till 31 mandat. Ännu en minskning av mandaten skedde 2014, då ner till 27 mandat. Senare har mandaten minskats än mer och 2018 var de 25.

= Mandatfördelning 1970–2026 =

Kristdemokraterna, Miljöpartiet och Folkpartiet har alla åkt ur och kommit in i fullmäktige vid olika tillfällen.

= Kommunstyrelse =

Mandatperioden 2022–2026 har kommunstyrelsen 11 ledamöter. Av dessa tillhör fem ledamöter Socialdemokraterna och tre Centerpartiet. Allt för Ragunda, Moderaterna och Sverigedemokraterna har en ledamot vardera. Ordförande är sedan april 2024 socialdemokraten Anton Hammar.

= Lista över kommunstyrelsens ordförande =

Sigurd Norlander, Socialdemokraterna, 1971–1974 Lennart Olsson, Socialdemokraterna, 1974–1988 Hans Lundqvist, Socialdemokraterna, 1989–1999 Bernt Källström, Socialdemokraterna, 1999–2003 Elisabet Yngström, Socialdemokraterna, 2003–2009 Terese Bengard, Socialdemokraterna, 2010–2015 Jonas Andersson, Socialdemokraterna, 2015–2018 Mikael Westin, Centerpartiet, 2018–maj 2023 Lennart Raswill, Centerpartiet, maj 2023–februari 2024 Anton Hammar, Socialdemokraterna, april 2024–

= Övriga nämnder och utskott =

Gemensamma nämnden för samverkan inom drift och service, utveckling samt specialistfunktioner (tillsammans med alla länets kommuner samt regionen)

Gemensamma nämnden för sammanhållen upphandling, lagerhållning och distribution av sjukvårdsprodukter (tillsammans med alla länets kommuner samt regionen)

Gemensamma nämnden för upphandlingssamverkan (tillsammans med alla länets kommuner)

Gemensam nämnd för överförmyndarverksamhet (tillsammans med Krokoms, Åres och Östersunds kommuner)

Från Wikipedia-artikeln Ragunda kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Ragunda kommun

  • Billtjärns urskog

    Naturreservat, 2 958 hektar

    Visa på kartan
  • Storflohöjden

    Naturreservat, 536 hektar

    Storfloberget är beläget cirka 9 kilometer NO om Stugun, strax SV om Eldsjön i Ragunda kommun. Området karaktäriseras av en lövbränna i sydsluttning i relativt sen succession med dominans av gran. I sluttningen finns högörter och flera kalkindikerande arter som blåsippa, vårärt …

    Visa på kartan
  • Snedmyran

    Naturreservat, 266 hektar

    Snedmyran är samlingsnamnet på ett 263 ha stort kalkbarrskogs- och rikkärrsområde Berggrunden består av ombildad gråvacka, gnejser och Revsundsgranit. Dominerande jordarter är moiga moräner. Marken är konstant sluttande mot sydväst med ett par något flackare etage i den norra …

    Visa på kartan
  • Pålgårdsbrännan

    Naturreservat, 246 hektar

    Syftet med naturreservatet är att bevara biologisk mångfald och värdefulla naturmiljöer. Områdets brandpräglade naturskogar med dess ekosystem och biologiska mångfald ska bevaras och utvecklas. Syftet är också att inom ramen för bevarandet av biologisk mångfald och naturmiljöer …

    Visa på kartan
  • Jansmyrberget

    Naturreservat, 244 hektar

    Visa på kartan
  • Eldsjöbäcken

    Naturreservat, 197 hektar

    Eldsjöbäcken ligger i Ragunda kommun cirka 15 kilometer nordost om Stugun. Bäcken, som gett området dess namn, rinner österut genom reservatet och är belägen omkring 250 meter över havet. I sluttningen upp mot det intilliggande Nybräntberget når reservatet sin högsta punkt på ci…

    Visa på kartan
  • Ygeltjärn

    Naturreservat, 126 hektar

    Naturreservatet är 22,5 hektar stort och ligger cirka en mil söder om Bispgården i Ragunda kommun. Området utgörs av naturskogsartad barrblandskog kring en tjärn. Skogen är grandominerad, men karaktäriseras i stora delar av grova tallar och aspar. Särskilt tallarna är ofta mycke…

    Visa på kartan
  • Vårvsberget

    Naturreservat, 117 hektar

    Naturreservatet Vårvsberget ligger i Ragunda kommun cika 18 kilometer nordväst om Hammarstrand. Objektet ligger dels på västra delen av Vårvsberget, dels i en brant nord- till nordostsluttning av Norrberget. De två bergen skiljs åt av en dal kallad ¿Vårvsdalen¿. Vårvsberget slut…

    Visa på kartan
  • Sälgedalsberget

    Naturreservat, 115 hektar

    Sälgedalsberget är beläget 12,5 kilometer söder om Bispgården och 2 kilometer väst om Indalsälvens strand, där den rinner genom Medelpad. Området domineras av en nordostsluttning som har en genomsnittlig lutning på cirka 7 grader. Höjdskillnaden mellan högsta och lägsta punkt, …

    Visa på kartan
  • Revaberget

    Naturreservat, 96 hektar

    Revaberget ligger cirka 11 kilometer söder om Bispgården och 2,5 kilometer söder om Hölleforsens kraftverk alldeles utmed Indalsälvens västra sida. Totalt omfattar naturreservatet Revaberget närmare 101 hektar, men endast 97 hektar ligger i Jämtlands län. Fyra hektar i den södra…

    Visa på kartan
  • Skavberget

    Naturreservat, 85 hektar

    Naturreservatet Skavberget är drygt 50 hektar stort och ligger i Ragunda kommun, cirka 12 kilometer sydväst om Bispgården och 5 kilometer nordväst om Korsåmon. Naturreservatet utgör ett parti av Skavbergets sydöstra del. Det inkluderar även ett område kring Skavån, vilken rinner…

    Visa på kartan
  • Långstrandberget

    Naturreservat, 74 hektar

    Naturreservatet är 73,9 hektar stort och utgörs av en tallskogsluttning som genomkorsas av flera långa stråk med örtrik granskog varav stora delar är kalkbarrskog. Även i de talldominerade partierna finns enstaka mindre fläckar med kalkbarrskog. I den sydvästra delen av naturre…

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.