Hoppa till innehållet

Fakta om Rättviks kommun

Rättviks kommun är en kommun i Dalarnas län. Centralort är Rättvik.

Från Wikipedia-artikeln Rättviks kommun, CC BY-SA 4.0.

Befolkningen, orterna, bostäderna och arbetet, och nyckeltal jämfört med Dalarna och hela Sverige. Placeringen gäller bland Sveriges 290 kommuner, där plats 1 har högst värde.

Invånare 2024

10 998

+250 sedan 2014

Landareal

1 930 km²

5,7 invånare per km²

Hushåll 2025

5 664

1,94 personer per hushåll

Personbilar i trafik 2025

7 465

679 per 1 000 invånare

Åldrar 2024

Födda, döda och flyttningar

20202021202220232024
Födda8484898175
Döda156165176152166
Inflyttade585497558551481
Utflyttade449424491535455
Invandrade4887394367
Utvandrade1626243445
Folkökning9756−11−50−44

Orterna

Villapriserna 2025

Medelpris för ett småhus
2,16 mkr
Riket: 3,91 mkr
Sålda småhus
92
Sedan 2016
+35 %

Köpta permanenta småhus enligt lagfarterna. Källa: SCB.

Bostäderna 2025

Äganderätt61 %
Hyresrätt27 %
Bostadsrätt12 %
Småhus64 %
Flerbostadshus29 %
Specialbostäder5 %
Övriga hus2 %

Vad invånarna arbetar med 2024

De största branscherna bland de sysselsatta som bor i kommunen.

Enheter för vård och omsorg, socialtjänst921
Byggindustri487
Utbildningsväsendet478
Handel441
Tillverkningsindustri419
Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik302
Hotell och restauranger300
Enheter för kultur, nöje och fritid284

Jämfört med länet och riket

Befolkning

  • Invånare totalt, antal

    2025 · Länet 286 043 · Riket 10 605 529 · Plats 203 av 290

    10 978

  • Befolkningsförändring sedan föregående år, antal

    2025 · Länet −503 · Riket 17 819 · Plats 134 av 290

    −20

  • Invånare 0-19 år, andel (%)

    2025 · Länet 21,6 % · Riket 22,4 % · Plats 282 av 290

    17,5 %

  • Invånare 65+, andel (%)

    2025 · Länet 26,4 % · Riket 21,1 % · Plats 10 av 290

    34,6 %

  • Invånare 25-64 år med eftergymnasial utbildning, andel (%)

    2025 · Länet 38,0 % · Riket 48,5 % · Plats 163 av 290

    34,4 %

Arbete och ekonomi

  • Skattesats till kommun (%)

    2026 · Riket 20,7 % · Plats 158 av 290

    21,8 %

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

    2025 · Länet 2,7 % · Riket 3,1 % · Plats 168 av 290

    2,4 %

  • Sammanräknad förvärvsinkomst i åldern 20-64 år (median), kr

    2024 · Länet 389 100 kr · Riket 401 400 kr · Plats 216 av 290

    375 400 kr

Skola och barn

  • Barn per barngrupp i förskola, lägeskommun, antal

    2025 · Riket 15,3 · Plats 231 av 275

    13,4

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%)

    2026 · Riket 83,6 % · Plats 47 av 290

    88,3 %

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

    2026 · Riket 230 · Plats 94 av 290

    223

  • Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

    2025 · Riket 74,8 % · Plats 193 av 290

    71,2 %

Omsorg

  • Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde

    2018 · Plats 183 av 231

    29

  • Personalkontinuitet, hemtjänsttagare som möter fler än 20 personal under 14 dagar, andel (%) (- 2024)

    2018 · Plats 45 av 237

    31 %

Boende

  • Färdigställda bostäder, nybyggnad, antal/1000 inv

    2025 · Länet 2,1 · Riket 3,0 · Plats 266 av 290

    0,1

Demokrati

  • Valdeltagande i senaste kommunalvalet, andel (%)

    2025 · Länet 83 % · Riket 80 % · Plats 56 av 287

    84 %

Skolor

Förskoleklass (7)

Grundskola (8)

Anpassad grundskola (2)

Gymnasieskola (1)

Anpassad gymnasieskola (1)

Fritidshem (8)

Källa: Skolverkets skolenhetsregister.

Anläggningar med utsläpp

Fossil koldioxid från anläggningen 2009

87 761 ton

  1. 082008: 119 818 ton
  2. 092009: 87 761 ton

Bara de verksamheter som rapporterar till registret, inte trafik, jordbruk eller uppvärmning av hus.

SMA Mineral AB Boda kalkverk

SMA Mineral AB, Förbränning

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Flyktiga organiska ämnen31 ton
Kvicksilver0,4 kg
Dioxiner0,000005 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: ISO 14001:2015. Mer hos Naturvårdsverket

SMA Mineral AB Rättvik Kalkverk

SMA Mineral AB, Cement, betong, kalk, krita och gips

Utsläpp 2025
ÄmneTill luft
Kväveoxider71 ton
Flyktiga organiska ämnen18 ton
Kvicksilver0,22 kg
Koppar15,2 kg
Dioxiner0,000009 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: ISO 14001:2015. Mer hos Naturvårdsverket

SMA Svenska Mineral AB, RÄTTVIK

SMA Mineral AB, Cement, betong, kalk, krita och gips

Utsläpp 2020
ÄmneTill luft
Kväveoxider45 ton
Flyktiga organiska ämnen17 ton
Kvicksilver0,15 kg
Kadmium0,33 kg
Koppar23,4 kg
Dioxiner0,0000055 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: ISO 14001:2015.

SMA Svenska Mineral AB, BODA K

SMA Mineral AB, Förbränning

Utsläpp 2019
ÄmneTill luft
Kväveoxider11 ton
Flyktiga organiska ämnen17 ton
Kvicksilver0,13 kg
Dioxiner0,0000063 kg

Tillsyn: Länsstyrelsen i Dalarnas län. Miljöledning: ISO 14001:2015.

Ur verksamheternas miljörapporter i Naturvårdsverkets register Utsläpp i siffror. Siffrorna går inte att använda för att jämföra företagens miljöarbete, eftersom verksamheterna har olika förutsättningar.

Upphandlingar

Rättviks kommun som köpare (7)

Avtal för 122,2 Mkr de senaste tre åren

Källa: tilldelade kontrakt i EU:s upphandlingsdatabas TED. Bara upphandlingar över EU:s tröskelvärden finns med. Värdet gäller hela avtalet, även när flera bolag delar det.

Mer om Rättviks kommun

Administrativ historik

Kommunens område motsvarar socknarna: Rättvik, Boda (från 1875) och Ore. I dessa socknar bildades vid kommunreformen 1862 landskommuner med motsvarande namn, dock bildades Boda landskommun 1 maj 1875 genom en utbrytning ur Rättviks landskommun.

Rättviks municipalsamhälle inrättades 25 november 1910 och upplöstes vid årsskiftet 1965/1966.

Rättviks kommun bildades vid kommunreformen 1971 genom en ombildning av Rättviks landskommun. 1974 införlivades Ore kommun.

Kommunen ingick sedan bildandet till 1 september 2001 i Leksands domsaga och ingår sen dess i Mora domsaga.

Topografi och hydrografi

Rättviks kommun är en kuperad skogskommun som sträcker sig mot Siljan i söder. Där dominerar granit i berggrunden och oftast är marken täckt av barrskogsklädd morän. I sydväst finns yngre sedimentära bergarter från den så kallade Siljansringen, inklusive revkalksten, som främjar en näringskrävande och artrik flora.

Under inlandsisens avsmältning avsattes flera väldefinierade randdeltan, såsom Rättviksfältet, längs Siljansringen. De kalkrika sedimentjordarna runt centralorten har skapat gynnsamma förhållanden för jordbruket och resulterat i goda odlingsmarker.

Naturskydd

Onrådets natur är internationellt unik på grund av den meteorit som kolliderade med Siljansområdet för 360 miljoner år sedan. Över miljontals år har landskapet genomgått förändringar och idag kan man studera flera unika arter och geologiska fynd.

År 2024 hade kommunen 27 naturreservat, varav 25 är bildade av Länsstyrelsen och två är kommunala: Amtjärnsbrottet och Dalen-Hökolsberget. Speciella och ålderstigna träd, samt geologiska fynd, är bevarade som naturminnen för att skydda och bevara det biologiska och geologiska arvet.

Ett av de mest intressanta odlingslandskapen i kommunen finns i Gärdsjö, som är känt för sin historia av traditionellt jordbruk och bevarandet av gamla odlingsmetoder.

Administrativ indelning

Fram till 2016 var kommunen för befolkningsrapportering indelad i tre församlingar: Boda församling, Ore församling och Rättviks församling.

Från 2016 indelas kommunen istället i tre distrikt, vilka motsvarade de tidigare socknarna Boda, Ore och Rättvik.

Styre

Mandatperioden 2010–2014 styrdes kommunen av en koalition bestående av Alliansen i koalition med SPI Välfärden. De fem partierna samlade tillsammans 20 av 39 mandat i kommunfullmäktige. I valet 2014 ökade Centerpartiet sina mandat med tre platser samtidigt som Liberalerna och Moderaterna minskade med var sitt mandat. Detta innebar ändå att Allianspartierna kunde få makten utan stöd från SPI Välfärden. Liberalerna förlorade sitt enda mandat i kommunfullmäktige i valet 2018. Moderaterna och Kristdemokraterna ökade dock och fick var sitt ytterligare mandat vilket innebar att de tre kvarvarande allianspartierna kunde fortsätta styra kommunen även mandatperioden 2018–2022. Samma koalition behäll makten även efter valet 2022.

= Kommunstyrelse =

Kommunstyrelsen består av 13 ordinarie ledamöter. Till stöd för sitt arbete har de fyra utskott: allmänna utskottet, samhällsutvecklingsutskottet, socialutskottet och bildningsutskottet.

Kommunens tre kommunalråd består av kommunstyrelsens ordförande, Ulrica Momqvist (C) liksom ordförande för socialutskottet och bildningsutskottet.

Näringsliv

Kommunen ligger i en traditionell jord- och skogsbruksregion, där turismen nu också spelar en betydande roll. Träindustrin är framträdande, med träbearbetning och sågverk i fokus. Hedlundskoncernen är en av de ledande aktörerna, specialiserad på trähustillverkning och sågning. Tillverkningen av timmerhus har en lång historia i området, med flera småföretag som driver denna verksamhet. Dessutom har kalkbrytning och kalkbränning en gammal tradition i området.

= Transporter =

Kommunen genomkorsas av vägarna 70, 80, 296 och 301 samt av järnvägen Mora–Borlänge. Genom södra delarna av kommunen går Siljansleden.

= Befolkningsutveckling =

Kommunen har 10 972 invånare (30 juni 2026), vilket placerar den på 203:e plats avseende folkmängd bland Sveriges kommuner.

Kulturarv

Under 1700- och 1800-talen genomfördes aldrig den skiftesreform som förändrade den svenska landsbygden i grunden i Siljansområdet (se Laga skifte i Dalarna). Detta har lett till att många av kommunens byar än idag bevarar sin gamla tätbebyggelse. Ofta omges dessa byar av ett ålderdomligt odlingslandskap och kännetecknas av timmerhus av liknande karaktär. Ett exempel är Blånnesladu i Övre Gärdsjö, som är en av landets äldsta timmerbyggnader från 1294.

Området som utgör kommunen är också känt för sin levande fäbodkultur, där flera fäbodar fortfarande bedriver djurhållning och försäljning av lokala produkter som smör och ost. Fäbodarna har en lång historia och några av dem, som Lisskog och Karl-Töfåsen, har varit i bruk i århundraden utan avbrott.

Kommunen har också ett stort antal äldre bevarade gårdar och hembygdsgårdar. Dessa gårdar innehåller unika samlingar av dalmålningar, ålderdomliga redskap, kläder och husgeråd som ger besökare en inblick i släktledens arbete, mödor, drömmar och glädjeämnen.

Områdets folkkultur har bevarats genom åren. Musiken, folkkonsten med dalmålningar, traditionella dräkter och slöjd är alla uttryck för detta kulturarv. Folkmusiken har en särskilt stark ställning, och Dalarnas folkmusikcentrum är baserat i Rättvik.

Från Wikipedia-artikeln Rättviks kommun, CC BY-SA 4.0.

Skyddad natur i Rättviks kommun

  • Jutjärn

    Naturreservat, 1 920 hektar

    Reservatet ligger i botten och längs med de västra sluttningarna av Ockrandalgången, vars nutida topografi skapades vid avsmältningen av inlandsisen för ca 10 000 år sedan. De kalkinblandade avlagringar detta vattenflöde avsatte uppvisar egendomliga dräneringsmönster idag med ö…

    Visa på kartan
  • Gåsberget

    Naturreservat, 1 018 hektar

    Huvuddelen av skogen på Gåsberget har vuxit upp efter en brand år 1888. Föryngringen skedde till stor del med löv, framför allt björk och asp, och området är sannolikt ett av landets främsta bevarade exempel på en s k lövbränna. Lövskogen har idag uppnått sådan ålder att mån…

    Visa på kartan
  • Vindförbergs udde

    Naturreservat, 621 hektar

    I Rättviks kommuns norra del, strax utanför Furudal ligger naturreservatet Vindförbergs udde. Det är en rullstensås som löper ut i Oresjön och bildar en lång sydudde. Med sin glesa gamla tallskog bildar den ett vackert utsikts- och rekreationsområde.

    Visa på kartan
  • Trollmosseskogen

    Naturreservat, 548 hektar

    Trollmosseskogen är belägen långt norrut i Rättviks kommun. Skogens utpräglat brandpåverkade skog har få motsvarigheter i länet. Skogen utgörs av gammal naturligt uppkommen barrskog som domineras av tall. Längs bäckar är vegetationen frodigare och större andel örter förekommer.…

    Visa på kartan
  • Östra Gisslarbodlötens naturreservat

    Naturreservat, 450 hektar

    För Rättviksförhållanden mycket stort sammanhängande område med i huvudsak brandpräglad tallskog, en stor del av området håller nyckelbiotopsklass och mindre delar är även urskogsartade. Skogarna i reservatet har brukats av människan under lång tid, primärt genom fäbodbete och …

    Visa på kartan
  • Nifelhems naturreservat

    Naturreservat, 412 hektar

    Ett relativt orört område på blockrik mark mellan sjöarna Storejen och Långjämnaren. Här växer företrädesvis tall, vanligen i åldrar mellan 120-140 år ibland uppåt 200 år, men i svackor är inslaget av gran och löv större. Vätar och kärr förekommer, företrädesvis i områdets sö…

    Visa på kartan
  • Gärdsgruvan

    Naturreservat, 162 hektar

    Gärdsgruvans reservat ligger 5 km nordost om Rättviks tätort och omfattar drygt 1,4 km av dalgången runt vattendraget Österängsån samt en del mark på ömse sidor om denna. Här finns en mångfald av miljöer skapade dels naturligt men också genom den påverkan människan haft på områd…

    Visa på kartan
  • Hålåheden

    Naturreservat, 86 hektar

    Berggrunden består av granit och jordarten utgörs av isälvssediment i västra delen och morän i den östra. På större delen av området växer en brandpräglad tallskog på storblockig mark. Här och där växer björkar och gran samt enstaka sälgar, många av de senare med påväxt av lungl…

    Visa på kartan
  • Kyrkberget

    Naturreservat, 75 hektar

    Sträckan upp till Kyrkbergets topp är delvis brant och blockrik. Belöningen för den som ändå ger sig upp på Kyrkbergets södra topp är en hänförande utsikt från bergets hjässa. På Kyrkberget finns torrare tallskogar, fuktiga stråk med mest gran och däremellan en blandning av de …

    Visa på kartan
  • Lönnmarken

    Naturreservat, 41 hektar

    Lönnmarkens reservat har en mycket rik flora. Detta beror framförallt på förekomsten av kalk. Här växer orikidérna guckusko, grönkulla, brudsporre och skogsknipprot. Inte mindre än tio orkidéarter har påträffats här. Tibast är en meterhög buske med väldoftande blommor och giftig…

    Visa på kartan
  • Stängslet

    Naturreservat, 38 hektar

    Naturreservatet Stängslet sträcker sig över den östra sluttningen ner mot sjön Norra Ockran i Rättvik. Reservatets nordliga delar har under lång tid nyttjats för slåtter av innevånarna i Kärvsåsens by. Stora delar av området var inhägnat för att skydda slogmarken från de kreatu…

    Visa på kartan
  • Storsveden

    Naturreservat, 16 hektar

    Området består av en granskog med ett stort inslag av lövträd, främst asp som sätter sin prägel på skogen. Kalken i marken och det rörliga markvattnet ger området en rik floran. På de torrare och magrare höjderna växer gräs som piprör, ängsgröe och tuvtåtel blandat med blåsippa …

    Visa på kartan

Källa: Naturvårdsverkets naturvårdsregister.

Källor: SCB och Kolada, RKA (Rådet för främjande av kommunala analyser). Nyckeltalens titlar är Koladas egna. Siffrorna uppdateras varje vecka.